Nádherná bilance juniorských soutěží na ME
Dnes, ve středu 21. března byly s výjimkou disciplíny BT Mix ukončeny juniorské soutěže na letošním Mistrovství Evropy ve střelbě ze vzduchových zbraní v Soluni. Na podrobné hodnocení naší účasti bude třeba většího časového odstupu, přesto je ale možné vyjádřít první dojmy a předběžně zhodnotit výsledky našich mladých střelců.
Nominace na vrcholnou soutěž letošní sezóny vycházela z předpokladů možnosti zisku umístění ve finále v soutěži jednotlivců a nebo zisku medaile v závodě družstev. Proto se ME zúčastnily týmy v soutěžích chlapcú i dívek v puškových disciplínách, dále juniorky v pistolových discipínách, junioři v disciplíně BT a jeden zástupce juniorů ve vzuchové pistoli. Pokud vezmeme v úvahu dlouhodobou statistiku, je možné do určité míry počítat s tím, že v polovině případů se jasným kandidátům na medaile skutečně zadaří a získají předpokládaný úspěch. V našem případě startovala družstva v pěti disciplínách a medaile získali puškaři junioři, juniorky a tři další jednotlivci. Celkem naši mladí střelci vybojovali pět cenných kovů a to je rozhodně mimořádný úspěch. Určitě bude zajímavé podívat se na výsledky jednotlivých disciplín trochu podrobněji.
Absolurorium určitě zaslouží svěřenci trenéra Petra Kůrky, puškaři. Podrobné hodnocení jejich výsledků přinášíme na jiném místě v článku státního trenéra, ale je třeba ocenit jednak zisk bronzové medaile družstva střelců Malinkého, Rozsypala a Gavendy a postup dvou dříve jmenovaných střelců do finále ME, ale zejména koncert děvčat Kůrkové a Habartové spolu s Beranovou v závodě družstev i jednotlivců. Naše děvčata vyhrála závod týmů s náskokem 7 bodů před druhými Ruskami výsledkem 1184 bodů, což je vyrovnaný světový rekord. V jednotlivcích postoupila do finále Kateřina Kůrková jako první výkonem 398 bodů následována na druhém místě Pavlou Habartovou s 397 bodý. Po výtečných výkonech si ve finále české střelkyně pořadí vyměnily a mistryní Evropy se stala Pavla Habatrová. Úspěch našich střelkyň je o to cennější, že dosažené výkony by zaručovaly postup do finále kterékoliv světové soutěže v kategorii seniorek a můžeme se těšit, že české střelkyně budou schopny vybojovat kvalifikační místa pro OH v Aténách.
V pistolových disciplínách nebyla situace pro nominaci jednoznačná. Družstvo děvčat sice v uplynulém roce získalo na ME stříbrnou medaili, ale letos jejich sportovní forma nebyla přesvědčivá a do poslední chvíle se zvažovalo, zda na ME vyslat mimo výtečné Veroniky Piecuchové také další dvě střelkyně, Pekárkovou a Hykovou. Nakonec zvítězila úvaha o tom, že děvčata mají jakousi šanci na medaili v soutěži družstev a že jejich přítomnost by mohla mít i kladný vliv právě na jednu z fvoritek soutěže juniorek ve vzduchové pistoli Veroniku Piecuchovou. Tento předpoklad se ale nesplnil. Lenka Hyková nenavázala na loňský postup mezi nejlepších osm do finále a po celkově méně vydařené sezóně skočila s 366 body na dvaadvacátém místě. Jen o něco lépe na 21. místě s 367 body skončila Tereza Pekárková, která sice příkladně bojovala po celý závod, ale přemíra pečlivosti ji přivedla do časové tísně a s poslední položkou 89 bodů uzavírá první polovinu startovního pole. Naše vicemistryně Evropy ze Španělska Piecuchová začala závod senzačními položkami 96 a 97 bod, nevydržela však v nastoupeném trendu a série 91 a 92 znamenaly dosažení nevýrzného výsledku 377 bodů. Postoupila sice do finále na osmém místě, ale na zlepšení umístění ji zřejmě asi nestačily síly. Veronika je nyní na křižovatce, zda ve své další životní kariéře preferovat školu, nebo sportovní přípravu. Na jejích výsledcích je patrné, že se zatím definitivně nerozhodla, což nemá kladný vliv na její střeleckou činnost ani na výsledky studia. Věříme, že tato talentovaná střelkyně s ohromným výkonnostním potenciálem dospěje v dohledné době k jednoznačnému rozhodnutí, což by umožnilo věnovat se vybrané činnosti s potřebnou intenzitou. Další zástupce nastupující pistolářské generace Daniel Dušenka ve svém prvním startu v důležitém závodě s 559 body nezklamal a určitě zužitkuje nabyté zkušenosti v následujícím období. V pistolových disciplínách musíme mít podle mého názoru na paměti, že nejdůležitějším úkolem současnosti je výběr a výchova mladých, talentovaných střelců s cílem postupného doplňování seniorské kategorie ve všech discipínách. Vždyť současné situace je v pistolových disciplínách je s výjimkou několika jednotlivců opravdu tristní a není asi jiné cesty, než věnovat se mládeži a najít např. k Tenkovi, Strnadovi, Petře Hykové další talentované střelce. To je ovšem "běh na dlouhou trať", záležitost na několik let, vyžadující od všech zainteresovaných značnou trpělivost. Přesto si myslím, že bude možné již pro ME 2003 v Plzni sestavit některá konkurenceschopná družstva. Vždyť Dušenka, Diener, Dušek, Papírník, Vala, Podhráský a někteří další dosahují již dnes nadějných výsledků a mohou za několik let dosáhnout mezinárodní úrovně výkonnosti.
Junioři v disciplíně na BT 30+30 ve svém prvním stratu na ME sice medaili v soutěži družsev nezískali, ale pořád ještě věříme, že se probudí v discipíně MIX. Uvedené konstatování neplatí pro Tomáše Caknakise, který po slabším výkonu v pomalých bězích 280 bodů doslova zazářil v druhé části soutěže, kde nastřílel neuvěřitelných 285 bodů a postoupil do finále na třetím místě. Spolehlivým výkonem si toto výtečné umístění udržel a získal pro českou výpravu pátou medaili na ME. Škoda, že se lépe nedařilo Jonášovi (555) a Bolíkovi (525), družstvo skončilo na nevděčném čtvrtém místě.
Výsledky a výkony, kterých dosáhli naši závodníci v dosavadním průběhu ME v Soluni můžeme považovat zejména díky střelcům v puškových disciplínách za velmi dobré. Pět medailí, z toho dvě zlaté, jednu stříbrnou a dvě bronzové by nám mohly mnohé federace závidět. Čeká nás však ještě hodně práce, než tito talentovaní závodníci zaujmou místa současných zkušených reprezentantů.
Výsledky seniorů a také soutěže juniorů v mixu zhodnotíme po skončení všech soutěží ME.
Jak postupovat při léčbě - Dopingové nebezpečí
Seznam zakázaných látek
Pojištění členů ČSS - zákl.informace