Puškaři v Györu

Zdroj: Petr Kůrka
Datum: 08.10.2003
e-mail: kurka@shooting.cz

Pouhý týden po mezinárodní soutěži v Rakousku, odjela téměř stejná skupina sportovních střelců do maďarského Györu, kde se ve dnech 3.-5. října 2003 konalo Mezinárodní mistrovství Maďarska. Kromě nás a domácích Maďarů přijeli ještě střelci z Chorvatska, Srbska a Černé Hory a s nejlepšími dorazili také Slováci (bez Gönziho). Tato, napohled skromná konkurence, předvedla často velmi vysoké výkony. Naši puškovou reprezentaci zastupovalo 14 střelců (Bartoněk, Mach, Rozsypal / Habartová, Sýkorová, Valová / KůrkováA, Hrnečková, Zelinková, Nitrianská / Malinký, Haman, Novotný, Dlouhý). Cesta byla zajištěna mikrobusy ČSS, které pod vedením pana Fidlera a trenérů Lercha a Putny (pistole) dopravili v pořádku všechny sportovce ta i zpět.
Naše účast na této soutěži měla dvojí záměr. Jedním a prvotním byla příprava na nadcházející ME ve Švédsku a druhým bylo to, že ve stejné hale se bude konat ME v březnu 2004, které bude probíhat právě v Györu.

Ve sportovní hale byly stěnami odděleny jednotlivé střelnice – 2x 35 stavů proti sobě a finálová část s deseti stanovišti. V hale bylo trochu méně s světla a podlaha není úplně stoprocentní. Je dřevěná a i když se podle závodníků „nehoupe“, přenášejí se po ní veškeré vibrace do nohou. Střílelo se na papírové terče a přitahovací stanoviště Rika, které měli Maďaři zapůjčené od Slovenského střeleckého svazu. Na ME 2004 by se mělo střílet na elektronické terče Sius Ascor, které byly nyní požívány pouze pro finálové soutěže. Každá kategorie měla dva závody. Jeden byl vždy jen soutěž družstev a vyhlášení jednotlivců se týkalo pouze juniorských kategorií (bez finále) a druhý den byla soutěž jednotlivců s finálem bez rozdílu kategorií (Ž, Jky dohromady a M,J taktéž). Z našich předvedla nejhodnotnější výkon Alenka Kůrková, která druhý den zvítězila v soutěži žen vysokým nástřelem 398 + 103,4b. ve finále. Stabilní výkonnost předvedl i ještě v loňském roce junior Ondřej Rozsypal (2x 593b.). Ten se druhý den dokázal po dobrém nástřelu ve finále 102,9b. probojovat na konečnou bronzovou příčku. Za zmínku stojí ještě výkony našich juniorů, kteří se stabilizují ve výsledkové hladině okolo 585b.. Malinký se dokázal dostat výkonem 590b. ve druhém závodě do smíšeného finále. Úplným nováčkem v reprezentačním družstvu byl Milan Dlouhý ze Sportovního gymnázia Plzeň, který mne zaujal zejména vysokým nástřelem ve stoje(193b.) na MČR 50m, a také vítězstvím na Finále Čes.poh.talentované mládeže, kde zvítězil ve vzduchové pušce s nástřelem 392b. V Maďarsku potvrdil, že by se mohl v budoucnu stát platným členem juniorského družstva. Výkony 581 a 578b jsou velmi solidní. Trochu zklamán jsem byl některými výkony v mužích. Už by se jim nemuselo stávat, že nedosáhnou na hranici 590b., by tato soutěž byla střílena z plného tréninku (Mach 588 a Bartoněk 587). Lucce Valové se i přes velikou snahu stále nedaří srovnat výkonnostně vzduchovku s malorážkou, kde je o poznání silnější. Adélka Sýkorová první závod střílela solidně (393b.) ale druhý den jako by ve druhé polovině závodu zapomněla na bojovnost a předčasně se poddala průběhu závodu (388b.). Zelinková měla slušný první závod (390b.). Ve druhém, kdy měla předvést, že se jí ve vzduchovce opět daří a že je na její výkonnost opět trochu spoleh, tak předvedla „rychlých“ 383b. Zklamáním byla také Nitrianská, která bohužel nedokázala, že poloha stoje by měla být její silnou zbraní. Zejména druhý závod se jí vůbec nepovedl (375b.) a zůstala hluboko za svými možnostmi.
Závody v Maďarsku opět něco napověděly k nadcházejícímu ME a snad si také sportovci vezmou ze soutěží potřebné zkušenosti, které zúročí na správném místě, a už je to letos, nebo někdy v budoucnu.
Také následující dny budou nabité střeleckými informacemi. Můžeme se těšit na výsledky z Finále Světového poháru, které bude probíhat od 8. do 12. října 2003 v italském Miláně. Početná skupina našich má dorazit na místo ve středu, 8.10. Startovat bude jako první Mirek Januš na běžící terč, pak Kateřina Kůrková ve střelbě ze vzduchové pušky40ran, Martin Tenk v libovolné pistoli 60ran a poprvé se ve finále představí také ve vzduchové pistoli 60ran. V sobotu uzavřou naší účast Tomᚠjeřábek a Václav Bečvář v soutěži libovolná malorážka 60ran. Naše početné zastoupení na finále SP vypovídá o tom, že sezóna 2003 nebyla v některých disciplínách neúspěšná. Vždy jen „o fous“ unikl postup na Finále SP Martinu Podhráskému, Lucce Valové a také Tomáši Caknakisovi. V Miláně se při účasti skutečné světové špičky (12 best v každé disciplině) můžeme těšit na velmi hodnotné výkony. Podle prvních zpráv z Milána je snad proti pouze počasí – fouká totiž velice silný vítr, což bude asi nepřítel číslo jedna...

Petr Kůrka – trenér puškové reprezentace ČR.