Czech
Shooting
News
-
aktuální dění

ČESKÝ STŘELECKÝ SVAZ, z.s.

Naše pušky opět skvělé

Zdroj: Petr Kůrka
Datum: 16.07.2002
e-mail: kurka@shooting.cz

Kluci jako by byli v rozjetém vlaku a nedali se zastavit. Poslední dvě soutěže je čekali na 48. MS ve střelbě v Lahti. Byla to Standardní puška 3x20 na 300m (družstva 15.7. a jednotlivci 16.7.). Je to obtížná zbraň, protože má předepsaný odpor spouště minimálně 1500 gr. Jen pro představu – na malorážkách, nebo na vzduchovkách mají puškaři odpor často pouze do 100gramů! Je to tedy velice náročné. Nejlépe na tom z našich měl být asi Milan Mach, který tuto disciplínu střílí často na armádních soutěžích. Ale ani druzí naši zástupci, nejsou žádná „béčka“. Milan Bakeš již má individuální medaile z vrcholných soutěží a Luboš Opelka je aktuální Mistr Evropy. Opět na Luboše padla druhá směna, takže bylo jasné, že družstvo zavírá opět on. V první směně bylo zase moc pěkné počasí, a tomu odpovídaly i výkony. Jeden z horkých favoritů – Švýcar Marcel Buerge(doma prý nastřílel 593b.!), udělal 587b. O překonání 7 let starého světového rekordu Nora Kjoella se pokoušel Francouz Chassat. Ten měl 200 vleže a 195 v kleče. Jenže pokazil posledních 5 ran ( 6 bodů ztráta) a nakonec se musel spokojit s výkonem 585 bodů, což je i tak vysoko. Ještě pár dalších střelců mělo výkony okolo 580b. Mezi nimi i naši. Milan Mach i Milan Bakeš stříleli výborně. 582, resp. 581 bodů byl výborný základ do družstva. Měli jsme o bod méně, něž první Francouzi, stejně jako favorité ze Švýcar a tříbodový náskok před Nory. S ostatnímy týmy jsme už moc nekalkulovali, nebo jejich ztráty byly okolo 7-8 bodů a to je v tomto kratším závodě dost. Ale... Luboš začal v leže normálně. 197 bodů bylo, vzhledem k horšícímu se počasí, „mezi lidmi“. Pak ale přišel „stoják“. Asi si vzpomněl na terčovnici 3x40 a opět začal ztrácet. Když už měl po 14 ranách osmnáct ztrát, vypadalo to úplně beznadějně. Díky Jedné sedmě, pěti osmičkám a pouhým třem desítkám jsme se najednou ocitly až na pátém místě a medaile se zdála být v nedohlednu. Pak, jako zázrakem, Luboš nějakým jiným způsobem uchopil zbraň a dokončil stoje šesti desítkami. Výkon 182 b. ale ani tak nepředstavoval moc velkou naději, že něco „cinkne“. Opět se ale opakovala situace z VT 3x40. Luboš předvedl, že je nejen v kleče, ale také psychicky silný, a dokončil 196 body, když končili množstvím středových desítek (97, 99). Naši nakonec získali stříbro, když porazili USA na poslední položky. Byl to ohromný závod na té nejvyšší úrovni. První Švýcaři si oddechli. Konečně splnili to, co i oni sami od sebe očekávali. Vytvořili nový světový rekord 1744b a získali zaslouženě zlato. Naši a Američani zůstali pouhý bod za starým SR Norů z roku 1995. Radost byla obrovská. Vždy v tuto chvíli měl každý nᚠpuškař vlastní medaili z disciplín na 300m!

Druhý den se opět trochu zhoršilo počasí. Jenže to vůbec nevadilo čerstvému Mistru světa z družstev, Marcelu Buergeovi. Ten za svým snem, a snem všech Švýcarů, šel od začátku jednoznačně. Po solidní poloze vleže, kdy ztratil dva body, což není nic zvláštního, nasadil k trháku ve stoje. Položky 99 a 98 jsem ani já, a myslím že ještě ani nikdo jiný v poloze stoje v této disciplíně nastřílet neviděl. Už také asi dlouho neuvidím. Je to něco jako zaběhnout stovku za devět padesát. Běžně se dosahují výkony okolo 190 bodů, občas i 194, nebo i 195, ale tohle je moc. V kleče sice nevydržel a světový rekord 589 b. pouze vyrovnal, ale s přehledem se stal Mistrem světa. Gratuluji. Také naši se drželi výborně. Milanovi Bakešovi nevyšel stoják jak by bylo třeba, ale další dvě polohy měl výborné a jeho výkon 579b.(198, 186, 195) ho řadí do světové špičky a skončil devátý. Luboš se ve stoje polepšil a také on se za svůj výkon 578b. (197, 186, 196) nemusí stydět. Skončil dvanáctý. Nenápadný Milan Mach, který střílel poblíž Buergeho, unikal dlouho pozornosti soupeřů. 199 v leže, jako měl Milan, mělo ještě dalších x soupeřů. Dvěstě bylo jen jednou. Ve stoje 191 b. je výborných, ale také to mělo pár střelců (Debevec, Parker, Pennanen, Chassat 192). Jenže, když to dáte dohromady, tak je to jen 10 ztrát a to mělo po dvou polohách jen pět střelců. Bylo jasné, že bude záležet na „klečáku“. Milan se dlouho nastřeloval, aby nemohl po závodě říci, že něco podcenil. Po první položce to vypadalo na medaili slibně, ale střílí se až do konce. Milan nenechal nikoho na pochybách, že patří do absolutní špičky v této disciplíně. V kleče nic nepokazil a ještě na ostatní něco získal. Jeho výkon 585 b. mu opatřil s tříbodovým náskokem stříbrnou medaili. Zaslouženě. Všichni kluci z týmu mu ji moc a moc přáli.

Závěrem chci pogratulovat všem našim střelcům, kterým se neobyčejně na tomto MS dařilo. V soutěži národů (97) jsme skončili na nádherném, čtvrtém místě, když nás „dostali“ pouze Rusové, Číňané a Němci. USA a další silné státy jsou za námi. Nemalou měrou se na tomto podíleli i puškaři, kteří se dokázali skvěle prosadit. Ještě jednou moc a moc děkuji, pokud na sobě budete i nadále poctivě pracovat, můžeme to zase někdy zopakovat. Bylo to úžasné a vážím si toho, že jsem u toho v Lahti mohl být s vámi.

Omlouvám se všem návštěvníkům serveru ČSS, že nebylo zpravodajství v posledních dnech úplné. Na střelnici 300m nebyl možný přístup na sí, a tak jsem se vám snažil alespoň v krátkosti přiblížit některé momenty v těchto posledních článků.

Petr Kůrka – reprezentační trenér puškových disciplín

Spolupracujeme