První soutěžní den na ME přinesl nečekanou žeň

Zdroj: Petr Kůrka
Datum: 14.03.2001
e-mail: kurka@shooting.cz

Během soutěží prvního dne vybojovala naše střelecká výprava na halovém Mistrovství Evropy ve střelbě pět medailí. Zasloužili se o to střelci na BT a mladý tým pistolářek. Výborně jim sekundovali také mladí puškaři se dvěma čtvrtými místy.

Soutěže puškařů - juniorů a v běžícím terči (netradičně mix jako úvodní disciplína) začínaly v devět hodin ráno. Pistolářky - juniorky začínaly v 11:30

Puškařskému družstvu, ve složení Březina, Malinký a Rozsypal, se podařilo to, co málokdo čekal. V silné konkurenci obsadili čtvrté místo se ztrátou tří bodů na medaili. Úctyhodný náskok 10 bodů před pátým týmem řadí naše mladé puškaře do "silnější" skupiny mezi světovou elitu Němců, Francouzů a Slovinců.

Kluci se chovali na palebné čáře naprosto profesionálně. Podle pokynů "dýchali jeden za druhého" a tak, i když se někomu momentálně nedařilo tak, jak by si přál, bojovali o každý bod. Ondra Malinký naprosto splnil tajné očekávání a výkonem 588 potvrdil výkony z mezinárodní soutěže v lednu v Mnichově. Navíc končil položkou 100, kterou si opravdu vychutnal. Do finále postupoval jako třetí se ztrátou 2b. na prvního a s náskokem jednoho bodu na sedmého, resp. dvou bodů na posledního finalistu. Zajímavostí bylo, že žádný stát neměl ve finále dva zástupce. To svědčí o stále vyrovnanějším startovním poli. Ve finále střílel zpočátku velice dobře a po sedmé ráně dokonce útočil na druhého Němce, na kterého jednu chvíli ztrácel něco pod jeden bod (0,7). Škoda, že na poslední tři rány na sebe Ondra nechal působit nervozitu. Končil 9,4 / 9,6 / 9,1 a nakonec skončil bez medaile na čtvrtém místě. Rozhodla o tom právě poslední rána, kdy prohrál s Norem Sannvoldem o 1,6 bodu a ztratil tím náskok 0,5 bodu, který ještě měl po deváté ráně. I tak je to velký úspěch tohoto nadějného střelce, kterému je letos 17 let! I oba dva další puškaři odvedli své. Výkon Honzy Březiny 579b., resp. Rozsypalových 580b., jsou solidním standardem. Vzhledem k tomu, že oba dva (a já také) cítí ještě rezervy, můžeme v budoucnu pomýšlet na umístění "na bedně".

V době puškových a pistolových soutěží "měli práci" střelci na běžící terč. Jejich soutěž v mixu - junioři a muži probíhala od rána do odpoledne. Mirek Januš (první půlka 195 a vedení o jeden bod) střílel spolu s Račanským velice dobře. Jejich výkony 583 a 580 patří k těm lepším. I přes "rozpačitý " výkon Mirka Lízala (569) družstvo mužů na BT získalo titul Mistrů Evropy. To také byla první velká třešeň na dortu, který se teprve začal ve středu péci!

Junioři na BT mix rozložili síly dle vlastních možností a po výkonech Jonáše a Caknakise skončili nakonec na bronzovém stupni. Nejzkušenější junior BT - Vít Velíšek bohužel nepředvedl to, co se od něho očekávalo, a skončil až ve druhé polovině startovního pole. Družstvo skončilo nakonec na třetím místě a potvrdilo, že našim mužům roste konkurence.

Nakonec přišla třešínka středečního dortu - pistolářské juniorky naplnily tajné sny trenéra Jiřího Lercha a obsadily druhé místo mezi evropskou elitou. Od Veroniky Piecuchové se mnoho očekávalo. Medaile na loňském halovém ME možná trochu Veronice svazovala ruce. Projevilo se to zejména na soustředění v Plzni, kde Veronika nepůsobila osobitým dojmem, na který jsme zvyklí. Trénink na Scatt (laser) mohl jenom upozornit na nějaké základní chyby. Vše ostatní záleželo, jako vždy, na střelcovo vlastní práci. Výborná koncentrace přivedla "Verču " (jak jí většinou říkáme) na stříbrné stupně vítězů. Zásluhu na tom měla výborná střelba ve finále. Výborně podpořila družstvo i Lenka Hyková, která se s 574b. rovněž probojovala do finále. Nakonec po výkonu Terezy Pekárkové, 565b. skončil tým na druhém místě. Kdo by si to před odjezdem na ME pomyslel (?!).

Věřím, že se nám bude dařit, a ve čtvrtek zkopírujeme dnešní středu .

Držte palce. Naše želízka budou na čáře od 11:30.