Valová královnou Velké ceny Osvobození

Zdroj: Vladislav Šaňák
Datum: 16.05.2002
e-mail: sanak@shooting.cz

Reprezentanti České republiky se v letošní Velké ceně Osvobození výrazně prosadili. V soutěži, konané v době od 1. do 5. května 2002, které se zúčastnilo celkem 596 závodníků ze 29 států, získali v celkem 5 zlatých medailí, tedy celou jednu třetinu. Prestižní ocenění, nádherný broušený pohár, kterým pořadatelé oceňují nejhodnotnější výkon v soutěžích, získala tentokrát naše mladá účastnice OH v Sydney Lucie Valová. Pohár obdržela za vytvoření nového národního rekordu v olympijské disciplíně Sportovní malorážka 3x20 výkonem 587 bodů. Pořadatelé to ovšem neměli s rozhodováním o udělení prestižní ceny vůbec jednoduché a my můžeme být rádi, že jim situaci zkomplikovali ještě další naši střelci. Jedním z kandidátů mohl být TomᚠCaknakis, novopečený mistr Evropy ze Soluně, který zvítězil v disciplíně běžící terč na 10 m v kategorii mužů vynikajícím výkonem 583 bodů, ačkoli je ve svých šestnácti letech věkem vlastně ještě dorostenec. Vítězství Januše výkonem 596 bodů v BT na 50 m je také jistě velmi hodnotné, stejně jako Jeřábkovo v LM 3x40 a Klinerové ve sportovní pistoli. Velká cena Osvobození ovšem není jen o udělení poháru za nejhodnotnější výkon, pokusím se proto zhodnotit jednotlivé závody podrobněji.

Především je třeba vědět, že se v letošním roce v Plzni nesešla tak kvalitní konkurence, jako na příklad vloni. Bylo tomu tak proto, že jen několik dnů před zahájením naší soutěže skončil druhý ze série Světových pohárů v Sydney a Šanghaji a špičkoví střelci z okolních států odpočívali po náročném cestování. Přesto bylo startovní pole plné dalších hvězd, přijeli například němci Schumann v RP, Bauer a Eckhardt v puškových disciplínách, kvalitní puškaři ze Švýcarska, maďarští pistoláři a střelci na BT atd. Pro méně známe střelce byla plzeňská VC příležitostí vyniknout a možná vybojovat si účast na vrcholné soutěži letošního roku, na Mistrovství světa v Lahti.

V puškových disciplínách mužů vleže a ve standardu se dařilo zkušenému Václavu Bečvářovi, který díky výtečné střelbě ve finále vleže „šlapal na paty“ vítěznému Bauerovi tak, že málem dotáhl jeho dvoubodový náskok. Vašek se probojoval do finále i ve standardu, čímž dokazuje, že to myslí s nominací na MS i v této disciplíně zcela vážně. TomᚠJeřábek, který bude s Bečvářem určitě v Lahti hájit naše barvy v závodě vleže, tentokrát zkoušel střelivo a ve střelecké „loterii“ se neprosadil. Všechno si ale vynahradil ve standardu, který vcelku přesvědčivě kvalitním výkonem vyhrál. Sympatické je, že se nebál do soutěží nastoupit, i když zpětná aklimatizace po světových pohárech ještě u něj nemohla být dokončena. Třetím mužem v pořadí českých střelců se stal zkušený Milan Bakeš, který také sahá po nominaci do LM 3x40. S výjimkou postupu Michala Kalného do finále vleže s 596 body se žádné překvapení nekonalo. Mezi ty méně příjemné by mohla patřit skutečnost, že ve vzduchové pušce se stal nejúspěšnějším závodníkem mezi muži junior Ondřej Rozsypal s 592 body na třináctém místě.

Mezi ženami kralovala už zmíněná Lucie Valová ve standardu SM 3x20, ocenit je však třeba i skvělý výkon Štěpánové 582 bodů a její postup do finále. Také Kamila se svými výkony hlasitě hlásí o reprezentační tričko pro MS a to nejen ve standardu, ale i ve vzduchovce. Právě tuto naší úspěšnou disciplínu česká děvčata opět ozdobila kvalitními výsledky, Kůrková nastřílela 396 a Šimková se Štěpánovou 395 bodů. Čtvrtou naší střelkyní ve finále byla se stejným výkonem Zachařová a to ještě nestartovala Beranová, která měla studijní povinnosti!

Pistoláři se postarali o několik příjemných překvapení. V libovolné pistoli se tři naši střelci umístili mezi pěti nejlepšími závodníky, což je nevídané. Zdá se, že se začíná pomalu plnit přání našeho olympijského medailisty Tenka, který si přeje větší domácí konkurenci. Dědič a Bardisal postupně dozrávají a mohla by být naděje na sestavení kvalitního družstva pro MS. Jestliže tedy dospělí příjemně překvapili, u juniorů lze mluvit o menším šoku. Patnáctiletý Josef Papírník nastřílel skvělých 554 bodů a další junior, Sládek, 551 bodů! Takové výsledky u mladíků nepamatuji a věřím, že nám vyrůstají skutečné talenty. Podobně jako v rychlopalbě, kde Martin Podhráský takřka při každém startu mění český rekord. Hned po Velké ceně startoval v Německu a po 581 bodech v Plzni zvýšil rekordní nástřel v Lipsku na 585 bodů! To aby se státní trenér Putna rozmýšlel, jestli nemá Martina zařadit na Mistrovství světa do kategorie mužů! Dobrých výsledků bylo dosaženo i ve velkorážní pistoli, Skupa se s 585 body umístil třetí a Šafránek s s 584 pátý.

Mezi ženami se velmi dobře dařilo šestnáctileté juniorce Lence Hykové, která tentokrát jednoznačně překonala svou starší a zkušenější jmenovkyni Petru Hykovou v obou soutěžích. Lenka skončila dvakrát čtvrtá, solidními výkony 380 resp. 577 bodů. Skvěle se dařilo zkušené Marii Klinerové, která dosáhla velmi cenného vítězství výsledkem 579+100,8 bodů. Bylo by dobře, kdyby se Marie vrátila k pravidelnému tréninku a závodění, pokud ji to dovolí její osobní záležitosti. Jistě by byla pro reprezentaci přínosem, vždy již v minulosti dokázala získat i kvalifikační místo pro olympijské hry.

Střelci na běžící terč obsadili v obou závodech medailové stupně. V olympijské disciplíně 30+30 skončili v pořadí Caknakis, Januš, Račanský, v soutěži na 50 m se za Januše a Račanského vklínili jen tři závodníci a pořadí pokračovalo se jmény Lízal, Jonáš, Caknakis. To svědčí o mimořádně vysoké úrovni výkonnosti našich závodníků a tato skutečnost dává našim střelcům velké naděje i pro nadcházející Mistrovství světa. Potěšitelné je, že za zkušenými střelci nám rostou výrazné talenty. Caknakis a možná i někteří další jistě dostanou brzy mezinárodní příležitost.

Velká cena Osvobození je v současné době největší otevřenou soutěží na světě. Tato slova pronesl při slavnostním zahájení závodů ředitel soutěže pan Jan Kůrka a já musím potvrdit, že má stoprocentní pravdu. Nikde jinde, s výjimkou Světových pohárů, nestartuje tak velké množství kvalitních závodníků. Tak jako každý rok, Velká cena Osvobození byla výtečnou přípravou pro střelce, kvalitní vizitkou schopností plzeňských organizátorů a celkově výtečnou reprezentací našeho střelectví. Za to patří dík nejen všem obětavým pořadatelům, rozhodčím a technickému personálu, ale také samotným sportovcům, hlavním aktérům toho společného setkání u příležitosti Osvobození města Plzně.