Czech
Shooting
News
-
aktuální dění

ČESKÝ STŘELECKÝ SVAZ, z.s.

19. mistrovství Německa ve sportovní střelbě Mnichov/Hochbrück 23. - 25.8.2001

Zdroj: Ing. R. Gronský
Datum: 08.09.2001

Letošní sezona českých tělesně postižených střelců má za sebou již další zdolaný vrchol - po již absolvovaném mezinárodním mistrovství Slovinska v Ljubljani i po mistrovství Evropy v dánském Vingstedu, proběhlo tentokrát opět za české účasti 19. mistrovství Německa s mezinárodní účastí. Součástí tohoto vskutku německého národního svátku střelců všech věkových kategorií i disciplin ve sportovní střelbě jsou samozřejmostí také discipliny vypsané pro tělesně postižené střelce, kterých se účastnil i malý český tým tělesně postižených pistolářů. Olympijská střelnice v Hochbrücku u Mnichova je jak známo špičkově vybavena jak pro kulové, tak i pro vzduchovkové discipliny výhradně elektronickými terči a tak mají střelci k dispozici opravdu optimální podmínky i přehled o svém výsledku od prvního do posledního výstřelu. Tato skutečnost pak ovšem někdy přispívá k větší nervozitě sportovců a tím i k horšímu výsledku, protože sportovní střelba je především o schopnosti koncentrace a sebeovládání.

Naši TP střelci-pistoláři se zúčastnili všech tří vypsaných pistolových disciplin tj. vzduchové pistole VzPi60 a malorážkových SP30+30 a LP60 ve skupině postižení SH1 (postižení dolní končetiny), kde se tentokrát nestřílelo finále obvyklé pro prvních osm střelců ze základní soutěže, tak jako např. v loňském roce na mistrovství Slovenska ve Vištuku nebo v letošním roce na mistrovství Slovinska v Ljubljani či na ME v Dánsku. Viditelnou odlišností TP střelců od nepostižených je skutečnost, že tito sportovci střílí vsedě a již přímo z invalidního vozíku nebo ze židličky, vyjímečně stoje, protože tak mohou střílet např. TP sportovci s amputací jedné horní končetiny. Startovné činilo DEM 25/disciplinu/střelce a bylo nutno jej bohužel uhradit i za M.Hanzala (Brno), který ze zdravotních důvodů zůstal doma v nemocničním ošetřování. Na tuto soutěž jeli TP střelci pod vedením trenéra Františka Vyskočila z Frenštátu p. R. - členové reprezentačního A týmu Oldřich Cafourek (Brno), Pavel Děcký (Hor.Benešov), Roman Gronský (Olomouc), Vladimír Marčan (Olomouc) a tým doplnil ještě Zd. Lacký (Rožnov p. R.). Díky péči Českého střeleckého svazu byla doprava zajištěna mikrobusem ČSS Peugeot s již osvědčeným a spolehlivým ved. sportovní střelnice ČSS v Brně Jirkou Dvořákem za volantem. Byla to již jubilejní třetí účast na soutěži v Mnichově, a podle pořekadla do třetice všeho dobrého, se také vskutku vydařila.

První soutěžní den, kdy se střílela VzPi 60 naši nejlepší TP střelci Vladimír Marčan z Olomouce i Pavel Děcký z Frenštátu p.Radh. nenastříleli svůj obvyklý výsledek okolo 550 bodů, ale přesto potvrdili svou příslušnost ke světové špičce, když svými nástřely 537 resp. 536 bodů překonali hodnotu limitu 535 bodů pro účast na MS 2002. Vybojovali si tak velmi solidní 11. a 12. místo v silné konkurenci účastníků řady předchozích ME, MS i paralympiád. Smůlu měl jediný slovenský pistolář Pavel Záchenský, který zůstal 1 bod pod limitem na MS a bude muset zkusit tento limit splnit na další zahraniční soutěži v příštím roce. Ostatní naši střelci v této disciplině měli nižší výsledky způsobené jednak zdravotními, tak i technickými problémy se zbraněmi. Všichni TP střelci samozřejmě pošilhávají po možnosti získání kvalitnějších pistolí značky Walter nebo Feinwerkbau, ale protože si zbraně pořizují na vlastní náklady, zůstávají u svých konstrukčně zastaralých pistolí na CO2. Naproti tomu konkurence bez vyjímky používá pistole na stlačený vzduch. Problém není totiž jen v hnací náplni, ale především ve skutečnosti, že pistole na CO2 je nutno během soutěže na 60 ran doplňovat mimo střelecké stanoviště, takže je nutno vstát se židličky, příp. odejet na vozíku a tak dochází ke ztrátě koncentrace střelce a tím i ke slabším výsledkům. Toto totiž u moderních pistolí na stlačený vzduch odpadá, protože jedno naplnění válcového zásobníku vydrží 300 ran.

Další soutěžní den měl na pořadu sportovní pistoli SP 30+30. Zde u elektronických terčů hlídá počítač zásahy i čas, takže střelci mají velmi dobrý přehled v jakém časovém intervalu střílí. Právě tento závod měl velmi dramatický průběh se šastným koncem, protože Vl. Marčan z Olomouce nepodařenými prvními položkami mířené střelby byl po "mířené" až na dvanáctém místě, ale ve figuře opět potvrdil své kvality. Figura jej totiž vynesla až na 3. - 4. místo společně se Švýcarem Otto Kollerem a o bronzové medaili rozhodoval rozstřel na 15 ran ve figuře, kde Vl. Marčan překonal po třech 5ti ranných položkách švýcarského paralympionika a ostříleného matadora světových soutěží o 3 body a po zásluze získal historicky první medaili ve sportovní střelbě postižených na hodnotné mezinárodní soutěži

v disciplině SP 30+30.

Zajímavostí je, že svých kvalitních výsledků dosahuje Vl. Marčan s českou pistolí "Jane" z Daskabátu u Olomouce a s českými náboji Sellier Bellot z Vlašimi. Tímto výsledkem Vl. Marčan splnil limit pro účast na MS 2002 (530) i limit na paralympiádu 2004 v Aténách (535). Ostatní naši TP střelci zůstali tentokrát za svými možnostmi, ale umístění ostatních čtyř našich TP střelců do 18. místa lze hodnotit jako velmi dobré.

Poslední soutěžní den TP pistolářů měl v programu nejnáročnější "královskou" pistolovou disciplinu - LP60. Opět u řady našich střelců působil na výsledek jejich momentální zdravotní stav, zejména změna atmosférického tlaku a počasí měla vliv na spasmy končetin, které nepříznivě ovlivnily výsledek. Přesto úspěšnost české účasti na tomto mistrovství Německa završil Pavel Děcký z Frenštátu p. Radh., který získal i když nepříliš populární, ale přesto velmi kvalitní 4. místo nástřelem 509 bodů, takže zůstal jen 4 body za svým českým rekordem, který vytvořil na ME v dánském Vingstedu. Znovu tak potvrdil svou příslušnost ke světové špičce a kromě splněného limitu ve VzPi60 pro MS dva dny předtím si tak pojistil účast v LP 60 (limit 490 pro MS, 500 pro LPH) jak na MS 2002, tak i na letní paralympiádu 2004 v Aténách.

Oběma našim úspěšným TP pistolářům přišel osobně pogratulovat také Martin Tenk - bronzový medailista v libovolné pistoli na olympiádě v Sydney 2000 a nᚠnejúspěšnější pistolář posledních let, který se na stejné střelnici účastnil také střeleckých soutěží.

V příštím roce jsou ještě v programu dva velké mezinárodní závody TP střelců, kde je ještě možno získat postupové karty k účasti na MS 2002 v Korei. Obě soutěže jsou v květnu 2002 - Hesenský pohár v Německu a mezinárodní mistrovství Švýcarska v Pfäffikonu, takže ještě jak Old. Cafourek nebo R. Gronský, příp. někdo další mohou promluvit do nominace.

Spolupracujeme