Czech
Shooting
News
-
aktuální dění

ČESKÝ STŘELECKÝ SVAZ, z.s.

Důležitá prověrka výkonnosti

Zdroj: Vladislav Šaňák
Datum: 15.01.2002
e-mail: sanak@shooting.cz

Na střeleckém stadionu armády v Plzni Lobzích se ve dnech 11. – 14. ledna 2002 uskutečnil tradiční mezinárodní závod ve střelbě ze vzduchových zbraní GP Plzeň. Zúčastnilo se jej celkem 353 střelců z jedenácti zemí, včetně sedmi závodníků ze Spojených států. Soutěže se opět zúčastnila celá evropská špička v disciplíně Běžící terč, nebo se mezi sebou utkali nejlepší střelci zejména z Německa, Švédska, Slovenska, Francie, Maďarska a České republiky, kteří vytvořili startovní pole o počtu neuvěřitelných 109 závodníků! V puškových a pistolových disciplínách se o konkurenci starali hlavně střelci ze sousedních států, Slovenska, Polska, Rakouska a Maďarska. Reprezentanti střelecké velmoci Německa v té době absolvovali svou domácí soutěž a bohužel v Plzni chyběli. Proto bylo jasné, že ke skutečnému porovnání výkonnosti v mezinárodním měřítku dojde až na tradiční soutěži o deset dní později v Mnichově.

K posouzení úspěšnosti a úrovně výkonnosti v jednotlivých disciplínách bychom mohli použít to nejjednodušší měřítko, čímž je porovnání počtů získaných předních umístění. Naši reprezentanti získali v Plzni celkem 17 medailí, z toho 8 v puškových disciplínách, pět medailí vybojovali pistoláři a o zbývající čtyři cenné kovy se postarali střelci na běžící terč. Tento přehled nám ale nemůže odpovědět na otázku, jaká je konkrétní situace v jednotlivých kategoriích, zda se již projevuje „příliv mladé krve“ a zda máme více konkurenceschopných střelců. Je pochopitelné, že z jedné soutěže o dvou startech nemůžeme dělat dalekosáhlé závěry. Na druhé straně ale víme, že plzeňská Grand Prix je pro naše střelce největší a nejdůležitější domácí mezinárodní soutěž, na které se mají ukázat reprezentanti i nové talenty. Vždy i výběr střelců pro účast v zahraničích závodech je do značné míry tvořen na základě výsledků, dosažených v plzeňské soutěži a tak o důležitosti GP nemůže být pochyb.

V puškových disciplínách mužů tentokrát naši střelci zaostali za svými soupeři, když mezi nejlepších osm se probojoval v obou startech pouze Bakeš. Zvláště v druhém závodě Rakušané, Josef Gonci a Parker z USA předvedli, jak se má vzduchovka střílet, výsledky 599, 598 a 597 bodů hovoří za vše. Slabší výkonnost překvapila zejména u Macha, Opelky, Kalného a dalších. O něco více státní trenér očekával i od střelců, kteří by měli sahat po reprezentačním tričku, Bartoňkovi a Černochovi. Zdá se že celkově přetrvává stagnace a mužům zatím chybí schopnost podávat opravdu špičkové výkony na úrovni medailových umístění při vrcholných soutěžích. V kategorii žen příjemně překvapila svým vítězstvím a fantastickým výkonem 399 bodů v prvním závodě Kamila Štěpánová. Velmi úspěšná byla ovšem i Tamara Šimková se dvěma druhými místy na základě výsledků 395 bodů, cenná je zvláště její stabilní výkonnost na vysoké úrovni. Mezi nejlepší opět patřila i Zachařová (pátá a čtvrtá) a Driemerová (pátá), je ale třeba přiznat, že v této kategorii startovaly z evropské špičky jen olympijská vítězka Polka Mauer a účastnice OH Rakušanka Haselberger. Další posila této kategorie přecházející z juniorek, Lucie Valová si zatím se vzduchovou puškou „nerozumí“. Vítězství a dvě druhá místa získali rovněž junioři. Výkony Malinkého a Rozsypala 594 a 592 mají vynikající úroveň a řadí oba závodníky mezi české naděje pro březnové ME v Řecku. Kandidátů pro doplnění třetího střelce pro družstvo je několik. Při GP si vedli dobře jednak Smíšek a Gavenda, kteří patří k nejmladším a nejnadějnějším, ale také Březina a Kohout, kteří se zlepšili ve druhém závodě. Ve startovním poli juniorů startovali ještě další mladí střelci, Zúbek, Haman, Beneš, Haloda, Hurych, Hořínek a mám li být upřímný, očekával jsem od nich více. Naše silná skupina juniorek se tentokrát neprosadila výrazně na stupně vítězů, situaci zachraňovala výbornými výkony uzdravená a odpočinutá Pavla Habartová (třetí a druhé místo). Kateřina Beranová musela věnovat pozornost studiu a neměla potřebný klid, o jejích schopnostech však není pochyb. Kůrková zastřílela první závod dobře, druhý start absolvovala úspěšně v Německu při ligovém kole s výkonem 397 bodů. Výtečným výkonem 396 bodů se blýskla Kozová. Solidní výkony podaly i Svatková, Zelinková, Šostková, Nitrianská, Hrnečková, které jsou kandidátkami reprezentace pro následující léta.

Jestliže jsem situaci puškařů mužů označil jako stagnaci, pak by po prvním závodě pistolářů s výjimkou skvělého vítězného Martina Tenka (582) bylo možné hovořit o debaklu. Ve slabé konkurenci se až na patnáctém místě objevil další nᚠstřelec Wohlmuth s 572 body. Teprve za ním ještě Hromada, Bardisal, Dědič, Hrabalík. Ještě že se ve druhém závodě pistoláři výrazně zlepšili. Vynikající byl právě mladý Pavel Hrabalík, který letos přešel mezi muže z kategorie juniorů. Nastřílel skvělý výkon 584 bodů, o 17 bodů lepší než v první soutěži! Vítězství si ve finále nenechal vzít a zařadil se mezi kandidáty reprezentace. Zlepšili se i Wohlmuth, Šafránek, Bardisal a Dědič. V kategorii žen trvá situace, jíž bych označil za neutěšenou. Výjimkou jsou jen Petra Hyková, která se probojovala dvakrát do finále a dále Lucie Říhová, jež se postupně zlepšuje. Junioři nevybojovali postup do finále ani jednou, což překvapuje zvláště u šestého střelce loňského mistrovství Evropy Dienera. Výkony mladých pistolových talentů Dušenky, Duška, Papírníka, Pokorného byly nevýrazné, jako by je svazovala přílišná nervozita. Určitě se čekalo více od starších Kutáka s Kocourkem. V kategorii juniorek září jako stálice Veronika Piecuchová, kterou napodobila výkonem v prvním závodě s 382 body Tereza Pekárková. Družstvo těchto děvčat doplněné o Lenku Hykovou se může opět ucházet o přední umístění na ME. Varující ovšem je, že další nejlepší naše juniorka, Petra Mičulková nebyla schopna nastřílet ani 360 bodů a výkony dalších talentů, Šulganové, Jaderné, Bastlové a Marouškové jsou dost nepříjemným překvapením.

Střelci na běžící terč se v bohatém startovním poli objevovali v horní části výsledkové listiny, což svědčí o jejich výborné úrovni výkonnosti. Bezkonkurenční je Miroslav Januš, jeho výsledek 584+102,3 bodů a přesvědčivé vítězství v olympijské disciplíně 30+30 ran je snad nejcennějším výkonem celé Grand Prix. Také výsledky Lízala a Račanského lze jistě považovat za solidní, i když na finále v těžké konkurenci nestačily. Bohužel výkonnostní odstup mladší garnitury střelců na BT je hrozivý, Karkoška i Velíšek ztrácejí více než 20 bodů. Naděje se proto upínají spíše ke kategorii juniorů, kde máme skutečné talenty. Nejvýraznějším z nich je TomᚠCaknakis, který vybojoval druhá místa v obou disciplínách a výteční jsou také Jonᚠa Bolík. Trenéři v této disciplíně se velmi dobře starají také o další mladé talenty, kterými jsou Tryml, Papež, Dadík, Hajšman a další. Je otázkou, zda bylo nutné nominovat do mezinárodního závodu také závodníky, kteří nenastřílí ani 500 bodů a obstarávají konec startovního pole. K získávání zkušeností by jim mohly sloužit jiné soutěže.

Celkově bychom mohli být s účastí a výsledky českých reprezentantů na Grand Prix města Plzně spokojeni. Osvědčené opory Tenk, Januš, Piecuchová, Šimková, Kůrková, Malinký, Habartová nezklamaly, získali jsme i velké množství předních umístění. Přesto se však nemohu ubránit pocitu, že výsledky zúčastněných střelců neodpovídají rozsahu podpory, kterou Český střelecký svaz a také resorty vnitra a armády věnují reprezentaci a do oblasti práce s talenty. VždytĄ jsme v poslední době zapůjčili pro talenty velké množství zbraní, střeliva, podporujeme trenéry, talentovaní střelci mají samostatnou soutěž atd. Na to, až se tato péče projeví ve výsledcích, budeme muset asi ještě počkat, už dnes je ale třeba se nad efektivností naší práce zamýšlet.

15.1.2002 Vladislav Šaňák

Spolupracujeme