I. kolo Českého poháru 2003

Zdroj: Lucie Říhová
Datum: 02.05.2003
e-mail: lucie.rihova@volny.cz

Ve dnech 25. – 27. dubna 2003 proběhlo na armádním střeleckém stadiónu v Plzni Lobzích první kolo Českého poháru ve sportovní střelbě. Pro reprezentanty, kteří nebudou začátkem května bojovat v USA o kvalifikační místa na Olympijské hry v Athénách 2004, to byla poslední prověrka před 34. ročníkem Velké ceny osvobození – největším mezinárodním závodem v Evropě, který proběhne v Plzni ve dnech 7. – 11. 5. 2003. Této soutěže se každoročně účastní sportovci z celého světa – loňský ročník zaznamenal rekordní počet 640 startujících střelců, kteří přijeli z 29 států světa. I letos se, přestože se termín soutěže kryje se Světovým pohárem v USA, počítá s velkou účastí, protože střelci budou mít možnost otestovat si střelnici, na které proběhne Mistrovství Evropy 2003. Kvalita plzeňské střelnice umožňuje střelcům dosahovat výborných výsledků – stejně tomu bylo i na prvním kole Českého poháru.

Své síly v prosluněné Plzni změřili pistoláři, puškaři a střelci na běžící terč v seniorských a juniorských kategoriích, na programu byla střelba z kulových i vzduchových zbraní.

Pistoláři

Pistolářům se v prvním kole ČP podařilo dosáhnout několika hodnotných výkonů. V libovolné pistoli byl po základním závodě nejlepší Zdeněk Bardisal z Dukly Plzeň, který měl s 561 body tříbodový náskok před Martinem Tenkem z Rapidu Plzeň (558 bodů), ve finále však zvítězila zkušenost a Martin s výborným finálovým nástřelem 100,6 obsadil první místo. V další olympijské disciplíně SP 30 + 30, která se střílela ve dvou dnech, nastupovaly v kategorii žen do finále s minimálními rozdíly Vendula Vachová, Petra Hyková (obě 576 bodů) a Marie Klinerová (575 bodů), která nejlepším finálovým nástřelem 101,7 odsunula obě soupeřky a dosáhla na zlatou příčku. Kategorii juniorek suverénně vyhrála Lenka Hyková s 577 body. Na dvě části byla rozdělena také olympijská rychlopalba, kterou vyhrál František Hurt s 588 body, v kategorii juniorů byl nejlepší Martin Podhráský s 585 body. Pistoláři měli na programu také dvě neolympijské disciplíny, ve kterých však Česká republika dosahuje na Mistrovstvích světa a Evropy tradičně dobrých výsledků. Jde o velkorážní a standardní pistoli. Oběma soutěžím kraloval Jindřich Skupa z plzeňského Rapidu – standardní pistoli vyhrál s 570 body, velkorážní s 587 body. O druhém až čtvrtém místě se ve standardní pistoli rozhodlo až v rozstřelu, stříbro získal Pavel Šafránek, bronz Martin Strnad.

Puškaři

Mezi puškařkami byla nejlepší Katka Kůrková, která již tradičně vyhrála vzduchovku a k tomu přidala vítězství v neolympijské disciplíně sportovní malorážce v leže, kde se jí podařilo nastřílet výborných 599 bodů – nový český rekord. Ve sportovní malorážce 3x20 ran vyhrála oba závody, které ženy v této disciplíně na Českém poháru střílí, Lucie Valová s 576 resp. 583 body. Nejlepších výkonů v libovolné malorážce 3x40 ran dosahovali Václav Bečvář, Radim Novák, Luboš Opelka. Vzduchovku mužů ovládl mistr republiky v této disciplíně Ondra Rozsypal.

Běžící terč

Střelci na běžící terč střílí pouze jednu olympijskou disciplínu, a to 30+30 ran ze vzduchovky na 10 metrů. Nejlepšího výkonu dosáhl Miroslav Januš (585 bodů), který si jako jeden z prvních střelců zajistil účast na Olympiádě v Athénách již začátkem loňského roku v Sydney. Hranici 580 pokořil o jeden bod junior TomᚠCaknakis. Pěkného výsledku dosáhl také mladičký střelec Radek Šimčák, který pochází ze stejné „střelecké líhně“ jako TomᚠCaknakis – z RSCM Krnov.

Další kolo Českého poháru se bude konat v květnu na střelnici v areálu Masarykova okruhu v Brně – Kývalce, střelecké podmínky jsou v Brně o poznání horší, ale naši střelci se s tím jistě vyrovnají a podají další kvalitní výkony.