Střelec s ocelovými nervy se jmenuje Bernát

Zdroj: Jiří Doležal
Datum: 10.01.2002
e-mail: dolezal@shooting.cz

Již podruhé v tradičním termínu prvního víkendu v Novém roce 2002, organizátoři SSK50 Brno uspořádali Novoroční velkou cenu o putovní pohár ve vzduchových zbraních v puškových a pistolových disciplínách.

Přestože lednový termín nezapadal do koncepce přípravy státních trenérů, uvedená soutěž nebyla nominační prověrkou výkonnosti representantů, soutěže se zúčastnilo celkem 126 závodníků. Zejména v puškových disciplínách se představili přední střelci, včetně representantů ČR. Naše pozvání adresované především sportovcům Slovenska a Maďarska bylo zdvořile odmítnuto, nebo právě těmto zemím nevyhovoval nᚠtermín z důvodu jejich nominačních startů.

Pořadatelé připravili střelnici na které se střílelo ve dvou směnách závod 60 ran a třech směnách závod 40 ran. Celkem 126 ryze domácích závodníků soutěžilo ve dvou kategoriích. Kategorie „A“ sloučená z mužů a juniorů střílela VzPi a VzPu 60 ran. Kategorie „B“ střílela VzPu a VzPi 40 a vznikla sloučením žen, juniorek, dorostenců a dorostenek. Na rozdíl od loňského ročníku, tentokrát jak účastí, tak výkonností předčili puškaři..

Díky dvěma hlavním sponzorům TSB Brno, a.s. a JME, a.s. organizátoři připravili opět nevídanou, velkolepou akci. S pomocí zapůjčení nejmodernější projekční techniky, uvítalo účastníky VCSSK50 uprostřed vzduchovkové haly velké promítací plátno, které v aktuálním režimu nabízelo nejen startovní listinu, úvodní slovo ředitele soutěže, informace týkající se soutěže, ale zejména průběžné výsledky jednotlivých, právě probíhajících disciplín. Střeliště bylo rozděleno na dvě části. 20 stanoviš vlevo pro závody v 60 ti ranách a dvacet vpravo pro soutěžící na 40 ran. Uprostřed na volných 5ti stanovištích se počítačem zpracovávaly výsledky. Jednotlivé soutěžní terče byly hodnoceny elektronicky na dvou zařízeních Rica, takže se předešlo veškerým možným protestům. Terče neopustily halu a proto se trenéři a závodníci stali svědky u nás zatím ne vždy obvyklého. Tři minuty po poslední vystřelené závodní ráně byly známy výsledky a rozdávány výsledkové listiny. Organizátoři byli na tuto skutečnost pyšní, zejména, když veškeré dění v hale řídil jeden hlavní a dva pomocní rozhodčí z řad vlastního SSK50. Každý soutěžní den, dvě hodiny po závodě, byly výsledky celé střelecké obci nabídnuty na internetových stránkách ČSS.

Vítěz hlavního závodu na 60 ran v puškových disciplínách, Milan Bakeš se stal s dosaženými 597 body již podruhé za sebou držitelem broušeného putovního poháru. Na druhém místě skončil Luboš Opelka s 592 body před třetím Petrem Kůrkou s 588 body. Všichni závodníci v dresu SKP Plzeň. Ve stejném závodě, ale v disciplíně 40 ran zvítězila a získala putovní pohár Kateřina Beranová z Plzně s 397 body před Pavlou Habartovou ze stejné „stáje“ a Luckou Svatkovou z Českých Budějovic. Obě s 396 body pronásledované Katkou Kůrkovou s 395 body. Úroveň puškařek byla obrovská. Byla dána účastí kralujících Mistryň Evropy z roku 2001. Mezi výkony, které hodně potěšily, patřil výsledek 391 bod Aleny Kůrkové. Mezi pistoláři v disciplíně 60 ran zvítězil Vladimír Novotný z Bruntálu a stal se s nejlepším nástřelem 564 body rovněž držitelem putovního poháru. Druhé místo obsadil domácí závodník Rostislav Červinka s 561 bodem před Milanem Hoškem ze Zbýšova. V kategorii žen, juniorek a dorostu v disciplíně 40 ran s dostatečným náskokem nástřelem 376 bodů vyhrál Petr Malina z Bruntálské líhně. Druhou příčku vybojovala domácí závodnice Denisa Koniorová s 372 body před Ivanou Novotnou rovněž z Bruntálu.

Ozdobou sobotního závodu bylo společné exhibiční finále pro deset nejlepších závodníků v závodě na 60 ran a deset nejlepších závodníků v závodě na 40 ran. V puškovém finále se znovu prosadilo mládí. S pevnějšími nervy se projevily juniorky, které dokázaly „vyšachovat“ ze hry takové střelecké giganty jako byli Bakeš, Opelka, Kůrka, Jeřábek a Malinký. Pořadatelé v tomto neobvyklém vyřazovacím finále nabídli vítězi ze zúčastněných finalistů možnost získat finanční Jackpot do výše 7 tisíc korun. Snad vidina možného tučného zisku podlomila mnoha favoritům kolena. Stále každou ranou se navyšující Jackpot, padající bankovky do broušeného poháru a neuvěřitelně rychle ubíhající 60 vteřinový limit, to byly faktory, které se ukázaly jako rozhodující. Za velké podpory diváků v hale, docházelo k nečekaným překvapením. Hned v úvodu opouštěli střeliště vyřazení favorité, vítězové základního závodu. V puškovém finále se hvězdní střelci museli „uklonit“ juniorkám Beranové, Svatkové a Kůrkové. Těm stačilo k vyřazení favorizovaných mužů pouhé 4 rány. Beranová se Svatkovou se pak samy v následných dvou ranách rozešly smírně a nashromážděný finanční Jackpot si svorně rozdělily.

V nedělním pistolovém finále se poprvé prosadila silnější skupina - muži. Hned první finalová rána vyřadila 15 závodníků. Následná druhá rána určila vítěze. Stal se jím Bernát Rudolf ze Znojma. Poprvé vítěz Bernát podstoupil riziko „Zlaté rány“, kdy pořadatelé nabídli dvojnásobek dosud vytvořeného Jackpotu, nebo v případě neúspěchu jeho snížení. Za rozhodnutí podstoupit další ránu, vítěz finále sklidil bouřlivý a povzbuzující potlesk. Exploze nadšení vybuchla bezprostředně po „zlaté ráně“ do prémiového terče, jenž byl snímán kamerou a promítán na obrovské promítací plátno. Pořadatelé za předvedenou exhibici v níž vítěz Bernát exceloval a střelil 10,6 věnovali prezent v podobě úhrady veškerých nákladů spojených s účastí v příštím ročníku. Exhibiční finále se stalo příjemným osvěžením. Nemělo však vliv na výsledky dosažené v základním závodě.

V závěrečném vyhlášení výsledků a vítězů, pořadatelé odměnili vždy šest nejlepších v disciplíně 60 ran a šest nejlepších v disciplíně 40 ran cennými kovovými medailemi. Katka Beranová rozhodla výběrem náhodného čísla o závodníku z disciplíny VzPu40,60, který obdržel hodnotnou cenu – mikrovlnou troubu. Stal se jím závodník na 23. místě. U pistolových disciplín, komu patří kombinace kávovaru s varnou konvicí, rozhodl stejným způsobem vítěz pistolového Finále, pan Bernát. Štěstí se usmálo na závodníka na 37. místě pořadí.

Úroveň druhého ročníku Novoroční VC SSK50 potvrdila rozhodnutí organizátorů vnést do střeleckého dění novou soutěž, která se stane oblíbenou a vyhledávanou. Organizátoři se tohoto úkolu nebojí. Dnes se opět jen utvrdili, že to umí. Přišli, odzkoušeli nové prvky se snímáním a promítáním kamery a už přemýšlejí na dalším vylepšení. Z čeho si však dělají vrásky, jsou obavy z příliš obrovského zájmu v budoucích letech a možného případného neuspokojení přihlášek. Třetí ročník bude totiž ve znamení nástupu zahraničních účastníků.

Děkuji všem funkcionářům SSK50, kteří se nemalou měrou na úspěšné organizaci Novoroční VC SSK50 aktivně podíleli. Děkuji především sponzorům JME, a.s. a TSB, a.s. za pomoc při zapůjčení techniky. Děkuji pracovníkům bufetu za vytvoření pohody, kterou vnesli do řad účastníků.