ČESKÝ STŘELECKÝ SVAZ, z.s.

Finále Evropského poháru 300 metrů - Švýcarsko

Zdroj: Petr Kovařík
Datum: 06.10.2002

Ve dnech 18.- 21.září 2002 se konalo ve Švýcarsku v Liestalu finále Evropského poháru ve velkorážních zbraních v puškových disciplínách. Nominovalo se celkem 53 závodníků ze 13 zemí, kteří absolvovali celkem 53 startů v pěti disciplínách v kategoriích muži a ženy. Z našich sportovců se nominovali Jeřábek Tomᚠ( startoval v disciplínách VT 60 ran vleže a 3x40 ran), Mach Milan (VT 3x40 a velkorážní standardní puška 3x20) a Opelka Luboš VstPu 3x20 ran.

Toto finále se konalo v Liestalu již po třetí a bylo skutečně velmi dobře zajištěno a také počasí bylo dobré o čemž svědčí také jeden překonaný a dva vyrovnané evropské rekordy.. Přítomni na závodech byli zástupci ISSF a ESC (Unni Nicolaysen z Norska a Fritz Schattleitner z Rakouska).

Naši sportovci měli přípravu na tyto závody velmi ztíženou vzhledem k nedávné povodni, která zasáhla velkou část České republiky, střelecký stadion v Plzni nevyjímaje. Program závodů byl tradičně nabitý a tak jsme na střelnici byli každý den od rána do večera, nebo ještě po závodech byly na programu tréninky, kterých naši sportovci plně využívali. Nejlépe se z našich závodníků dařilo Tomáši Jeřábkovi v disciplíně velkorážní terčovnice vleže, kde obsadil výborné třetí místo s vynikajícím výsledkem 598 bodů. Svůj závod končil dvěma položkami 100 bodů a tím vyhrál ještě další tři „plichty“. Druhý den byl na programu závod VT 3x40 ran. Milan Mach nastřílel v poloze vleže výborných 400 bodů (jako jediný z celého startovního pole). Ve stoje měl trochu problémy v první polovině závodu (po závodě si postěžoval na to, že jej nedržela záda) ale druhá polovina stojáku byla již výborná. Standart doplnil solidním výkonem vkleče 390 bodů, což mu vyneslo 5.místo v celkovém pořadí. Na Tomáše Jeřábka byla soustředěna velká pozornost, nebo svým výkonem 1178 bodů na Mistrovství světa se stal držitelem světového rekordu v této disciplíně. Po včerejším výborném výkonu vleže se mu dnes nepodařilo dát ani jednou čistou položku a nastřílel 395 bodů, když čtyři z pěti devítek byly 9,9. Ve stoje střílel vyrovnaně a jeden bod mu scházel k 380 bodů. Vkleče začal výborně 100 bodů, potom 94 a 97 bodů a zakončil opět čistou stovkou. Celkově 1165 bodů a to stačilo na deváté místo. Poslední den byla na programu velkorážní standardní puška 3x20 ran. Tento závod měl vynikající úroveň, nebo Sturny (SUI) překonal evropský rekord o jeden bod a posunul jej na hranici 590 bodů. Ještě závodník na desátém místě měl 581 bodů. Velmi dobře si vedl Luboš Opelka, který obsadil sedmé místo s výkonem 583 bodů, což na mistrovství světa zaručovalo bronzovou medaili. Jednotlivé polohy – vleže 198, ve stoje 187 a vkleče zakončil 198 a poslední položka 100 mu zajistila výhru nad dalšími dvěma závodníky. Milanu Machovi se již tolik nedařilo a s 575 body skončil na 15.místě. Ovšem musím podotknout, že Milan měl skutečně smůlu, zejména ve stoje měl vynikající seskupení, ale posunuté trochu dolů. Pod tímto dojmem i nastoupil k poloze vkleče a nastřílel 191 bodů.

V kategorii žen byly dosaženy také velmi dobré výkony. V 60 ranách vleže byl dvakrát vyrovnán evropský rekord. U nás ženy tyto disciplíny nestřílí.

Přehled výsledků :

Velkorážní terčovnice 60 ran vleže – 1. Rolffs (HOL) 599, 2. Gustafsson (SWE) 599, 3. Jeřábek (CZE) 598.

Velkorážní terčovnice 3x40 ran – 1. Buerge (SUI) 1174, 2. Sandberg (SWE) 1172, 3. Chassat (FRA) 1171, 5. Mach 1168, 9. Jeřábek (oba CZE) 1165.

Standardní velkorážní puška 3x20 ran – 1. Sturny (SWE) 590 nový evropský rekord, 2. Chassat (FRA) 588, 3. Debevec (SLO) 587, 7. Opelka 583, 15. Mach (oba CZE) 575.

Velkorážní terčovnice 60 ran vleže ženy – 1. Jacobsen (DEN) 595, 2. Robinet (FRA) 595 obě vyrovnaly evropský rekord, 3. Enqvist (SWE) 594.

Velkorážní terčovnice 3x20 ran ženy – 1.Raiber (POL) 583, 2. Scheuss (SUI) 583, 3. Wenger (SUI) 579.