Czech
Shooting
News
-
aktuální dění

ČESKÝ STŘELECKÝ SVAZ, z.s.

Kůrková královnou v Sydney

Zdroj: Vladislav Šaňák
Datum: 21.03.2004
e-mail: sanak@shooting.cz

Naši olympionici se ve dnech 20. února až 8. března 2004 zúčastnili soutěží Světového poháru v Bangkoku a Sydney. Neobvyklý termín soutěží, stanovený do zimního období, vyvolal vlnu kritiky ISSF ze strany evropských střeleckých federací. Ani umístění dvou po sobě následujících soutěží SP do Asie a Austrálie se nesetkalo s pochopením, nebo doprava a pobyt ve vzdálených zemích jsou velmi drahé. V daném období také vrcholila mediální kampaň o nebezpečí tzv. ptačí chřipky, což mohlo rozhodnutí o účasti v Bangkoku ovlivnit. Všechny tyto nepříznivé okolnosti, to znamená nevhodný termín, finanční náročnost i určitá zdravotní rizika jsme museli při rozhodování o účasti na SP brát v úvahu. Po konzultacích doma i v zahraničí jsme se nakonec rozhodli obě soutěže obsadit a vyslat všechny závodníky, kteří získali kvalifikační místa pro OH v Aténách a s nimi ještě tři další špičkové závodníky, Kosteleckého, Valovou a Podhráského. Spolu s osmi držiteli QP tak v zámoří startovalo jedenáct nejlepších českých střelců současnosti.

Počasí ovlivnilo termín

Teprve až přímo v Thajsku jsme si uvědomili důvod, proč byl termín světového poháru určen tak neobvykle. Tím důvodem je horké a vlhké klima. V době našeho pobytu se teploty pohybovaly mezi třiatřiceti a osmatřiceti stupni, což ve srovnání se situací doma znamenalo čtyřiceti stupňový rozdíl. V tobě thajského léta, které se časově shoduje s naším létem, bývá teplota ještě vyšší a to už by opravdu nebylo pro střelce přijatelné. Naopak v Austrálii v době našeho pobytu léto končilo a tak jsme si užívali příjemného počasí s teplotami do 30 stupňů. Kupodivu nikdo si na rozdíl teplot nestěžoval, střelci jsou většinou fyzicky dobře připravení a tak jim změna klimatu ani časový posun nedělá velké problémy. V plánu pobytu se ostatně počítalo s tím, že větší část aklimatizace proběhne právě v Thajsku, kam jsme přijeli těsně před soutěžemi a že lepší výsledky můžeme očekávat spíše až v Sydney, kdy budou závodníci již řádně aklimatizovaní.

Největší potíže jsou se zbraněmi

Kdo by si myslel, že příprava účasti na soutěžích v Asii, Austrálii nebo v zámoří spočívá v objednání letenek, zajištění ubytování a případně v rezervaci automobilu, ten by se hluboce mýlil. Nejen že se zpřísňují podmínky pro získání víza pro příslušnou zemi, ale víza se také zdražují. Letenky je třeba objednávat alespoň půl roku před uskutečněním cesty, v té době lze docílit relativně příznivé ceny. Což znamená, že trenéři si musí ujasnit již dlouho dopředu celou strategii přípravy a všechny souvislosti. To vše je komplikovaný proces, ovšem největším problémem cestování letadlem jsou v současnosti zbraně. Vyřizování všech povolení pro účast na obou pohárech se stalo doslova noční můrou. Do Bangkoku a dále do Sydney totiž létá British Airways (BA) a vyřídit povolení u této britské společnosti bylo téměř nemožné. Jejich předpisy zahrnují rizika teroristických útoků a účasti VB ve válce v Iráku. Nejméně dvakrát v průběhu přípravy výjezdu jsme vážně uvažovali o změně trasy, o použití jiné společnosti, o vynechání Bangkoku a podobně. K získání povolení pro let s BA jsme potřebovali nejen potvrzení pořadatele, že zbraně můžeme přivézt do obou zemí, byl nutný souhlas také ministerstva vnitra a policie v Sydney. Celá akce vyřizování dokladů trvala tři měsíce. Nakonec jsme získali vše potřebné a zvláště při příletu a odletu z Austrálie jsem byl rád, že jsme nic nezanedbali. Kontroly byly opravdu důkladné.

Výdaje ovlivňuje nadváha

Každý střelec samozřejmě potřebuje k výkonu svého sportu přinejmenším zbraň, střelivo a výstroj. To u puškařů představuje nejméně 50 kg váhy. Přičteme li ještě váhu osobních věcí pro třítýdenní pobyt v zahraničí, celková váha přepravovaných zavazadel v průměru značně převyšuje povolených 20 kg na osobu. Pro zajímavost, jediný kg nadváhy pro trasu Praha– Bangkok stojí 1200 Kč. Pokud bychom museli uhradit částku za skutečnou nadváhu, asi bychom nemohli na SP vůbec cestovat. Jen při odletu z Prahy jsme měli 200 kg nadváhy! Vždy záleží na tom, jak se která společnost k započítávání nadváhy postaví a v našem případě je třeba ocenit, že British Airways a její zástupci ve světě byly na základě našich předchozích jednání vstřícní. Např. na trasu ze Sydney do Prahy, kde 1 kg nadváhy stojí 1300 Kč, zaplatili jsme nakonec jen 3 x 3 kg nadváhy, celkem 480 dolarů. Zásluhu na tom mají také ti, kteří přímo u odbavení jednají s obsluhou. Tentokrát to byl zvláště David Kostelecký, který mluví anglicky a získal sympatie starší nervózní dámy, jež chtěla původně dokonce převažovat i zavazadlo do kabiny a nakonec nám díky osobnímu šarmu našeho nejlepšího střelce na baterii odpustila vše. Vážení zavazadel, jež jsme brali do kabiny, to by teprve bylo pohroma. Mohou být do 7 kg, ale my jsme se snažili přesunout některé věci právě do tašek, aby se snížila nadváha a např. Vašek Bečvář nesl tašku, která měla nejméně 15 kg.!

V Bangkoku jen Januš

Střelecký stadion v hlavním městě Thajska je součástí sportovního komplexu, kde jsou bazény, fotbalový stadion, střelnice pro lukostřelbu a další sportoviště. Střelnice na 50 i 25 m jsou prostorné, vzdušné, ale otevřené větru. Vleže a vkleče se střílí ze stolů, elektronika se používá jen v samostatné finálové hale a střelci si např. v disciplíně LP mění terče sami, což je dost neobvyklé. Disciplíny na 10 m, včetně běžícího terče se střílely v klimatizované hale, za velmi dobrých podmínek. Soutěže se uskutečnily přesně podle programu, avšak ostatní záležitosti neměly příliš přesný řád. K dopravě z hotelu na střelnici a zpět jsme museli často využít taxíků, nebo autobus prostě nejel. Také formality při úhradě ubytování a startovného trvaly dva dny, nikde ani známky spěchu, vše se odehrávalo s úsměvem. Díky celkové volnosti mohli naši střelci trénovat na všech střelnicích podle potřeby, čehož také náležitě využili. Pořadatelé věnovali mimořádnou pozornost zvláště oficialitám, zahájení ve stylu párty s občerstvením a vystoupením artistů, každé vyhlášení výsledku velmi slavnostní, stejně jako zakončení poháru. Celkově vládla velmi přátelská atmosféra. Z našich střelců se dařilo Jeřábkovi ve vzduchové pušce, kde postoupil s výsledkem 595 bodů do finále a Tenkovi v libovolné pistoli, který finále vybojoval výkonem 560 bodů. Cenných bylo i 396 bodů a deváté místo Kateřiny Kůrkové. Nejúspěšnější byl Miroslav Januš v běžícím terči, který postoupil mezi nejlepší šestici výkonem 578 jako pátý, ale díky výtečnému výkonu 101 bodů ve finále postoupil na třetí místo.

V Sydney společně

Část naší výpravy, puškaři a Martin Tenk s trenérem Kůrkou odjeli z Bangkoku do Sydney dříve. Již v letadle se setkali s Kosteleckým, Sychrou a Valovou a společně absolvovali v Sydney několikadenní tréninkový tábor před zahájením Světového poháru. Mohli tak již ve známém a příjemném prostředí trénovat a připravit se na soutěže a současně si rozšířit základ přípravy s ohledem na letní sezónu. Těsně před zahájením závodů dorazila do Austrálie i skupinka z Thajska a všichni společně vstoupili do soutěží. Kateřina Kůrková se opět prosadila ve své disciplíně vzduchová puška. S výkonem 395 postoupila do finále a tam vybojovala skvělé třetí místo. Ani Lucie Valová nezklamala, jejích 393 bodů patří mezi lepší výkony. První den zahájil soutěž také David Kostelecký, který střílel ve směně s olympijským vítězem Daimondem. A hned v první sérii jej o bod porazil, tento rozdíl mezi nimi zůstal až do konce. Výsledky na trapu nebyly nijak oslnivé, odborníci hodnotili vrhačky jako příliš rychlé, což ovlivnilo celkové výkony. David zabojoval, s výsledkem 115 se rozstřeloval o finále, svůj rozstřel, stejně jako všechny následující rozstřely vyhrál a vystoupal až k pěknému čtvrtému místu. Účast na SP v Sydney byla velmi přínosná i pro Jana Sychru. Trénoval ve velkém stylu, střílel výtečně. Protože jeho soutěž ve skeetu se uskutečnila až na samý závěr pobytu, měl již za sebou větší objem tréninku a to mohlo mít negativní vliv na jemnou motoriku střelce. V závodě nastřílel 119 zásahů, což je výchozí výsledek pro nadcházející sezónu.

Tenk opět vítězí, skvělá Hyková

Závod v libovolné pistoli se odehrával za ideálního počasí, za bezvětří. Martin střílel v tréninku dobře a i když se podle svého vyjádření v závodě nezbavil zcela nervozity, dokázal se skvěle koncentrovat a vybojoval 567 bodů. To mu stačilo k postupu do finále na druhém místě s velkou ztrátou 4 bodů za čínským závodníkem. Martin však podal ve finále vynikající výkon a probojoval se ke zlaté medaili. Po třech vítězstvích ve SP v loňském roce tak na šňůru vítězství navlékl další pomyslný korálek. Dobrá pohoda mu vydržela i do soutěže ve vzduchové pistoli, kde rovněž postoupil do finále a skončil pátý. Mezi hvězdy, které získaly v Sydney umístění na stupních vítězů, patří i Lenka Hyková. V průběhu pobytu v Bangkoku a u protinožců udělali spolu s trenérem Putnou spoustu práce na technice a taktice střelby a Lenka dokázala natrénovaný potenciál zúročit. Ve vzduchové pistoli nastřílela 382 bodů, což je sice solidní výkon, ale na finále tentokrát nestačil. Zato ve sportovní pistoli se prosadila. Po výborném výkonu na pevný terč 291 se dokázala zlepšit i ve „figuře“ na 293 a vše potvrdila ve finále. Vybojovala druhé místo, první velký úspěch pistolářek na SP po mnoha letech. Teď již asi nebudeme slyšet hlasy, že kvalifikační místo pro Atény spadlo Lence do klína, že to vše byla náhoda. Dobrou práci v Sydney odvedl i Martin Podhráský. Po intenzivní přípravě se vypracoval v závodě k výsledku 580 bodů a rozstřeloval se s čínským závodníkem o finále. Rozstřel sice výkonem 49 :47 prohrál, ale sedmé místo je úspěchem tohoto mladého závodníka.

Kůrková dvě zlaté

Puškařky střílely v Sydney vložený závod Grand Prix malorážkou 60 ran vleže. Kateřina i v tomto závodě naznačila, že si s novou malorážkou, kterou jí táta a státní trenér připravil (stará dřevěná pažba s úpravami) velmi dobře rozumí. Nastřílela 596 bodů, za což by se asi nestyděli ani naši olympionici. K bronzové medaili ze vzduchovky přidala zlatou za závod vleže. Valová skončila s 590 sedmá, ale spokojená nebyla. V olympijském závodě SM 3x20 naše střelkyně předvedly, že patří mezi nejlepší. Kateřina si vedla opět skvěle, když nastřílela 581 bodů a postoupila do finálové osmičky jako třetí. To, co ale předvedla ve finále, vyrazilo všem přítomných dech. Kateřina nastřílela položku 98, celkově 102 bodů a porazila i Číňanku, jež měla s 586 body před Kateřinou pětibodový náskok! Další zlatá pro naší výpravu, další hymna na stupních vítězů, uznání od pořadatelů i soupeřů, to vše díky výtečným výsledkům naší reprezentantky. Lucie Valová s 574 nebyla spokojená, škoda, že se jí nedařilo v poloze vkleče, která je její silnou zbraní.

Jeřábek se zlepšil

Puškaři Jeřábek a Bečvář v závodě vleže museli absolvovat eliminaci. Postoupili vcelku hladce, s 596 resp. 592 body. Bohužel se jim však při závodě příliš nedařilo, Jeřábkových 594 bodů stačilo jen na 13. místo a Bečvář zklamal stejně jako v Bangkoku na celé čáře. Pro LM 3x40 sice eliminace nebylo třeba, ale účastníci se domluvili a stříleli vložený závod. Tomᚠbyl úspěšný, nastřílel 1170 bodů.V závodě sice již tento výkon nezopakoval, 1163 však nebylo zklamáním, nebo se mu nezdařila poloha vkleče. Trenér Kůrka hodnotil dobře zejména Jeřábkovy výkony vstoje, 388 a 383 bodů je příslibem pro nadcházející olympijskou sezónu. Bečvářovy výkony 1141 bodů se dají těžko hodnotit, střelec bude muset rychle řešit všechny problémy, aby byl v sezóně v odpovídající formě.

Nevýrazné výkony

Střelci v disciplíně Běžící terč Januš a Caknakis měli v obou soutěžích světového poháru těžkou pozici, jejich starty se vždy uskutečnily až poslední den. Věnovali mnoho času tréninku, což je samozřejmě velmi přínosné a důležité z hlediska nadcházející sezóny, ale není to ideální příprava pro konkrétní start v soutěži. V Sydney se mi zdáli již trochu unavení dlouhým pobytem, tréninkem i působícím stresem. Přesto se umístili těsně za finále, Januš sedmý a Caknakis devátý. Jejich potenciál se jistě projeví již na ME v Györu a v průběhu sezóny.

Výsledky :

SP Sydney:

LM 60 ran Muži: 1. Uptgraft, USA – 598+102,0, 2. Debevec, AUT – 596+103,9, 3. Stenvaag, NOR – 597+102,6, 13. Jeřábek 594 (E 596), 41. Bečvář 587 (E 592)

LM 3x40 ran Muži: 1. Debevec, SLO – 1173+100,5, 2. Gönci, SVK – 1176+95,0, 3.Emmons, USA – 1174+95,9, 13. Jeřábek 1163, 31. Bečvář 1141VzPu 60 ran Muži: 1. Gönci, SVK – 596+102,7, 2. Sidi, HUN – 595+103,3, 3. Aivazian, UKR – 595+102,4, 30. Jeřábek 586.

VzPu 60 ran Muži:1. Gönci, SVK – 596+102,7, 2. Sisi, HUN – 595+103,3, 3. Aivazian, UKR – 595+102,4, 30. Jeřábek, CZE – 586.

VzPu 40 ran Ženy: 1. Misaki, JAP – 396+102,8 2. Sun, CHN – 395+103,6, 3. Kůrková, CZE – 395+103,1, 13. Valová 393

SM 3x20 ran Ženy: 1. Kůrková, CZE – 581+102,0, 2. Chen, CHN – 586+95,8,3, 3. Baghwat, IND – 582+97,6, 14. Valová, 574.

SM 60 vleže Ženy (GP Sydney): 1. Kůrková, CZE – 596, 2. Jakobsen, DEN – 592, 3. Kryzewsky, HUN – 592, 7. Valová, CZE – 590.

LP 60 ran Muži: 1. Tenk, CZE – 567+99,0, 2. Shi, CHN – 571+91,5, 3. Repacholi, AUS – 562+95,7.

RP 2x30 ran Muži: 1. Schumann, GER – 585+101,0, 2. Raicea, ROM – 584+100,9, 3. Tkačev, UKR – 585+97,3, 7. Podhrázský, CZE – 580.

VzPi 60 ran Muži: 1. Dumoulin, FRA – 581+101,8, 2. Shi, CHN – 584+98,0, 3. Kiriakov, BUL – 580+98,3, 5. Tenk, CZE – 579+97,1.

VzPi 40 ran Ženy: 1. Tian, CHN – 382+102,6, 2. Salukvadze, GOR – 385+98,0, 3. Yauleuskaya, AUS – 385+97,9. 9. Hyková 382.

SP 2x30 ran Ženy: 1. Otryad, MGL – 591+101,2, 2. Hyková, CZE – 584+102,1, 3. Yauleshkaya, AUS- 582+101,3.

BT 30+30 ran Muži: 1. Andesson, SWE – 574+102,5, 2. Bergstroem, SWE – 579+96,9, 3. Kurzer, GER-575 + 98,5, 7. Januš, 569, 9. Caknakis 566.

Skeet 125 Muži: 1. Salavadakis, GRE – 123+25, 2. Genga, ITA – 124+24, 3. Nicolaides, CYP- 124 + 24, 21. Sychra 119.

Trap 125 Muži: 1. Tuzun, TUR –120+24, 2. Mola, ITA – 116+23, 3. Nummela, FIN-118 + 21, 4. Kostelecký, 115+21.

SP Bangkok:

LM 60 ran Muži: 1. Litvinčuk, BLR – 595+104,4, 2. Ščerbačevič, BLR – 595+101,1, 3. Hadžibekov, RUS – 593+103,4, 11. Jeřábek 591, 36. Bečvář 586.

LM 3x40 ran Muži: 1. Hadžibekov, RUS – 1173+98,5, 2. Martynov, RUS – 1171+97,8, 3.Gönci, SVK – 1161+100,7. Češi nestartovali.

VzPu 60 ran Muži: 1. Zhu, CHN – 598+103,6, 2. Emmons, USA – 596+103,6, 3. Gönci, SVK – 597+102,1, 8. Jeřábek 595+100,7.

VzPu 40 ran Ženy: 1. Galkina, RUS – 400+104,3 2. Du, CHN – 397+104,1, 3. Gao, CHN – 398+102,9, 9. Kůrková 396.

SM 3x20 ran Ženy: 1. Shan, CHN – 584+98,3, 2. Galkina, RUS – 584+97,9, 3. Beyerla, USA – 577+101,5, bez českých střelkyň.

LP 60 ran Muži: 1. Tan, CHN – 573+99,0, 2. Xu, CHN – 566+101,3, 3. Danilov, ISR – 563+98,8, 7. Tenk, CZE – 560+96,1.

RP 2x30 ran Muži: 1. Chen, CHN – 591+97,6, 2. Alifirenko, RUS – 587+100,6, 3. Raicea, ROM – 588+97,5, 18. Podhrázský, CZE – 573

VzPi 60 ran Muži: 1. Nestrujev, RUS – 592+100,0, 2. Tan, CHN – 587+101,5, 3. Panichpatikum, THA – 584+101,6, 11. Tenk, CZE – 580.

VzPi 40 ran Ženy: 1. Kuzněcova, RUS – 388+99,2, 2. Gang, KOR – 387+98,1, 3. Meyerhoff, DEN – 382+100,9, 21. Hyková 379.

SP 2x30 ran Ženy: 1. Otryad, MGL – 591+100,5, 2. Grozdeva, BUL – 583+103,4, 3. Yauleshkaya, AUS- 585+100,8, 20. Hyková L. 570.

BT 30+30 ran Muži: 1. Kurzer, GER – 583+102,3, 2. Yang, CHN – 579+100,2, 3. Januš, CZE-578 + 101,0, 13. Caknakis 570.

21.3.2004, Vl.Šaňák

Spolupracujeme