Začala příprava na ME10m

Zdroj: Petr Kůrka
Datum: 30.09.2003
e-mail: kurka@shooting.cz

V rakouském městě Hallein/Rif se na sklonku minulého týdne (25.-27. září 2003) konaly mezinárodní závody ve střelbě ze vzduchových zbraní (Pistole a Pušky). Tento závod byl prvním ze série tří přípravných soutěží pro listopadové Mistrovství Evropy 10m ve Švédsku, kde je pro evropské střelce poslední možnost zisku QP (míst pro OH 2004).

V naší výpravě chyběli pouze akademici, startující na Univerzitním MS v Plzni a Malinký se Sýkorovou, kteří měli, vzhledem k účasti na ME v kuši, přípravu zaměřenou na regeneraci a trénink.

Střelnice byla součástí sportovního Univerzitního centra poblíž Salzburgu ve městě Hallein. Sportovní

centrum nás překvapilo svým rozsahem, který byl znát až v podzemí. Z povrchu se komplex zdál být velmi nenápadný a vůbec nerušil okolní krásnou krajinu. Střelecká hala se nacházela v podzemí a byla vybavena elektronickými terči Sius Ascor (24 stavů) a napříč se v zimě mohly trénovat asi na šesti stavech i malorážní zbraně. Osvětlení bylo dobré a podlaha pevná. Jediným problémem bylo velmi málo místa za střelci. Procházející mohli střelce rušit.

Tato soutěž byla domluvena již na MS v Lahti, kde jsem se spojil s trenéry Švýcarska, Německa a Rakouska a domluvili jsme dvě soutěže v rámci přípravy na ME. Účast nakonec, kromě nás, Švýcarů, Němců a domácích Rakušanů, přijali ještě střelci ze Slovinska, Lichtenštejnska a Maďarska.

V některých kategoriích byly dosaženy velmi kvalitní výkony. Ani naši se neztratili. Muži PU se sice neprosadili na stupně vítězů ani v jednom závodě ( byly 2 závody), ale výkony v základní části podal jak Bartoněk tak i Mach velmi solidní (592, 593 resp. 592, 594). Junior Novotný potvrdil, že na ME patří a výkony 584 a 587 b. postupoval do finále vždy z prvního místa. Udržet zlato se mu podařilo jednou. Solidně mu totiž sekundoval Haman (582 a 583), který měl zejména v obou finále výborné nástřely a první soutěž vyhrál. Pro ME by mohli mladíci, doplněni o Malinkého, tvořit kompaktní a konkurenceschopné družstvo. Juniorky při absenci našich nejlepších (Sýkorové a Kůrkové Katky) nemají takovou sílu a letošní podzimní soutěže jim slouží jako příprava pro jarní ME 10m v Maďarsku. Kračmarové se první závod nevyvedl (379) a ve druhém si dvakrát „brnkla“ o spouš a protože dostřílela plný počet ran do terče, rozhodčí jí penalizovali srážkou dalších čtyř bodů za dvě rány navíc. Ze slibných 389b. bylo nakonec 365b. Gebauerová se také nedokázala „přehoupnout“ přes hranici 390b. a s výkony 387 a 386b. se probojovala tak tak do finále. Ve druhém závodě navíc bojovala s velkými potížemi s kolenem. Jediná juniorka PU, která nás bude na ME reprezentovat, Alena Kůrková, startovala v Rakousku v kategorii žen, spolu s Pavlou Habartovou. Alena se v prvním závodě do finále žen neprobojovala (391b.), ale mohla fandit Pavle (396b.), která se po finále musela spokojit s „bramborou“ , když třetí příčku nakonec vybojovala o desetinku Rakušanka. Druhý den se Alena nenechala první ranou 9,7 znervóznit a závod dokončila již bezchybně. Nástřelem 399b. si vytvořila nový osobní rekord světové úrovně a ve finále vedení udržela (102,1), i když na ni zle dotírala jak Buehlmann ze Švýcarska (103,6), tak i Schneider z Německa (104,2). Toto byl asi nejhodnotnější výkon celého střeleckého klání.

Skvěle si vedl i Martin Tenk, který zejména v první soutěži střílel jako „ze svěráku“. Po čtyřiceti ranách měl jen 3 ztráty a i když nakonec nedokázal překonat hranici 590b., výkony 588 a 584 jsou velmi hodnotné a naznačují, že se Martin zlepšuje i v této disciplíně. To nakonec ukazuje i jeho první probojování se ve vzduchovce do Finále SP (7.-11.10.2003 v Miláně). Obě soutěže vyhrál před Maďarem Papanitzem (druhou o desetinku). Slušný výkon předvedl Zdeněk Bardisal v první soutěži (577b.). Lenka Hyková se blýskla první den vítězstvím a výkonem 386b. ,který však druhý den nepotvrdila (369b.). Mladá Dosoudilová předvedla velmi hodnotné juniorské výkony 374 a 381b., což je její osobní rekord. Jen nedostatek zkušeností z mezinárodních finálových startů jí odsunul mimo medaile v ženách.

Jako další v pořadí přípravných soutěží je MZ v maďarském Gyoru , kam odjede opět početná výprava našich střelců tento pátek, 3.10.2003. V Maďarsku se bude střílet ve stejné hale, jako ME v březnu 2004. To je také jeden z důvodů, proč Mezinárodní mistrovství Maďarska obsazujeme v tak silném počtu (20 sportovců). Je to opět dvoudenní soutěž, kde mohou střelci získat cenné zkušenosti. Do Maďarska nejede Katka Kůrková a Martin Tenk, kteří mají od 7. října Finále Světového poháru v Miláně, a také nejede ze zdravotních důvodů Petra Hyková. Příležitost „ukázat se“ dostanou některé mladé tváře – Hrnečková, Dlouhý (oba PU) a Jaderná (PI).

Od 16. do 19. října čeká naše reprezentanty poslední přípravný závod v německém Wiesbadenu, kam již odjede pouze kompletní sestava, která pojede i v listopadu do Švédska na ME. V puškách to tedy budou 3 muži, 3 ženy, 3 junioři a jedna juniorka. V pistolích pak 3 muži a 3 ženy. Jména už jsou dnes prakticky známa, ale jejich vyslání na ME musí ještě schválit Prezidium ČSS, které se koná v tomto týdnu.

Petr Kůrka – trenér puškové reprezentace.