Czech
Shooting
News
-
aktuální dění

ČESKÝ STŘELECKÝ SVAZ, z.s.

34. ročník VC Osvobození

Zdroj: Jiří Doležal
Datum: 13.05.2003
e-mail: dolezal@shooting.cz

Druhý víkend měsíce května, přesně v termínu od 7. 5. do 11. 5. Se Evropský střelecký svět setkal na mezinárodních závodech - VC Osvobození v Plzni. Tentokrát již na 34 ročníku. Zúčastněných 34 zemí, které přijaly pozvání pořadatelů, znamenalo historicky největší účast delegací i jednotlivců. Určitě tento rekord souvisí s letošním konáním ME ve sportovní střelbě právě zde v Plzni. Město Plzeň uvítá závodníky ME, bojující o poslední kvalifikační místa pro účast na OH koncem července t.r.
Z tohoto důvodu přijelo mnoho střelců otestovat místní podmínky střelnice. Na střelnici, která byla těžce postižena loňskými povodněmi stále probíhají stavebné práce na dobudování finálové haly. Nejvíce prací probíhá na 50 metrové střelnici. Přesto se pořadatelé se souběhem stavebních prací dokázali poprat a dokázali zorganizovat kvalitní závody.
Česká výprava se závodu zúčastnila s 81 závodníkem. Tito obsadili všechny soutěžní disciplíny, vyjma BT žen. V nepřítomnosti státních trenérů Kůrky a Putny (byli na SP v USA), vedením závodníků byli pověřeni trenéři: p. Kovařík pro puškové disciplíny a pánové Streit a Salát pro pistolové disciplíny. Běžící terč byl pod vedením státního trenéra Kermieta. Nominovaní závodníci byli zabezpečováni cestou mateřských RSCM. Trenéři RSCM byli nápomocni v přípravě a průběhu soutěže hlavním trenérům.
Ve středu, 7.5. byl příjezdový a tréninkový den. Po nezbytné presenci a technické poradě proběhlo rozlosování závodníků a byly zveřejněny startovní listiny. Večerní slavnostní zahájení za účasti zástupců města Plzně, vedení armády a významných hostů, odstartovalo čtyřdenní sportovní zápolení.

V první den „padesátka“ patřila mužům a disciplíně LM60. Nově upravené sedmdesátistavové střeliště ve třech směnách prověřilo 135 závodníků. Ve finále jsme zastoupení neměli. Z našich se nejlépe dařilo junioru Smíškovi, který nastřílel 596 bodů. Ty mu stačily na 11. místo. Další nejlepší byl na 22. místě Radim Novák s 594 body. Vyhrál Pletikosič z Yugoslávie, nástřelem 597+104,6. V družstvech jsme skončili třetí.
„Pětadvacítku“ dopoledne ovládli rychlopalníci první půlkou, odpoledne stříleli pistoláři StP3x20 ran. Ve standardce nastoupilo k závodu 46 závodníků. Z našich se nejlépe umístil Šafránek výkonem 565 bodů na 5. místě. Skupa skončil devátý. Vyhrál Petrov z Ukrajiny výkonem 570 bodů. V soutěži družstev jsme tentokrát nepropadli. Součtem 1678 bodů jsme s náskokem 6 bodů zvítězili.
Vzduchovková hala patřila pistolářům. Z 94 startujících vzešel vítězně Fait z Itálie nástřelem 580+102,4. Naši ani tentokrát do finále nepostoupili. Nejlépe si vedl Wohlmuth, který výkonem 576 bodů obsadil 13. místo. V družstvech jsme skončili na 4. místě. Ženy, odhodlány napravit nepříznivou situaci nastoupily k závodu po mužích. I těm štěstí nepřálo. Vyhrála Dorjisuren z Německa výkonem 386+98,9. Nejlepšího umístění z našich dosáhla Zámyslická na 15. místě s 378 body, 19. místo Vachová 376 bodů a 21. místo obsadila Říhová s 376 body. Díky vyrovnanosti nástřelů členek družstva naše družstvo skončilo druhé. Startovalo 68 závodnic. Výkonnostní úroveň této disciplíny je v evropském měřítku tak vysoká, že 380 bodů dnes nestačí k postupu do finále.
„Kancaři“ zahájili soutěž v disc. VzBT 30 pomalými běhy. Ženy „kancařky“, kde jsme jako v jediné disciplíně neměli zastoupení, zahájily VzBT 20+20.

Druhý den se na padesátce střílela LM 3x40. 90 startujících bojovalo v základním závodě ve dvou směnách o osm postupových míst do Finále. Naši po včerejším nezdaru tentokrát zabrali. Do Finále nastoupili celkem tři naši zástupci. Z první pozice Bakeš, který dosáhl 1175 bodů, ze třetího místa Radim Novák s nástřelem 1169 b. a ze šestého místa Bečvář. Ten nastřílel 1165 bodů. Ve finále byl nakonec nejlepší Bauer z Německa 1175+97,6. Bakeš skončil celkově druhý. I Radim Novák přenechal bronzovou pozici zkušenějšímu Debevcovi ze Slovinska. V družstvech jsme však první pozici obhájili. Z našich juniorů, kteří startovali spolu s muži zaujal Malinký v poloze vstoje. S 379 body se opět přestřílel vkleče. Pokud Ondra doladí řemenové polohy může být dobrou „štikou“ v rybníce mužů.
Ve vzduchovkové hale si to ve čtyřech směnách rozdaly ženy puškařky. Nejvyššího nástřelu ze 109 závodnic, 399 bodů, dosáhla Pfeilschifter z Německa. Poslední osmá finalistka musela nastřílet 394 body. Naše Habartová nastupovala ze šesté pozice. Po finále zůstala šestá. Vyhrála Pfeilschifter 399+103,9. Z dalších našich skončila Beranové na 12. místě s 393 body. Sýkorová s 392 body v silné konkurenci obsadila 27. místo. Za očekáváním zůstala Šostková. Ta se natrápila s 381 bodem. Téměř plná polovina startovního pole nastřílela 390 bodů. To svědčí o nesmírné síle této disciplíny.
Na pistolové střelnici se dostřelovala druhá polovina závodu v RP. Po slabší první půlce, Schumann z Německa potvrdil své výsadní postavení v této disciplíně a výkonem 589+101,6 zvítězil. Do šestičlenného finále se z našich neprosadil nikdo. Nejblíže k tomu měl Hurt F. a Skupa svými 582 body. Ti skončili na 8. místě. Družstvo skončilo čtvrté. Juniorský medailista z ME Podhráský nastřílel 577 bodů. Nebýt nešastné poslední položky 87 b., prosadil by se v první desítce.
Kancaři dokončili závod VzBT 30 rychlými běhy. Nejsilnější nervy prokázal Januš, který se ve finále vyhoupl na první místo 580+103,5. Další nᚠzástupce ve finále nestartoval. Caknakis se svými 571 bodem zaujal 13. místo. Jonᚠskončil se svými 568 body na 17. místě. Orientace státního trenéra na juniory Caknakise a Jonáše, kterým dal důvěru do soutěže družstev před muži, se ukázala správná. Junioři s Janušem s převahou vyhráli soutěž družstev. V této disciplíně startovalo 58 závodníků. VzBT20+20 ženy bylo bez naší účasti. Naše děvčata nedosahují patřičné výkonnosti, a proto v soutěži nestartovala. Tuto disciplínu vyhrála Soquet z Francie s nastřílenými 381 body. Střílelo pouhých 12 závodnic.

V sobotu ráno ve vzduchovkové hale nastoupili muži ve VzPu60. Ve třech směnách se utkalo 118 střelců. Do finále nejlepších osmi, muselo být zapotřebí nástřelu 593 bodů. Nejvyšší výkon v základním závodě předvedl Debevec ze Slovinska, 596 bodů. Z našich borců byl nejlepší Kalný před Malinkým, oba s 592 body. Umístili se na 11. a 12. místě. Hranici 590 bodů ještě pokořil Radim Novák. S 591 bodem skončil na 16. místě. Ostatní naši závodníci se pohybovali na místech třetí desítky. Naši na aktéry finále pouze přihlíželi. Nakonec zvítězil Wallowsky z Německa výkonem 595+104,6 bodu. Junior Malinký svými 592 body potvrdil, že včerejších 379 vstoje z LM nebylo náhodných. Ostatní junioři v tvrdé konkurenci mužů, přesto, že stříleli dobře, se neprosadili. V soutěži družstev se naše „B“ dostalo na bronzový stupeň.
Na pistolové střelnici se sešlo 72 žen v disciplíně SP30+30. Nejlépe se vedlo Bělorusce Alibavě, která výkonem 584+100,7 přesvědčivě zvítězila. Z našich střelkyň se do finále na druhou pozici probojovala Hyková Petra s výsledkem 379 bodů.. Ta nastoupila k závodu bezprostředně po návratu z USA bez potřebné aklimatizace. To se projevilo v samotném finále. Klesla na konečnou 4. pozici. Z dalších našich zástupců skončila na 11. místě Hyková Lenka. Nastřílela 574 body. 573 bodů do družstva přidala Vachová. Družstvo našich děvčat zvítězilo.
Dopoledne na padesátce patřilo „štechrovkářům“. V královské disciplíně zahraniční účastníci naše borce mezi sebe do finále nepustili. Devátý byl Bardisal s 556 body. Další nᚠzkušený závodník Wohlmuth s 548 body zaujal 19. místo. Z 90 závodníků a 11 družstev naše „A“ skončilo třetí. Do finále s nejlepším základním nástřelem 567 bodů nastupoval Arménec Bakhtamyan. Pozici neudržel. Vyhrál Ital Fait s výsledkem 566+96,6 bodu.
V odpoledním závodě SM60 ženy v dobrých podmínkách vyhrála Skarpodde z Norska výkonem 596 bodů. Zde naše ženy dostaly lekci. Nejlepší Šostková s nastřílenými 587 body skončila až 36. Ostatní závodnice se pohybovaly mezi 580-585 body. V družstvech se naše „A“ „propracovalo“ na 10. místo.

Kancaři zahájili BT 30+30 na 50 metrů, pomalými běhy.
Sobotní společná večeře na Spilce a následný banket byl příjemným společenským osvěžením v presu závodů. Sešlo se přes 400 sportovců.

Neděle byla posledním soutěžním dnem. V něm startovaly ženy v disciplíně SM3x20. Po včerejší ležačce, kde zavládlo určité rozladění, nastupovaly ženy s odhodláním smazat dosavadní neúspěchy. 16 našich děvčat se pokoušelo o prosazení se a účasti ve finále. Přestože vládly dobré podmínky, zůstalo u odhodlání. Ze 105 závodnic, nejlepšího umístění dosáhla Valová výkonem 577 bodů na 20. místě. Těsně za ní se umístila Driemerová s 576 body. Jediným příjemným zjištěním byl nástřel 575 bodů patnáctileté Sýkorové a 570 bodů dorostenky Fučíkové. Ostatní závodnice zůstaly za zenitem. Na naše družstvo „A“ zůstalo 10. místo. Závod vyhrála Mauer z Polska, která ve finále přestřílela vedoucí Lechner z Německa. Mauer nastřílela 585+102,1 bodů. Neobvyklým jevem byla skutečnost, že světové hvězdě Pfeilschifter z Německa nestačilo 580 bodů ze základního závodu k účasti ve finále.
Na pistolové střelnici stříleli muži VP30+30. Vyhrál Bondarčuk z Ukrajiny nástřelem 587 bodů. NᚠWohlmuth skončil pátý s 581 bodem, Šafránek osmý nástřelem 578 bodů. V soutěži družstev jsme vybojovali druhé místo.
Neděle byla druhým dnem pro závod v BT30+30 rychlé běhy. Zde nᚠJanuš exceloval. Svými 298 body v rychlých bězích a celkovým součtem 595 bodů vyhrál před Maďarem Tasim. Další medailové místo vybojoval Lízal. Čtvrtý skončil junior Caknakis s výborným výkonem 590 bodů. V družstvech jsme s převahou zvítězili. Posledním závodem VCO byl závod VzBT20+20 Mix, ženy. Naše ženy pro slabou výkonnost nastartovaly. Právem. Byli jsme svědky fantastického světového nástřelu Francouzky Soquet. Její výkon 394 bodů by znamenal na OH medaili mezi muži.
Jednotlivé disciplíny byly vyhlašovány každý den. Vítězové a medailisté byli obdarováváni hodnotnými keramickými soupravami. Sponzoři věnovali ceny kategoriím družstev. Zvláštní cenu, nejlepšího, odborníky považovaného nejcennějšího výkonu, získala Mauer z Polska za výkon ve SM3x20. Obdržela leptaný broušený pohár.

Vrátím-li se k vystoupení našich závodníků a hodnotíme-li celkové výsledky VCO statistickým pohledem s důrazem na olympijské disciplíny, nevyznívá pro naše barvy zvl᚝ lichotivě.

 

disciplína účast ve finále počet závodníků nejlepší umístění družstvo
LM60 135 11 3
LM3x40 3 120 2 1
VzPu60 127 11 3
SM60 Nestřílí se 98 36 10
SM3x20 105 18 10
VzPu40 1 109 6 4
LP60 87 9 3
RP2x30 61 8 4
SP30+30 1 72 4 1
VzPi60 94 13 4
VzPi40 68 15 2
StP3x20 Nestřílí se 46 5 1
VP30+30 Nestřílí se 45 5 2
BT30+30 Nestřílí se 45 1,3 1
VzBT30+30 1 58 1 1
VzBT20+20mix 12


Dodám-li, že Hyková a Valová, které střílely jednu z disciplín těsně druhý den po návratu ze SP z USA, kdy z důvodů vůbec žádné aklimatizace se nečekal hodnotný nástřel, byly z našich startujících nejlepší, pak vyvstává otázka kvality přípravy těch závodnic, které se v klidu připravovaly doma. To je však parketa pro jejich osobní trenéry.
Ze statistického výčtu je patrné, že disciplína BT je jednoznačně v úspěšnosti bezkonkurenční. Co start, to zlatá medaile jak jednotlivců (2x Januš, 1x bronz Lízal), tak družstva.
Se ctí dopadli i muži puškaři. Přesto, že nebyli ve dvou finále ze tří, ve třetím startovali dokonce tři. Jedna stříbrná medaile jednotlivců (Bakeš) a vždy medaile družstva potvrzuje dobrou úroveň. Však na to, že se střílelo doma jsme si přáli víc.
Pistoláři muži nestříleli špatně. Stříleli dobře a získávali medaile družstev však bohužel v jiných, než olympijských disciplínách. Čest pistolářů zachraňovala jedinou účastí ve finále, a to zmiňovaná Hyková od které se to nečekalo. Ženy pistolářky se přesvědčily, že na cestě mezi Evropskou elitu je čeká ne hodně, ale mnoho nesmírné práce. Žádná medaile jednotlivců. Světlým bodem v tunelu jsou díky vyrovnanosti střelkyň dvě medaile družstva.
Kde se čekaly žně však mrzlo. Výsledky, které zchladily optimismus trenérů přišly od žen puškařek. Žádná medaile jednotlivců, žádná medaile družstev (a vždy jsme stavěli čtyři družstva). Rozplynuté výkony jak páru nad papiňákem zachraňovala Habartová svou účastí ve finále při VzPu. Věřme, že jde o plánovaný pokles výkonnosti před rázným odrazem vzhůru, přímo při ME. Obecně jsme domácích podmínek nevyužili.

VC Osvobození měla velkou sportovní a společenskou úroveň. Tato „malá Evropa“, ukázala, že nejvíce se kovat musí zejména ve sportovní přípravě. Využít zbývajícího času k doladění sportovní formy závodníků, kteří připadají v úvahu startu při ME.
Sdružení plzeňských klubů, organizátoři VCO se akce zhostili na výbornou. Ředitel soutěže pan Sedlák, spolu s pány Veselým, Kovaříkem, Skopovým, Fidlerem a Kůrkou si organizací této soutěže udělali malou prověrku schopností, jak zvládnou nadcházející ME. Presence a výpočetní středisko tepalo ve švech, doprava klapala, informační systém fungoval precisně. Soutěže probíhaly současně na všech střelištích, střelnice byla plně vytížena. I sbor rozhodčích se připravoval na jednotlivých úsecích ve skupinách, které budou pracovat při ME. Kladem VCO byla i účast zbrojních firem sportovních zbraní. Plno našich závodníků využilo jejich přítomnosti ke kontrole svých zbraní, případně provedení servisu.
Vážení organizátoři, připočteme-li k Vaší organizaci mezinárodní soutěže VCO, že probíhala za současného provozu stavebních prací a úprav, dovolte mi pronést větu. „Pánové, klobouk dolů, umíte to. Díky“.

Ved. výpravy ČR D o l e ž a l Jiří

V Brně 12.5.2003

Spolupracujeme