ČESKÝ STŘELECKÝ SVAZ, z.s.

Puškaři v Dánsku – 29.května až 1.června 2003

Zdroj: Petr Kovařík
Datum: 08.06.2003

Skupina českých střelců – puškařů se poprvé zúčastnila závodů v malorážce „Masters 2003“ v Dánsku ve městě Arhus. Cesta byla náročná vzhledem ke vzdálenosti (1100 km), ale při řízení vozidla jsme se vystřídali, takže jsme to zvládli bez problémů. V tomto městě pořádají známé závody ze vzduchovky v zimním období (naši se také několikrát zúčastnili, ale již dříve). Samotné město Arhus (285 000 obyvatel) je druhé největší město v Dánsku a je ukryté v zeleni. Je zde mnoho sportovních komplexů a my jsme byli ubytováni v jednom z nich – ve Sport hotelu – vzdálenost asi 8 km od střelnice - přímo na fotbalovém stadionu, který má kapacitu 20 tisíc sedících diváků.

Tak jsme byli zvědaví na střelnici, protože ji nikdo neznal a můžeme říci, že jsme byli příjemně překvapeni. Tato střelnice je umístěna v severní části města v blízkosti arhuské akademie (obdoba naší vysoké školy) a zimního stadionu (vzdálenost asi 300 metrů). Museli jsme se několikrát ptát, nebo cesta na střelnici je pro cizince orientačně velmi problematická. 50-ti metrová střelnice je plně vybavena elektronickými terči SIUS ASCOR se třiceti stavy. Pro závodníky je zde celkem dostatek prostoru. Docela malý prostor je pro trenéry a diváky. Sluníčko svítilo denně, ale zrána závodníkům do očí a po deváté hodině se posunulo tak, že to již nevadilo. Ráno byly terče ve stínu a odpoledne již byly plně osvíceny.Slunce bylo natolik ostré, že na žlutých terčích se černý kruh opticky velmi zmenšoval, což některým sportovcům včetně našich činilo potíže. Museli použít veškeré tmavé filtry na dioptru a ještě zmenšit průměr průhledítka. Jasně se to projevovalo v začátcích závodů v prvních položkách. Vítr byl docela zrádný a nevyzpytatelný a sportovci s ním měli většinou potíže i když jsou mezi každými čtyřmi stavy natažené sítě do vzdálenosti 25 metrů. Pistolová střelnice se šesti rychlopalnými stavy je také osazena elektronickými terči. Prostor na střelnici je dostačující, nebo hala mezi střelnicemi je pro téměř sto sedících návštěvníků. Na střelnici byl otevřen malý bufet s omezeným sortimentem (obložené chleby, nápoje).

Závodů se zúčastnili střelci ze sedmi států – NED, FIN, BEL, SWE, NOR, CZE a pořádající země. Pořadatelé museli vzhledem k většímu počtu přihlášených sportovců rozšířit program o jednu směnu, takže se střílelo na tři směny. Muži stříleli 60+40+40 a ženy 60+20+20 třikrát za sebou. Každý den po skončení se střílelo finále pro LM 60 a dvoufinále pro LM 3x40 a 3x20. Časově to bylo dlouhé, nebo základní závody končily v sedm hodin večer a potom ještě finále. První dva dny jsme odjížděli ze střelnice vždy až po deváté hodině večerní. Pro závodníky, kteří stříleli zejména v první směně a dostali se do finále byl časový odstup od základního závodu až osm hodin, což byl v obou dnech případ našich závodníků (Bartoňka a Černocha). Poslední den pořadatelé omezili účast některých juniorů a juniorek a tím dosáhli jen dvou směn.I přesto závod skončil až v 18,30 hodin vyhlášením.

Nedělní dopoledne jsme měli všichni volné, nebo všichni byli vylosováni do druhé směny od 12,45 hodin a tak jsme po snídani vyrazili na vycházku k moři, které bylo vzdálené asi jeden kilometr od místa ubytování. Procházka dvěma parky netrvala dlouho a byli jsme na pobřeží. I když je nedaleko arhuský přístav, tak moře bylo velmi čisté a někteří naši si alespoň pobrouzdali ve vodě, i když teplota vody nebyla na koupání. Procházeli jsme městským a zámeckým parkem (celkem přes 26 hektarů), velmi dobře udržovanými a po cestičkách jsme potkávali mnoho běhajících lidí a cyklistů. Zámek „Marselisborg“ a přilehlý park využívala královna Margareta II a její královská rodina jako letní sídlo od roku 1902. Pokud zde nikdo z této rodiny nebyl, tak tento park byl a je stále otevřen pro veřejnost. V parku jsou nádherné rozkvetlé keře, rododendrony, japonské růže apod. Nedaleko od parku je obora, kde jsou daňci a pokoušeli jsme se je spočítat a když jsme došli k číslu 45, tak jsme řekli, že to stačí. Toto místo je jako stvořené pro odpočinek a také jej mnoho obyvatel k tomuto účelu využívalo.

Rozlosování pro první dva dny bylo stejné a tak v první směně od půl osmé nastupovali naši nejmladší muži Černoch a Bartoněk. V 15 hodin začali Bakeš, Bečvář, Novák, Opelka. Ti také měli určitou výhodu pro finále, nebo pokračovali hned po spočítání výsledků. Hned první finále první den bylo pro naše závodníky velmi úspěšné, nebo nastupovali k závodu v pořadí Bečvář, Opelka, Novák na prvních třech místech a pořadí zůstalo stejné i po skončení. Bezprostředně po finále vleže následovalo dvoufinále pro standarty 3x40 a 3x20. Tam se dostali až na Bartoňka (skončil devátý) všichni naši v pořadí na prvním místě Opelka, na druhém Novák (po skončení si prohodili pořadí), na pátém Černoch, sedmé a osmé místo patřilo Bečvářovi a Bakešovi (ti si také vyměnili po skončení pořadí).

Druhý den se situace téměř opakovala, i když průběh závodu tomu ze začátku vůbec nenasvědčoval, nebo všichni naši , kteří nastupovali ve třetí směně měli na začátku problémy vleže a zaskočilo to i zkušeného Bečváře i Nováka. Všichni několikrát vstávali z polohy a znovu zalehávali a tak nakonec naši nastříleli ležáka mezi 585 a 589 body. Vyjímku z našich tentokrát udělal Černoch, kterému se podařilo nastřílet v první směně 593 a to nakonec stačilo na postup do finále na třetím místě a položkou 102,8 klesl nakonec na čtvrté místo. Ale naši to nevzdávali a pokračovali dalšími polohami v závodě ve standartu. Výborně nastříleli ve stoje Opelka i Bakeš 384 resp.381. Z první směny měl výborný výsledek i Bartoněk – 382. Tento závod vyhrál Opelka s 1264,4 (1166+95,4) a Bečvář byl třetí 1247,7 (1155+92,7). Novák nestřílel finále pro počínající zánět spojivek a šetřil si oči, aby odstřílel nedělní závod.

Nedělní závod jsme začínali od 12,45 hodin a nejlépe se s podmínkami, opět nevyzpytatelný vítr, který tentokráte foukal dovnitř na střelce, vyrovnal Luboš Opelka, který vyhrál obě disciplíny na výborné výkony – vleže 697,5 a standart 3x40 na 1268,3, v základních závodech 595 a 1169 bodů s vynikající polohou vkleče 396 bodů. Výkon ve 3x40 znamenal také dosažený vůbec nejvyšší výkon na této střelnici. Hranici 1160 bodů zdolal ještě Bartoněk na druhém a na třetím místě Bečvář zůstal o bod za ním. Pořadí po finále zůstalo stejné. Celkově jsme si z těchto závodů odvezli pět prvních míst, tři druhá a čtyři třetí místa. Nejúspěšnějším střelcem byl vyhodnocen Luboš Opelka. Pro objektivnost je nutné se zmínit o kategorii žen, která zde byla také zastoupena, ale kterou jsme neobsazovali. Nejlepší výkon ve standartu dosáhla Norka Vestveit 581 a vleže nastřílela 591 a o bod více měla Dánka Andersen. Na těchto závodech bylo mnoho mladých střelců ze severských států, kteří ale zatím na dobré výsledky čekají. Ze známějších střelců střílel např. Nor Sirevaag, Fin Saari, Švéd Persson atd. Pro naše sportovce to bylo výborné prověření výkonnosti, nebo tři závody 60+40+40 po sobě jsou náročné. Pro dánské sportovce to byly poslední rozhodující závody pro účast na světových pohárech, kterých se také zúčastňují.

Přehled výsledků :

1.den LM 6O – 1.Bečvář 701,1 (596+105,1), 2.Opelka 696,4 (594+102,4), 3.Novák 695,1 (593+102,1),

LM 3x40 – 1.Novák 1258,2 (1162+96,2), 2.Opelka 1257,4 (1164+93,4), 3.Kring DEN 1255,4 (1158+97,4),

SM 60 – 1.Vestveit NOR 591, 2.Nygren NOR 589, 3.Jakobsen 588

SM 3x20 – 1.Mikklsen DEN 676,3 (575+101,3), 2.Nygren NOR 662,1 (564+98,1), 3.Frydenlund NOR 662,1 (565+97,1).

2.den LM 60 – 1.Kurman FIN 697,5 (596+101,5), 2.Kring DEN 697 (594+103), 3.Grimmel DEN 696,2 (593+103,2), 4.Černoch 695,8 (593+102,8), 9.Bečvář 589, 11.Bartoněk 588, 15. Opelka, Novák 586, 17.Bakeš 585 všichni CZE

LM 3x40 – 1.Opelka CZE 1261,4 (1166+95,4), 2.Wohlen NOR 1250,3 (1153+97,3), 3.Becvář CZE 1247,7 (1155+92,7)

SM 60 – 1.Andersen DEN 592, 2.Rognerud NOR 587, 3.Hytonen FIN 587

SM 3x20 – 1.Vestveit NOR 678,2 (581+97,2), 2.Mikkelsen DEN 671,3 (572+99,3), 3.Jakobsen DEN 659,4 (567+92,4)

3.den LM 60 – 1.Opelka CZE 697,5 (595+102,5), 2.Svensson SWE 697,3 (595+102,3), 3.Becvář CZE 697,1 (593+104,1)

LM 3x40 – 1.Opelka 1268,3 (1169+99,3), 2.Bartoněk 1260,5 (1160+100,5), 3. Bečvář 1252,2 (1159+93,2) všichni CZE

SM 60 – 1.Rognerud NOR 589, Nygren NOR 588, 3.Vestveit NOR 586

SM 3x20 – 1.Jakobsen DEN 673,6 (577+96,6), 2.Mikkelsen DEN 668 (568+100), 3.Vestveit NOR 667,2 (567+100,2).