První medaile naší výpravy

Zdroj: Vladislav Šaňák
Datum: 26.07.2001
e-mail: sanak@shooting.cz

Na programu druhého dne ME byly soutěže juniorů v rychlopalbě a také v královské disciplíně pro střelce z pušky – v LM 3x40. Současně vyvrcholila soutěž brokařů v disciplíně trap, kde probíhal závod mužů i juniorů.

Rychlopalba byla kdysi u nás parádní disciplínou, kde zásluhou Luboše Nácovského a Ladislava Falty získala naše republika bronzovou (Tokio) a stříbrnou (Mnichov) olympijskou medaili. Také ještě v generaci Vladimíra Hurta a Břetislava Putny se naši závodníci umísovali na stupních vítězů při vrcholných soutěžích. Za posledních deset let však úroveň této disciplíny stagnuje bez výraznějšího úspěchu. Až teprve v letošním roce se český závodník probojoval do finále velké mezinárodní soutěže, byl to Martin Strnad při závodě světového poháru v Mnichově. To je signál, jež svědčí a zvýšené aktivitě střelců a trenérů v této disciplíně. Díky trenérům Málkovi, Bauerovi, Bartoníčkovi a Gregorovi na Moravě a Jiřímu Streitovi v Praze se konečně objevila skupinka nadějných závodníků, kteří mají talent a chu v rychlopalbě něco dokázat. K tomu se přidala i skutečnost, že bývalý vynikající střelec v této disciplíně pan Břetislav Putna nabídl spolupráci při výchově mladých závodníků a výsledkem je, že po dlouhé době byli v rychlopalbě nominováni junioři na Mistrovství Evropy. Těžko jsme od nich po čtyřměsíční systematické přípravě mohli očekávat zázraky, ale v Zagrebu rozhodně nezklamali. Nastříleli výsledky, které odpovídají jejich letošnímu průměru. Podhráský i Vala v první polovině ještě bojovali se závodním vzrušením a dosáhli jen nižších výsledků 278 resp. 281 bodů, zato druhou polovinu stříleli již podstatně lépe, 287 a 285 bodů. Slušně střílel i Bittner, ten měl první polovinu dokonce lepší než druhou s 280 a 275 body. Výsledky Valy 566 a Podhráského 565 zařadili naše závodníky do první poloviny startovního pole. Družstvo skončilo s 1686 body sedmé.

V libovolné malorážce 3x40 ran jsme neměli po mnoha letech zastoupení, naši junioři v přípravných nominačních závodech nepřesvědčili státního trenéra Petra Kůrku o tom, že by si účast na ME zasloužili. Nech nám jsou vzorem naši slovenští přátelé, jejich junioři díky vyrovnaným výkonům získali v soutěži družstev stříbrnou medaili! My sice máme díky Ondřeji Malinkému mistra světa ve střelbě kuší, ale na nejdůležitější soutěž roku se ani on neprobojoval. Mě osobně překvapila výtečná výkonnost švédských střelců v této disciplíně, dva závodníci z této země se umístili ve finále a Christian Leon dokonce získal díky výkonu 1159 bodů zlatou medaili pro Švédsko. Když si vzpomeneme, že švédové vyhráli na OH v Sydney zlatou medaili v závodě vleže a často jsou na stupních vítězů i při velkých soutěžích, stálo by za to vypátrat, jak to v severské zemi v puškových disciplínách dělají. Dílčí odpověď si můžeme doplnit díky zprávě, kterou švédové umístili do boxů všem zúčastněným státům. Hledají totiž do sportovní střelecké školy se čtyřiceti žáky od 16 do 20 let kvalifikovaného zahraničního trenéra. To znamená, že se o trénink mladých střelců starají na profesionální úrovni a že jejich dobré výsledky nejsou náhodné.

Soutěž v trapu byla dnes dokončena zbývajícími dvěma položkami. Po prvním dnu na tom byl z našich nejlépe podle očekávání David Kostelecký se 70 zásahy (23,23,24), Kubec nastřílel 66 holubů (22,23,21), stejně jako Ploc (22,22,22). Druhý den začali všichni naši střelci shodně položkou 22 holubů, což znamenalo nepříjemnou ztrátu pro soutěž družstev i jednotlivců. Naopak v poslední položce zabrali, Kostelecký se díky čisté položce se 117 terči dostal do rozstřelu o finále a Kubec i Ploc udělali každý jen jednu chybu. Družstvo skončilo páté, což rozhodně není neúspěch, ale nᚠolympijský finalista Kostelecký neměl štěstí již při losování, pro rozstřel si vytáhl číslo jedna. Hned prvního holuba minul a zůstal bohužel mimo finále sedmý. Zato junioři nám udělali velkou radost, získali první českou medaili na ME a hned stříbrnou. Výtečně si vedl zejména Jiří Lipták, který první den nastřílel 68 zásahů (23,22,23) a druhý den začal čistou položkou, což jej vyneslo na čelo soutěže. V poslední položce sice chybil dva terče, přesto suverénně postoupil se 116 body na druhém místě do finále. Tam se mu bohužel příliš nedařilo, hned třetího a čtvrtého holuba nezasáhl a s 21 terči skončil a nepopulárním čtvrtém místě, což je ovšem výtečné umístění, za které si Jiří zaslouží mimořádné ocenění. Aleš Brusman přispěl solidním výkonem 111 holubů (22,24,22,23,20) pro družstvo, které jistil se 106 body (20,22,22,21,21) Hála. Junioři získali v disciplíně trap svou medaili po osmi letech, naposledy to bylo při ME v Brně v roce 1993. Gratulujeme jim ke skvělému úspěchu a děkujeme zvláště jejich osobním trenérům, kteří se starají o trénink těchto sportovců.