Czech
Shooting
News
-
aktuální dění

ČESKÝ STŘELECKÝ SVAZ, z.s.

Rekordní účast střelců v Plzni

Zdroj: Vladislav Šaňák
Datum: 07.05.2001
e-mail: sanak@shooting.cz

Na střeleckém stadionu České armády v Plzni Lobzích se ve dnech 2. až 5. května uskutečnil tradiční velký mezinárodní závod ve střelbě Velká Cena Osvobození. Soutěží se zúčastnilo celkem 586 střelců ze čtyřiadvaceti zemí Evropy a USA. Startovali ve všech olympijských puškových a pistolových disciplínách a ve střelbě na běžící terč a program Velké ceny obsahoval také neolympijské disciplíny, ve kterých budou reprezentanti startovat na Mistrovství Evropy v červenci letošního roku v Zagrebu.Z uvedeného množství 586 sportovců, což je nejvyšší počet závodníků v historii soutěže, startovalo 128 střelců z Německa, 109 reprezentantů České republiky a mezi další velké výpravy patřili Slováci se 42 účastníky, Švédska (29), Finska (26), Francie (25). Zájem závodníků ze zahraničí o účast ve Velké ceně osvobození dokonce převyšoval kapacitu střelnice a organizační výbor v čele s Jiřím Sedlákem musel redukovat počty předběžně přihlášených střelců. Ohromný nárůst zájmu bylo možné vysledovat zvláště v puškových disciplínách, např. v závodě mužů vleže startovalo ve třech směnách rekordních 140 střelců!!

Puškové disciplíny nejúspěšnější skupinou

Reprezentanti České republiky získali ve výtečné konkurenci celkem osm medailí a právě pět z nich vybojovali závodníci v puškových disciplínách. V závodě LM 60 ran vleže, který je vždy loterií se do finále prosadili Bakeš a Opelka, oba s 595 body a nᚠzkušenější reprezentant Bakeš díky výtečnému finále skončil jen 0,2 bodu od medaile. O rozruch se postaral olympionik Bečvář, který celkem 12 x střelil do terče místo jedné rány dva zásahy a byl potrestán srážkou dvaceti bodů. Ve standardu 3x40 ran se skvěle dařilo Jeřábkovi, který se probojoval do finále výkonem 1176 bodů, což je současně jeho osobní rekord a získal první umístění na stupni vítězů. Spolu s ním se mezi nejlepších osm prosadili ještě i Opelka 1172 a Bečvář 1170 a družstvo ve složení Opelka, Novák a Bakeš vytvořilo nový, velmi hodnotný český rekord 3503 bodů a zvítězilo v soutěži týmů. Podobně se mužům dařilo i v disciplíně vzduchová puška, Michal Kalný vybojoval skvělým výkonem 594+104,3 bodů třetí místo a mezi osmi skončil i Bakeš s 595 body. Družstvo Kalný, Bakeš, Opelka opět zvítězilo v novém českém rekordu. Obě týmová vítězství můžeme považovat za senzaci, puškaři na podobný jednoznačný úspěch ve výborné konkurenci čekají s výjimkou střelby na 300 m od MS 94 v Miláně. Za pozornost stojí také výkony střelců, kteří by se měli postupně prosadit mezi nejlepší. Mezi ně patří zvláště TomᚠBartoněk, jeho výkony 594 vleže, 1157 ve standardu a 592 ve VzPu jsou nadějné. Také další kandidát přípravy na příští OH Michal Kalný se stává stálicí hlavně ve vzduchovce. Výsledky juniorů tentokrát státního trenéra Petra Kůrku příliš nenadchly, snad s výjimkou Malinkého a Gavendy ve vzduchovce. Většinou mají v začátku této sezóny ještě technické problémy.

Juniorky opět nejlepší

Naše mistryně Evropy Kateřina Beranová a Kateřina Kůrková se skvěle prosadily v konkurenci 85 střelkyň v kategorii žen. Ve vzduchové pušce se ve finále utkaly v boji o zlatou medaili. Díky fantastickým finálovým nástřelům, kdy Beranová připojila k základnímu výsledku 398 ještě 103,6 bodů a Kůrková k 397 přidala 103,9 bodů ve finále, získala naše děvčata neuvěřitelné první i druhé místo. A to ještě Madunická s 396+100,0 skončila šestá! Závod vleže, který není olympijskou disciplínou se našim střelkyním nevyvedl, avšak dalšího zážitku jsme se dočkali v soutěži SM 3x20 ran. Nevýhodou bylo velmi chladné počasí, které v Plzni zavládlo po několika tropických dnech a některé střelkyně se s výrazným ochlazením nedokázaly vyrovnat. Přesto obě naše "hvězdičky", Beranová s Kůrkovou opět zabojovaly. Beranová pokazila druhou položku vleže, výsledek 98 a 93 bodů jí mohl odsunout mezi průměrné střelkyně. V poloze vstoje však Kateřina dokáže zázraky, ztrátu z "ležačky" dohonila výkonem 96 a 97 bodů. Svůj výkon korunovala skvělou střelbou vkleče, dvakrát 98 bodů stačilo na celkových 580 bodů a jisté místo ve finále. Její o rok mladší soupeřka, Kateřina Kůrková podala vyrovnaný výkon ve všech polohách. Výsledky 196, 191, 194, celkem 581 bodů, což je skvělý nový osobní rekord, jí rovněž zajistilo účast ve finále. Mezi nejlepších osm postoupila ještě i Lucie Svatková, rovněž v osobním rekordu 577 bodů. V čele závodu stanuly před finále juniorka Daniela Pešková s 584 body, která patří mezi největší naděje slovenského střelectví a zkušená švýcarská střelkyně Sheussová se stejným výkonem, obě s náskokem několika bodů před našimi střelkyněmi. Pešková se za svůj výkon ve finále dočkala dlouhotrvajícího potlesku. Nastřílela neuvěřitelných 103,8 bodů a svůj náskok na prvním místě ještě zvětšila. České střelkyně se spolu utkaly o třetí místo. Šastnější tentokrát byla o jedinou desetinu Kůrková, která Beranové odvedla porážku ze vzduchové pušky.

Pistoláři zaostávají

V pistolových disciplínách pokračuje nepříliš radostná situace, kdy jediným konkurenceschopným závodníkem v olympijských disciplínách libovolné a vzduchové pistoli je Martin Tenk. Přestože prozatím ještě v začátku sezóny nemá potřebnou formu, dokázal se vždy probojovat do finále a tam vylepšit své umístění až na čtvrtou příčku pořadí. Ve vzduchové pistoli se mu na devátém místě přibližuje Wohlmuth s 576 body, ale dalším nejlepším českým střelcem je junior Diener, finalista ME ve Španělsku. Proto by měl také dostat příležitost startovat v soutěži světového poháru. V libovolné pistoli byl závod ovlivněn nepříznivým studeným počasím, přesto za hranici 550 bodů se probojoval jediný Ladislav Kraus. Výsledky pod touto úrovní lze opravdu jen těžko omluvit. V rychlopalné pistoli nepostoupil nikdo z našich do finále, výkon Martina Strnada 583 bodů má však již slušnou úroveň a je jistým světélkem v právě probíhajícím pokusu o oživení této disciplíny u nás. Martin Strnad má určitě na to, aby se brzy zařadil do evropské špičky a příslibem je jistě také skupinka juniorů, z nichž Vala se již prosadil výkonem 577 bodů. V neolympijských disciplínách StPi 3x20 a VP prokázali při Velké ceně výbornou formu Pavel Šafránek a Jindřich Skupa. Oba jsou jasnými kandidáty pro ME v Zagrebu a výkon Šafránka 572 bodů ve StPi, kterým vybojoval bronzovou medaili a 583 ve VP jsou velice kvalitní, stejně jako Skupových 571 resp. 583 bodů. Hledá se však třetí střelec pro družstvo, naději mají Kraus, Gregor, nebo někdo z mladých závodníků. Ve vzduchové pistoli se naše juniorky pistolářky, držitelky stříbrných medailí z ME ve Španělsku Piecuchová, Lenka Hyková ani jejich starší partnerka Petra Hyková do finále sice neprobojovaly, ale jejich výkony 377 bodů nejsou úplným zklamáním. Horší je to ve druhé disciplíně, která je rovněž v programu OH, ve standardní pistoli. Tam jsou děvčata schopna nastřílet výborné výsledky na kruhový terč (Petra Hyková po první části s 292 kruhy dokonce celou soutěž vedla!), avšak potíže jim stále činí otočná část, kde často ztrácejí přehled a chybují. Nebylo by vhodné požádat o pomoc někoho z těch závodníků, kdo tuto disciplínu umí?

Běžící terč opět nahoře

Jsme velice rádi, že se zkušení reprezentanti Miroslav Januš, Luboš Račanský a Miroslav Lízal postarali o návrat českých barev na stupně vítězů. V prestižním olympijském závodě na 10 m se blýskl výtečným výkonem 582 bodů Račanský. Ještě před poslední ranou finále byl v čele celé soutěže, ale zásah 7,9 jej vyřadil z medailového umístění. Zastoupil jej Januš, který se na třetí místo probojoval výborným výkonem 579+98,7 bodů. Račanský si vše vynahradil v závodě 30+30 na 50 m, kde skvělým výkonem 593 po úspěšném rozstřelu s Maďarem Sikem získal pro ČR druhou zlatou medaili. Mezi nejlepšími se na 4. místo probojoval s 590 body Lízal a 588 nastřílel sedmý Januš. Naše družstvo ve složení Januš, Račanský a Lízal suverénně vyhrálo obě soutěže. Důležité je, že se trenérům v disciplíně běžící terč postupně daří dát opět dohromady skupinu nadějných juniorů, z nichž největší perspektivu asi mají Jonáš, Bolík a Caknakis.

Poděkování pořadateli

Letošní ročník Velké ceny osvobození v Plzni kladl na pořadatele ze Sdružení plzeňských klubů mimořádné nároky. Nejen proto, že se jej zúčastnil rekordní počet 586 závodníků a počet startů v soutěžích dosáhl téměř čísla 1200, ale také proto, že se stále obtížněji shánějí sponzoři. Bez dostatku finančních prostředků nelze totiž soutěž podobného rozsahu uspořádat. Avšak nejdůležitější podmínkou pro uspořádání závodu je kvalitní tým obětavých organizátorů. Proto naše poděkování patří všem, kteří se na přípravě a uskutečnění závodu podíleli, zvláště pak předsedovi organizačního výboru soutěže panu Jiřímu Sedlákovi, řediteli závodu Janu Kůrkovi, všem vedoucím jednotlivých pracovních skupin, panu Fidlerovi, Barochovi, Kovaříkovi, Šaškovi, Kalné, Veselému, Poláčkovi. Zvláštní poděkování patří panu Pokornému a zaměstnancům armády za to, že poskytli střelecký stadion pro konání soutěže. Všechny organizátory může těšit, že soutěž svou kvalitní organizací vzorně reprezentuje Plzeň, Armádu české republiky i Český střelecký svaz v celém sportovním střeleckém hnutí v zahraničí a má proto vynikající popularitu a prestiž. Za uspořádání závodu patří všem pořadatelům naše poděkování.

Spolupracujeme