Czech
Shooting
News
-
aktuální dění

ČESKÝ STŘELECKÝ SVAZ, z.s.

Open European Championships in Shooting 2001 - Vingsted, Dánsko 28.7.- 5.8.2001

Zdroj: Ing. R. Gronský
Datum: 08.09.2001

Otevřené mistrovství Evropy ve střelbě postižených sportovců, proběhlo tentokrát za historicky první české účasti v dánském středisku Vingsted, které je špičkově vybaveno a kromě dále popisovaných střeliš disponuje ještě střelišti na 200 a 300m, na skeet i na trap, má vlastní krytý bazén, 148 pokojů k ubytování, jídelnu s vlastní kuchyní, řadu konferenčních místností a je pouze 200 km severně od německého Hamburku. Vzhledem k mimořádně vysokému startovnému (30tis.Kč/účastníka) byla na toto ME původně plánovaná 5ti členná výprava TP střelců s dvoučlenným doprovodem redukována na 3 účastníky s tím, že z nákladů na startovné ve výši 90tis. Kč si ještě TP střelci museli půjčit 40tis. Kč a dopravu řešit sponzorsky.

Díky péči Českého střeleckého svazu (ČSS) se již dalším rokem zdokonalují čeští TP střelci díky možnosti soutěžit v rámci čtyřkolového Českého poháru, kde v současné době střílí 8 TP střelců s našimi nejlepšími střelci na jedné palebné čáře ve sportovní pistoli na 25 m SP 30+30, v libovolné pistoli na 50m LP 60 a ve vzduchové pistoli na 10 m VzPi 60. Na základě výsledků dosažených v loňském a v letošním Českém poháru byli proto na letošní ME mominováni Pavel Děcký (držitel českého rekordu ve vzduchové pistoli), Vladimír Marčan (držitel českého rekordu ve sportovní pistoli), - oba sportovci vozíčkáři a amputář Roman Gronský, který měl pro ME několikerou úlohu - zastat funkci vedoucího a tlumočníka výpravy, řidiče "expedičního vozu" a v neposlední řadě být třetím střelcem v soutěži družstev, když ještě nedávno byl držitelem českého rekordu v libovolné pistoli TP střelců. Navíc se jako doprovod tohoto ME neoficiálně zúčastnil Jiří Dvořák, ved. sportovní střelnice ČSS v Brně, který také mj. sledoval, co taková soutěž postižených sportovců vyžaduje, kdyby se ČR rozhodla v budoucnu podobnou soutěž pořádat.

Česká výprava měla k dispozici sponzorem Volvo Auto Czech, s.r.o. poskytnutý mimořádně pohodlný "kombík" Volvo T70 osazený přeplňovaným motorem o obsahu 2,3litru s výkonem 250 koní, s automatickou převodovkou s tempomatem, s automatickou klimatizací s prachovým a pylovým filtrem a výborně tvarovanými a kůží čalouněnými sedadly. Prostorný zavazadlový prostor tohoto vozu pojmul nejen dva invalidní vozíky, ale i zbraně a zavazadla celé české výpravy. Díky citlivé noze na plynu, využíváním tempomatu a plynulé jízdě dosáhl tento vůz na místo vzdálené 1150 km z Brna bezproblémově nejen průměrné ryhlosti 94 km/h ale také velmi příznivé spotřeby 9,4 l Naturalu na 100 km.

Čeští TP střelci absolvovali během týdenního pobytu ve Vingstedu postupně všechny tři vypsané pistolové discipliny - P3 (SP 30+30), P4 (LP 60) a P1 (VzPi 60). Hned následující den po příjezdu, tj. v neděli 29.7. proběhl povinný trenink v P3, kde si účastníci z 33 zemí vyzkoušeli velmi příjemnou 25metrovou střelnici rozdělenou do boxů po osmi střelcích. Vzhledem k velkému počtu přihlášených střelců byly nalosovány dvě skupiny a našim TP střelcům se velmi dařilo. Pak již v pondělí 30.7. ráno od 8,00 začala soutěž, kde již přece jen víc pracovaly nervy i prostředí. Přesto po první polovině závodu, po 30ti mířených ranách, měli naši reprezentanti jen malou ztrátu na špičku, i když jak se později ukázalo, na finále bylo nutno nastřílet minimálně 557 bodů. Přesto před otočným terčem měli všichni "našlápnuto" probít se do první dvacítky. Technické i zdravotní problémy ne neobvyklé u TP sportovců měly však za následek, že první dvacítka zůstala jen snem. Zvítězil světový a paralympijský rekordman Andrej Lebedinský z Ruska nástřelem 575 bodů, ke kterému připojil ve finále 103,1 bodu. Přesto družstvo ČR obsadilo 6. místo v Evropě, když zvítězilo Rusko celkovým nástřelem 1661 bodů před Itálií s 1645 body a Makedonií s 1602 body.

Další den byl opět věnován treninku, tentokrát P4 na 50m střelnici s 50ti stavy osazenými Ascory - elektronickými terči a ve středu 1. srpna pak v závodě LP 60 znovu nastoupila celá naše trojice. Po prvních položkách vypadali všichni na to, že by se chtěli sejít ještě jednou v následném finále, ale přišly další položky s horšími výsledky a nakonec podal jen velmi pěkný výkon Pavel Děcký, který vytvořil nový český rekord nástřelem 513 bodů a zůstal pouhých 5 bodů od účasti ve finále, které vyhrál Španěl Soriana základním nástřelem 538 bodů, ke kterému připojil finálových 95,3 bodu. Pavel Děcký tak splnil nejen limit pro účast na MS 2002, které bude v Korei, ale také již limit na letní paralympiádu 2004 v Aténách.

V libovolné pistoli zvítězilo družstvo Švýcarska v novém světovém rekordu s hodnotou 1571 bodů před Makedonií s 1536 body, nᚠtým s nástřelem 1468 bodů skončil na 7. místě.

P1-vzduchová pistole na 60 ran mužů měla nejvíce přihlášených jednotlivců i družstev a zde splnil limit pro Koreu i Atény Vladimír Marčan nástřelem 543 bodů, když k postupu do finále bylo minimum 558 bodů. Ostatním členům českého týmu se tak nedařilo, ale přesto družstvo obsadilo nástřelem 1578 bodů 7. místo, když ve družstvech zvítězilo Německo nástřelem 1661 bodů před Ruskem s 1642 body a Švýcarskem s 1641 body.

Střelba tělesně postižených se jen mírně liší od střelby nepostižených. Až na vyjímky totiž všichni střelci střílejí vsedě (z vozíku nebo ze stoličky). V podstatě jen pistoláři s amputací jedné horní končetiny střílejí stoje. Kromě uvedených pistolových disciplin se samozřejmě střílely i puškové discipliny, kde zejména mužský standard 3x40 z malorážky prověří um, sílu i koncentraci vozíčkářů, kde jednotlivé polohy jsou modifikovány pro ně tak, aby mohli střílet vsedě na vozíku s řemenem a stolkem na podepření ruky "leže", s malým stolečkem na polohu "kleče" a samozřejmě bez opory a bez řemene "stoje". Nástřel Švéda Jonase Jacobssona 1153 bodů (392+374+387), ke kterému připojil ve finále (stoje) 96,8 byl opravdu zážitkem i pro četné diváky. V pistolových soutěžích soutěžilo 58 střelců mužů i žen, protože vyjma VzPi střílí ženy společně sportovní i libovolnou pistoli, kde např. Jelena Taranova z Azerbajdžánu obsadila druhé místo nástřelem 534 (+ finálových 94,8). V pušce bylo nejvíce účastníků, a to 77 mužů i žen ve vzduchovce, na standard mužů 3x40 si trouflo jen 32 puškařů. Protože se jednalo o otevřené ME, byli zde pro nás takoví exotičtí účastníci, jako např. z Austrálie, Hong Kongu, Íránu, Kanady, Koree či Tchajwanu, takže skoro předkolo MS.

To jestli český tým TP střelců pojede nebo nepojede na MS 2002 do Koree bude ještě odvislé na výsledcích ostatních členů reprezentačního týmu. Další střelci si mohou ještě letos účast vystřílet koncem srpna v Mnichově na mezinárodním mistrovství Německa, ale pak bude již vše záviset na finančních možnostech nejen střelců samotných, kteří si již musejí pořídit na vlastní náklady kvalitnější zbraně, ale také na finančních možnostech ČSTPS (Českého svazu tělesně postižených sportovců), tak i na podpoře ČPV (Českého paralympijského výboru), případně ČSS (Českého střeleckého svazu) a sponzorů, kde je nutno kromě již uvedeného Volva Auto Czech s.r.o. zmínit Sellier Bellot Vlašim, jehož náboje TP střelci úspěšně a výhradně používají, případně na sponzorech dalších.

Pro ideální přípravu na letní paralympiádu, která bude po letní olympiádě v r. 2004 v Aténách by bylo velmi vhodné konat ME postižených u nás v r. 2003, kde zejména Brno má ideální možnosti dopravní obslužnosti s mezinárodním letištěm, bezbariérový přístup na střeliště všech disciplin, vhodné a cenově výhodné hotelové ubytování i pro vozíčkáře, ale rezervy jsou ještě v elektronických terčích a stravování v místě střelnice, které by muselo být zajištěno např. ve velkoprostorovém stanu. Při jednání s belgickým předsedou mezinárodní federace postižených střelců v Dánsku byl z jeho strany projeven neskrývaný zájem, aby toto ME 2003 pořádala ČR. Žádost o pořadatelství je nutno poslat do poloviny r. 2002, takže uvidíme, jestli ČSS a ČSTPS do toho půjde a nejlepší TP střelce v r. 2003 přijedou do Brna.

A jen poznámka na úplný závěr. Škoda, že naši TP střelci neměli takovou mušku jako o týden později, kdy stříleli na Ceně Frenštátu p. Radh., kde všichni tři účastníci ME podali svůj standardní výkon v SP 30+30, a to Marčan 550, Děcký 536 a Gronský 533, takže dohromady 1619 bodů, takže bronzová medaile by český tým s tímto výsledkem na ME neminula. Snad tedy příště?!

Spolupracujeme