Czech
Shooting
News
-
aktuální dění

ČESKÝ STŘELECKÝ SVAZ, z.s.

Kůrková a družstvo žen zlaté na ME v Györu

Zdroj: Vladislav Šaňák
Datum: 19.04.2004
e-mail: sanak@shooting.cz

(Psáno pro Střelecký magazín)

V době od 22. do 27. března se v maďarském Györu uskutečnil první vrcholný závod letošní olympijské sezóny – Mistrovství Evropy ve střelbě ze vzduchových zbraní. Přestože v soutěži již nebylo možné získat kvalifikační místa pro Atény - olympijskou kvalifikace byla skončena v uplynulém roce – přijelo do Maďarska více než šest set závodníků ze 43 zemí. Celkově bylo překonáno nebo vyrovnáno 10 evropských a jeden světový rekord. Velice nás těší, že se na této rekordní bilanci podíleli i naši závodníci. Družstvo žen v disciplíně vzduchová puška ve složení Kateřina Kůrková, Adéla Sýkorová a Pavla Habartová překonalo evropský rekord o dva body a součet 1190 bodů bude zapsán na evropskou rekordní listinu. O tento skvělý výsledek, jež současně zaručil družstvu zlatou medaili se nejvíce zasloužila Kateřina Kůrková. Ke svému výkonu 399 v základním závodě připojila ještě 102,2 bodů ve finále a stala se v Budapešti poprvé Mistryní Evropy. Tyto dvě zlaté medaile se staly základem úspěchu české výpravy, která se celkovým ziskem šesti medailí zařadila na páté místo v neoficiálním hodnocení pořadí států podle počtu medailí.

Kdo je nejlepší?

Nejvíce medailí na ME opět získali střelci Ruska, celkem 22. Tentokrát jich sice bylo o 7 méně než na posledním ME v Göteborgu, ale Rusové zůstávají střeleckou velmocí v Evropě i ve světě. Za nimi následuje Ukrajina s 19 a Německo 15 cennými kovy, které spolu s Ruskem tvoří silnou trojici medailově nejúspěšnějších států. Další státy v pořadí mají již větší odstup a získaly od šesti do tří medailí. Patří sem Maďarsko, Česko, Slovensko, Itálie, Polsko a Bělorusko. Celkově se o medaile podělilo 17 států ze 43 zúčastněných zemí. Střelci České republiky potvrdili, že i ve střelbě na 10 metrů patří do skupiny zemí s kvalitními výsledky.

Elita našeho týmu

Letošní výsledky Kůrkové, Habartové a Sýkorové, které získaly zlaté medaile a vítězství Kateřiny v soutěži jednotlivců jsou historickým úspěchem českého střelectví. Ještě nikdy jsme neměli mistryni Evropy v této olympijské disciplíně, ještě nikdy jsme neměli ve vzduchové pušce evropský rekord, ještě nikdy nestartovala ve finále dvě naše děvčata společně a neumístila se na prvním a čtvrtém místě. Trenérovi Kůrkovi se povedl geniální tah, když se nebál postavit sedmnáctiletou juniorku Adélu Sýkorovou mezi ženy. Odměnila se mu výkonem 397 bodů. Uznání ale zaslouží za 394 bodů i Pavla Habartová, nad jejímž startem visel otazník, byla silně nachlazená. A Kateřina Kůrková? Můžeme být hrdí, že máme takovou střelkyni v týmu. Závod absolvovala s jedinou devítkou a do finále nastupovala na prvním místě, stejným výkonem 399 bodů, jako její německá soupeřka Soňa Pfeischlifter. Souboj o titul se odehrál mezi nimi, pořadí se měnilo, rozhodoval poslední výstřel. Kateřina pak o vypjatém finále mluvila s nadhledem jako o nějaké hře, kde šlo jen o maličkost, kdo bude lepší. Soňa ovšem není zvyklá prohrávat, patří mezi nejsilnější německé individuality a díky svým zkušenostem je také jednou z favoritek aténské olympiády.

Puškaři s ostudou

Po listopadovém ME ve Švédsku jsme konstatovali, že se muži puškaři vrací mezi evropskou špičku. V Györu se ale vše převrátilo. Umístění družstva na 15. místě ze sedmnácti týmů a nejlepší Rozsypal s 590 body osmadvacátý, to je na pováženou. Po OH se družstvo bude určitě doplňovat o mladé závodníky, mezi něž patří i Ondra Malinký. Ani jemu však tentokrát start na ME příliš nevyšel a 586 bodů stačilo jen na osmnácté místo. Nováček v týmu, budějovický Šmol s 583 body nezklamal, ale daň v podobě přílišné nervozity svému prvnímu startu na ME zaplatil Dlouhý. V soutěži juniorek Gruberová a Alena Kůrková začaly závod dobře, ale nezvládly poslední soutěžní série. Spolu s Hrnečkovou skončily v soutěži družstev páté, jen 4 body od medaile.

Tenk nestartoval

Pistoláři obsazovali na ME prakticky jen juniorské kategorie, mezi dospělými startoval pouze Zdeněk Bardisal. Nᚠnejlepší střelec v pistolových disciplínách Martin Tenk totiž nemohl z důvodu nemoci do soutěže ME nastoupit. Není tajemstvím, že státní trenér Putna začal s radikálním omlazováním týmu již v tomto roce. Proto se veškerá pozornost soustřeďovala na to, zda se v juniorském týmu neprosadí na ME závodník, se kterým by bylo možné do budoucna vážně počítat. Myslím, že takovým psychicky odolným ENGINEm by mohl být Josef Procházka. V závodě nastřílel výtečných 580 bodů a dobře si počínal i ve finále, což mu zajistilo stříbrnou medaili. O něco více než 563 bodů se očekávalo od dalšího člena juniorského týmu, zkušenějšího Daniela Dušenky. Papírník nezvládl svůj první start na ME (553) a družstvo skončilo šesté. Do medailové bilance naší výpravy tentokrát přispěly i juniorky. Svou úlohu leadera splnila s 377 body kandidátka účasti na OH Lenka Hyková, i když její schopnosti se projevily spíše až skvělou střelbou ve finále. Dobře si vedla i Jana Dsoudilová, která s 375 body doprovodila Lenku do finále. Nezklamala ani Radka Jaderná, výkon 369 bodů byl jedním z nejlepších v sezóně. Děvčata skončila v soutěži družstev třetí, což je samozřejmě velmi povzbudivý úspěch. Slabý výkon Zdeňka Bardisala 566 bodů v kategorii mužů lze těžko vysvětlit, při jeho zkušenostech se očekával daleko lepší výsledek.

Střelci na BT omlazují

Také státní trenér Kermiet v olympijském roce udělal rozhodný krok směrem k omlazení týmu. Juniory Caknakise a Jonáše postavil do kategorie mužů k Miroslavu Janušovi. Tento tah, „vynucený“ současnou situací v disciplíně BT mu téměř vyšel. Caknakise zařadil do mužů proto, že vybojoval kvalifikační místo a pojede na Olympijské hry. Račanský v týmu chybí, nebo již nepředvádí kvalitní výkony a Lízal asi ztratil odvahu reprezentovat. Pokud konstatuji, že Kermietovi zařazení juniorů do mužského týmu „téměř“ vyšlo, je to proto, že družstva sice získala dvě bronzové medaile, ale od zlata je dělil v obou případech jediný bod! Proto je trenérovo hodnocení výsledků zdrženlivé, nebo ví, že střelci měli na víc. Januš skončil s 576 devátý, což ovšem není před olympiádou vůbec špatné. Caknakise sice předstihl s 572 body Jonáš, ale bylo to proto, že si Tomᚠv konci závodu „neodpustil“ trestuhodné chyby, měl možná i na finále. Snad je lépe, když chyboval v Györu, než aby se mu to stalo v Aténách…Junioři byli oslabeni o své dva nejlepší střelce a tak na ME startovali mimo Losose nováčci Šimčák a Jukl. Bohužel se jim nepodařilo navázat na tradiční úspěchy svých starších kolegů.

V Praze, 17.04.04 Vladislav Šaňák

Spolupracujeme