Ještě jedna medaile pistolářů

Zdroj: Vladislav Šaňák
Datum: 31.07.2001
e-mail: sanak@shooting.cz

Přesto, že v programu ME došlo těsně před zahájením mistrovství k několika změnám a v jeho průběhu zůstalo několik volných dnů, pořadatelé nezměnili svůj záměr uskutečnit dvě neolympijské disciplíny v jediném dni. Tak se stalo, že v úterý dopoledne 31.7. naši reprezentanti Skupa, Šafránek a Jirkal startovali v disciplíně standardní pistole 3x20 ran a odpoledne nastoupili k soutěži ve velkorážní pistoli, kde v naší sestavě pouze Jirkala vyměnil Gregor.

V disciplíně, kde naši střelci pravidelně dosahují na vrcholných soutěžích velmi dobrých výsledků a získávají medaile, ve StPi se totéž podařilo i letos. Nejvyrovnanější výkon z celé trojice podal tentokrát Jindřich Skupa, který se díky výsledku 569 (položky 95,95,92,97,94,96) bodů umístil na pěkném šestém místě. Pavel Šafránek zaváhal na začátku soutěže a nastřílel 565 kruhů (položky 94, 92, 98, 93, 95, 93), což mu stačilo na třinácté místo a Stanislav Jirkal skončil dvacátý druhý s 560 body (98, 95, 91, 98, 92, 86), když se mu nevyvedl konec závodu. V konkurenci deseti družstev naši střelci skončili třetí, dvanáct bodů od stříbra. Medailové pozice jednotlivců jim tentokrát zůstaly dosti vzdálené, nebo výkony prvních tří závodníků s 581, 579 a 578 body jsou velmi kvalitní. Pistoláři si zaslouží za své úsilí a za zisk medaile velké ocenění.

Po skončení dopoledního závodu odjeli naši střelci ke krátkému odpočinku na hotel. Vysprchovali se, na chvíli se uvolnili a odpoledne je čekal další start v soutěži. Ve velkorážní pistoli jsme teoreticky měli mít větší šance v závodě jednotlivců než družstev, protože v přípravě před ME podávali nadějné výkony pouze Šafránek a Skupa. Třetí člen družstva Gregor se připravoval v rychlopalbě a protože nebylo možné poslat do Zagrebu více než osm pistolářů (ustanovení pravidel ESC) zaskočil v týmu právě on. Teoretické předpoklady však nevyšly, nejlepší z našich Skupa skončil s 578 body desátý (položky 97,98, 93, 98, 97, 95) a Šafránek s 573 body devatenáctý (97,94,94, 96, 99, 93). Gregor dosáhl výkonu 562 bodů (95, 92, 95, 89, 97, 94) a obsadil dvacáté osmé místo. Družstvo skončilo páté ze šesti účastníků. Mezi zajímavosti patří, že známý rakouský střelec Giovanni Bossi získal v jediném dnu pro svůj stát dvě medaile, zlatou ve velkorážce a stříbrnou ve StPi. Zvládl obě soutěže v jednom dni zcela bez problémů. Po vyhlášení výsledků, večer v sedm hodin odjela poslední skupina pistolářů spolu se státním trenérem panem Jiřím Lerchem domů.

Naopak do Zagrebu přijelo družstvo střelců na běžící terč seniorů i juniorů s trenérem Jánem Kermietem a obhájcem titulu ve střelbě 3x40 na 300 m Radimem Novákem. Téhož dne začali pořadatelé předělávat pistolovou střelnici tak, aby na ní mohlo být instalováno zařízení na běžící terč. Podobně probíhala i příprava střelnice pro střelbu na 300 m.