Zpráva o průběhu soutěže Mistrovství Evropy předovkářů 2003 ve finském Halikko

Zdroj: František Kadavý
Datum: 11.09.2003
e-mail: FKadavy@seznam.cz

Letošní vrcholný závod předovkářů Mistrovství evropy se konal 4.-10. srpna ve finském Halikko.Setkalo se zde 264 střelců ze 14 zemí Evropy .Mistrovství organizuje mezinárodní organizace předovkářů M.L.A.I.C. a střídá se každý sudý rok mistrovství světa s mistrovstvím zóny (Evropy a Pacifiku) v lichém roce.

Finové se ve svých skromných podmínkách dobře vyrovnali s organizací.Střílelo se na přírodní střelnici bez velkého komfortu.Rozměry a vybavení střeliště pro jedotlivé disciplíny však sotva splňovaly náročnější měřítka. Stanoviště na pistolové střelnici byla tak úzká, že dva soutěžní terče bylo nutno umístit nad sebe a ne vedle sebe, jak jsme zvyklí. S tím jsme se

setkali poprvé a málokdo se s tím dokázal vyrovnat.

V pondělí a úterý probíhala prezentace závodníků, přejímky zbraní, tréninky a od středy do pátku se bojovalo o medaile na palebné čáře.

.

Česká výprava s 11 účastníky nepatřila k nejmenším. Byli v ní kapitán týmu Květoslav Straník, Josef Forman, Miroslav Černý, David Folbrecht, Jan Pospíšil, Ivan Kalina , Josef Těsnohlídek, Jiří Korbel, Jaroslav a Zdeněk Vošoustovi a František Kadavý.

Po zkušenostech z minulých let zvolili mnozí členové české výpravy cestu důkladné přípravy na soutěžích v zahraničí v neznámém prostředí s nepohodlným cestováním. Střelci si naplánovali účast na několika závodech v Rakousku a SRN a dosažené výsledky a umístění potvrzovaly stabilní formu.

V pondělí začaly první tréninky, navykání na neznámou střelnici . Tréninky byly rozlosovány na jiné stanoviště než v závodě a nesouhlasily ani časy a tím i světlo. Pistoláři v polední směně měli terče rozpůlené stínem, který se během položky odstěhoval nahoru po terči o 30 cm .Tréninkové výsledky ani v úterý nikoho nenadchly, jen upozorňovaly na nutnost maximálního soustředění. Rozlosování jednotlivých střelců do směn také pro nás nebylo příliš výhodné, zejména z pohledu obsazení družstev.

Velmi působivý byl zahajovací ceremoniál v Salo.Všechna mužstva a příslušní činovníci se shromáždili na náměstí Markit Plac, kde helsinská garda v uniformách z 18.století předvedla execírku a pro projevech činovníků - zástupců města,regionu, školství a kultury jakož i pořadatelů a sekretáře MLAIC byl ceremoniál ukončen výstřelem z děla, čímž bylo mistrivství zahájeno.

Samotný závod začal ve středu disciplínou perkusní revolver originál, kde bylo ve hře i družstvo. Výborný výsledek dosáhl Josef Těsnohlídek a s 95 body se umístil na 2.místě v jednotlivcích.Další do družstva Ivan Kalina měl 89 bodů a Jan Pospíšil 86 , což stačilo na velmi pěkné čtvrté místo. V křesadlové pistoli se umístil nejlépe Josef Těsnohlídek na 19. místě s 87 body.

Brokaři potvrdili své výkony z přípravy a tréninku a Jaroslav Vošoust měl 16+11 zásahů a skončil na 15. místě. Jeho bratr Zdeněk. 14+14 zásahů a skončil na 14. místě.

Druhý den ve čtvrtek čekala naše střelce pouze jedna disciplína - perkusní pistole. Nejlépe se umístil Josef Těsnohlídek na 10. místě s 95 body, Ivan Kalina s 93 body byl 18., František Kadavý s 91 body 35.

V pátek se mistrovství pro naše střelce uzavíralo v disciplíně perkusní revolver replika a svoji premiéru absolvovala doutnáková pistole.Nejlépe se s podmínkami vyrovnal Ivan Kalina a s 96 body skončil v perkusním revolveru na 5. místě , Josef Těsmohlídek s 92 body byl na 28. místě, Josef Forman s 91 bodem 36. místě a Miroslav Černý s 90 body na 50.místě s celkového počtu 114 soutěžících v discilíně. V družstvech zbylo pro český tým 8.místo.

Sobota byl volný den před nedělním odletem a ten jsme využili každý po svém, někdo k návštěvě Helsinek, někdo prohlídkou pobřeží. V Helsinkách jsme si prohlédli tržiště v přístavu a hlavně námořní pevnost Suomellina chránící přístav. Na ostrově obehnaném hradbami byly pro znalce pevností k vidění různé zajímavosti. Opevnění, kanony, volně přístupná ponorka a muzeum.

Večer byl v gala v Turku , kam jsme jeli autobusem. Večírek začal přípitkem a byl příjemným zakončením celé akce, kde jsme měli příležitost poděkovat R.Naatanenovi za organizaci a rozloučit se s novými přáteli- střelci. V půlnoci do postele a ráno na letiště.

Konečné hodnocení musí začít výkonem stálice týmu Josefa Těsnohlídka.Znovu dokázal, že uspěje i ve složitých podmínkách, jeho stříbrná medaile je velikým úspěchem a vždy základem úspěchu týmu. Čtvrté a osmé místo družstva, páté Ivana Kaliny přispěly k umístění na 11. příčce neoficiálního hodnocení zůčastněných zemí.

Diky daru fy. Škoda auto, který zařídil Josef Forman jsme také vystupovali jako družstvo i sportovním oblečením.

Jistě všem členům české výpravy zůstanou na toto mistrovství ve finském Halikko trvalé vzpomínky na setkání s předovkáři Evropy a dosažené sportovní výkony budou výzvou do dalších let. Příští mistrovství se koná v roce 2004 v americké Indianě v Goshenu a jistě také nezůstane bez úspěchů.