Czech
Shooting
News
-
aktuální dění

ČESKÝ STŘELECKÝ SVAZ, z.s.

Vzduchovka patřila Číňanům

Zdroj: Petr Kůrka
Datum: 30.10.2004
e-mail: kurka@shooting.cz

Poslední střelecký den v Bangkoku měl na programu závěrečné dvě disciplíny – sportovní malorážku žen 3x20 ran, kde startovala Katka Kůrková, a také vzduchovou pušku mužů v desetimetrové hale. Jako první nastupovali muži od půl deváté a všech dvanáct startujících se na závod v klimatizované hale těšilo. Naopak ženy si odbyly závod v příjemném prostředí včera a dnes je čekalo od devíti ráno trauma ve větru a v úmorném vedru. Již od rána to zase pálilo o sto šest. Slunce bylo už slušně vysoko, když jsme s Katkou přecházeli z hotelu na střelnici. Závod na stolech, na přitahovací terče a ve větru a horku byl nad Katčiny síly. Držela se celou dobu statečně vůbec nestřílela tak zle, jak se může z výsledkové listiny zdát (571 – 11.). Zaváhala ve druhé položce ve stoje, kdy dala 8 devítek po sobě a to ji víceméně vyřadilo ze hry. Nejlépe to zvládla celé Ruska Galkina, olympijská vítězka v této disciplíně. Druhá skončila Korejka a na třetím místě se zuby a nehty po finále udržela Sonja Pfeilschifter. Silně jí šlapala na paty po finále nakonec čtvrtá Goldobina (RUS), která podala ve finále úctyhodný výkon 102,9 b. a čtyřbodovou ztrátu na Sonju málem dotáhla. Všechny tři medailistky měly základní výkon 580 a výš.Sonja si také prožila základní závod naplno. Během posledních tří ran ve stoje musela dvakrát rychle odložit a vypadalo to, že se z přehřátí zhroutí. Nakonec to ale ustála. Výjimečně složité podmínky na padesátimetrové střelnici v Bangkoku dokazuje i fakt, že ještě šest minut před koncem klečelo na stolech sedm závodnic. Čas je přitom o 15 minut delší, pokud se střílí na přitahovací stavy, tedy 2 hodiny a 30 minut. Italka musela střílet poslední dva terče po dvou ranách. Jinak by to nestihla. Dva takové omyly jsou bez trestu, ale za každou další takovou chybu by obdržela ztrátu dvou bodů z dosaženého výsledku. Katka alespoň získala cenné zkušenosti, protože na podobné terčové zařízení ještě nestřílela. Na únorovém SP zde startovala pouze ve vzduchovce.

Muži si mohli dnes závod trochu užít. V klimatizované hale bylo příjemně a výsledky, na rozdíl od včerejšího třípolohového standartu, dnes měli úroveň odpovídající konkurenci která se zde sešla. Ještě tři borci se nevešli do finále s 593 body a jeden s 592 b. Stejně jako na OH v Aténách vévodili Číňané. Oba předvedli ´žasné výkony na samé hranici maxima – 599 bodů. Nedali nikomu šanci ani pomyslet , že by tento závod mohl vyhrát někdo jiný. I když dali ve finále každý tři devítky, tak obsadily s přehledem první dvě místa. Po deseti finálových ranách měli dokonce oba stejně a musela rozhodovat jedenáctá finálová rána K.O., kterou o svém vítězství rozhodl olympijský vítěz Li. Na třetí místo se probojoval Američan Emmons, který sice ve finále desítku neminul, ale čtyřbodovou ztrátu na oba Číňany se mu stáhnout nepodařilo. Dlouho se na třetím místě držel Slovák Gonci, ale devátou finálovou ranou 8,8 vše „zazdil“ a nakonec skončil po rozstřelu o 4. místo až pátý. Takové umístění je mezi světovou elitou jistě cenné, ale průběh závodu mu sliboval lepší umístění.

Odpoledne se ještě uskutečnil vyřazovací závod nejlepších jednotlivců, kteří se umístili na prvních třech místech v kterékoliv disciplíně v tomto Finále SP. Střílí se z pistole nebo z pušky. Jednotliví střelci si mohou zvolit zbraň jakou chtějí. Vlastní zbraně a vybavení mohou použít. Z našich měli právo startovat Katka a Martin. Martin si vypůjčil vzduchovou pistoli od Thajců. Katka měla své vybavení. Startovalo nakonec 13 střelců z pušky a poté 14 střelců z pistole. Soutěž se střílí vyřazovacím způsobem a je velmi přitažlivá pro diváky, kteří aplaudují a povzbuzují. Střelci k tomuto vloženému závodu přistupují většinou trochu s nadhledem, ačkoliv vítěz v každé disciplíně je finančně ohodnocen. Závodníci mají 10 minut na nástřel a pak střílí 4 rány na povel jako ve finále. Na každou ránu mají 75 sekund také jako ve finále. Hodnotí se na desetiny a střelec s nejhorším součtem je prvním vypadajícím. Pak se vždy loučí jeden střelec po každé další ráně, která se k ostatním přičítá. Až zbudou jen dva střelci, začíná se od nuly na součet tří ran. Vyšší výsledek (opět na desetiny) určuje vítěze. Pokud mají střelci stejný součet, tak v případě vypadávání a také v případě, že jde o vítězství, se střílí K.O. do rozhodnutí.

Katka vypadla brzy a Martin v soutěži pistolářů asi uprostřed. V obou disciplínách zvítězily ženy. V pušce DuLi, která potvrdila letošní výtečnou formu, a v pistolářské soutěži kralovala Mongolka Otryad, která zvítězila nad Číňanem Tanem poslední ranou 10,7.

Zakončení bylo večer krátké. Všichni toho měli poměrně dost a těšili se domů, do chladna. Většina výprav odlétá v neděli v noci. Naše skupinka letí také v neděli v noci do Amsterdamu a v Praze by se měla objevit v pondělí dopoledne po desáté hodině. Vracíme se opět jako úspěšní. Podobně jako na z Atén vezeme dva cenné kovy ze závodů, kde se sešla absolutní světová špička. Tentokrát zde ale nebylo osm našich střelců, nýbrž čtyři. Také v celkovém hodnocení Finále SP, kde startovalo celkem více jak 120 závodníků ze 34 zemí, jsme jako ČR obsadili čtvrté místo společně s USA za střeleckými velmocemi jako jsou CHN, RUS a GER. Našim střelcům patří poděkování za odvedené výkony, i když jsou někteří trochu zklamaní. Málokdy se ale povede všechno všem. Jako vždy musím zdůraznit, že je důležité to, že se to někomu z našich střelců skoro vždy podaří. Je jedno jestli je to zrovna pistolář (ka), puškař (ka), „kanec“ a nebo nějaký brokař (ka). Všichni se snaží kopat za jednu partu.

Naposledy z přehřátého Bangkoku Petr Kůrka – trenér puškové repre ČR.

Spolupracujeme