Velikonoční VC SSK50 Brno kralovaly Slovenky

Zdroj: Jiří Doležal
Datum: 22.04.2002
e-mail: dolezal@shooting.cz

Měsíc duben bývá vždy ve znamení začátku hlavní kulové sezóny sportovních střelců. Organizátoři brněnského SSK 50 letos již potřetí a tradičně ve druhé polovině dubna zorganizovali VC SSK50 v puškových kulových disciplínách. Termín 20. duben byl vhodným zejména pro ty závodníky, kteří si chtěli ověřit stávající sportovní formu bezprostředně před první velkou prověrkou. Prvním kolem Českého poháru dospělých, jenž se uskuteční právě na střelnici ČSS v Brně přesně za 5 dnů. Z tohoto důvodu přijalo pozvání našeho SSK 50 i silné družstvo Dukly Plzeň, včetně všech representantů, v čele s účastníky OH Bečvářem a Machem. Pozvání též přijala representační špička Slovenských juniorek. Ti přijeli v počtu 7 střelců o den dřív a pořadatelé jim, jako zahraničním hostům, umožnili trénink. Celkem bylo přihlášeno 71 střelců z nichž nakonec startovalo 62. Závodníkům se nabízelo počasí okolo 14-15 stupňů, bezvětří, celý den pod mrakem. Ve střeleckém slangu „ přímo rekordno“.

Organizátoři připravili závody opět skvěle. Střeliště bylo rozděleno na dvě části. V levé části na 35 stanovištích stříleli muži a junioři, na pravé polovině na 34 stavech startovali dorostenci s juniorkami. Uprostřed palebné čáry, v místě finálového střeliště bylo počítačové středisko a technika spolu s projektorem. Ten proti zvyklosti byl nasměrován na zadní stěnu finálového hlediště. Pořadatelé znovu ještě vylepšili vizuální představu a předvedli promítací plátno velikosti 3 x 2,2 metru. Vysoko instalované plátno a projektor dovoloval pohyb diváků a trenérů, aniž by stínili zveřejňovaným výsledkům. Všichni sportovci a trenéři při presenci obdrželi startovní čísla a jako upomínku na tyto závody dostali propisovací tužky s potiskem střelnice Brno. Včasné podání přihlášek dovolilo provést rozlosování předem, takže závodníci byli informováni o svých stavech dlouho před zahájením samotné soutěže. Presentované závodníky přivítal ředitel pan Doležal a hlavní rozhodčí pan Beneš odstartoval první část závodu disciplínu LM60 pro muže a juniory a SM60 pro dorost a juniorky. Výsledky díky bleskovému hodnocení rozhodčích v okopu vedených panem Tomečkem byly vysílačkou předávány na palebnou čáru a ihned průběžně zveřejňovány na promítacím plátně. Dvě minuty po vypršení času pro závod vleže, hlavní rozhodčí pan Beneš zveřejnil výsledky na informační tabuli. Po krátké přestávce závodníci v LM dostřelovali 40+40 ran a dorostenci s juniorkami absolvovali závod SM 3x20. Průběh byl zcela bezproblémový a tak druhá část sportovního dne byla ukončena ve 14,30 hod.

Výsledky, vyjma jednotlivců, v průměru nebyly obrovské. V LM60 se o první tři medaile rozdělili Hlaváček z Brna a Bečvářem z Plzně, oba shodným nástřelem 593 body. Hlaváček „vyplichtil“ olympionika Bečváře poslední položkou 100. Třetí skončil Bureš z Dukly s 590 body. V juniorech byl nejlepší Kohout z Dukly, který díky předposlední položce přestřílel Šimončiče ze Slovenska a Šurába z Ostravy. Všichni tři nastříleli shodných 586 bodů. Ve stejném závodě SM60 v kategorii juniorek s převahou zvítězilo slovenské trio. Švecová první v osobním rekordu 596 bodů před Dužovou s 592 body a Peškovou s 590 body. V dorostu byl nejlepší Rapouch z Brna s 586 body před Nitrianskou s 583 body a Jurkovcem s 580 body. Oba z Ostravy. V závodě LM3x40 s převahou zvítězil Bečvář s 1165 body před Machem s 1154 body. Třetí příčku vybojoval Svorada ze Slovenska s 1153 body. V juniorech v téže disciplíně zvítězil Kohout z Dukly s 1144 body před Šurábem z Ostravy s 1139 body a Šimončičem ze Slovenska. Ten dosáhl 1136 bodů. V malém standardu SM3x20 přesvědčivě zvítězily slovenské juniorky. Umístily se suverénně na prvních místech. První Dužová díky 192 bodům v poloze stoje s celkovým výkonem 582 body před Peškovou a Švecovou obě s 572 body. V kategorii dorostu příjemně překvapila Kračmarová z Hradce. Vyrovnanou střelbou a díky vydařené poloze vkleče se196 body celkově zvítězila výkonem 567 bodů. Pronásledovatelé Tenčík z Ostravy byl druhý nástřelem 566 bodů a třetí Pokorný z Brna s 565 body na vítězku nestačili.

Protože oproti zveřejněným výsledkům nebyla podána žádná námitka ani protest, pořadatelé před 15 hodinou přistoupili k vyhlášení výsledků. První tři závodníci v každé disciplíně a kategorii obdrželi upomínkovou plaketu VC SSK50. Poté vítězka disciplíny SM60, Švecová Ivana, výběrem náhodného čísla vylosovala počítačem ze všech startujících v disciplínách. LM60 a SM60 účastníka, který obdržel hodnotnou cenu – mikrovlnou troubu. Stal se jím Kuldan Jan z Pelhřimova se startovním číslem 42. V disciplíně SM3x20 opět losovala cenu vítězka Dulová Maria. Ta vylosovala účastníka s číslem 64. Byl jím Tenčík z Ostravy. Ten obdržel hodnotnou cenu ruční vysavač. Poslední losování provedl vítěz LM3x40 Bečvář Václav. Jeho šastné ruce vděčí závodník se startovním číslem 13. Stal se jím Šuráb z Ostravy. Odvezl si komplet kávovaru s varnou konvicí.

Po vyhlášení výsledků a dekorování vítězů všichni zástupci SSK obdrželi před odjezdem paré výsledkových listin. Výsledky byly tentýž večer rozeslány e-mailovou poštou všem střelcům, jejichž adresy jsou v databázi SSK50 a též uveřejněny na internetu.

Pořadatelé děkují všem účastníkům VC SSK50 za přijetí jejich pozvání. Snažili se dokonalou organizací vytvořit podmínky pro opětovnou hojnou účast v ročníku příštím. Mají však starosti. Pokud by se neomluvili závodníci Maďarska a Polska, měli by problémy s nedostatkem míst a museli by provést bolestnou selekci z již přihlášených účastníků. Proto pořadatelé koketují s myšlenkou konání příštích ročníků v nové formě. Chtějí se soustředit na OH disciplíny a střílet ve dvou dnech. U mužů první den VzPu60 a odpoledne LM60 , druhý den LM3x40. U dorostu a juniorek první den SM3x20 a VzPu40 odpoledne, následný den opět SM3x20. Jsou to úvahy, které je potřeba nejdříve zkoordinovat se zájmy a potřebami účastníků.

Velikonoční VC SSK50, její třetí ročník prověřil připravenost střelnice před konáním důležitého domácího závodu, Českého Poháru ve dnech 25.-28. dubna 2002. Veškerá zařízení pracují bezchybně, střelnice je technicky připravena unést náročnou zátěž. O dobrou pohodu se tradičně postarali osvědčení pracovníci občerstvení.

Výbor SSK50 děkuje svému hlavnímu sponzoru JME. a.s. za zapůjčení techniky, která výrazně napomohla vysoké úrovni závodů. Děkuje týmu 5 rozhodčích, kteří v tomto počtu zvládli 62 účastníků v on-line čase ve dvou startech bez jediné chyby.

Pořadatelé SSK50 se opět těší na nejbližší další sportovní setkání, jež budou v tomto roce organizovat. Bude to Finále ČPTM v září t.r.