Rifle Cup 2003

Zdroj: Jiří Doležal
Datum: 23.04.2003
e-mail: dolezal@shooting.cz

Prodloužený víkend velikonočních svátků, 18. – 20. dubna, byl ve znamení konání mezinárodního jarního trojutkání ve sportovní střelbě. Na Brněnské střelnici ČSS si dostaveníčko dali puškaři zemí Rakouska, Maďarska spolu s kompletní Českou reprezentací. Organizace závodů, které se konají každý rok v jiné zemi letos padla na nás. V Brně se zabezpečení celé akce ujal nejsilnější Brněnský SSK 50.

Do místa konání Brna dorazily v pátek obě zahraniční výpravy. Zde je čekala naše reprezentace, která se zde připravovala na soustředění již od úterý. Program závodů byl nabitý. Ve třech soutěžních dnech se střílela vzduchovka, muži a junioři dvakrát velký standard 3x40 a dvakrát 60 vleže. Ženy a juniorky absolvovaly po vzduchovce 60 vleže a dvakrát 3x20. Ve všech disciplínách startovalo přes 50 závodníků. Naše reprezentace jako domácí měla možnost využít dvojnásobného obsazení. Představily se všechny kategorie. Muži, junioři, ženy a juniorky. V olympijských disciplínách a vždy v prvních závodech se střílelo i Finále. Organizátoři z SSK50 již tradičně výsledky zveřejňovali průběžně na velkém promítacím plátně.

V prvním sportovním klání, vzduchovce, bylo dosaženo plno hodnotných výsledků. Opět na sebe upozornila Štěpánová se svými 398 body. Další dvě místa obsadily Kůrková Alena a Joó Eva z Maďarska se shodnými 397 body. U mužů zvítězil Torok Zoltán z Maďarska s 594 body před Rozsypalem s 593 a Bartoňkem s 592 body. Z juniorů potvrdil dobrou výkonnost Malinký s 591 bodem, kde utekl pronásledovateli Hamanovi o dva body..

V prvním závodě 3x40 za chladného počasí „válel“ Rozsypal. Vyhrál s 1161 bodem pouhý jeden bod před Maďarem Sidim. Třetí místo vybojoval Černoch s 1156 body. Z juniorů byl nejlepší Smíšek s 1135 body. Druhý Haman a třetí Malinký zůstali bod od 1130 bodů.

V prvním startu žen ve standardu se dařilo nejlépe Štěpánové s 577 body před Krzyzewskou z Maďarska s 576 a Svatkovou s 575 body. Juniorky vyhrála Gebauerová s 576 body před Sýkorovou, která nastřílela 573 bodů a Šostkovou s 563 body. V odpoledním závodě 60 ran vleže z juniorů vyhrál Malinký s 589 body. V mužích si nejlépe vedl Sidi z Maďarska 592 b. před naším Bakešem s 591 bodem. Juniorkám na vítězství stačilo 579 bodů. Vítězkou se stala díky lepší položce Šostková před A. Kůrkovou. V ženách prokázala nejvíce zkušeností Joó Eva z Maďarska. Zvítězila s 592 body před krajankou Krzyzewskou. Třetí Štěpánová nastřílela 585 bodů.

Nedělní ráno čekal na závodníky program druhého závodu 60 vleže s dostřelem 40+40. V chladném počasí si nejlépe vedl Bakeš před Sidim. Nastřílel 592 body. V juniorech vyhrál druhou ležačku Smíšek před Hamanem. Ženy střílely druhý standard. I zde prokázaly převahu maďarské střelkyně Joó a Krzyzewsky. Třetí Driemerové utekly o 7 bodů. Ta nastřílela 566 b. Juniorky vyhrála Kračmarová s hezkým výsledkem 571 bod. Na druhou Zelinkovou získala 11 bodový náskok. Závěr patřil mužům a juniorům Ti dostřelovali maraton 40+40. Nejlépe dopadl Sidi z Maďarska 1146 o jeden bod před Adamcem. Junioři boj s větrem a zimou prohráli. Hranici 1120 bodů nepokořili. Nakonec vyhrál Smíšek s 1118 body.

Pro absenci některých kategorií (nepřijeli junioři ani juniorky z Maďarska), musela být jednotlivá Finále střílena společně. Celkové vyhodnocení však zůstávalo z hlavního závodu.

Závody prověřily nejen výkonnost závodníků, ale také houževnatost a odolnost vůči nepříznivým klimatickým podmínkám. Po oba soutěžní dny dopoledne na malorážní střelnici bylo citelně chladno. Navíc umocněno větrem a průvanem. Střílelo se na obou částech střeliště současně.

Závody byly dobrým testem a prověrkou na začátku sezóny. Přítomnost státního trenéra jen dokladovala důležitost, které se závodům dostalo.

Střelnice byla připravena dobře. Pořádající SSK50 akci zvládla opět skvěle. Také díky dobré spolupráci s trenéry (Tomeček, Vaculík, Driemer, Novotný, Fidler), kteří výrazně pomohli na úseku práce rozhodčích. Vyhlášení proběhlo ve vyzdobené hale do 30 minut po ukončení závodu. Po vyhlášení výsledků byly rozdávány výsledkové listiny.

Děkuji členům SSK50, aktivistům, ale také zmiňovaným trenérům, kteří se o dobrou organizaci soutěže postarali.