Poprvé o místa na OH 2004

Zdroj: Ladislav Janoušek
Datum: 25.06.2002
e-mail: janousek@shooting.cz

První dva Světové poháry sportovních střelců v letošním roce se uskutečnily v Austrálii (na olympijské střelnici v Sydney) a v Číně (Šanghaj). Poprvé se bojovalo o účastnická místa na OH 2004 v Athénách. Česká republika vyslala deset střelců a 4 trenéry. Z úsporných důvodů byl vedoucím výpravy určen trenér trapu a manažér ČSS pan Jan Dvořák. Cesta nebyla jednoduchá a to jak z hlediska její délky (cca 23 hod. letu), tak zejména vzhledem k bezpečnostním opatřením na letištích.

Januš získal místo na OH !

O nᚠnejvětší úspěch v Sydney se postaral Miroslav Januš, který zvítězil v disciplině běžící terč vzduchovkou na 10 metrů. První den (pomalé běhy) dosáhl 292 bodů a byl na třetím místě se ztrátou dvou bodů na dvojici Rusů Lykin, Blinov. Vše se rozhodovalo druhý den (rychlé běhy), kde Mirek v první položce dal dvě osmy a osm desítek (96 b.) a ve druhé položce jen 91 b. (předposlední ranou dokonce sedmičku) a to nevypadalo moc nadějně. Pak však přišla položka poslední a zde se ukázal jako světový borec - ani jednou neminul střed a výkonem 100 b. (!) pojistil účast ve finále. Na vedoucího Torrese z Kolumbie ztrácel tři body a na druhého Lykina jeden. Účastnické místo pro OH 2004 bral však jen vítěz. Mirek ve finále využil svých zkušeností (střílel zde mimo jiné i ve finále OH 2000) a skvělým výkonem (102,7 b. - dvakrát zasáhl absolutní střed terče) vybojoval první pořadí a také první místo našim střelcům na OH v Athénách.

Také další naši střelci byli kousek od postupových míst na OH. Věkem ještě juniorka (18 let) Kateřina Kůrková se vůbec nezalekla zkušených žen a ve vzduchové pušce začala závod skvěle. První dvě položky měla bez chyby (100, 100), v další dosáhla 97 bodů a zakončila opět 100. Korejská střelkyně Seo Sun Hwa dosáhla 400 bodů a vytvořila nový světový rekord. Kateřina šla do finále na druhém místě a po vyrovnaném souboji získala krásné třetí místo. Výbornou formu potvrdila čtvrtým místem v disciplině malorážka 3 x 20 ran.
Další bronzovou medaili vybojoval TomᚠJeřábek v tzv. královské disciplině libovolná malorážka 3 x 40 ran. Nejprve musel bojovat v eliminaci, kde nastřílel výtečných 1174 boddy. Druhý den bylo třeba tento výsledek zopakovat v t잚ích povětrnostních podmínkách. Po vyrovnaných polohách (399 vleže, 382 vstoje, 391 vkleče) se nástřelem 1172 probojoval do finále jako třetí a toto skvělé místo udržel. Do finále se probojoval i v disciplině LM 60 vleže (v eliminaci i v závodě nastřílel vždy 595 b.), kde po vyrovnaném finále obsadil konečné 6. místo.
Třetí nᚠbronz získal Leoš Hlaváček v disciplině skeet. V základní části soutěže se dělil o první místo s Norem Watndalem a Gravesem z USA. Všichni tři zaznamenali jen jeden minutý terč a se 124 body bojovali ve finále o jedno postupové místo na OH. Norský střelec ve finále ani jednou neminul a vyhrál. Leoš a Američan měli dvě chyby a rozstřelovali se o konečné druhé místo.

Celkově lze vystoupení našich střelců na prvém letošním SP hodnotit jako výborné. Vybojovali jednu účast na OH 2004 a to v disciplině, která má na OH nejméně přidělených míst. Přidali další tři medaile a k tomu další tři finálová umístění (vedle výše uvedených ještě Martin Tenk v libovolné pistoli 6. místo). V hodnocení zemí podle počtu získaných medailí jsme se umístili na 2. místě (Rusko vybojovalo 10). Rovněž ostatní naši reprezentanti potvrdili kvalitu přípravy hodnotnými výkony, což by se mělo projevit v dalších závodech.

SP v Šanghaji

Celá naše výprava se ze Sydney přesunula do Číny, kde pokračovaly souboje sportovních střelců o další místa na OH 2004. Zde se nám již tolik nedařilo. Nejlépe se dařilo Davidu Kosteleckému v disciplině trap, kde nastupoval do finále s výkonem 122 bodů stejně jako Ital Pellielo a Číňan Zhang. Škoda, že mu ulétli tři fináloví holubi a tak se z místa na OH radoval Ital a David se musel rozstřelovat o 2. až 4. místo. Minul jako první a skončil na 4. místě. Na skeet se opět do finále (na 4. až 6. místě se 120 zásahy) probojoval Leoš Hlaváček a i když jen jednou minul (24 b.), stačilo to "jen" na 5. místo. Ve vyrovnaném závodě měl jen dva body ztrátu na vítěze. Vyrovnanost výkonů v libovolné pistoli potvrdil Martin Tenk, který tentokrát zůstal jen těsně od finále - 9. místo nástřelem 560 b. (23. místo VzPi 60 - 572 b.). Kateřině Kůrkové nestačilo ve vzduchové pušce na finále ani výtečných 396 bodů a obsadila 9. místo (19. místo SM 3x20 za výkon 570 b.). Kateřina Beranová potřebovala dva body na postup do finále v malorážce 3x20, kde se nástřelem 575 bodů umístila na 11. místě. (28. ve VzPu 40 ran - 391 b.).
V disciplině běžící terč obsadil M. Januš 14. místo (566 b.) a M. Lízal 17. místo (563 b.). T. Jeřábek nejlépe zastřílel LM 3x40 a výkonem 1162 b. se umístil na 17. místě (21. LM 60 vleže - 592 b. a 32. VzPu 60 - 587 b.). J. Gach obsadil v double trapu 31. místo výkonem 126 zásahů (ze 150 možných).