ČESKÝ STŘELECKÝ SVAZ, z.s.

Výborně Martine

Zdroj: Břetislav Putna
Datum: 22.05.2002

Rád bych se s Vámi, návštěvníky těchto stránek podělil o krásný zážitek sportovního výkonu, který pro nás zde v Atlantě na SP připravil Martin Tenk při závodě v libovolné pistoli.Ráno v den závodu odjížděl Martin v 8 hodin z hotelu na střelnici a bylo vidět správné takzvané nabuzení a koncentraci na blížící se závod.Martina k tomuto stavu opravňovaly výkony, které zde podával na tréninku, ale především při kvalifikačním závodě kde jeho výkon 566 bodu znamenalo druhé místo v konkurenci výborných střelců, kterými byl tento závod opravdu nabit. Závod do kterého postoupilo po kvalifikaci 52 střelců začal v 9 hodin.Počasí pro střelbu bylo dobré slunečno, bezvětří, ale na zdejší poměry trochu chladněji.Martin začal nástřel v dobrém tempu a za 13 minut odstřílel 10 ran, poté následoval vstup do závodu jak už to u Martina je pravidlem poněkud delší první položkou, kterou opravdu dřel téměř 20 minut a dvanáctkrát odložil, ale toto se vyplatilo protože ji zakončil sérií 6ti desítek, a její hodnota byla 97 bodu. Martin získal potřebnou jistotu a následovaly tři položky v dobrém tempu a odstřílel je všechny do 14ti minut.V každé pětkrát odložil. Druhá položka byla 95 bodu,třetí 93 body,ale tu Martin začal i ukončil osmičkou. Po této položce začalo na střelišti mírně nárazově pofukovat. Další položka v pořadí čtvrtá byla 96 bodu a i této vstřelil Martin jednu osmičku.Pátou a šestou položku střílel shodně 17 minut a sedmkrát a šestkrát odložil. V každé z těchto položek vstřelil po jedné osmičce a bodové hodnoty byly 93 a 96 kdy Martin zakončil závod dvěmi desítkami a součet byl obdivuhodných 570 bodu.Tento výsledek Martina zařadil na čelo výsledkové listiny a s napětím jsme očekávali nadcházející finále.K našemu borci se do finále přiřadili další střelci zvučných jmen jakými byli LOU a LI z CHN,DUMOULIN z FRA,SKANAKER z SWE,SZARENSKI z USA,SCHMID z SUI a ISAKOV z RUS, který na Martina ztrácel 2 body.Ve 12 hodin začalo finále a mi jsme tajně věřili, že Martin nepustí tuto svoji velkou příležitost a vše dotáhne do vítězného konce.I ve finále jako v celém závodě střílel s jistotou v dobrém rychlejším tempu, kdy se mu povedli odpalovat rány od ustálení zbraně v rozmezí 14ti až 17ti sekund.Stále si udržoval svůj náskok ze závodu a když jeho největší pronásledovatel Rus Isakov osmou finálovou ránu v časové tísni vstřelil nulu, nebo místo do svého terče vstřelil do terče právě Martinovi, začínali jsme věřit že už nic našeho borce nemůže od vítězství a od získání prvního kvalifikačního místa pro OH 2004 v pistolových disciplínách oddělit.Finále dostřílel dobře a výkon 97,4 bodu zajistilo vítězství o 7,6 bodu před druhým LOU z CHN.Ještě mi dovolte pár slov o dnešním závodě ve vzduchové pistoli, který Martin dnes absolvoval ve druhé směně od 11,15 hodin.Celý závod byl ve znamení dřiny a to fyzické i psychické, nebo absolvování dvou takto těžkých závodu ve dvou dnech po sobě je opravdu velmi těžkou záležitostí, a právě proto je výkon 582 bodu, který Martin dosáhl velmi kvalitní i když on sám po závodě nebyl naprosto spokojený především se spouštěním.Tento jeho výsledek byl šestým nejlepším z celého startovního pole a opět znamenal finálovou účast na tomto SP.Finále se začalo ve 14 hodin a Martinovi se opravdu dařilo a střílel velmi dobré rány 10,5 až 10,8 pouze jedna rána měla hodnotu 9,1, ale tato kvalitní střelba nakonec vynesla našeho střelce společně s ruským závodníkem se shodným výsledkem k rozstřelování K.O. o třetí příčku.Tuto ránu Martin vystřelil v bodové hodnotě 10,0 ale ruský střelec měl ránu v hodnotě 10,3 bodu a odsunul Martina na čtvrté místo.Martinovi výkony, které na tomto SP nastřílel jsou opravdu na velmi kvalitní úrovni a na tomto závodě se muselo před jeho sportovním uměním sklonit množství jeho velmi dobrých soupeřů. Závěrem bych chtěl poděkovat Petrovi Kůrkovi, který mi v Martinově přípravě, vzhledem k jejich dlouhodobému kamarádskému vztahu, pomáhá. Domluvili jsme se tak na začátku sezóny.