ČESKÝ STŘELECKÝ SVAZ, z.s.

Zpráva z Finále Evropského poháru

Zdroj: Petr Kovařík
Datum: 25.09.2001

Česká reprezentace v puškových disciplínách se zúčastnila Finále Evropského poháru na 300 metrů. Toto FEP se uskutečnilo ve švýcarském Liestalu nedaleko Basileje v termínu od 19.do 22.září 2001.Soutěž byla zahájena slavnostním nástupem závodníků z 11 zemí, kterého se zúčastnili představitelé veřejného života města v čele s primátorem a pochopitelně také zástupci z Evropské střelecké federace a Světové střelecké organizace (ISSF).

Celý areál střelnice je situován nad městem obklopen lesem. Na 300 metrové střelnici je celkem 60 střeleckých stavů, dále je zde 30 stavů na vzdálenost 50 metrů, 4 rychlopalné stavy na 25 metrové střelnici a ještě další střelnice na 30 metrů, kde se konají různé střelecké soutěže na kratší vzdálenosti. Zajímavostí je, že v celém areálu je několik majitelů, konkrétně stavy na 300 metrové střelnici patří třem různým organizacím (40 stavů patří armádě, 10 stavů střeleckému klubu v Liestalu a 10 stavů patří obci). A tak je to i s ostatními střelnicemi v rámci celého areálu. Samozřejmostí je vybavenost na všech střelištích elektronickými terčovými zařízeními SIUS.

A nyní k naší účasti. Do Finále se nominovali naši čtyři závodníci. Startovali jsme ve všech třech disciplínách v kategorii mužů ( velkorážní terčovnice 60 ran vleže a 3x40 a standardní velkorážní puška 3x20 ran). Startují zde i ženy, ty mají disciplíny 60 ran vleže a 3x20, ale u nás tyto velkorážní disciplíny nestřílí žádná žena.

V disciplíně 60 ran vleže startoval TomᚠJeřábek, který nastřílel 585 bodů a skončil na 18.místě. Výkonem 599 bodů vyhrál známý závodník Larsson Mikael ze Švédska Další den byl v programu standart na 3x40 ran. Zde jsme měli nejsilnější zastoupení. Startovali tři naši závodníci Radim Novák, TomᚠJeřábek a Luboš Opelka. Nejlépe se dařilo Lubošovi , který svým výborným výkonem 1175 bodů (397, 383, 395) obsadil druhé místo a zůstal jen o 1 bod za svým českým rekordem. Radim střílel všechno průměrně, jednotlivé polohy 396, 375 a 390 bodů celkově 1161 bodů. Tento výkon stačil jen na 14.místo. Obdobně se vedlo Tomášovi, který nastřílel celkově 1160 bodů (394, 381, 385) a získal 15.místo, Tomᚠdosáhl dobrého výkonu ve stoje, ale průměrná poloha vkleče jej odsunula na již zmíněné umístění. V této disciplíně vyhrál vynikajícím výkonem 1179 bodů (399, 386,394) v novém evropském rekordu Juha Hirvi z Finska.

Poslední den byl na pořadu standard 3x20 ran. Zde jsme měli dva zástupce - Luboše Opelku a Milana Macha. Na oba byla soustředěna pozornost ostatních , nebo Luboš je úřadujícím Mistrem Evropy v této disciplíně a Milan se blýskl v této sezóně několika vynikajícími výkony přes 580 bodů na armádních soutěžích CISM.Luboš začal ve velkém stylu - 200 bodů vleže. Ještě další tři závodníci dosáhli tento výkon. Milan měl po této poloze dvě ztráty. Další poloha byl "stoják", který již hodně napoví o možnostech závodníků. Zde bylo dosaženo celkem 4x 190 bodů a Luboš byl mezi nimi. Milan nastřílel 186 bodů. Ovšem teprve poslední třetina závodu, což je poloha vkleče rozhoduje závod. Úroveň byla vysoká, 1x 199 bodů Švýcar Sturny, ale ten byl ze hry, nebo měl celkově jen 578 bodů, další Švýcar Cottagnoud 198 bodů a celkově 583 bodů a stejně měl Buerge (SUI). Od této doby již mezi sebou soupeřili jen dva střelci. Burger (SUI) a nᚠLuboš. Burger nastřílel vkleče 194 bodů a jeho celkových 584 bodů jej posunulo na druhé místo. Luboš měl v té bodě odstřílenou jen první položku - 99 bodů a nyní jsme čekali jen jak dokončí druhou. Nenechal se znervóznit a pokračoval ve své soustředěné práci až do konce závodu. Položkou 98 bodů nastřílel celkově 587 bodů a zůstal o dva body za evropským rekordem a vyrovnal stávající český rekord Milana Macha. Ten dokončil závod "klečákem" 192 bodů a celkově 576 bodů, což stačilo v této silné konkurenci jen na 11.místo.

Nyní jen v krátkosti o ženách. Vleže vyhrála Jacobsen z Dánska výkonem 595 bodů a vyrovnala evropský rekord.Ještě devátá žena v pořadí měla 591 bodů. V disciplíně 3x20 sportovní velkorážní puška vyhrála Scheuss (SUI) 582 bodů a vytvořila nový evropský rekord. Pět žen mělo přes 573 bodů a výše. Dle ohlasů od představitelů Evropské střelecké federace panovala spokojenost s dosaženými výsledky a na jednání bylo rozhodnuto o místech pořádání Evropského poháru v příštím roce a o Finále EP, které bude opět v Liestalu koncem září. Vysokým nastříleným výkonům určitě pomohla i bezchybná organizace pořadatelů.

Závěrem lze říci, že v této soutěži, kde se sešla plejáda vynikajících střelců se naši sportovci neztratili a určitě získali další zkušenosti, které mohou při dalších závodech dále využívat.