Známý sportovní komentátor těpán korpil prohlásil na naí společné schůzce k slavnostnímu přijetí sportovců u ministryně Buzkové tuto památnou větu: Jeímarjá, my snad budeme muset tentokrát udělat pro střelce samostatné přijetí, oni se nevejdou do sálu! Myslel to samozřejmě s nadsázkou, ale přesto asi nebyl daleko od pravdy. Reprezentanti se toti v letoních vrcholných soutěích doslova vyznamenali tím, kolikrát se prosadili mezi nejlepími na stupně vítězů. Na Mistrovství Evropy ve střelbě ze vzduchových zbraní v Soluni získali 10 medailí, na ME brokařů v Lonátu 5 drahých kovů a při Mistrovství světa v Lahti vystoupili na stupně vítězů jedenadvacetkrát! Celkem získali v letoním roce neuvěřitelný rekordní počet 36 medailí z vrcholných soutěí. To je nejlepí výsledek reprezentace za celou historii českého a československého střelectví. Podrobnějí pohled ukazuje, e získali tři tituly mistrů světa a stejný počet mistrů Evropy v soutěích jednotlivců a k tomu est zlatých medailí z MS a 2 z ME v soutěi drustev. Celkem tedy vystoupili na nejvyí stupeň čtrnáctkrát, celkový počet estatřiceti medailí je doplněn osmi stříbrnými a čtrnácti bronzovými cennými kovy. Tato celková medailová bilance nás zařadila na celkově čtvrté místo na světě a znamená také postavení mezi nejlepími státy Evropy.
Máme ji místa pro OH
Velkým, moná tím nejvyím motivem letoní sezóny byla samozřejmě olympijská kvalifikace. Střelci bojovali o zisk tzv. kvalifikačních míst (Q.P.) pro OH v Athénách jednak při soutěích Světového poháru, ale hlavně na Mistrovství světa. Na vrcholnou soutě do Lahti odjíděli dva závodníci s Q.P. v kapse. Mirek Janu si vybojoval místo v disciplíně BT 30+30 při světovém poháru v Sydney a Martin Tenk pro libovolnou pistoli v Atlantě. Dalími úspěnými střelci byli Kateřina Kůrková, je vybojovala QP v disciplíně vzduchová puka a Jan Sychra ve skeetu, oba závodníci na MS v Lahti. České střelectví má tedy zatím 4 kvalifikační místa pro olympiádu 2004 v Aténách. Myslím, e je to odpovídající, přiměřené mnoství, nebo v letoním roce získávali místa větinou závodníci z absolutní světové pičky ve svých disciplínách a v přítím roce se otevírá příleitost pro dalí střelce v pořadí. Chtěl bych jen připomenout, e pro OH v Sydney jsme měli po skončení kvalifikace osm míst, co ukazuje, e jsme zatím na polovině cesty. Závodníkům, kteří se v letoním roce o místa pro Atény 2004 zaslouili, co jsou Janu, Tenk, Kůrková a Sychra, patří nejvyí ocenění.
Brokaři ověnčeni úspěchy
Jestlie máme přihlédnout k tomu, jaká je ve které disciplíně konkurence podle počtu zúčastněných států a zda se jedná o soutě, je je v programu olympijských her, pak mezi nejnáročnějí jistě patří závody v trapu a skeetu. V tomto světle se jeví zlatá medaile Davida Kosteleckého, který také vytáhl drustvo muů v disciplíně trap s Dvořákem a Kubcem ke stříbru na ME, jako neocenitelná. Podobně i Jana Sychru, je získal na stejné soutěi v disciplíně skeet bronz a rovně pomohl výrazně drustvu muů s Valtrem a Hlaváčkem k třetímu místu, můeme velmi obdivovat. Sychra se probojoval do finále i na MS a jeho čtvrté místo je samozřejmě velkým úspěchem, zvlátě kdy svým výkonem přispěl spolu s Hlaváčkem a Bechyňským k fantastickému zisku titulu mistrů světa v soutěi drustev. Velkého úspěchu dosáhli také nai nejlepí junioři. V trapu Lipták vybojoval na ME bronz a v Lahti se umístil na pěkném osmém místě a skeetař Hutař ve Finsku získal dokonce zlatou medaili a titul mistra světa! Mezi aktiva brokařů jistě patří i několikanásobné umístění na stupních vítězů při soutěích světového poháru, vdy např. Kosteleckému a Hlaváčkovi několikrát QP doslova proklouzl mezi prsty. A to v Santo Domingu nestačil Leoovi ani vyrovnaný světový rekord! Brokaři vědí, e sice měli letos skvělou sezónu, ale přítí rok musí zabrat. Potřebují jetě jedno kvalifikační místo ve skeetu a nejméně jedno v disciplíně trap. Vak u naznačili, e nebudou mít ádnou zimní přestávku, někteří chtějí začít trénovat ji v listopadu. Vdy první světový pohár začíná v Austrálii ji v březnu!
Kůrková a pukaři na 300 m
V pukových disciplínách se podle mého názoru začíná blýskat na lepí časy. Objevila se toti hvězda, která je schopná k vysokým výkonům strhnout i ostatní. Touto osobností je Kateřina Kůrková. Kdy se vloni začala prosazovat svými vysokými výsledky ve vzduchové puce, korunované absolutním výsledkem 400 bodů, zůstával nám z toho nejdříve stát rozum. Letos u tolik nepřekvapilo, e na ME v Soluni postoupila do finále mezi juniorkami na prvním místě s nejvyím výsledkem. I kdy ji o evropský titul připravila dalí nae skvělá střelkyně Pavla Habartová (děvčata spolu s Kateřinou Beranovou získala zlatou v soutěi drustev), Kateřina se skvěle připravila na Mistrovství světa a předvedla tam fantastický výkon, korunovaný zlatou medailí. Najednou jako by pukaře zkropila ivá voda, přesvědčili se, e lze soutěit s ostatními. Nechci tvrdit, e výkony Kateřiny byly příčinou skvělého úspěchu střelců na 300 m, to by bylo příli jednoduché. Svou roli ovem určitě sehrálo posílené sebevědomí, soustředěnost a cílevědomost skvělé party ve sloení Tomá Jeřábek, Milan Mach, Milan Bake a Lubo Opelka spolu s trenérem Petrem Kůrkou, ze které by snad ani nebylo spravedlivé někoho vyvyovat nad ostatní. Přesto nelze přehlédnout světový rekord Tomáe Jeřábka v soutěi VT 3x40, kde také spolu s Opelkou a Machem vytvořili světový rekord drustva, oceněný zlatou medailí a titulem mistrů světa. O celkových pět medailí, které získali pukaři v Lahti na 300 m, se podělili Jeřábek se stříbrnou na 60 ran vlee a bronzovou na 3x40, dále Mach stříbrem na VP 3x20 a ji zmíněné zlaté drustvo ve VT 3x40 a stříbrné drustvo ve SP 3x20. Můj optimismus pro výsledky pukařů posiluje i zjitění, e se mezi nejlepí pukaře vrací Milan Mach, e Jeřábek s Opelkou a někteří dalí jsou schopni vysokých výkonů, nutných pro zisk Q.P. a e se mezi střelce vrací kolektivní duch, sebevědomí, cílevědomost. K celkovému počtu 11 získaných medailí na vrcholných soutěích přispěli i junioři. Jednak Malinký, Rozsypal a Gavenda vybojovali bronzové medaile na ME v Soluni a drustvo, v něm Gavendu vyměnil uzdravený Březina, získalo na MS třetí místo v LM 3x40. Pukaři vědí, e mají před sebou pro přítí rok velké úkoly. Musí si zajistit účast na olympiádě, určitě budou usilovat alespoň o dvě místa. Doufáme také, e Kateřina Kůrková nezůstane se svým místem pro OH v kategorii en osamocena, určitě je ance jetě i v disciplíně SM 3x20 a moná jetě dalí ve vzduchové puce.
Pistoláři mají Tenka
Chtělo by se říci a ten vdy nějakou medaili získá a presti pistolářů zachrání. Bylo tomu tak i na Mistrovství světa, kde dlouhodobě ná nejlepí střelec Martin Tenk vybojoval stříbrnou medaili v olympijské disciplíně Libovolná pistole. Medaile z MS Martinovi chyběla, je to mistr Evropy z roku 1999 z Bordeaux, má i medaili z olympijských her a v Lahti doplnil svou sbírku o dalí cenný kov. koda, e se vůbec nedařilo ostatní pistolářům ani v disciplíně vzduchová pistole, ani v závodě na 50 metrů. To se Strnadem, Fialou a Skupou byl státní trenér Putna v disciplíně rychlopalná pistole spokojen, jejich páté místo je vcelku úspěchem. koda e střelci afránek a Skupa nedokázali ve standardní pistoli zopakovat svoje běné výsledky, měli podle mého názoru i na zisk zlaté medaile. Čtvrté místo drustva není ostudou, ale neodpovídá jejich skutečným monostem. Velkého osobního úspěchu dosáhl v rychlopalné pistoli junior Martin Podhrázský, kdy získal historicky první bronzovou medaili pro Českou republiku v této disciplíně. Také páté místo juniorky Lenky Hykové ve sportovní pistoli je úspěchem. Pistoláři mají před sebou těkou úlohu, pokud budou chtít splnit to, co si předsevzali a to je získat kvalifikační místo pro Atény v rychlopalné pistoli. Není to ale úkol nesplnitelný, stejně jako existuje sluná ance i na zisk QP ve sportovní pistoli, o které budou bojovat nejspíe Lenka i Petra Hyková.
Malá skupinka, velké výsledky
Střelci v disciplíně Běící terč v letoní sezóně fantasticky zabodovali. Vezmeme-li v úvahu, e některé domácí soutěe musí střílet jetě i státní trenér Kermiet, aby vůbec bylo moné vyhlásit výsledky, připadá mi počet medailí, které na vrcholných závodem získali, naprosto neuvěřitelný. Bylo jich celkem 16! Absolutně nejúspěnějím českým střelcem vech dob, co do počtu získaných medailí za jeden rok, je juniorský reprezentant Tomá Caknakis. Na ME a MS jich vybojoval v soutěích jednotlivců a drustev celkem 9, z toho est zlatých a tři bronzové! Samozřejmě, e je to dáno i počtem 4 disciplín, ve kterých střelci na BT mají anci na MS bojovat o nejvyí mety a také jistou nií konkurencí v této specifické disciplíně. Přesto se ale vechny získané medaile rovnocenně počítají a právě střelci na BT svými medailemi velmi pomohli k celkovému úspěchu naí výpravy na MS. O zlatý medailový dé se zaslouili střelci Janu, Lízal a Račanský v disciplíně BT mix na 50 m, a dále junioři Caknakis, Joná a Bolík jednak na ME v Soluni v mixu a potom jetě třikrát v Lahti. Za zmínku stojí jetě alespoň stříbrná medaile Luboe Račanského v BT 30+30 na 50 m, kde se Lubo dokonce rozstřeloval o zlato. Střelci na běící terč mají svůj záměr, obsadit olympijské hry v Aténách dvěma závodníky, splněn na padesát procent díky Mirkovi Januovi. Bylo by dobře, kdyby v přítím roce byli opět oporou reprezentace a měli i těstí při soutěích, kde půjde o olympiádu.
V přítím roce vrchol doma
Jak je veobecně známo, v přítím roce budeme hostit nejlepí závodníky naeho kontinentu v České republice. V době od 17. do 28. července proběhne Mistrovství Evropy v kulových disciplínách v Plzni a od 29. července do 6. srpna budou pokračovat brokoví střelci v Brně. Přejeme naim střelcům, aby se jim v této důleité soutěi podařilo potvrdit dosaenou úroveň českého střelectví i před domácími příznivci.