Okurková vzduchová sezóna skončila, začíná sezóna kulová, která má naopak několik důleitých cílů. Pro vzduchovku je moná slovo okurková trochu nadnesené, ale vystihuje fakt, e poprvé po letech jsme neměli na konci halové sezóny velký mezinárodní vrchol typu ME. védský pořadatel toto ME toti přenesl a do listopadu tohoto roku. Nic to vak neměnilo na tom, e příprava byla pro větinu pukařů-reprezentantů stejně kvalitní, jako kadý rok. V mnohých ohledech byla moná i kvalitnějí, nebo jsme se zúčastnili dvou větích MZ (RIAC v Lucembursku a InterShoot v Nizozemí), a také domácí sled soutěí byl téměř kompletně zachován, vč. Mistrovství republiky 10m, které bylo závěrem celé halové sezóny. Kromě toho bylo dost času na Reprezentační soustředění jak pro juniorské, tak i pro seniorské kategorie. Větina z nich se odehrála v Brně, nebo plzeňská hala nebyla v té době jetě plně zprovozněna (následky povodní). Střelci tady měli dostatek prostoru k tomu, aby se bez větích nominačních stresů učili střílet disciplínu (Vzd), kde jsme v některých kategoriích (, Jky) v absolutní světové pičce, a v jiných jsme jen těsně nad průměrem (J), nebo silně pokulháváme (M). Právě proto se nedá povaovat uplynulá halová sezóna za okurkovou. Obrázek o tom, zda jsme alespoň trochu vyuili zimu k vylepení výkonnosti, a zda se nám podaří dret, nebo srovnat krok se světem, nám napoví asi a soutěe během léta a zejména pak listopadové ME ve védsku. První náznaky bychom ale mohli čerpat ze soutěí ISAS v Dortmundu (20.-23.3.03), nebo zejména z IWK v Mnichově (26.-29.3.03), kde se sela velmi silná konkurence, a kde také byly dvě vzduchovkové soutěe ve vech kategoriích. V neposlední řadě se můe na MČR pohlíet také jako na jeden z ukazatelů zimní práce, protoe termín v polovině března úmyslně kopíroval plus minus obvyklý termín konání ME ze vzduchovek. Co tedy březnové soutěe naznačují.
Nejlépe jsme na tom asi v enské kategorii. Katka Kůrková je svou stabilně vysokou výkonností tahounem pro ostatní eny a juniorky. Koncertem pro oko byla soutě na MČR, kde enská kategorie měla velmi vysokou úroveň a byly překonány dva, ji tak vysoké České rekordy. Jeden vytvořila Katka (finálový nástřel 503,6 399+104,6) a dalí, drustevní, překonala spolu s Katkou Beranovou (397) a Pavlou Habartovou (393). Celkových 1189b. je světová extratřída. Povaovat za úspěch lze i to, e osmá ena do finále měla jetě 391b., protoe celkově je účast v enských kategoriích na naich soutěích celkem úzká. Alespoň oproti kategoriím ostatním. koda jen, e svou úroveň děvčata nepotvrdily na IWK, kde se jim bez účasti naí nejlepí Kůrkové K., vůbec nedařilo, a skončily hluboko v poli poraených. Snad by zde mohlo platit, e výjimka potvrzuje pravidlo. Také dalí čerstvá ena Lucie Svatková, dává o sobě vědět dobrými výkony a tak je více ne potěitelné, e juniorky, které letos přely do en, se rozhodly v této kategorii udávat tempo.
Velké obavy o dosud velmi úspěnou kategorii juniorek plynuly z odchodu nejlepích mladých střelkyň mezi eny. Katka Kůrková sice je jetě poslední rok juniorka, ale hodlá ji bojovat pouze v enské kategorii. Najít nové tváře, které by mohly v krátké době vyplnit vzniklou mezeru, se zdálo být téměř nemoné. Juniorky, které ji dříve předvedly, e by mohly tyto pozice zaujmout, najednou začaly stagnovat, nebo la jejich výkonnost z neznámých důvodů výrazně dolu. Objevila se ale dvě děvčata, která předváděla ji na podzim velmi sluné výkony. Alena Kůrková (1985) sestra Katky, a Adéla Sýkorová (1987). Obě tedy dostaly anci na dvou a třech MZ, kde se vlastně mělo rozhodnout, zda by to náhodou nemohla být právě ta záplata do kategorie juniorek. Jejich výkonnost vak předčila vechna očekávání. Alena předvádí výkony jako kdyby patřila do en. V Haagu dokázala zvítězit ve vech třech soutěích (395,397,395+104,8), přestoe jednou startovala v enách. Výrazně se dokázala prosadit i Adéla na IWK, kdy výkonem 397b. nabitou soutě vyhrála. Adéla vak i předtím předváděla velmi cenné juniorské výkony přes 390b. Zdá se tedy, e základ nového týmu juniorek je postaven, a e téměř s určitostí budeme schopni postavit silné drustvo, které bude mít opět delí perspektivu. Na třetí místo je také několik aspirantek. Nejváněji se projevila Renáta Gebauerová (1985), čerstvá Mistryně ČR se skvělým výkonem 395b. Také dalí juniorky, jako např. ostková(1983), Nitrianská (1986), Kračmarová (1986), Krečmerová (1988), se často přiblíí, nebo dokonce přeskočí hranici 390b. Snaím se vybudovat nový, mladý a perspektivní tým, který byl schopen za pár let opět rozířit naí enskou pičku, do které by si s sebou přinesl nejen vysokou výkonnost, hodnou kategorie en, ale také ji mnoho zkueností, nabytých v juniorské kategorii. Zima ukázala, e kategorie juniorek se zdá být nastartovaná a chce to jen nezaspat a usilovně pokračovat dál.
Trochu ve stínu juniorek jsou junioři. Tam se stále nedaří dosáhnout alespoň trochu toho, aby se tu a tam objevil u juniora výkon, který by mohl být konkurenceschopný na mezinárodním poli v muích. Výjimkou je jen Ondřej Malinký (1984), který ji párkrát prokázal, e je schopen vysokého nástřelu. Navíc je to dříč a na velkých závodech se často objevuje mezi nejlepími juniory. Vzhledem k jeho věku (jetě 2003 a 2004 junior) a ji nabytým zkuenostem by mohl být mezi mui vítanou posilou. Ostatní junioři trochu pokulhávají. Je snaha, aby vzniklo podobné drustvo, jako u juniorek, tzn. mladé, výkonné a s delí perspektivou. Jene kluci mají prozatím nepříli vyrovnanou výkonnost. Občas se jim podaří podat výkon, nad kterým srdce zaplesá, ale v dalích soutěích ho bohuel větinou nepotvrdí. Prozatím se tedy hledají junioři, kteří jsou schopni i při nezdaru mít alespoň 580 b. jistých. Větina stávajících juniorů, či dorostenců startovala letos, nebo bude teprve startovat na MZ vůbec poprvé v ivotě. To by mohlo být dalí vodítko, které by mohlo odhalit jejich psychickou stabilitu a odolnost. Např. Milan Novotný (1985). Nikdy nikde nebyl a snad i na MČR střílel své první serióznějí finále. Pro svou solidní výkonnost přes 580b. byl nominován do Mnichova na IWK, kde se blýskl skvělým osobním rekordem 588b. Navíc patrně nervozitou, není divu, pokazil poslední tři rány (3x9). Vydobyl si účast ve finále a svůj výkon podtrhl vysokým finálovým nástřelem 103,4b. V první soutěi udělal navíc to, co se asi tak čekalo a co střílel plus minus doma 582b. Milan by mohl být jeden z těch, který vytvoří budoucí tým. Společníky by mu mohli být například Václav Haman (1986), který ji má na svém kontě pár výkonů okolo a přes 590b. Naposledy 591b. na MČR, a i kdy se mu nedařilo na IWK podle představ, MČR je pro mladé veliký motiv a titul podtrený vysokým výkonem se velice cení. Dalím můe být ji zkuenějí Petr Bene (1984), který na IWK předvedl v první soutěi výborných 589 a dostal se do finále, Také on má za sebou párkrát okolo 590b. Petr potřebuje trochu více ustálit svou výkonnost. Vechny juniory samozřejmě čeká jetě mnoho práce a vystřílených ran, ne se dopracují na výkony, hodné muské konkurence, ale nic není zadarmo. Myslím si, e přes zimu poskočili a jsou dál, ne předtím. Také se mírně rozířil okruh juniorů, kteří jsou schopni podat sluný, nebo vyí výkon.
Nejsloitěji vypadá kategorie muů. Tam nám naprosto bez obalu řečeno ujel vlak. Nai mui nedosáhli přes zimu výraznějího úspěchu. Výjimkou je snad jen výkon Tomáe Jeřábka, který se probojoval v Lucembursku do finále s výborným výkonem 595b. a pak také na tomté závodě (3.soutě) vítězství Michala Kalného na 596b. Michal bohuel nemá v poslední době vůbec stabilní výkony a tento výkon od té doby nepotvrdil a ani se k němu nepřiblíil. Poměrně stabilní výkonnost okolo, nebo přes 590b. má pouze pár střelců (Milan Bake, Milan Mach, Tomá Bartoněk, Tomá Jeřábek...), jene výkony okolo 590b, by stabilní, v dnení době nic neřeí. Třetího do drustva by nebyl problém najít, problémem zůstává, najít dvě tiky, které drustvo potáhnou a budou schopni aspirovat i na medailové pozice v jednotlivcích. To nyní představuje výkon okolo 595-598b.
Milan Bake se usadil na výkonnosti 590b., nebo těsně přes. Nejsem si jist, zda je jetě reálné, e by svůj průměr dokázal jetě o pět bodů zvednout. A i kdy bych mu to přál, u v podobných vodách jednou byl Lubo Opelka ji před lety dosáhl nejvyího výkonu, který kdy kdo u nás zatím udělal (599b.). Na trénincích je nepřekonatelný, ale na závodech to stále nedokáe úplně prodat. Milan Mach patří mezi vzduchovkáře. I on má za sebou výborné nástřely, ale prozatím se nedokázal stabilizovat. Oproti Milanovi Bakeovi má k dobru 9 let mládí, zkueností dost je na něm aby se chytil ance.
Vlaovkou, která by mohla odstartovat dostihy za světovou pičkou by mohl být Ondřej Rozsypal (1982). Finalista z loňského ME-j ve vzduchovkách je letos v muské kategorii. Dokázal, e vzduchovka mu sedí a ihned vyhrál MČR v muích na výborných 595b. Tento výkon pak dokázal potvrdit na IWK v Mnichově (593b.), kam odjel na zkouku pouze na jeden závod. V Mnichově to sice zdaleka nestačilo na finále, ale na IWK jsou vdy a nezdravě vysoké výkony, které se nedají s úrovní na ME a MS srovnávat. pička pochopitelně ano, ale určitě se nestane, aby 594b. bylo na ME, nebo MS a 19. místo jako tomu bylo právě na IWK.. Ondrův výkon je pro nás velmi cenný. Pokud bude usilovně pracovat na své výkonnosti, v trénincích dřít a správně přemýlet, mohl by leccos dokázat. Dalím adeptem do dostihů by mohl být Tomá Bartoněk (1979), který pomalu, ale jistě leze s výkonností nahoru a má za sebou ji také pár vysokých výkonů přes 590b. (i 597). Nedělá sice výrazné skoky, ale má pro střelbu ve stoje vlohy a ani usilovná tréninková píle mu nechybí. Zima bohuel jen potvrdila krutou pravdu: rychlík projel a my jsme nestihli nasednout. Zároveň vak dává jasný signál k tomu, e stěejní strategií by měla být práce s mladími a průbojnějími střelci. Moná, e se bude dokonce muset počkat a na nynějí juniory a dorostence.
K tak vysoké výkonnosti, která je dnes ve vzduchových zbraních potřeba, nestačí jen píle a tréninková morálka. Bohuel. Tréninkem se dá dosáhnout hodně vysoko, ale na stabilní vysokou výkonnost ve vzduchovce je potřeba i velký kus talentu a nadání s vrozenou schopností stability a s charakterem s přiměřenou dávkou drzosti, sebevědomí a zároveň pokory. Takový střelec se musí narodit a mi musíme mít těstí, e ho objevíme. Český střelecký svaz má poměrně iroké síto záběru, proto jsem přesvědčen, e se někdo někde zachytí. Chce to mít jen oči otevřené.
Reprezentační pukový trenér
Petr Kůrka