Zdroj: Vladislav Šaňák
Datum: 16.07.2003
e-mail: sanak@shooting.cz

(psáno pro Střelecký magazín)

Letos tomu bude 15 let, kdy Miroslav Varga na Olympijských hrách v Soulu získal svou zlatou medaili v disciplíně Libovolná malorážka 60 ran vleže. Tehdy dosáhl absolutního výkonu 600 bodů a vytvořil světový rekord, který již nemůže být překonán. Vzpomínka na Vargův zlatý závod mi proběhla hlavou, když jsem ve stejné soutěži sledoval Václava Bečváře při Světovém poháru v Chang Wonu. Měl jsem opět to štěstí, že jsem byl přítomen vrcholnému výkonu českého střelce na soutěži světového významu. Olympijský závod je samozřejmě důležitější, ale k účasti na OH je nutné nejdříve získat kvalifikační místo. A právě to se Vaškovi Bečvářovi v Koreji podařilo.

Ideální podmínky

Konečně. Střelci se přece jen dočkali. Při soutěži Světového poháru, který se uskutečnil ve dnech 29.6. až 8.7. v Chang Wonu nesužovalo střelce vedro, jako tomu bylo ve všech předchozích letošních soutěžích, ani nefoukal vítr. Téměř po celou dobu našeho pobytu (s výjimkou jediného slunečného dne) buď drobně mrholilo, nebo vydatně pršelo. Mnohdy jsme si připadali jako v prádelně, ale pro střelce to byla mnohem příznivější situace, než když se potí vedrem. K vytvoření optimálních podmínek přispěli korejští pořadatelé, za bezchybnou organizaci soutěží, dopravy i ubytování zasluhují nejvyšší uznání. Asi i proto byly ve většině soutěží dosaženy výtečné výkony, snad s výjimkou prvních dnů. Tam mohla úroveň některých výsledků ovlivnit aklimatizace. Časový rozdíl mezi Evropou a Koreou činil totiž 7 hodin a pokud vím, většina států přicestovala do Chang Wonu pouze jeden nebo dva dny před soutěžemi. Dnes se však již na čas potřebný pro skutečnou aklimatizaci tolik nedbá, vše probíhá rychle, všichni se musí rychle přizpůsobit. Obvykle to také dokáží.

Začal to Martin Tenk

V žádné ze soutěží nepřekročil počet účastníků možnosti střelnice a tak nebylo nutné střílet eliminace. Martin tedy tentokrát nastupoval do soutěže v Libovolné pistoli „naostro“, bez možnosti ověřit si střelnici v eliminaci. Zdálo se mi, že ještě nebyl od příjezdu zcela „ve své kůži“, ale vybojoval opět úspěšný závod. Překonal potíže se stabilitou a spouštěním maximální soustředěností, bojovností, pracovitostí a nastřílel kvalitních 562 bodů. Do finále nastupoval na druhém místě a při snaze vyhrát nesměl udělat žádnou chybu. Se svým výkonem ve finále nebyl sice příliš spokojen, což je při jeho sebekritičnosti běžné, ale s přehledem zvítězil. V letošním roce se Martinovi podařilo to, co dosud nikomu z českých střelců v historii Světového poháru. Tenk vyhrál tři soutěže: v Atlantě, Zagrebu a Chang Wonu a to vejde do historie. Martin se v Koreji zasloužil ještě o další medaili a to ve vzduchové pistoli. Po výtečném výkonu zejména v první polovině závodu (97,98,100) se probojoval do finále a získal bronzovou medaili. On sám zařídil celou polovinu medailových zisků české výpravy v Koreji.

Bečvář má QP

O Vaškovi Bečvářovi je známo, že umí v rozhodující, kritické chvíli zapnout, zabojovat. V průběhu čtyřletého olympijského cyklu přicházejí tyto kritické chvíle spolu s koncem kvalifikací na OH. Vzpomínám si, jak Bečvář vybojoval účast na OH v Sydney v posledním okamžiku, v závodě vleže při ME v Bordeaux, kde se probojoval do finále. Letos sice taková kritická chvíle zatím nenastala, to bude až při ME v Plzni, ale situace je té před Sydney hodně podobná. V Koreji jsme startovali na poslední soutěži SP, kde bylo možné o QP bojovat. Bečvář využil k tréninku již hned následující den po příjezdu, ignoroval únavu a řešil techniku polohy a střeleckého kabátu na 50m střelnici. Do závodu trénoval a testoval střelivo ještě několikrát. Věděl, že vše má perfektně připravené, v kontrolním testu dokázal střelit dvakrát za sebou 200 bodů s nejhorší ranou 10,2. To si ovšem ponechal pro sebe, nikomu se nechlubil a koncentroval se na soutěž. Ráno před závodem bylo podobné počasí, jako před Vargovým triumfem v Soulu. Pošmourno, bezvětří, vcelku teplo. Bečvář střílel volným tempem, sedmi až deseti minut na jednu položku. Včas odpočíval, střílel jistě, rytmicky, většinou dovnitř desítky. Za celý závod měl jedinou ránu 10,0, ostatní byly jasné desítky. Také jediná devítka byla rána na kalibr, typoval jsem, že někteří rozhodčí by dokonce tento zásah počítali za desítku. Výsledkem 599 se Vašek probojoval do finále na prvním místě a ve skvělé střelbě pak pokračoval i v této důležité části soutěže. O jeho vítězství nebylo pochyb. Z Chang Wonu si odváží to nejcennější, místo pro účast na OH v Aténách.

Další úspěchy výpravy

O čtvrtou medaili výpravy, bronzovou, se zasloužil v disciplíně běžící terč Miroslav Januš, který má letos výtečnou formu. Blizoučko od medaile, ale hlavně od QP, pouhých 0,4 bodu, stála Lucie Valová ve SM 3x20 ran. Bylo to již podruhé, co jí místo pro Atény uteklo o vlásek, snad bude mít štěstí v Plzni. Mezi finalisty se probojoval také junior Martin Podhráský v rychlopalbě. Probojoval je v tomto případě to správné slovo, on totiž v rozstřelu o postup do finále vyřadil další čtyři střelce! Uznání zaslouží i naše střelkyně Hyková a Říhová, které se umístily těsně za finále a dosáhly kvalitních výkonů, stejně jako Opelka vleže a Sýkorová ve vzduchové pušce.

Výsledky, dosažené našimi střelci na SP v Koreji, byly důstojnou reprezentací České republiky na asijském kontinentě. Současně věřím, že starty v soutěžích pomohly i v přípravě reprezentantů na nejdůležitější závod letošní sezóny, mistrovství Evropy v Plzni.