Mistrovství ČR – kulové zbraně 2002

Zdroj: Lucie Říhová
Datum: 12.10.2002
e-mail: lucie.rihova@volny.cz

Ve dnech 13. – 15. září se na brněnské střelnici sešli střelci z celé republiky, aby se zúčastnili vrcholné domácí soutěže – Mistrovství ČR v kulových disciplínách. Společně s udělováním titulů a medailí proběhlo také vyhlášení výsledků Českého poháru 2002, který byl v letošním roce vyhodnocen pouze na základě dvou nejlepších výsledků ze tří kol. Čtvrté kolo, které se mělo konat koncem prázdnin na plzeňské střelnici v Lobzích, bylo kvůli povodním zrušeno. O titul „Mistra republiky pro rok 2002“ bojovali pistoláři, puškaři a střelci na běžící terč v jednotlivcích i v kategorii družstev.

Pistoláři

Asi největší výběr disciplín mají právě pistoláři: na MČR mohou startovat v olympijských disciplínách libovolná pistole, rychlopalná pistole a sportovní pistole (ženy), v neolympijských disciplínách velkorážní pistole a standardní pistole a ve velmi populární národní disciplíně sportovní pistole. V pátek zahajovali soutěž střelci z libovolné pistole (LP 60) na padesátimetrové střelnici a střelkyně v disciplíně sportovní pistole (SP 30+30) na pětadvacetimetrové střelnici. Mezi muži potvrdil své kvality Martin Tenk, který nastupoval do finále s nástřelem 562 bodů se čtrnáctibodovým náskokem před druhým Josefem Wohlmuthem (548 b.) a Petrem Hubáčem (547 b.). Výbornou střelbou ve finále (98,2) se na stříbrnou příčku probojoval „pražák“ Zdeněk Bardisal, novopečený člen Dukly Plzeň. Bronz si odvezl jeho klubový kolega Josef Wohlmuth. V soutěži družstev získala zlato Dukla Plzeň. V kategorii juniorů se blýskl výtečným výsledkem Petr Sládek (536 b.) z Duelu Praha a titul nakonec obhájil i v dramatickém finále.

V olympijské disciplíně žen sportovní pistole kralovala teprve sedmnáctiletá „dorostenka“ Lenka Hyková, která si zejména výbornou střelbou na otočný terč (295 b.) zajistila vítězství celkovým nástřelem 578 bodů, tři body před svou sestřenicí Petrou Hykovou (575 b.). Finálové výsledky byly vyrovnané a pořadím na medailových pozicích nezamíchaly. Překvapením byla účast bývalé reprezentantky Veroniky Piecuchové, mistryně a vicemistryně Evropy ve střelbě ze vzduchové pistole, která letos na jaře přerušila svou sportovní kariéru, aby se mohla věnovat studijním povinnostem.

V další olympijské disciplíně rychlopalná pistole RP 2x30 startovali 24 muži a 11 dorostenců. Titul si vysokým finálovým nástřelem (103,0) zajistil Pavel Šafránek z Dukly Plzeň před Stanislavem Gregorem a Peterem Mlynarčíkem. Účastníci letošního Mistrovství světa Martin Strnad, Josef Fiala a junior Martin Podhráský se rovněž vešli do šestičlenného finále, na stupně vítězů však nedosáhli. Soutěže se zúčastnil také státní trenér pistolových disciplín Břetislav Putna, který trochu zaváhal v druhé polovině soutěže a zůstal pouhý bod za branami finále. Zajímavý souboj se odehrál v kategorii družstev, kde o vítězi rozhodl až součet posledních položek – a to ve prospěch SSKP Rapid Plzeň, stříbro si odvezl Duel Praha „A“, bronz Ostrava – Vítkovice.

V neolympijské disciplíně standardní pistole StP 20+20+20 se o titul ucházeli dva střelci se shodným nástřelem 572 body: Pavel Šafránek a Ladislav Kraus, oba z Dukly Plzeň. V rozstřelu zvítězil zkušenější Pavel Šafránek a zajistil si tak další zlato. Bronzovou medaili získal junior Martin Podhráský výkonem 568 bodů, který by mu v kategorii juniorů zajistil mistrovský titul i na letošním světovém šampionátu. Ve své druhé silné disciplíně velkorážní pistole VP 30+30 tentokrát přenechal Pavel Šafránek (579 b.) titul Petru Hubáčovi (583 b.) z Kovony Karviná, na třetím místě skončil Josef Fiala (576 b.). V soutěži družstev zvítězil ve standardní pistoli Duel Praha, ve velkorážní pistoli Dukla Plzeň.

V neděli přišla na řadu velmi oblíbená národní disciplína sportovní pistole SP 30+30, ve které startovali celkem 73 závodníci v kategoriích muži, junioři a dorostenci. Třetí individuální zlato získal skvělým výsledkem 591 bod Pavel Šafránek, o dalších dvou příčkách rozhodoval opět rozstřel, tentokrát mezi Bohumilem Heinem a Petrem Hubáčem (oba 582 b.), stříbro v patnáctiranném rozstřelu vybojoval s pouhými dvěma ztrátovými body Bohumil Hein. V kategorii dorostenců byl nejlepší Daniel Dušek (568 b.), který by svým výsledkem dokonce porazil vítěze kategorie juniorů Petra Sládka (567 b.).

Puškaři

K nejlepším výsledkům celého mistrovství lze zařadit výkon Luboše Opelky z Rapidu Plzeň v disciplíně LM 3x40, který výbornou střelbou ve všech třech polohách (L 397, S 385, K 393) nastřádal 1175 bodů. Do finále postoupil s patnáctibodovým náskokem před svým klubovým kolegou Tomášem Bartoňkem (1160 b.) a Milanem Machem (1157 b.) z Dukly Plzeň. Stejné pořadí jsme mohli vidět i na stupních vítězů. V soutěži družstev zvítězil s výrazným náskokem tým Rapidu Plzeň „A“. V kategorii juniorů si medaile rozdělilo bronzové družstvo z MS ve Finsku. Nejlepší výkon předvedl Ondřej Malinký (1137 b.), ve finále před sebe však pustil Jana Březinu (1133 b.) a Ondřeje Rozsypala (1130 b.).

V disciplíně SM 3x20 předvedly nejlepší výkony dorostenky Adéla Sýkorová (576 b.) a Jana Zelinková (574 b.), kterým by jejich výkony zajistily zlato a stříbro i v kategorii juniorek a žen. Kategorii žen kralovala Tamara Šimková s nástřelem 573 b., stříbro si odvezla Zuzana Driemerová, bronz Kamila Štěpánová. V kategorii juniorek získala mistrovský titul Lucie Svatková s 571b.

Další puškovou disciplínou byla střelba vleže, které se každoročně účastní nejvyšší počet závodníků (letos startovalo v kategorii mužů 81 střelců a podařilo se sestavit 10 klubových příp. krajských družstev). Nejlepším střelcem se stal TomᚠJeřábek z Rapidu Plzeň s 597 body, před Václavem Bečvářem z Dukly Plzeň (595 b.), překvapením byl na stupních vítězů Aleš Stupka s 594 body. Vysoké finálové nástřely všech střelců už na pořadí nic nezměnily. Kategorii družstev vyhrál i v této puškové disciplíně Rapid Plzeň. Mezi juniory se před naše reprezentanty dostali Erik Hillebrand (588 b.) a Jiří Chalcař (587 b.). O bronzové příčce musela po shodném soutěžním (583 b.) i finálovém (103,0) nástřelu rozhodnout až KO rána, kterou lépe zvládl Ondřej Rozsypal (10,6) a oplatil Janu Březinovi (9,7) porážku z LM 3x40. Pěkných výsledků dosáhli vleže rovněž dorostenci Václav Haman, Radek Rapouch (oba 588 b.), titul mistra získal díky lepší poslední položce Václav Haman z SSK Manušice.

Běžící terč

O další „střeleckou senzaci“ se postaral v disciplíně BT 30+30 teprve šestnáctiletý TomᚠCaknakis, držitel mnoha medailí z evropských i světových šampionátů v kategorii juniorů. Svým nástřelem 596 bodů – v pomalých bězích dosáhl absolutního nástřelu 300 b., v rychlých bězích 296 b. – přepsal tabulky českých rekordů a ukázal i ostříleným „dospělákům“, jak se má střílet. V kategorii mužů se o zlato ucházeli shodným nástřelem 591 b. dva Mirkové: Januš a Lízal, v rozstřelu byl přesnější Miroslav Lízal – trefil dvakrát desítku a zajistil si titul. Bronz získal Luboš Račanský (všichni tři z Dukly Plzeň).

V mixu na 20+20 ran si medaile prohodili střelci na prvních dvou místech: zlato si tentokrát vystřílel Miroslav Januš (394 b.), stříbro Miroslav Lízal (393 b.), druhý bronz získal Luboš Račanský (391 b.). Kategorii juniorů opět ovládl TomᚠCaknakis, který si výbornou střelbu zejména v druhé polovině (198 b., celkem 391 b.) zajistil druhý mistrovský titul.

Všem medailistům blahopřejeme a těm méně úspěšným přejeme zlepšení v následujících ročnících! Další společnou akcí českých střelců bude říjnové finále České střelecké ligy, které je jednou z posledních soutěží v kulových disciplínách a jako každý rok se bude konat na brněnské střelnici. Harmonogram letošní vzduchovkové sezóny bude trochu neobvyklý – příčiny jsou hned dvě: Mistrovství Evropy ze vzduchových zbraní se totiž v roce 2003 nekoná na jaře, ale až na podzim po „kulové Evropě“, která se bude konat v Plzni, a dále byl tradiční průběh přípravy narušen povodněmi, které minimálně do konce letošního roku vyřadily z provozu naši nejmodernější vzduchovkovou halu v Plzni. Snad se dá vše brzy do pořádku, abychom měli zase kde trénovat a závodit.