Pospíšil s pohárem, Kaštánková s mikrovlnkou

Zdroj: Jiří Doležal
Datum: 06.04.2003
e-mail: dolezal@shooting.cz

Poslední víkend měsíce března, přesně týden před vrcholem střelecké sezóny mládeže – Mistrovstvím ČR ve sportovní střelbě, uspořádali vítězové konkurzu na organizaci MČR, SSK50 Brno, Jarní Velkou Cenu. Byla to generálka, která prověřila připravenost zařízení, součinnost týmu a celkovou organizaci budoucího Mistrovství. VC SSK50 měla v programu tři starty ve dvou dnech. V sobotu dva starty, dopoledne a odpoledne, v neděli dopoledne třetí start. Závodníci vždy absolvovali závod 30 ran. Do konečného pořadí se počítaly všechny tři závody.

Pořadatelé připravili střelnici přesně tak, jak bude k dispozici při MČR. Nabídli účastníkům možnost otestovat nově instalované zařízení. Oproti zvyklostem minulých let, se tentokrát střílelo ze středu na obě protilehlé strany sportovní haly. Na každé straně bylo postaveno 14 stanoviš. Uprostřed velký prostor pro pohyb diváků, trenérů, korektorů a především zájemců o výsledky. Ty tradičně u pořadatele SSK50 jsou zveřejňovány průběžně na 3x2 metry velkém promítacím plátně. Program vytvořený vlastními autory dovoloval okamžitě informovat o vývoji probíhajícího závodu a nejlepších jedincích, což činilo závod velice atraktivním. Kompletní výpočetní technika a informační srdce bylo uprostřed haly. Zde probíhala presence, tisk výsledků a řízení celého závodu.

36 závodníků ve dvou dnech prověřovalo funkci nových masek a terčových pásů. Jejich funkce se osvědčila. Byla perfektní. Terčové pásy Edellmann byly hodnoceny zařízením Rika, takže bylo vyhodnocování bleskové a objektivní. Předešlo se tak možným protestům.

Pořadatelé byli trochu zaskočeni relativně malou účastí závodníků. Předpokládali podstatně větší zájem. Zda tak nebylo z důvodů taktických, nevíme. Možná, že mnoho původně přihlášených účastníků z obav velké motoristické akce, svou účast vzdalo a ze soutěže se odhlásilo. Ve stejný termín totiž AMD organizoval gigantickou akci „Motojaro“ pro veřejnost a tím byl velice ztížen přístup do prostor střelnice. Vedení střelnice se však podařilo ve spolupráci s PČR rezervovat bezplatné parkovací prostory pro 30 aut v prostoru hlavních tribun.

V době dvou dnů, střelnice dokázala zvládnout několik akcí. Především samotnou VC SSK50, která se odehrávala ve vzduchovkové hale, pak VC SSK Olympia v RP na 25m střelišti a také státní soustředění representace Pi. Ta obsadila 50m střelnici.

Pořadatelé prověřili v soutěži ty rozhodčí a členy obsluhy, kteří budou rozhodovat samotné Mistrovství. Podle průběhu VC SSK50 se nemusíme obávat, že bychom akci organizačně nezvládli. Jediné drobné potíže se objevily u zapůjčených lapačů broků. Máme na to týden, abychom je odstranili.

Vyhlášení výsledků proběhlo na přání účastníků dříve, než uplynul čas na protesty. Bylo moderováno a dokreslováno hudební kulisou. Součástí vyhlášení bylo rozdání výsledkových listin všem zástupcům zúčastněných SSK. Že tomu bylo tak, jak byli přímí účastníci svědky, vděčíme především sponzorům našeho SSK50. Jsou to JME, a.s. a TSB, a.s.

Právě sponzorům, dále aktivistům SSK50 a všem zainteresovaným patří velký dík. Dík za zdar Jarní VC SSK50.

Z výsledkové listiny je patrné, že mnozí závodníci si přijeli již nastřelit pušky pro nadcházející Mistrovství. Pokud se jim podaří alespoň některému zopakovat svůj výsledek, budou mít pořadatelé starosti s novými čs. rekordy. Například šest položek 100b. z devíti možných, 60 ran za sebou bez devítky, nasvědčuje, kdo bude velkým favoritem. Záměrně nejmenuji, ale předpokládáme, že výkony dosažené na MČR příští týden určitě zaslouží uznání. Uznání mladému střeleckému pokolení.

A kdo to vlastně v Brně vyhrál? V kategorii do 12 let Pospíšil Martin z Hradce. Ten si odvezl zlatou medaili a nádherný skleněný pohár absolutního vítěze do trvalého užívání. Mezi 14 letými zvítězila Munduchová Tereza ze Znojma. Tou nejšastnější, která vyhrála losovanou cenu – mikrovlnou troubu, byla Kaštánková Petra z Českých Budějovic.