Czech
Shooting
News
-
aktuální dění

ČESKÝ STŘELECKÝ SVAZ, z.s.

Mezinárodní soutěž ISAS Cup 2002

Zdroj: Petr Kůrka
Datum: 07.03.2002
e-mail: kurka@shooting.cz

Naši střelci se letos vydali do Dortmundu (SRN) v širším zastoupení, než tomu bývalo v minulých letech. Celkem 18 našich střelců (13 Pu a 5 Pi) nás reprezentovalo na tradiční (18. ročník) halové střelecké soutěži v Severním Porýní – Vestfálsku na severu Německa. Důvodem naší silné účasti byla jednak příprava na jarní SP v zámoří a hlavně pak to byla poslední prověrka výkonnosti před halovým ME, které začne za 14 dní v Řecké Soluni. Střelecká hala v Dortmundu je vybavena 30 elektronickými terči Sius Ascor na 50 m, a proto zde bývá hojná zejména účast puškových střelců. Stavy 25m nejsou elektronické a navíc je jich „pouze“ 5, protože ve druhé části haly se pořádají finálové soutěže ve vzduchovkách. Vzduchové disciplíny se konají v malé hale se 20 přitahovacími stavy. Výjimkou jsou nedělní vzduchové soutěže dospělých puškových kategorií, které se konají v padesátimetrové hale včetně finálových soutěží. Je to z důvodu vysoké účasti jak závodníků, tak i diváků. Ta se totiž během poslední noci změní v halu pro vzduchovku s 80 přitahovacími stavy včetně finálového střeliště s množstvím monitorů a přenosovým stanovištěm pro TV.

Cesta se uskutečnila v několika mikrobusech ČSS a jedním osobním vozem ČSS.

Děkuji tímto všem řidičům, kteří cestu v délce 1300km (tam i zpět) bez problémů zvládli.

Ubytování jsme měli zajištěno v hotelu na předměstí Dortmundu, asi 20 minut jízdy autem na střelnici. Ubytování bylo velmi slušné a čisté v jedno – až třílůžkových pokojích. Restaurace, kam jsme chodili po soutěžích na večeře, byla asi padesát metrů od hotelu, což jsme ocenili zejména když jsme se vraceli ze střelnice utahaní a hladoví často až okolo osmé večer.

Výsledky,kterých naši puškaři na ISAS 2002 dosáhli, byly slušné a místy i velmi hodnotné. Zkusím zde některé komentovat.

Martin Tenk si jel na ISAS především prověřit výkonnost ve vzduchové pistoli. Postoupil do finále s výkonem 579b. jako pátý a nebyl s výkonem příliš spokojen. Den předtím mu nevyšla soutěž v libovolné pistoli, kde skončil po slabém finále na šestém místě, a tak si chtěl ve vzduchovce trochu zpravit chu. Ve finále se opravdu „trefil“ a předvedl excelentní finálový nástřel 102,6, což je výkon, který je v této disciplíně málokdy vidět. Odjížděl nakonec spokojený se stříbrem na krku a to bylo určitě před rozhodujícím vrcholem sezóny potřeba.

Naše pistolářské juniorky si také odvážejí medaile. Hyková Lenka stříbro a Pekárková Tereza bronz. Jejich výkony však, podle trenéra Putny, nebyly na očekávané úrovni a při slabší konkurenci by medaile mohly být zavádějící. Děvčata umějí určitě více.

Dušenka byl zřejmě nejmladší účastník naší výpravy. Jsou to jeho teprve druhé mezinárodní závody a tak výkon 566 b. je možno považovat za velmi slušný. Odměněn byl za něj stříbrem, i když ani tady nebyla odpovídající konkurence.

Poslední pistolářský zástupce – Petra Hyková, se účastnila soutěže ISAS z důvodu přípravy na letní MS. Skončila třetí jak v StPi (574), tak i ve vzduchovce, kde se z pátého místa po základním závodě vyhoupla na stupně po vynikajícím finálovém nástřelu 101,5 b.

Z puškařů vstoupily do soutěže jako první juniorky Beranová a Kůrková K., které startovaly v soutěži žen. Nasadil jsem je do kategorie žen z důvodu mnohem větší konkurence to za prvé, a za druhé proto, aby vzduchovku střílely ve velké hale v tom bouřlivějším prostředí. Nicméně začaly soutěží 3x20. Tam se lépe uvedla Kůrková, která se jako poslední dostala v dobré konkurenci (39) do finále (572) a skončila zde po dobrém finále na pátém místě. Cenné navíc bylo to, že obě naše juniorky předvedly vynikající „stojáky“ 192b. Beranové nevyšly řemenové polohy a tak skončila na patnáctém místě (567). Ani po jednom dni volna, kdy se střílel „ležák“ žen, se Beranové nedařilo a skončila až hodně vzadu. Nedařilo se ani favoritkám – Švýcarka Bühlmann střelila sousedce do terče (0) a Pfeilschifter (GER) si střelila šestku. Kůrková zastřílela v leže pěkně a medaili prohrála na plichtu (589).

Jeřábek si měl ověřit, zda se již projeví velké tréninkové úsilí, které během zimy střelbě věnoval. I já jsem doufal, že bude z našich nejlépe připraven. Konkurence byla velmi dobrá. Přijeli i vítězové posledních OH v Sydney – Švéd Edman (LM60) a Debevec ze Slovinska (LM3x40). Navíc je doplnil ještě bronzový ze Sydney, Nor Stenvaag. Američani přivezli také silnou výpravu, vedenou světovým rekordmanem ve VzPu – Parkerem. Jeřábek se dokázal prosadit a dvakrát se dostat na stříbrný stupínek. Ve vzduchovce z toho bylo „jen“ finále a páté místo, ale i to je pro něho velice cenné. Jednotlivé výkony 596 /1160 a 593 VzPu lze na počátku sezóny, která ještě ani nezačala,hodnotit jen jako výborné. Do finále se v leže probojoval i Bakeš (594) a skončil po finále na pěkném čtvrtém místě. Bakeš jel do Dortmundu především na vzduchovku, kde skončil s 590 ve druhé desítce, ale cesta byla naplánovaná s jednodenní pauzou, kterou tímto startem účelně vyplnil. Další naši muži zůstali za očekáváním.

Junioři Rozsypal, Malinký a Gavenda startovali pouze ve vzduchovce. Jejich start měl posloužit jako příprava pro ME. Příjemně překvapil Rozsypal, který soutěž výkonem 588 b. vyhrál a jako jediný z našich se postavil na stupeň nejvyšší. Mladý Gavenda nastřílel 582 b. , což pro mne bylo příjemné překvapení. Černý Petr tentokrát zůstal Malinkému za 581 b.

Vrcholem byl start našich děvčat v nedělní soutěži ze vzduchovek. Obě Kateřiny doplnily na startovní čáře ještě třetí juniorka Habartová a jediná „pravᓠžena Šimková. Juniorky předvedli skvělé výkony. Kůrková nastupovala jako první do finále s fantastickými 399 b. (stejně měla i druhá Němka Arnold!). Jedinou devítku dala jako sedmou ránu a pak už neminula! Habartová uzavírala silnou finálovou osmičku s výbornými 395 b. dalším našim dvěma, Beranové (391) a Šimkové (392), se nedařilo úplně podle jejich představ. Na finále měl pořadatel pro první dvě se vstupním výkonem 399b. připraveno překvapení. Obě dostaly na pušku laserové zařízení Scat, které umožňovalo divákům sledovat na velkém plátně pohyb zbraně před výstřelem. Byl to sice handicap, protože ostatních šest závodnic tohoto show bylo ušetřeno, ale bylo to dobrovolné a obě první závodnice s tím souhlasily. Nejlepší finále nakonec předvedla Habartová, která předvedla finálový výkon snů a 105,3 ji posunulo na druhou příčku. Kůrkové se ve finále příliš nedařilo, ale i přesto nakonec medaili uhájila, i když „jen“ bronzovou. Musela se o ní rozstřelovat v K.O., kde porazila závodnici z Kazachstánu 10,7 : 10,2. Za odvahu střelby se Scatem před tolika diváky(odhadem ca. 300) si Kůrková určitě medaili zasloužila. O vyrovnanosti finále svědčí i to, že první čtyři skončily v rozmezí sedmi desetin.

Závěrem bych rád pogratuloval všem, na této soutěži úspěšným střelcům. Velmi cenná jsou všechna finálová umístění, protože jinde se finálové zkušenosti nasbírat nedají. Zhodnotí se určitě i jiné zkušenosti. Třeba to, že ne vždy musí soutěže začínat v běžnou dobu. Např. Petr Černoch střílel LM3x40 již od sedmi hodin ráno, Petra Hyková StPi od 7:15.

Příští mezinárodní starty již budou s velmi kvalitním obsazením. V polovině března odjedou někteří na Mistrovství Evropy do Řecka (z puškařů to jsou: Bakeš, Kalný, Šimková, Kůrková, Habartová, Beranová, Rozsypal, Malinký, Gavenda) a na počátku dubna odletí menší výprava na Světové poháry do Austrálie a do Číny (z pušek Jeřábek, Kůrková a Beranová). Na obou těchto významných soutěžích by bylo moc příjemné sledovat naše střelce jak bojují ve finále, stejně jako tomu bylo nyní v Dortmundu.

Předvedli, že na to mají. Držme jim tedy palce a popřejme co nejvíce dobrých ran a kopu štěstí, bez kterého se vítězné boje, kde o umístění rozhodují desetiny bodu, zpravidla neobejdou.

Petr Kůrka – reprezentační trenér střelců ČR - puška

Spolupracujeme