Czech
Shooting
News
-
aktuální dění

ČESKÝ STŘELECKÝ SVAZ, z.s.

Na krok od medailí

Zdroj: Vladislav Šaňák
Datum: 24.09.2003
e-mail: sanak@shooting.cz

(psáno pro Střelecký magazín)

Ve dnech 9. až 14. září 2003 se na ostrově Kypru poblíž hlavního města Nikósie uskutečnilo Mistrovství světa ve střelbě v brokových disciplínách. Soutěží se zúčastnilo celkem 658 závodníků ze 72 států celého světa. Český střelecký svaz se rozhodl obsadit seniorské disciplíny trap a skeet třemi střelci v soutěži jednotlivců i družstev a na základě dobrých výsledků na ME v Brně vyslal také po jedné střelkyni v těchto disciplínách do soutěže žen. Kvalitní výkon družstva mladých střelců ve skeetu na stejné soutěži zajistil rovněž juniorům letenky na MS. Šlo o hodně. Při této světové soutěži brokařů se rozdávaly poslední kvalifikační místa pro Olymijské hry v Aténách. Naši skeetaři obhajovali titul mistrů světa a pokud by se to podařilo, byl by to třetí titul v řadě. Bez šance neměly být ani ženy a junior Hutař, který rovněž obhajoval titul mistra světa z Lahti.

Změny v nominaci

Státní trenéři Hůla a Dvořák udělali po skončeném brněnském Mistrovství Evropy v nominaci závodníků na MS změny. Ve družstvu skeetařů spolu se současnou „jedničkou“ Sychrou dostal znovu důvěru zkušený Hlaváček, ale Bechyňského vystřídal na základě lepšího výsledku na M ČR Caha. To ovšem není žádný začátečník, jednak už jako junior startoval na MS, ale hlavním důvodem byla jeho letošní oslnivá forma s výsledky 124, 123 atd. zásahů. Střelci se připravovali na střelnici v Plzni a Brně a stříleli velice dobře. V disciplíně trap dal trenér Dvořák přednost svému synovi před mladým Liptákem, situace v družstvu „trapařů“ byla ovšem o něco komplikovanější, nebo leader družstva David Kostelecký nebyl ve své kůži. O startu Pilařové a Loosové, stejně jako juniorů Hutaře, Matušky a Kravce nebylo pochyb.

Velké ztráty první den

Střelnice u Nikósie má sice výhodu, že je rozlehlá a je na ní spousta prostoru, ovšem o nějakém pohodlí si mohou nechat střelci jenom zdát. Na některých místech o sebe doslova zakopávají, například v hlavní budově se některým výpravám podařilo zabrat prostor za tu cenu, že se různí střelci navzájem překračovali, někdo ležel na dece, jiný seděl, někteří se občerstvovali, prostě mumraj. Brokaři jsou sice zvyklí na nepohodlí, když ale k tomu všemu začal foukat silný vítr, který zvedal mračna písku, nebylo jim co závidět. Podmínky v prvním dni závodu byly neregulérní, čekalo se, jestli jury nezastaví závod kvůli větru. Jediným opatřením ale bylo to, že rozhodčí odsunuli druhou položku kategorie žen na další den. A právě v tomto prvním dnu, kdy absolvovali dvě položky, naši střelci téměř „pohřbili“ naděje na získání kvalifikačního místa a také nasbírali ohromnou ztrátu v soutěži družstev. Ve skeetu zejména Hlaváček s položkami 23 a 20 ztratil všechny naděje, také Caha se výkonem 23 a 23 neudržel mezi nejlepšími. Jediný, kdo situaci ve skeetu „ustál“, byl Sychra, ale ani on se po čisté položce 25 zásahů s 23 holuby ve větru nevyhnul chybám. Dvojnásobná škoda ztrát v prvních položkách 22 a 24 zásahů v trapu Davida Kosteleckého, který pro MS skvěle zmobilizoval své síly v druhé části závodu. Dvořák se po dvou položkách s výsledky 21 holubů ocitl v druhé části startovního pole. Gach využil svých fyzických dispozic a výtečné stability postavy a ve větru „zabodoval“. Výsledky 23 a 25 jej posunuly mezi nejlepší střelce po prvním dnu soutěže. Mezi juniory byl z našich podle očekávání nejlepší Hutař s 23 a 24 body, další naši mladíci Matuška a Kravec nastříleli shodně 21 a 23 terčů. Pilařová začala dvaadvaceti zásahy a Loosová 19ti terči. Po prvním dnu nevládlo ve výpravě žádné nadšení, ale u brokařů platí dvojnásob, že závod končí až posledním výstřelem.

Nezvyklý postup

Organizátoři mistrovství postupovali při sestavování programu poněkud zvláštně: První den naplánovali dvě položky, druhý den jedinou!, třetí den opět dvě série a finále. Všichni jsme vzpomínali na organizaci ME v Brně, kde se neměnilo 3x během jednoho dne losování jako zde na Kypru, kde celý program měl vnitřní logiku, kde se výsledky objevovaly na centrálních obrazovkách, kde diváci věděli, kdo že to na stavu právě střílí, protože jeho jméno bylo napsáno na ukazateli výsledku. Nic z toho jsme nezaznamenali při Mistrovství světa, ačkoliv v Brně nám předseda jury, pocházející z Kypru, uměl poradit. Druhý den soutěží na střelnici jakoby mávnutím kouzelného proutku přestalo foukat, podmínky byly téměř ideální, vzduch průzračný. Nejlépe toho využil opět Sychra, který absolvoval celou položku bez chyby. Totéž se povedlo i Cahovi a jediný, kdo pustil dva holuby, byl Hlaváček. Naši začali stahovat ztrátu v soutěži družstev a Caha mohl ještě stále pomýšlet na dobrý celkový výsledek. Kostelecký vybojoval v trapu čistou položku a udržel si naději na finále. Zlepšil se Dvořák, jeho třiadvacítka byla přínosem pro družstvo stelně jako 23 zásahů Gacha. Mezi ženami si výtečnou položkou 24 velmi zlepšila své umístění Pilařová a dařilo se i Loosové s 23 zásahy. Také junioři zastříleli slušně, výsledek 23 ponechával Hutaře v souboji o medaile a podobně 22 obou zbývajících neznamenalo velkou ztrátu.

Pilařová téměř o QP

Oběma děvčatům končil závod druhý den, měly odstřílet ještě druhou položku a případně finále. Pilařová dosáhla 22 zásahů a s 68 holuby zůstala jediný bod od rozstřelu pro finále, ve kterém by automaticky měla QP pro Atény! Škoda některých chyb na lehčích stanovištích, mohlo dojít k největšímu překvapení celé naší účasti. Iva skončila desátá, což je rozhodně její pěkný osobní úspěch. Po pátém místě na ME v Brně a úspěchu na Kypru můžeme Pilařovou považovat za střelkyni, která patří do světové špičky. Pro osobního trenéra Petra Zvolánka jsou její výsledky satisfakcí a zaslouží si uznání. Loosové se poslední položka nezdařila, ale nemusí být smutná, zkušenosti z MS se jí budou v budoucnu hodit.

Třetí den jde o všechno

Pěkné počasí pokračuje, čemuž nasvědčují i výsledky. Sychra je opět suverénní, čistou položkou 25 zásahů se dostává do špičky celého závodu. Také Hlaváček nezůstává pozadu a konečně předvádí to, co umí. Když Caha dokončil s jedinou chybou, družstvo se 74 zásahy poskočilo dopředu mezi nejlepší. Čekalo se velké drama, trenér Hůla měl spočítáno, že na titul by v poslední sérii bylo třeba 73 holubů. Hlaváček to sice nevěděl, ale nastřílel 25 terčů, což bylo velmi cenné. Čekalo se na Cahu a Sychru, bylo třeba 2 x 24 terčů, což se zdálo být splnitelné. Někde v podvědomí však trenéra strašila obava, jak tento tlak vydrží Jan Sychra. Jen málo lidí vědělo, že těsně před odjezdem dostal virózu a ještě první dny na Kypru ležel a léčil se, bolelo ho celé tělo a trénoval s vypětím sil. Když Caha ztratil dva terče a družstvu „přinesl“ 23 zásahů, vše záleželo na Sychrovi. Honza dřel, ale na nejt잚ím stanovišti, jak říkají brokaři, na čtyřce, ztratil ze čtyř výstřelů tři holuby. Sychra po závodě říkal, že se mu zatmělo před očima a při dvojstřelu prostě vystřelil směrem do prostoru. Celkově nastřílel 120 terčů, což znamenalo jediný bod od finále a deváté místo. Družstvo skončilo šesté. V soutěži v trapu se o dramatický vývoj postaral nᚠnejlepší střelec Kostelecký. Poslední den přidal po skvělém výkonu čistých 50 holubů, což jej vyneslo do rozstřelu o finále. Na dvě postupová místa s výsledkem 121 se rozstřelovalo pět závodníků. David prošel úskalím prvního kola, v němž zůstali dva soupeři. V dalším kole však zaváhal a nezasáhl terč, protože asi nebyl plně koncentrovaný. Domníval se totiž, že postupují tři závodníci do finále, otázal se rozhodčího, co následuje a to jej mohlo vyrušit. Přesto zasluhuje za svůj výkon maximální uznání. Dvořák se v poslední části závodu sice zlepšil a zajistil družstvu 24 a 23 zásahů, ale ani s Gachovými položkami dvakrát 23 se nepodařilo družstvo pozvednout alespoň do první šestice.

Medaile jsme se dočkali

V kategorii juniorů se pozornost soustřeďovala zejména na Hutaře, jež bojoval o medaili. Aleš nastřílel první položku čistou pětadvacítku a potřeboval ještě zabojovat v poslední sérii. Junioři nestřílí finále a položka 24 by zaručovala bronz. Nevyšlo to, dvě chyby poslaly Hutaře do rozstřelu. Tentokrát se mu nedařilo tolik, jako v Lahti a skončil pátý, což je ovšem i přes střelcovo zklamání pěkný úspěch. Protože oba další junioři pokračovali v solidních výkonech (měřeno podmínkami MS), Kravec 24 a 22, Matuška 22 a 21, celkový součet družstva 339 zásahů zajistil juniorům bronzovou medaili.

Návrat bez QP

Naši střelci se z Mistrovství světa vracejí bez kvalifikačního místa pro Atény. Je však třeba vědět, že na Kypru byly k dispozici v disciplíně skeet dvě místa a v trapu pouze jediné! Na OH se nakonec kvalifikoval pouze vítěz (!), což byl v trapu Němec Bindrich s fantastickým výkonem 124+24 terčů a ve skeetu „brali“ QP opět mistr světa Polák Glyda se 122+24 a bronzový Jin z Číny. Svědčí to o neskutečné vyrovnanosti startovního pole, kdy dochází k velkým překvapením, když favorité prohrávají a ten, komu se právě daří, bere vše. Broková střelba je taková, ze čtyřiceti nejlepších prostě může vyhrát kdokoliv. Je ovšem škoda, když závodník, který vyhraje Mistrovství Evropy (Lonáto 2002) a skončí sedmý na světě v předolympijském roce, jako David Kostelecký, kvalifikační místo neobdrží. Svědčí to o jisté nedokonalosti kvalifikačních pravidel. Ale to už je zase jiná diskuse.

Je třeba se dívat dopředu

Přesto, že tentokrát naši střelci nedovezli z Kypru více medailí, nedomnívám se, že česká broková střelba „vyklízí pozice“. Bylo velmi povzbudivé sledovat, jak po prvním nevydařeném dnu všichni doslova „dřeli“, aby dohnali ztrátu a skutečně nechybělo mnoho a mohli jsme mít čtyři medaile. Brokaři tak potvrdili, že stále patří do absolutní světové špičky. Určitý signál však přece jen nelze přehlédnout. Je třeba dávat více příležitostí mladým, aby se „vyzávodili“ a mohli být brzo platnými členy seniorského družstva. Zvláště v disciplíně skeet se může stát toto doporučení brzo aktuální, vždy nevíme, zda zkušení střelci budou mít ještě energii pro přípravu na příští olympiádu. Talenty se objevují, na řadě je určitě Hutař a možná někteří další. Bylo by dobré, kdyby se brokařům podařilo něco podobného, jako u kulových disciplín. Tam získali QP junioři Kůrková, Hyková, Caknakis…Přejeme brokovým střelcům, aby se na dalších vrcholných soutěžích opět vrátili na přední místa světového pořadí. Potenciál kvalitních sportovců i trenérů tyto disciplíny určitě nadále mají.

V Praze, 24.9.03 Vladislav Šaňák

Výsledky MS 2003 na Kypru: (uvádíme pouze výsledky disciplín, ve kterých startovali naši střelci, ostatní najdete na webových stránkách ISSF)

Skeet muži: 1. Glyda, POL – 122+24, 2. Dulohery, USA – 122+23, 3. Jin, CHN – 122+23, 9. Sychra – 120, 35. Caha 117, 42. Hlaváček 116. Družstva: 1. CYP – 357, 2. CHN – 357, 3. ITA – 357, 6. CZE - 353.

Celkem 128 účastníků, 32 týmů.

Skeet ženy: 1. WEI, CHN – 70+25, 2. Spada, ITA – 71+24, 3. Igaly, HUN – 74+20, 10. Pilařová – 68.

Celkem 45 účastníků.

Skeet junioři: 1. Terras, FRA – 121, 2. Andreoni, ITA – 121, 3. Kometer, GER – 118, 5. Hutař, CZE – 118, 18. Kravec, CZE – 112, 31. Matuška, CZE - 109. Družstva: 1. USA – 346, 2. ITA – 340, 3. CZE – 339.

Celkem 54 účastníků, 12 týmů.

Trap muži: 1. Bindrich, GER – 124+24, 2. Pelielo, ITA – 124+24, 3. Alipov, RUS – 123+25, 7. Kostelecký - 121, 36. Gach – 117, 87. Dvořák – 112. Družstva: 1. RUS – 361, 2. ITA – 358, 3. SVK– 358, 9. CZE – 350.

Celkem 142 účastníků, 35 týmů.

Trap ženy: 1. Cuiko, UKR – 71+21, 2. Pelosi, ITA – 69+23, 3. Stefečková, SVK – 68+24, 48. Loosová – 58.

Celkem 56 účastníků.

Spolupracujeme