592 na finále nestačilo

Zdroj: Petr Kůrka
Datum: 01.04.2001
e-mail: kurka@shooting.cz

Celkem 80 mužů se dnes postavilo na startovní čáru v disciplině vzduchová puška 60 ran. Přesto, že pětice našich mužů opět na finále nedosáhla jejich výkony byly slušné.

Začátek závodu byl v devět hodin. V hale bylo postaveno 100 stavů, takže se všichni muži vešli do jedné rundy. Střílelo se na papírové, desetiranné pásky. Byla neděle a proto bylo v hale úplně plno. Dnes jsem sledoval pouze Michala Kalného, kterému jsem dělal podrobný zápis pomocí Polského softwaru, který ČSS nedávno zakoupil. Dají se tam zaznamenat přesné časy práce na výstřelu, stejně jako úplně přesně zaznamenat jednotlivé rány. To může posloužit k pozdějšímu podrobnému rozboru závodu. Jára Bureš sledoval ostatní kluky a chodil mě průběžně informovat.

Michal měl trochu smůlu, protože na jeho stanovišti byla nerovná podlaha zrovna v místech, kde bylo potřeba zaujmout polohu. Pokud by se tomu místu chtěl vyhnout, musel by stát buď extrémně vlevo, nebo extrémně vpravo od terče. To nešlo a tak se s tím místem musel srovnat. Možná kdyby byla podlaha rovná…finále uteklo o bod. Začal delším nástřelem a do závodu dal první ránu doprostřed. Bylo vidět, že se plně koncentruje na výkon. Vydržel to celý závod, během kterého udělal 4 daleké chyby doprava. Při jedné měl štěstí, že to byla rána 9,0. Ostatní devítky byly 9,8 - 9,9. Závod ukončil po 100 minutách s výkonem 592. a skončil na 11. místě(97,100,100,98,98,99). Na finále jeho výkon bohužel nestačil. Stejně tak na tom byl Radim Novák, který předvedl, že se ve vzduchovce zlepšil. Končil závod dalekou devítkou, která ho nakonec připravila o finále. Na posledních dvacet ran měl výbornou stabilitu. Je dobře, že toho dokázal využít. Položky 99,99,97,98,100,99 - 11. místo stejně jako Michal. Luboš Opelka si nevzal ze včerejšího závodu vleže ponaučení a opět na začátku prodlužoval spouštění. Přestože měl v prvních dvou položkách hodně blízkých ran, ztratil tam 7 bodů. Pak udělal to samé co včera. Řekl si, že to takhle dál nejde a úplně změnil styl střelby. Neznamená to, že by střílel jednu ránu za druhou, ale snažil se odložit každou ránu, která mu připadala dlouho mířená. Snaha o rychlé spouštění mu přinesla opět úspěch. Celkově dosáhl 590 b. (97,96,99,100,99,99) a skončil na 16. místě. Až bude schopen tento, podle něho trochu riskantní způsob spouštění, provádět po dobu celého závodu, a ne, až když je tak trochu pozdě, můžeme se opět těšit na překvapivě vysoký výkon. Přece jen je to jediný střelec u nás, který nastřílel 599 b. Milan Mach nemá formu, kterou měl během celé vzduchovkové sezóny, a tak malinko upracovaným stylem nastřílel 589 b. Položky měl poměrně vyrovnané, ale střelit stovku se mu nepodařilo a bez stovky leze výkon nahoru jen pomalu (99,97,99,98,98,98). Umístil se na 20. místě, spolu se Swenem Schullerem , hrdinou malorážkového stojáku (393). Venca Bečvář se vzduchovce přes zimu věnoval jen málo, takže jeho výkon 583 (98,93,99,98,99,99), vzhledem k pokažené třetí položce, kdy si namáčkl sedmu, lze považovat za solidní. Střílel to svižně. Hotov byl za 65 minut. Ve výsledkové listině figuruje na 26. místě.

Závod měl vysokou úroveň. Mistr Evropy Boschmann z Nizozemí předvedl, že ne vyhrál ve Španělsku náhodou, a výkonem 597 před finálem vedl . Za ním byli těsně tři borci s 596 body. Sauveplane (FRA), Kraskowski (POL) a Eckhardt (GER), který končil položkou 97 ! Do finále se nakonec vešel i Olympijský vítěz ve 3x40 ze Sydney - Rajmond Debevec, který jako jediný postoupil s nástřelem 593 bodů. Výsledky po finále mi nejsou zatím známy, protože jsme se vydali na cestu hned po uveřejnění výsledků základního závodu. Máme před sebou přece jen dlouhou cestu do Plzně. I tuto zprávu posílám v době, kdy jsme asi 200km od Dortmundu. Už to máme "jen" 470 km.

Z auta Ford Tranzit na cestě do Plzně pro všechny střelecké nadšence Petr Kůrka.