Střelba byla u na prvních OH
Sportovní střelba se objevila u v programu prvních novodobých Olympijských her v Aténách v roce 1896. Střílelo se pět disciplín, z nich libovolná pistole a rychlopalby zůstaly v programu dodnes. Na zařazení sportovní střelby do programu her měl velký podíl otec novodobého olympismu baron Piere de Cubertin, který rád střílel z pistole. V programu OH chyběla sportovní střelba jen na OH 1904 a 1928. Olympijský střelecký program se nyní skládá ze sedmnácti disciplín, z nich je sedm enských. Oproti Atlantě 1996 přibyly skeet a trap en. Přitom eny mohly na OH střílet poprvé a v roce 1980 a to společně s mui, od OH 1984 mají samostatné disciplíny.
Do sportovní střelby u vstoupila i nejmodernějí technika, take kulové a vzduchové disciplíny se střílejí na elektronické terče. Ty vyhodnotí přesnost zásahu na desetinu milimetru, take ve finále se takto počítají i výsledky. Středová desítka má při finále hodnotu 10,9 bodu. Finále se na OH střílejí od roku 1988. V kulových a vzduchových disciplínách je mají osm účastníků, v brokových disciplínách je ve finále est střelců. Finále v brokových disciplínách se střílejí na 25 holubů (terčů), v ostatních disciplínách na 10 ran.
Na OH mohou kadou zemi reprezentovat maximálně dva závodníci či závodnice na základě zisku tzv. kvalifikačních míst (Q.P.). Tato Q.P. je moné získat v soutěích Světového poháru, při ME a MS v období druhého a třetího roku před budoucími OH.
V českých zemích vznikl první střelecký klub u v roce 1886, v roce 1897 byla zaloena Česká obec střelecká, předchůdkyně Českého střeleckého svazu. Mezinárodní střelecká federace (ISSF) byla zaloena v roce 1907. O osm let později byla rozputěna, ale v roce 1921 ynovu obnovena a dnes čítá 150 států.
Deset medailí
Sportovní střelba patří k nejúspěnějím českým sportovním odvětvím na OH. Dosud nai střelci získali čtyři zlaté a po třech stříbrných a bronzových medailích a k tomu dalích umístění do estého místa.
Zlaté medaile vybojovali:
Jan Kůrka (1968 Mexiko) Libovolná maloráka 60 ran vlee
Josef Panáček (1976 Montreal) skeet
Miroslav Varga (1988 Seoul) Libovolná maloráka 60 ran vlee
Petr Hrdlička (Barcelona 1992) Trap
Stříbrné medaile vybojovali:
Otakar Hořínek (1956 Melbourne) Libovolná maloráka 3x40 ran Ladislav Falta (1972 Mnichovl) rychlopalba Miroslav Bednařík (1988 Seoul) Trap
Bronzové medaile vybojovali:
Lubomír Nácovský (1964 Tokio) rychlopalba Lubo Račanský (1992 Barcelona) běící terč 30+30 Miroslav Janu (1996 Atlanta) běící terč 30+30
Olympijské disciplíny
MUI:
Libovolná maloráka 3x40 ran. Střílí se na vzdálenost 50 m v polohách vlee, vstoje a v kleče. Průměr desítky na terči je 10,4 mm.
Libovolná maloráka 60 ran vlee. Střílí se na vzdálenost 50 m na terč, který má průměr desítky 10,4 mm.
Vzduchová puka 60 ran. Střílí se na vzdálenost 10 m na terč, který má průměr desítky 0,5 mm.
Libovolná pistole 60 ran. Střílí se na vzdálenost 50 m na terč, který má průměr desítky 50 mm.
Vzduchová pistole 60 ran. Střílí se na vzdálenost 10 m na terč, který má průměr desítky 11,5mm.
Rychlopalba. Střílí se na vzdálenost 25 m na kruhový otočný terč s desítkou o průměru 100 mm.Postupně se střílí v intervalech 8 s, 6 s a 4 s a kadá série je na pět ran do pěti vedle sebe seřazených terčů. Závod je rozdělen do dvou dnů. Ve finále se střílejí dvě série po pěti ranách v intervalu 4 s.
Běící terč 30+30 ran vzduchovou pukou. Střílí se na vzdálenost 10m na terč s průměrem desítky 10,5 mm. Terč se pohybuje v prostoru irokém 2 m. Vybíhá střídavě zprava a zleva. První den se střílí 30 ran tzv. pomalé běhy, kdy terč urazí svoji dráhu za 5 s. Druhý den se střílí 30 ran na rychlé běhy a terč se pohybuje rychlostí 2,5 sec.
Skeet. Broková disciplína, při ní střelci postupují v půlkruhu. Asfaltové terče mají průměr 110 mm (jsou stejné pro vechny disciplíny, ve finále jsou kvůli viditelnosti zásahu v televizi opatřeny jemným barevným prákem) a létají z nízké a vysoké věe. V jednom půlkruhu pálí střelec z osmi stanovi postupně na 25 terčů, přičem na kadý má pouze jednu ránu. Sedmkrát vyletí terče současně z obou věí, co je tzv. dvojstřel. První den se střílí tři "rundy", tedy 75 terčů, druhý den dvě, dohromady 50. rert
Trap. Broková disciplína, při ní střelci po pěti stanovitích vedle sebe. Terče vylétají na zavolání střelce ze zákopu před nimi v různých směrech a úhlech do stran, který střelec netuí. Na kadý terč má střelec dvě rány. V jedné směně absolvuje stanovitě pětkrát, take jej čeká 25 terčů. Počet směn a rund za den je stejný jako u skeetu.
Double trap. Broková disciplína se systémem podobným jako u trapu. Dva terče naráz vak vyletují jen z prostředního stanovitě a v jednom kole mají stále stejný směr i úhel. Střelci na ně střílejí z pěti stanovi stejného střelitě jako při trapu, take jejich postavení je vdy jiné. Na kadý terč mají pouze jednu ránu. Závod trvá jeden den, při něm střelec absolvuje tři kola po padesáti terčích, tedy dohromady 150 ran.
ENY:
Sportovní maloráka 3x20 ran. Střílí se na vzdálenost 50 m v polohách vlee, vstoje a v kleče. Průměr desítky na terči je 10,4 mm.
Vzduchová puka 40 ran. Střílí se na vzdálenost 10 m na terč, který má průměr desítky 0,5 mm.
Sportovní pistole 30+30 ran. Střílí se na vzdálenost 25 m. První den se střílí 30 ran tzv. mířená na terč, který má průměr desítky 50 mm. Druhý den se střílí tzv. otočná na terč o průměru desítky 100 mm. Střelkyně má na ránu 3 sec. Ve finále se střílí 10 ran tzv. mířená.
Vzduchová pistole 40 ran. Střílí se na vzdálenost 10 m na terč, který má průměr desítky 11,5 mm.
Brokové disciplíny doubletrap, trap a skeet jsou stejné jako u muů, ale eny střílejí v trapu a skeetu v základním závodě 75 ran a v doubletrapu 100
REPREZENTOVAT ČR BUDOU:
Lucie VALOVÁ
Václav BEČVÁŘ
Martin TENK
Miroslav JANU
Petr MÁLEK
Bronislav BECHYŇSKÝ
David KOSTELECKÝ
Radim NOVÁK
Jiří GACH
Jak postupovat při léčbě - Dopingové nebezpečí
Seznam zakázaných látek
Pojitění členů ČSS - zákl.informace