„Haenelku“ si odváží Martínek

Zdroj: Jiří Doležal
Datum: 16.11.2002
e-mail: dolezal@shooting.cz

Před startem nové vzduchovkové sezóny, začátkem listopadu, pořadatelé z SSK 50 Brno uspořádali 3. ročník VC SSK50 mládeže. Pořadatelé pozvali k soutěži mládež do 12 a 14 let pro VzPu 30 ran vleže a mladší dorostence do 16 let v disciplínách VzPu 40 a VzPi 40 ran. Organizátoři zopakovali ověřený program a to závodem s několika starty, jejichž součet určoval vítěze. Mladí „třicítkáři“ stříleli ve dvou dnech. V sobotu absolvovali dva starty a v neděli dopoledne jeden. Vítězové vzešli součtem tří startů. Dorostenci do 16 let v disc. VzPu40 a VzPi40 stříleli každý den jednou. K vítězství bylo zapotřebí nejvyššího nástřelu ze dvou startů.
Organizátoři pro tento nezvyklý program vytvořili podmínky tím, že zabezpečili ubytování pro případné zájemce na zimním stadionu v Rosicích nedaleko střelnice. Postarali se o výborný provoz bufetu „Marcelka“ přímo na střelnici. Při presenci závodníků, všichni mládežníci obdrželi upomínkovou tužku s logem střelnice.
Samotným průběhem soutěže se představili v běžně nevídaném, však pro ně tradičním světle. S pomocí dvou sponzorů Technické sítě Brno, a.s. a JME Brno, a.s. zorganizovali závod, kdy i zkušení trenéři doprovázející mládežníky, nešetřili pochvalami. Ceny, které SSK50 do soutěže vložil se hodnotově pohybovaly přes 8 tis. Kč. ( bílé elektro zboží v podobě mikrovlnné trouby, medaile, broušený putovní pohár a vzduchovou pušku Haenel typ 314). Hlavní sponzoři soutěže TSB Brno, a.s. a JME, zapůjčili plátno a promítací videotechniku, která rozhodující měrou povýšila již tak vysokou úroveň závodů
Na střelišti uprostřed sportovní vzduchovkové haly, přímo proti vchodu uvítalo závodníky velké promítací plátno, na kterém se barevně zveřejňovaly průběžné výsledky všech čtyř současně probíhajících disciplín. Nejen výsledky, ale i průběžné pořadí, takže ON-LINE výsledková světelná tabule byla středem pozornosti a zájmu všech trenérů i četného rodičovského doprovodu. Ve volných chvílích mezi směnami na se plátně zobrazovalo několik obrázků zachycených z různých směn a střeliš. O dobrou úroveň se též přičinili samotní závodníci. Výsledky mnohých závodníků, zejména „třicítkářů“ byly ve znamení rekordů. Medailisté dosahovali výkonů mistrovské a I. VT. Nejvyšším nástřelem s 896 bodů z 900 možných se držitelem putovního poháru a vlastníkem vzduchové pušky stal třináctiletý Martínek Ondřej z Kolína. Ve vzduchovce 30 ran vleže hráli prim střelci z Kolína a Benešova. V kategorii „12“ první pozice ovládla děvčata. Vyhrála jedenáctiletá Čichovská Petra z Benešova hezkým výsledkem 887 bodů (296, 298, 293) před Peterkovou Kateřinou z Opavy (295, 293, 293) a Bergerovou Markétou z Neplachovic (293, 288, 292). V pokročilejších „14“ byl suverénní Ondra Martínek s 896 body (300, 298, 298) před Václavem Šmídem ze stejného SSK (298, 298, 298). Třetí místo vybojoval Vrba Tomᚠz Č.Budějovic (294, 295, 297). Ve VzPi40 využili znalost střelnice domácí střelci z pořádajícího SSK Brno50. Suverénně si vedl Pejchal Jakub z pořádajícího SSK50. Součtem dvou startů (370 a 371) výkonem 741 bodů zvítězil před domácím Pečeňou. Třetí příčku vybojoval Malůšek z Valašského Meziříčí. Ve VzPu40 své kvality prokázali střelci především středočeské a severomoravské líhně. Zvítězil Smíšek Jan z Poděbrad celkovým nástřelem 775 bodů (387 a 388). Druhá byla Krečmerová Gabriela z Opavy (385, 382). Bronz vybojoval Vácha Pavel z Kolína (384, 377). Za jmény těchto závodníků jsou skryta jména jejich trenérů jako Smíška, Pokorného, Gavendy, Pláňka, Valy a Weisze. Jim patří nemalá část úspěchu jejich svěřenců.
Třetí ročník VC SSK50 mládeže již má svoji historii. Přes nepřízeň počasí (sníh, náledí) se přihlásilo a přijelo přes 90 závodníků z 18 SSK, což bylo oproti loňskému druhém ročníku nárůst. Pořadatelům se letos nepodařilo uspokojit všechny zájemce, přestože rozšířili palebnou čáru o pět stanoviš. VC SSK50 mládeže se stává dnes výběrovým závodem. Ředitel soutěže pan Doležal s uspokojením kvitoval dosažené nástřely v disciplíně VzPu30 a zejména perfektní organizaci. Vždy po oba dny působili pouze čtyři rozhodčí. S využitím zařízení Rika, které strojově hodnotilo prostřílené terče se předešlo případně možným protestům. Poprvé v historii se terče „třicítkářů“ hodnotily elektronicky. 126 startů po třiceti terčích (celkem 3780 soutěžních terčů) značky Edelmann zvládl jediný rozhodčí do 5 minut po posledním výstřelu. Pořadatelé tak otestovali nové masky a terče, které chtějí použít při případném MČR mládeže. Nově testovaný systém terčů se v praxi výborně osvědčil. Počítačová technika dovolila již tři minuty po poslední ráně rozdávat výsledkové listiny všem zájemcům. Nebývalou úroveň mělo vyhlášení výsledků. Všichni medailisté jednotlivých disciplín a kategorií obdrželi medaile s věnováním. Absolutní vítěz disciplíny VzPu30 Martinka provedl počítačem losování hodnotné ceny. Losováním rozhodl, že šastným bude střelec ze závodu VzPi40. Objektivním výběrem náhodného čísla byl vylosován poslední závodník na 24 místě , Chrást Jan z Brna. Dosud nejmenovaný sponzor firma „Frujo“ věnovala pro všechny střelce mládežnické kategorie v disciplíně VzPu30 ran 12 let, balení ovocných čokoládových polev. Každý zúčastněný SSK obdržel paré kompletních výsledkových listin. Všem zájemcům, kteří udali své e-mailové adresy, byly výsledky odeslány týž den elektronickou cestou.
Pro mimořádný úspěch akce, pořadatelé z SSK50, v březnu příštího roku, přesně týden před MČR mládeže, chtějí tuto VC mládeže zopakovat. Tentokrát na 30 ti stanovištích. Akci již mají zahrnutou v kalendářním plánu ČSS.
Chci poděkovat všem těm aktivistům našeho SSK50, kteří se na přípravě tohoto závodu pro mládež podíleli. Odměnou nám byla radost budoucích olympijských nadějí střeleckého pokolení a pocit zdařeného podniku. SSK 50 Brno opět potvrdil, že na scéně soutěží patří ke špičkovým organizátorům. Že to umí, to znova dokázal právě při letošním ročníku.
Organizátoři SSK50 nezapomínají ani na dospělé. Těm nabídnou novoroční VC SSK50 dospělých, která se bude konat první víkend v lednu příštího roku. Podrobnosti na www.mujweb.cz/www/ssk50. Již dnes se hromadí přihlášky.