Hopes 2002

Zdroj: Jiří Doležal
Datum: 20.06.2002
e-mail: dolezal@shooting.cz

Po VCO, Světovém poháru a Českém Poháru, plzeňská střelnice hostila v termínu 13. - 16. června účastníky mezinárodních závodů juniorských kategorií - HOPES 2002. Celkem 309 střeleckých nadějí ze 13 zemí Evropy z BUL, CRO, DEN, FRA, GER, HUN, IND, POL, ROM, RUS, SVK, JUG a České republiky startovalo ve všech střeleckých olympijských disciplínách, včetně brokových. V osmnácti samostatných disciplínách poměřilo své síly na střelnici, kde ještě letos proběhne Akademické MS a v příštím roce ME 2003 ve sportovní střelbě.
Závody byly důležité z důvodů možné poslední prověrky a testu před nadcházejícím MS, které se za čtrnáct dní koná ve Finsku. Naši trenéři obsadili do soutěže nejlepší juniory a juniorky. Nestartovali pouze Ti, co souběžně plnili representační povinnosti na MZ ve Švýcarsku. Trenéři využili domácího prostředí a nominovali celkem 126 sportovců. Těm, kteří nebyli v základní nominaci byl umožněn start na vlastní náklady. Jak se jim v porovnání s vrstevníky jiných zemí dařilo?

Po čtvrtečním tréninku a technické poradě trenéři stanovili složení 2 až 3 družstev do soutěže. V pátek ráno jako první nastupovaly k soutěži pistolářky v disc. VzPi40 ran. Z 37 startujících zvítězila Hatalová ze Slovenska 479,1 bodu. Z našich se nejlépe umístila Haugeová s 368 body na 14. místě. V soutěži družstev jsme skončili až na 5. místě za vítěznými Polkami. V dalších dvou směnách nastupovaly puškařky. V závodě VzPu40 zvítězila díky fantastickému finále Kowalczyk z Polska nástřelem 497,9 bodu. Z našich se do Finále probojovaly sestry Kůrkové, Kateřina a Alena. Svými 397 a 396 body postupovaly do finále v předních pozicích, které však neudržely a skončily nakonec na 5. a 6. místě. Zejména však výkon teprve šestnáctileté Aleny vzbudil neskrývaný obdiv. V družstev naše "A" družstvo skončilo druhé za vítěznými Němkami. Startovalo 11 družstev a 57 jednotlivkyň.
Na střelnici běžícího terče probíhal závod VzBT30+30 juniorů. Běžící terč je naší velmi silnou disciplínou. Zde jsme měli svá želízka v ohni. Nakonec se přes favorita Caknakise díky lepší střelbě ve finále prostřílel Števček ze Slovenska. Zvítězil nástřelem 665,1 bodu. "Caki" byl druhý. Bronzovou medaili získal Hajšman. V družstvech se projevila převaha a síla našich střelců. Obě družstva skončila na prvním a druhém místě. Startovalo 6 družstev a 24 jednotlivců. Na stejné střelnici střílely juniorky. V disc. VzBT20+20 startovalo pouhých 8 závodnic. Přesvědčivě zvítězila Keczeli z Maďarska výkonem 370 bodů. Z našich byla nejlepší Němečková, která dosáhla na třetí příčku s výsledkem 352 body. V soutěži dvou družstev naši "byli druzí, Maďarky předposlední".
Pistolová pětadvacítka prověřovala mladé rychlopalníky. V konkurenci 20 střelců zvítězil Ziebell z Německa nástřelem 683,5 bodů. Nejlepší z našich skončil na 10. místě Vala s 560 body. V družstvech jsme se umístili ze tří startujících družstev na třetím místě za vítěznými Poláky.
Odpoledne padesátka patřila juniorům ležačkářům. V disc. LM60 zvítězil Kowiel z Polska s 696,9 body před našim Malinkým. Ve finále sice startovali naši čtyři střelci, avšak na medaili dosáhl pouze Malinký. Ve družstvech naše "A" zvítězilo. Bylo nejlepší z devíti družstev. V jednotlivcích startovalo dohromady 57 střelců. Po závodě puškařů nastoupili "štechrovkáři". Z 29 závodníků s výraznou převahou zvítězil Nogiec z Polska nástřelem 648,4 bodu. NᚠBěhal výkonem 637 bodů vybojoval druhé místo, Kuták s 629,2 bodu třetí. V družstvech díky vyrovnaným výkonům naše družstvo vyhrálo.

Druhý soutěžní den v sobotu střelecká hala uvítala aktéry pistoláře juniory. Ti absolvovali závod VzPi60. 33 závodníků bojovalo o prvenství. Nikomu z našich se to nepodařilo. Zvítězil zase Nogiec z Polska hezkým výkonem 679,8 bodu. Jirka Běhal se opět díval na záda vítěze s odstupem 4 bodů. V družstvech jsme vybojovali stříbrné medaile za vítěznými Poláky. Startovalo 5 družstev.
Na pětadvacítce startovaly juniorky v disc. SP30+30. Očekávali jsme lepší vystoupení, než naše děvčata předvedla ve VzPi. Nedočkali se. Nejlepší českou střelkyní byla Jaderná, která se výkonem 538 bodů zařadila až na 17. místo. Zvítězila Mozgalova z Ruska výkonem 677,3 bodu. Startovalo 29 střelkyň. Z 5ti družstev jsme uzavírali pole. Nejlepší byly Polky.
Padesátimetrovka patřila disciplínám "pravdy". Junioři stříleli standard LM 3x40. 53 borců bojovalo o účast ve finále. Z našich se to podařilo Březinovi s 1148 body. Ve finále klesl o jedno místo. Umístil se na celkovém 7. místě s 1239,9 body. Vyhrál Bessert z Německa výkonem 1251,3 bodu. Výkony ostatních členů družstva ČR"A" stačily na třetí místo v hodnocení 9 týmů.
Po juniorech nastoupily juniorky. V závodě SM3x20 porovnávalo své síly 50 střelkyň. Počasí se k děvčatům zachovalo nemilosrdně. Prudká bouřka a čelní směr větru si vynutil dočasné přerušení závodu. Přesto výkony, které byly dosaženy zasluhují obdiv. Slovenské trio Pešková, Compelová a Dulová doslova koncertovalo. Vítězná Pešková postupovala do finále s 590 body základního nástřelu. O 3 body méně Dulová a Compelová s 580 body. Z našich borkyň ve finále střílely Kůrková K. a Beranová. Kůrková skončila 6., Beranová 8. Celková vítězka Pešková s 688,2 bodu překonala národní rekord. Vítězné družstvo Slovenek dosáhlo výkonu vyššího světového rekordu. Naše družstvo skončilo z jedenácti, druhé.
Kancařky na 10 m střelnici střílely BT mix. Jak v předcházejícím závodě i zde startovalo pouze 8 závodnic. Vyhrála Edel z Polska s 374 body. Naše nejlepší Poláchová skončila třetí. Kancaři junioři stříleli BT30+30 na 50 metrů. Ani v tomto závodě naši juniorští mistři Evropy nestačili na zahraniční borce. Vyhrál Laczik z Maďarska s 591 bodem. Caknakis s 584 body vybojoval bronzovou příčku. Družstvo ČR"A" zvítězilo před Maďary. Startovalo 24 jednotlivců a 6 družstev.
Poprvé ve dvanáctém ročníku MZ HOPES dostali příležitost i brokaři. Do disciplíny Skeet se přihlásilo 29 borců, z toho pouze 7 zahraničních. Ve dvoudenním zápolení prodchnutého rozmary počasí naši mladí skeetaři "pustili" mezi sebe do finale jediného zahraničního účastníka. Nakonec zvítězil Kužel se 139 terči před Němcem a Matuškou. Všichni z ČR. V družstvech byli naši bezkonkurenčně nejlepší. V disciplíně Trap byla účast zahraničních střelců nepatrně lepší. 10 borců se měřilo s 19 střelci ČR. Také zde se projevila drtivá převaha našich, když ve finále dovolili start pouze Poláku Wojtasiewitcz. Nakonec všechny medaile si rozdělili naši. Zvítězil Bejček se 140 terči před Petrem a Škorpíkem. V družstvech tentokrát vyhrálo družstvo ČR"B".

Poslední soutěžní den se střílela VzPu60 junioři. 60 závodníků a 9 družstev naposledy v hale nastupovalo do bojů o poslední sady medailí. Zde jsme doufali v úspěch Malinkého. Jak to ve sportu zpravidla bývá, ani zde se nám nezadařilo. Komu se dařilo byli tentokrát přesvědčivě Slováci. Umístili se na prvních třech místech. Zvítězil Mezsaros výkonem 695,8 bodu. Z našich byl nejlepší Beneš výkonem 689,3 bodu. Tento nástřel stačil po finále na 5. místo. Družstvo ČR"A" obsadilo v soutěži 3. místo.
Pistoláři v neděli stříleli disc. SP30+30 junioři. Ve startovním poli 17 závodníků naši obsadili 5. místo díky Duškovi. Ten nastřílel 569 bodů. Ze tří družstev jsme skončili třetí. Zvítězili Francouzi..
Zcela poslední start MZ Hopes se odehrával na padesátimetrovém střelišti v disc. SM60 juniorky. Na startovní čáře se čekalo, které z 50 závodnic vybojují poslední sady medailí. Slovenský tým opět potvrdil, že jejich závodnice jsou nejlépe připraveny a mají optimální formu. Zvítězila Švecová, která jedinkrát minula desítku. Nástřelem 599 bodů jištěna Compelovou s 596 body si Slovenky rozdělily dvě nejcennější medaile. Naše Svatková s 591 bodem byla nejlepší a umístila se na 6. místě. Družstva s převahou vyhrály Slovenky před ČR"B".
Závody naznačily mnohé. Statisticky pojato, získali jsme z 18 možných medailí jen 2 zlaté. Zásluhou brokařů v disc. Skeet a Trap. Šest stříbrných medailí vybojovali střelci v disciplínách VzBT30+30, LM60, LP60, VzPi60, Skeet, Trap. Sedm bronzových v disciplínách VzBt30+30, VzBt20+20, LP60, VzBt20+20mix, Bt30+30, Skeet, Trap. Kompletní sadu všech tří medailí vybojovali brokaři v obou disciplínách Skeet a Trap. Přestože účast zahraničních závodníků v brocích nebyla velká, výkony brokových disciplín nelze tímto zlehčovat. Dosažené nástřely prokázaly vysokou sportovní výkonnost. Překvapením zůstalo, že puškaři ve vzduchových disciplínách ani jednou na medaili v jednotlivcích nedosáhli. Ve třech disciplínách na 25 metrů, pistoláři vybojovali nejlepší umístění (5, 10 a 17 místo). Celkový zisk 15 medailí v jednotlivcích představuje skoro 25% úspěšnost. Je však dána obrovským počtem 126 startujícími českými závodníky. Buďme vděčni za tato i když negativní zjištění. Měla by být podnětem trenérům k vážnému zamyšlení. Především pistolovým. Viz tabulka úspěšnosti našich závodníků

Celkem 2 6 7

Vyhlašování vítězů probíhalo důstojně každý den po ukončení disciplíny. Nejlepší tři závodníci byli odměněni nádhernými skleněnými poháry. Každý člen prvních tří družstev obdržel medaili. Trochu stínem byla nejednotnost nástupového oblečení u našich závodníků. Jinak závody měly vysokou společenskou a sportovní úroveň.
Všichni účastníci si bezprostředně po soutěži odváželi kompletní paré výsledkových listin. Pořadatelé, sdružení plzeňských klubů, se tradičně organizace závodů zhostili na výbornou.