Czech
Shooting
News
-
aktuální dění

ČESKÝ STŘELECKÝ SVAZ, z.s.

Střelba z historických zbraní - předovek

Zdroj: Ladislav Janoušek
Datum: 23.11.2002
e-mail: janousek@shooting.cz

HISTORICKÉ ZBRANĚ


Střelba z historických zbraní - předovek

Dlouholeté tradice má i střelba z historických zbraní – předovek. V poslední době se jedná zejména o jejich napodobeniny (repliky), nebo historické zbraně mají značnou hodnotu.

Počátky obnovení závodů z těchto zbraní spadají do roku 1931 (22.2.), kdy se v Portsmouthu (USA) uskutečnil závod z historických zbraní. Jednalo se převážně o vzácné pušky výrobců z dob bojů proti indiánským kmenům. Závodilo 17 střelců a „nejmladší“ zbraň pocházela z roku 1880. V roce 1933 se těchto závodů zúčastnilo již 260 střelců a přihlíželo kolem 2500 diváků ! V těchto letech byla založena americká národní asociace “National Muzzle-Loading Rifle Association“. Prvním předsedou byl M. Cline, výborný střelec předovkami a majitel sbírky těchto zbraní.

Z nesmělých začátků se stalo plnohodnotné sportovní odvětví. Mezinárodní organizace M.L.A.I.C. (Muzzle Loaders Arms International Committee) má sídlo v Londýně.

Pravidelně se konají MS a ME. Mezinárodní pravidla pro toto střelecké odvětví rozlišují řadu kategorií zbraní. Jejich posuzování při zařazování do jednotlivých soutěží vyžaduje značné znalosti historie a výroby palných zbraní.

V řadě zemí existují organizace s dlouholetou tradicí. U nás to byly nejprve Kluby vojenské historie (KVH). V roce 1972 pořádá KVH Praha na střelnici v Praze 5 – Jinonicích první závody ze svých sbírkových originálů. Zákon té doby nedovoloval držení replik historických zbraní (povoleny byly jen originály vyrobené před rokem 1870). Například čtvrtý ročník v roce 1975 měl na programu perkusní pušku vojenskou i civilní, křesadlovou pušku a pistoli a perkusní pistoli. V roce 1980 vydal KVH Praha první pravidla střelby z historických zbraní. Nový zákon o zbraních a střelivu z roku 1983 již držení a střelbu z replik historických zbraní povoloval. V roce 1989 se ve Vlašimi konal I. ročník soutěže z perkusních brokovnic. Střílelo se z vysoké a nízké věže pro skeet ze stanoviš 1 až 7 bez dvojstřelů, celkem 14 terčů.
Větší rozvoj nastal až po roce 1990 (dříve Svarazm těmto snahám příliš nefandil). Postupně si střelba z předovek získává své příznivce i v ČR. Český střelecký svaz je i členem mezinárodní federace M.L.A.I.C. Naši střelci se již zúčastňují ME a MS. Poprvé oficiálně startovali naši střelci na ME 1999 ve Pforzheimu (SRN). V roce 2000 se uskutečnilo MS v Austrálii (Adelaide) rovněž za naší účasti.

V hornorakouském lázeňském městečku Bad Zell se v srpnu 2001 konalo 9. ME historických zbraní. Startovalo přes 300 střelců ze 14 států. Soutěžilo se ve 26 disciplinách jednotlivců a 13 závodů družstev. Z našich závodníků se nejlépe umístil Josef Těsnohlídek a to na 7. místě nástřelem 95 bodů (disciplina perkusní pistole civilní – replika) z 55 střelců. V této disciplině startovalo i družstvo ČR a obsadilo velmi dobré 6. místo nástřelem 363 body.

V disciplině perkusní revolver – replika nastříleli J. Těsnohlídek a I. Kalina shodně 94 body a dělili se o 13. místo mezi 94 závodníky.



Podle národních pravidel ČSS se u nás střílí křesadlová puška vojenská a civilní, perkusní puška vojenská a civilní, křesadlová pistole vojenská a civilní, perkusní pistole vojenská a civilní, perkusní revolver, perkusní brokovnice, křesadlová bokovnice a doutnáková puška. Od roku 1993 pořádá ČSS mistrovství ČR, organizuje se Česká střelecká liga jednotlivců a družstev. V soutěžích se střílí krátkými zbraněmi na 25 m a dlouhými zbraněmi na 50 m (vstoje) a 100 m (vleže) do mezinárodního pistolového terče 50/20 cm. Závodník vystřelí 13 ran a 10 nejlepších zásahů se započítává. Celkový čas pro střelbu včetně nabíjení činí 30 minut. Na rozdíl od sportovní střelby se jako vyšší bodová hodnota počítá takový vstřel, který přesahuje přes dělící čáru mezi poli terče polovinou své plochy. Postoj pro střelbu z historických zbraní se neliší od postoje pro střelbu z moderních zbraní.
U perkusní a křesadlové brokovnice se střílí 25 terčů, střeliště je podobné disciplině trap.


Francouzský křesadlový zámek civilní Kolečkový zámek s vnějším kolečkem Perkusní zámek vojenské pistole Lorenz vz. 1854


Zbraně, používané pro discipliny „vojenské“, musí mít původní historický vzhled a nesmí být pozměněny, minimální ráže 13,5 mm (menší ráže patří do skupiny civilních zbraní). Odpor spouště nesmí být menší než 1,5 kg. Pro střelbu se zásadně používá černý střelný prach (což je směs ledku, dřevěného uhlí a síry). Střely si většina střelců vyrábí sama. V současné době lze nakoupit všechny potřebné pomůcky pro střelbu předovkami.

Křesadlová puška vojenská Perkusní puška civilní Perkusní brokovnice dvojka


Replika perkusní pistole civilní Replika perkusního revolveru


Historické zbraně - sběratelství.


Řada muzeí má ve svých sbírkách velmi ceněné expozice historických zbraní a výzbroje. Rozšiřuje se i sběratelství zbraní a střeliva. V roce 1957 byla založena v Kodani Mezinárodní asociace muzeí zbraní a vojenské historie (IAMAM – International Association of Museums of Army and Military History). Její kongresy se konají v tříletých intervalech. XV. kongres proběhl v červnu 1999 v Praze.
Některé KVH jsou členy i Českého střeleckého svazu a vedle sběratelství provozují i střeleckou činnost a účastní se různých slavností a akcí, kde předvádějí dobové uniformy včetně výstroje a výzbroje.

 

 

Mistrovství ČR ve střelbě z předovek na střelnici v Mladé Boleslavi v roce 1999 zahájil slavnostní výstřel z děla členů KVH Mladá Boleslav.


Spolupracujeme