Mistrovství ČR 2002 ze vzduchových zbraní

Zdroj: Lucie Říhová
Datum: 28.02.2002
e-mail: lucie.rihova@volny.cz

Poslední únorový víkend 23. – 24. 2. 2002 se v Plzni konalo otevřené Mistrovství České republiky ze vzduchových zbraní, které bylo pro většinu závodníků vrcholným závodem vzduchovkové sezóny 2001/2002. Reprezentanti zde měli poslední příležitost prokázat svou výkonnost a vybojovat si tak nominaci na březnové Mistrovství Evropy 2002 v Řecku. V sobotu nastoupili na palebnou čáru pistoláři, v neděli puškaři, střelci na běžící terč startovali v obou dnech.

střelci na běžící terč startovali v obou dnech.

Výkonný výbor Českého střeleckého svazu rozhodl na návrh Sportovně technické komise uspořádat letošní Mistrovství ČR poprvé jako otevřené. Přihlásit se mohli všichni zájemci z řad Českého střeleckého svazu, podmínkou byla II. výkonnostní třída v dané disciplíně. Této možnosti využili především závodníci dorosteneckých kategorií, kteří tvořili téměř polovinu startovního pole, čítajícího celkem 395 závodníků. Pořadatelstvím byl pověřen pražský klub DUEL, který organizaci zvládl na výbornou.

Mistrovství letos zahájili pistoláři. Kategorie mužů zaznamenala nejvyšší účast – celkem 76 startujících. Na postup do osmičlenného finále bylo potřeba 569 bodů. Z prvního místa postupoval do finále Martin Tenk (580 b.) z plzeňského Rapidu, jehož parádní disciplínou je sice libovolná pistole (bronz OH 2000, ME 2001), ale ve vzduchové pistoli se ve světové špičce také neztratí (bronz ME 2001). Na druhém místě nastupoval Josef Wohlmuth (578 b.) z Dukly Plzeň. Překvapením se stal Jiří Kolín z Kolína, který dosáhl svého nejlepšího výsledku a postoupil do finále jako třetí se shodným nástřelem jako Josef Wohlmuth. Finálový boj pořadí nezměnil, nejlepší finále předvedl Zdeněk Bardisal (101,3) o desetinku lepší než Martin Tenk. České barvy bude na ME hájit pouze Martin Tenk, další kandidáti na účast v reprezentačním družstvu neprokázali potřebnou výkonnost.

Kategorii juniorů kralovali „dorostenci“. Dušenka (569 b.) a Dušek (567 b.) postoupili do finále s výrazným náskokem před loňským finalistou ME Dienerem a Kutákem (oba 558 b.). Titul mistra republiky získal Dušenka, stříbro teprve šestnáctiletý Dušek, který doplatil na selhání elektronického terče, jež mu vyhodnotil ránu evidentně v černém jako pětku. V boji o bronz byl úspěšnější Diener. Na ME pojede i v této kategorii pouze jeden závodník – Daniel Dušenka.

V kategorii žen bylo na postup do finále potřeba 370 bodů. První dvě místa obsadily v základním závodě plzeňské střelkyně Petra Hyková (378 b.) a Jiřina Vaňková (376 b.), která zde dosáhla svého osobního maxima. Na třetím až osmém místě nastupovaly závodnice s výsledky v rozmezí 370 až 373 bodů, odstupy byly minimální a slibovaly dramatický boj o bronz. Hned první rána zamíchala pořadím, ze čtvrtého místa postoupila na třetí Jarmila Zámyslická z pořadatelského klubu Duel Praha a ze sedmého místa na čtvrté její klubová kolegyně Lucie Říhová. O bronzu rozhodla až poslední rána, stejně jako ve finále juniorů zvítězila zkušenost z reprezentačních startů na mezinárodních závodech a sbírka medailí z mistrovství republiky – Jarmila špatnou poslední ranou „darovala“ bronz Lucii, ale medaile zůstala v klubu! Kategorie žen zůstane letos na ME bez zastoupení.

Juniorkám se příliš nedařilo. Zlato získala Lenka Hyková (372 b.), která zachraňovala výsledek poslední položkou 97. Stříbro ve finálovém souboji s Veronikou Piecuchovou (366 b.) získala Tereza Pekárková (367 b.). Naší mistryni a vicemistryni Evropy Veronice se nedařilo, od rána měla sice jako obvykle dobrou náladu, na stav přispěchala s úsměvem a se sedmi diabolkami – ty si stihla vypůjčit, ale svedla urputný boj sama se sebou a s časem. Doufejme, že si vybrala svůj špatný den a své umění předvede opět na ME v Řecku, kde bude loňské stříbro obhajovat také družstvo (Piecuchová, Hyková L., Pekárková).

K úspěšným pistolářům patří také kategorie SH 1 handicapovaných sportovců, kterých do Plzně přijelo celkem 6. Titul mistra republiky vybojoval nástřelem 537 Pavel Děcký před Jaromírem Hanzalem a Oldřichem Cafourkem.

V obou disciplínách běžícího terče (30+30 a MIX) kraloval Miroslav Januš, který předvedl výborné výsledky 581 + 96,6, resp. 385. Dvakrát stříbrný skončil Miroslav Lízal a bronzový Luboš Račanský. V juniorské kategorii si nejlépe vedli TomᚠCaknakis, vítěz mixu, Michal Bolík, vítěz 30+30, Bedřich Jonᚠa Aleš Tryml. V kategorii dorostenců startovalo vždy 12 závodníků, dvojnásobným mistrem republiky se stal Michal Dadík (552 b., resp. 363 b.). Mužské vítězné trio je slibným družstvem pro ME, stejně jako junioři Caknakis, Bolík a Jonáš.

V neděli přišli na řadu puškaři. Mezi muži byl nejlepší Michal Kalný z Dukly Plzeň, který si výsledkem 593 b. zajistil účast na Mistrovství Evropy. Jako druhý nastupoval do finále další účastník ME Milan Bakeš z Rapidu Plzeň. Výtečnou finálovou střelbou (104,2) ozdobil svůj triumf Michal Kalný. Stupně vítězů doplnil Milan Mach. Medaili za fair play by si zasloužil TomᚠJeřábek, který omylem nenabil, vystřelil naprázdno a svou chybu nahlásil rozhodčím. Nula, kterou si tak připsal, ho odsunula z medailových pozic. Výborných výsledků dosáhli v kategorii juniorů Ondřej Malinký (590 b.) a Ondřej Rozsypal (588 b.). Oba přidali ke svým výsledkům, kterými by mohli úspěšně konkurovat i v kategorii mužů, skvělé finále (103,2, resp. 104,1). Bronz ve finále vybojoval Jaroslav Kohout. Na ME pojede družstvo ve složení Malinký, Rozsypal a Gavenda.

V ženách zvítězila Tamara Šimková (394 b.), která svou výbornou formu před ME potvrdila i absolutně nejlepším finálovým nástřelem 104,3. Stříbro si domů odvezla Marcela Zachařová (392 b.), která ve finále předstihla o čtyři desetiny Zuzanu Driemerovou (393 b.). Juniorky, úřadující mistryně světa, opět nezklamaly – výborně nastřílely jak v základním závodě, tak ve finále. Zlato získala Kateřina Kůrková (398 b.), stříbro Kateřina Beranová (396 b.), bronz Pavla Habartová (391 b.).

Velký počet závodníků startoval v dorosteneckých kategoriích, které byly v pistolových a puškových disciplínách vyhlášeny pro starší dorostence, mladší dorostence, starší dorostenky a mladší dorostenky. Dorostenci převedli pěkné výkony, mladší dorostenci stříleli na úrovni nebo dokonce lépe než starší a s některými výsledky by se neztratili ani mezi juniory. Nejlepšími puškaři byli mezi dorostenci Jan Smíšek s výkonem 390 bodů a Jana Zelinková (391), která by se s tímto výsledkem prosadila v juniorkách i ženách. V pistoli stříleli nejlépe Josef Procházka (368 b.), Josef Papírník (367 b.) a Michaela Malášková (362 b.). Sportovní střelba získává mezi mladými sportovci popularitu a takový počet dorostenců slibuje do budoucna nové talenty, kteří rozšíří řady státní reprezentace.

V jednotlivých kategoriích měli trenéři možnost postavit tříčlenná družstva. Podmínkou bylo klubové, příp. krajské členství závodníků. Pořadí družstev bylo vyhlášeno v případě účasti alespoň tří družstev v kategorii. Rekordní počet družstev byl přihlášen v kategorii mužů pistolářů – celkem 17 družstev. Titul získalo družstvo Dukly Plzeň ve složení Wohlmuth, Šafránek, Kraus. Mladší dorostenci pistoláři sestavili celkem 7 družstev, SSK Brno 50 přihlásilo dokonce tři družstva!

Mistrovství republiky bylo zakončeno slavnostním vyhlášením výsledků. Poděkování za jeho hladký průběh patří především organizátorům, Českému střeleckému svazu i všem závodníkům. Všem nominovaným účastníkům na ME v Řecku přejeme úspěchy Aleše Valenty a Katky Neumannové na ZOH a více štěstí, než měli čeští hokejisté!

Lucie Říhová

Tento článek je psaný pro Střelecký magazín, jehož redakci ho slíbil pan Vladislav Šaňák, ale kvůli své pracovní vytíženosti mě požádal o jeho napsání. Bude tak snad svou „oficiální podobou“ vyhovovat některým střelcům a trenérům, kteří si myslí, že mé články – zejména Zahřívací kolo Břetislava Putny nějak ohrozí příliv sponzorů do střeleckého sportu, kteří jistě brouzdají po internetu a hledají tam články, které je inspirují k rozdělování sponzorských peněz. Tyto články jsou úmyslně netradiční, mají vypíchnout komické situace a přiblížit atmosféru státních soustředění a závodů z pohledu jejich účastníků.

Další článek na téma soustředění reprezentantů před vzduchovkovým ME si u mě objednal státní trenér pistolářů Břetislav Putna, který mé články „nese statečně“ a vždy s úsměvem jemu tak vlastním. Na soustředění se určitě přijedu podívat a něco napíšeme!