Mistrovství ČR 2003 & soustředění pistolářů ve Schweinfurtu

Zdroj: Lucie Říhová
Datum: 25.03.2003
e-mail: lucie.rihova@volny.cz

Mistrovství ČR 2003 ze vzduchových zbraní

Poslední zimní víkend (15. – 16. 3.) se na armádním střeleckém stadiónu v Plzni – Lobzích konalo Mistrovství České republiky ze vzduchových zbraní. K nominaci na tuto vrcholnou domácí soutěž je potřeba nastřílet II. výkonnostní třídu. Sobota patřila pistolářům, v neděli změřili své síly puškaři a po oba dny probíhaly soutěže v disciplíně běžící terč. Nejlepší český pistolář Martin Tenk (580 b.) z SKP Rapid Plzeň potvrdil svou formu i na tomto závodě a získal svůj další mistrovský titul. V kategorii žen vyhrála Martinova klubová kolegyně Petra Hyková (379 b.). Juniorský titul získal po napínavém finále, kdy o vítězi rozhodla až 11. rána, Petr Sládek (569 b.). V dorosteneckých kategorií dosáhl pěkného výsledku mladý rychlopalník Zdeněk Cihlář (374 b.).

Ve vzduchové pušce všechny příjemně překvapil Ondřej Rozsypal, letos poprvé startující v kategorii mužů, kdy za sebou s výborným výsledkem 595 b. nechal celou naší puškařskou špičku a získal titul. V kategorii juniorů vyhrál nᚠnejlepší juniorský vzduchovkář Ondra Malinký (589 b.), který si však zlato vybojoval až ve finálovém boji, kdy o pouhé 2 desetiny bodu překonal Václava Hamana (591 b.). Ženám kralovala nejlepší česká puškařka, juniorská sportovkyně roku 2002, Katka Kůrková, která vyhrála suverénním výkonem 399 b. s výborným finálovým nástřelem 104,6, na stříbrnou příčku se za ní zařadila Katka Beranová s 397 b. V juniorkách dosáhla cenného výsledku Renáta Gebauerová s 395 body.

Střelci na běžící terč měli v sobotu na programu olympijskou disciplínu 30+30, v neděli MIX. Oba závody vyhrál Mirek Januš z Dukly Plzeň. V prvním závodě nastřílel 579 bodů, o zlatu však rozhodl až rozstřel s Lubošem Račanským (576 b.), kterému se výbornou střelbou ve finále podařilo dohnat Mirkův tříbodový náskok. O titulu v kategorii juniorů rozhodovalo také až finále, kdy se Tomáši Caknakisovi (568 b.) podařilo stáhnout jednobodový náskok Bedřicha Jonáše (569 b.) a potvrdil tak svůj loňský titul „Nejlepšího juniorského střelce roku 2002“. V soutěži MIX si naši dva nejlepší junioři medaile „vyměnili“, po shodném nástřelu 376 b. opět rozhodoval rozstřel, tentokrát ho lépe zvládl Bedřich Jonᚠa odvezl si zlato.

Výsledky M ČR 2003:

VzPi 60 - muži: 1.Tenk Martin 678,9 (580+98,9), 2. Bardisal Zdeněk 677,5 (577+100,5), 3. Strnad Martin 674,0 (575+99,0); - junioři: 1. Sládek Petr 668,3 (568+100,3+10,7 K.O.), 2. Dušenka Daniel 668,3 (571+97,3+8,5 K.O.), 3. Dušek Daniel 655,7 (560+95,7). VzPi 40 – ženy(juniorky): 1. Hyková Petra 476,0 (379+97,0), 2. Zámyslická Jarmila 470,0 (379+91,0), 3. Hyková Lenka 468,9 (372+96,9). VzPu 60 – muži: Rozsypal Ondřej 696,8 (595+101,8), 2. Mach Milan 693,4 (591+102,4), 3. Bakeš Milan 691,9 (590+101,9); - junioři: 1. Malinký Ondřej 689,8 (589+100,8), 2. Haman Václav 689,6 (591+98,6), 3. Šuráb Jakub 685,9 (585+100,9). VzPu 40 – ženy: 1. Kůrková Kateřina 503,6 (399+104,6), 2. Beranová Kateřina 498,9 (397+101,9), 3. Svatková Lucie 495,7 (394+101,7); - juniorky: 1. Gebauerová Renáta 495,2 (395+100,2+10,2 K.O.), 2. Šostková Zuzana 495,2 (395+103,2+10,1 K.O.), 3. Kůrková Alena 493,3 (392+101,3). VzBT 30+30 – muži: 1. Januš Miroslav 677,1 (579+98,1+20,7 K.O.), 2. Račanský Luboš 677,1 (576+101,1+19,1 K.O.), 3. Lízal Miroslav 672,4 (570+102,4); - junioři: 1. Caknakis Tomᚠ664,3 (568+96,3), 2. JonᚠBedřich 661,9 (569+92,9), 3. Papež Jan 639,4 (558+81,4).VzBT MIX – muži: 1. Januš Miroslav 387, 2. Lízal Miroslav 381, 3. Kermiet Ján 373; - junioři: 1. JonᚠBedřich 376 (19 K.O.), 2. Caknakis Tomᚠ376 (15 K.O.), 3. Bolík Michal 360.

Příprava pistolářů v německém Schweinfurtu

Krátce po Mistrovství republiky odjeli čeští pistoloví reprezentanti na přípravná soustředění. Střelci z Dukly Plzeň zamířili do Maďarska, reprezentanti z SKP Rapid Plzeň (Petra Hyková a Martin Strnad) společně s Martinem Podhráským a Lucií Říhovou odjeli trénovat do německého Schweinfurtu, výpravu doplnili trenéři Břéa Putna, Jirka Streit a Václav Šašek.

Před mezinárodními závody v Mnichově (vzduchovky & malorážka) a ve Wiesbadenu (rychlopalná pistole) jsme se vydali na soustředění do Schweinfurtu, jehož střelnice nabízí vynikající tréninkové podmínky – krytá 25metrová střelnice, vzduchovková střelnice vybavená elektronickými terči a 50metrová venkovní střelnice s přitahovacími terči. Dalším „příjemným překvapením“ byla kromě výborného technického zabezpečení účast dvojnásobného olympijského vítěze v rychlopalné pistoli Ralfa Schumanna, který se společně s našimi rychopalníky (Martinem Strnadem a Martinem Podhráským) připravoval na nadcházející sezónu, kterou zahájí mezinárodními závody ve Wiesbadenu.

V rámci našeho soustředění proběhly také „přátelské závody“ s německými kolegy. Nejzajímavějším závodem byl simulační závod německé Bundesligy. Z naší výpravy se ho zúčastnili celkem tři střelci (Lucie Říhová 381 b., Martin Strnad 379 b. a Petra Hyková 377 b.), do potřebného pětičlenného manšaftu nám schweinfurtský klub zapůjčil další dva závodníky. V závodě Bundesligy jsou sestaveny dvojice (z každého týmu jeden), střelec s lepším nástřelem získává pro svůj tým bod. Střílí se 40 ran v čase 50 minut (+ 10 minut nástřel). Soutěž je divácky velice atraktivní, nebo na obrazovce za každým střelcem mohou diváci sledovat aktuální stav i bodový náskok. Nᚠtým byl poměrně silný a podařilo se mu zvítězit 4:1, z toho všichni tři čeští zástupci skórovali. Po tomto závodě jsme si ještě vyzkoušeli KO finále, kdy po každé finálové ráně vypadává střelec s nejhorším zásahem (k dosavadním nástřelům se nepřihlíží). Zvítězila Petra, která poslední rozhodující ranou porazila svého klubového kolegu Martina Strnada. Proběhly rovněž závody v rychlopalné pistoly, kdy si to oba naši Martinové rozdali s Ralfem Schumannem, přestože neměl svůj den (587 bodů), závod suverénně vyhrál. Ve sportovní pistoli se dařilo Petře Hykové, která nastřílela pěkných 584 bodů.

V průběhu celého pobytu se o nás staral německý trenér Klaus Peter – od zajištění ubytování v nedalekém městečku, prakticky celodenní asistencí na střelnici až po společnou večeři s místními klubovými střelci. Zorganizoval pro nás i prohlídku města, při které nám vyprávěl mnoho zajímavostí z minulosti i současnosti tohoto průmyslového centra. Schweinfurt čelil za druhé světové války těžkým náletům amerických a britských pilotů, nebo byl díky výrobě ložisek strategicky důležitým místem válčícího Německa. Dnes je ve Schweinfurtu jedna z největších základen amerických vojsk, kasárny jsou v bezprostřední blízkosti střelnice.

Podařilo se nám s německými kolegy navázat dobré vztahy, které slibují další budoucí spolupráci. Koncem dubna nebo začátkem května plánujeme další přípravné soustředění ve Schweinfurtu. V říjnu přijedou němečtí střelci trénovat k nám do Plzně, už se těšíme, až jim budeme moci oplatit jejich „péči“ – společně si s nimi zatrénovat a podniknout výlet do Prahy, která k výborným střeleckým podmínkám Plzně doplní „nesportovní“ vyžití.

Internetové adresy

Pro zájemce o podrobnější informace z MČR 2003 nabízí Český střelecký svaz následující internetové stránky: www.shooting.cz, kde návštěvníci naleznou kompletní výsledkové listiny i tento článek. Zajímavosti, fotografie a výsledkové listiny ze soustředění ve Schweinfurtu jsou k dispozici na klubových internetových stránkách BSG Schweinfurt (http://www.bsg-schweinfurt.de/html/sportbesuch_aus_pilsen.html).