(psáno pro Střelecký magazín)
Český střelecký svaz se po deseti letech (Brno 1993) opět stal pořadatelem Mistrovství Evropy ve sportovní střelbě. Kulová část soutěí ME se uskutečnila v době od 16. do 28. července v Plzni a program pokračoval soutěemi v brokové střelbě ve dnech 30.7. a 5.8. v Brně. Organizační výbor ME pod vedením presidenta ČSS Jaroslava Pekaře odvedl nepředstavitelné mnoství práce nejen v době konání samotného mistrovství, ale zejména v jeho přípravě. Máme jetě v ivé paměti, jak se na plzeňské střelnici podepsaly povodně loňského léta. Dokumentární fotografie zatopené střelnice, které byly velmi nápaditě umístěny do prvního informačního bulletinu, spustily lavinu dotazů ze strany zahraničních střelců. Nevěřili toti, e je moné plzeňskou střelnici vrátit v krátké době do původního stavu. Podařilo se vak něco téměř nemoného: nejenom e budova 50 m střelnice byla přestavěna, dokonce byla vybudována nová finálová hala a tato střelnice vybavena elektronickými terči! Za komplexní obnovu střelnice v Plzni Lobzích je třeba poděkovat nejenom Armádě ČR, městu Plzeň a MMT, které nesly hlavní finanční zátě. Myslím, e bez obětavosti konkrétních lidí, zejména velitele střelnice pana Bohumíra Pokorného a kolektivu kolem něho by se toto skvělé dílo nemohlo nikdy podařit. Vichni společně můeme být hrdí, e máme k dispozici sportovní stadion světové úrovně, na kterém by bylo moné uspořádat vrcholné soutěe typu Světového poháru nebo dokonce Mistrovství světa. Podobně je tomu i v Brně, kde byl mimo jiné instalován moderní elektronický systém, jen umoňuje sledování vývoje závodu na obrazovkách televizorů a jetě spoustu dalích kouzel.
Organizátoři se překonávali, ale co samotní střelci? ME v obou jeho částech se stalo festivalem vynikajících výkonů. Celkem byly v devíti soutěích překonány nebo vyrovnány světové rekordy. Mezi nejzajímavějí výkony patří absolutní rekord 600 bodů Rakuana Weibela v disciplíně LM 60 vlee a nový světový rekord drustva Rakouska (Knogler, Planer, Weibel) ve stejné soutěi 1793 bodů, co je průměr téměř 598 na kadého střelce! Drustvo Rakouska vytvořilo nový světový rekord i v LM 3x40 výsledkem 3508 bodů, co je skoro 1170 bodů průměr na člena týmu! Potřebuje jetě někdo nějaký dalí důkaz o kvalitě střelnice? V Brně se povedl husarský kousek juniorům Itálie v disciplíně skeet. Vytvořili nový světový rekord výsledkem 365 bodů, co by stačilo na zisk mistrovského titulu mezi mui, kde Italové skončili třetí!
A co nai závodníci? Mistrovství Evropy se skvěle vydařilo střelcům na běící terč. Vyhráli téměř vechny závody, jak v soutěi jednotlivců, tak drustev. Nejdříve se v disciplíně 30+30 na 50 m stal mezi mui mistrem Evropy Miroslav Janu a vzápětí jej následoval ve stejné soutěi juniorů Caknakis před druhým Jonáem. Disciplínu MIX vyhráli opět nai závodníci, tentokrát Račanský a znovu Caknakis. V soutěi drustev junioři neměli konkurenci a mui pustili pouze jednou před sebe na stupeň vítězů drustvo Maďarska. Znovu se ukázalo, e nai střelci na běící terč jsou absolutní evropskou pičkou a není náhodou, e v olympijské disciplíně na 10 m (která nebyla v programu v Plzni) ji získali obě kvalifikační místa pro OH v Aténách.
Pukaři obhajovali v LM 60 v soutěi drustev mistrovský titul ze Záhřebu 2001. Jak u to v této trochu nevyzpytatelné disciplíně bývá, zůstali několik bodů od medaile, co ovem neznamená, e by ztratili schopnost konkurovat nejlepím. Důkazem toho jsou dvě získaná kvalifikační místa pro Atény v průběhu letoní sezóny. Ve standardu LM 3x40 sice nestačili na své soupeře, ale ve střelbě na 300 m opět patřili k nejlepím. Svou trvalou vysokou výkonnost znovu prokázal dritel světového rekordu ve VT 3x40 Tomá Jeřábek, který po malém zaváhání těsně před koncem poslední poloky skončil na pěkném třetím místě. Také Milan Mach bojoval velmi statečně a po devátém místě ve standardu dosáhl svého ivotního úspěchu zvítězil na ME v disciplíně VP 3x20. Svým výkonem 584 bodů přispěl drustvu k zisku zlaté medaile. Machovu cestu za titulem ukazují následující výsledky: ME 2001 v Zagrebu čtvrtý, MS 2002 v Lahti druhý a na ME v Plzni první. eny pukařky startovaly posílené o juniorku Katku Kůrkovou. Lucie Valová vybojovala sice překvapivou, ale velmi cennou stříbrnou medaili v závodě vlee. Co naplat, určitě by ji byla vyměnila za kvalifikační místo pro OH, které jí i na ME uteklo. Ve standardu 3x20 děvčata díky vyrovnaným výkonům neměla daleko k medaili. Junioři letos neměli letos tak přesvědčivou výkonnost, aby bylo moné očekávat zisk medailí a získané zkuenosti by jim měly poslouit v budoucnu. Juniorky mohly určité ambice mít a to díky vycházející hvězdičce Adéle Sýkorové. Adéla závod ve standardu zvládla, probojovala se do finále a skončila na pěkném čtvrtém místě. Drustvo dělil od zisku medaile jediný bod!
Pistoláři asi nebudou na ME vzpomínat nijak radostně. Největím úspěchem byl postup ampióna Martina Tenka do finále v Libovolné pistoli a jeho čtvrté místo. Velké ocenění zaslouí i výkon juniorky Lenky Hykové, kterou dělil od postupu do finále v soutěi en a zisku kvalifikačního místa pro Atény jeden jediný bod. koda slabího výkonu členky drustva Říhové, drustvo mělo medaili nadosah. Úspěný závodník v olympijské rychlopalbě junior Martin Podhráský v letoním roce postoupil celkem třikrát do finále Světového poháru. Mezi diváky se nali i optimisté, kteří od Martina očekávali zisk kvalifikačního místa pro OH. Ukázalo se, e něco takového nemohlo být reálné. Martin je zatím příli mladý na to, aby byl schopen soutěit s vyzrálými, zkuenými harcovníky. Určitě nezklamal, byl z naich nejlepí a patří mu budoucnost. Moná, e jednou vytvoří spolu s Fialou a Bitnerem skupinku, která by byla schopna se v rychlopalbě prosadit.
Do Brna se sjela evropská brokařská elita, rozdávaly se nejenom medaile, ale hlavně 5 kvalifikačních míst pro olympiádu. Moná, e právě touto skutečností byli nai střelci motivováni a příli, vdy se od nich očekával zisk QP v disciplíně skeet i trap. Snad mělo vliv i to, e skeetaři obhajovali titul mistrů světa a vichni střelci podvědomě cítili určitou povinnost se doma předvést. A u tomu bylo jakkoliv, na kvalifikační místo ani na medaile tentokrát brokaři v seniorských kategoriích nedosáhli. Zároveň je ale třeba dodat, e bojovali a nezklamali. Lze snad povaovat umístění drustva Kostelecký, Gach, Lipták na čtvrtém místě ze 28 (!!!) drustev za neúspěch? Nebo výkon Jiřího Gacha 119 terčů, který jej poslal do rozstřelu o finále za patný? Jirku dělil jediný terč od QP! Ve skeetu tomu bylo podobně, Jan Sychra se také rozstřeloval o finále s výkonem 122 terčů a skončil sedmý, drustvo páté. Leoe Hlaváčka, který byl kandidátem na kvalifikační místo opět dělil od zisku QP jediný holub! Nechci se brokařů zastávat, e měli mimořádnou smůlu, ale tentokrát tomu opravdu tak bylo. Proto je potěitelný úspěch drustva juniorů v disciplíně skeet ve sloení Matuka, Kravec a Hutař, který si svým výsledkem vybojoval účast na Mistrovství světa na Kypru. Za fantastický bych označil výsledek Ivy Pilařové, která po prvním dnu soutěe ve skeetu dokonce vedla se 74 terči a celkově obsadila v této olympijské disciplíně pěkné páté místo. Ani jedenácté místo Loosové v disciplíně trap nebylo zklamáním, obě děvčata rovně pojedou na Mistrovství světa.
Závodníci České republiky získali na ME v Plzni a Brně celkem 15 medailí. To je o jednu medaili více, ne při posledním ME 2001 v Zagrebu. Podle počtu medailí skončili na velmi lichotivém druhém místě. Bohuel se jim nepodařilo získat ani jediné kvalifikační místo pro Olympijské hry v Aténách a také ani jedinou medaili v olympijských disciplínách. V některých olympijských disciplínách se výrazně projevuje generační problém, někteří střelci jsou ji ze zenitem výkonnosti. O tomto problému samozřejmě víme a nechceme jej medailemi z neolympijských disciplín zakrývat. Vekeré nae úsilí směřuje k tomu, abychom jednotlivá drustva doplnili o mladé talentované střelce. Důkazem můe být start závodníků v juniorském věku Lenky Hykové, Kateřiny Kůrkové, Martina Podhráského, Tomáe Caknakise (SP) v soutěích seniorů. O tyto výtečné mladé střelce byla ovem také juniorská drustva oslabena, vdy např. Lenka Hyková by se svým výkonem mohla být juniorskou mistryní Evropy. Proto bych se velmi přimlouval, abychom dokázali oněch 15 (neolympijských) medailí z ME náleitě ocenit. Skrývá se za nimi ohromná dlouholetá práce střelců a trenérů. Vem, kteří se na dosaených výsledcích podíleli, je třeba poděkovat.
Výsledky: http://www.shooting.cz/me2003/
V Praze, 20.8.03 Vladislav aňák