Otázky dopingu a jeho kontroly se táhnou téměř celou sportovní historií, ale největím problémem se staly v posledních třiceti letech. Obecně lze dopingové látky charakterizovat jako preparáty, mající vést ke zlepení kondice, sniování únavy nebo alespoň pocitu únavy a předevím povzbuzování k dalímu výkonu. Hned na úvod je třeba připomenout, e doping není pouze problematikou sportu nebo dokonce jen vrcholového sportu. S látkami zařazenými mezi dopingové skupiny se běně setkáváme v řadě fit center a posiloven a jsou rozířeny mezi běnou populací a dokonce i mezi adolescenty a dětmi. Nejhorí na tom je, e je podávají laici bez konzultace s lékaři a bez lékařského předpisu.
Světový antidopingový kodex novelizovaný k 1.1.2004 dělí zakázané látky a metody na dvě velké skupiny. V prvé jsou takové, které jsou zakázány při soutěi, v dalí skupině pak ty, které jsou zakázány při soutěi i mimo soutě. Mnozí sportovci se mylně domnívají, e během své sportovní činnosti nesmějí být uvedenými látkami nikdy léčeni. Látek v I. skupině vak nesmí být pouito předevím během soutěe, případně musí být dodren časový odstup mezi jejich podáním a soutěemi. V nezbytném případě můe být sportovec léčen i léky z II. skupiny, pak ovem musí dočasně ukončit závodní činnost.
Dalí velice rozířenou nesprávnou domněnkou je přesvědčení sportovce, e má-li lék předepsaný lékařem, případně lékařskou zprávu, bude samozřejmě osvobozen při pozitivní dopingové kontrole. Sportovec, který potřebuje léky z oblasti zakázaných látek, můe poádat o tzv. terapeutickou výjimku. Lékařsky zdůvodněná ádost se podává pro domácí soutěe Českému antidopingovému výboru, pro zahraniční Světové antidopingové asociaci (WADA). Sportovec smí soutěit, pokud obdrí povolení. Jde o velmi komplikovaný postup s nejistým výsledkem. Na některé skupiny zakázaných látek se vak vztahuje tzv. zkrácený postup podle článku 8 Mezinárodního standardu pro terapeutické výjimky. Podrobnosti a úplné znění vech platných dokumentů lze nalézt na http://www.antidoping.cz a na http://www.wada-ama.org.
I. Zakázané látky při soutěi.
S 1 Stimulancia
Stimulující látky zahrnují různé typy léků, které zvyují bdělost, zmenují únavu, mohou podporovat soutěivost, ale také vzbuzovat pocity nepřátelství. Jejich pouití můe vyvolat ztrátu soudnosti, co vede v některých sportech k úrazům. Amphetamin a příbuzné látky mají neblaze proslulé renomé. Historie sportu zná řadu úmrtí po jejich podání za podmínek maximálního fyzického vypětí. Neexistuje ádné lékařské oprávnění k pouití amphetaminu ve sportu.
Jednou ze skupiny stimulujících látek jsou sympatomimetické aminy, jejich příkladem je efedrin. Ve vyích dávkách tento typ látky povzbuzuje duevní činnost a zvětuje krevní průtok. Mezi nepříznivé účinky patří zvýený krevní tlak, bolest hlavy, zrychlení srdeční akce, poruchy srdečního rytmu, úzkost a třes.
Tyto látky bývají v niích dávkách často přítomny v lékových přípravcích, které se uívají při nachlazení či senné rýmě a také mohou být zakoupeny bez lékařského předpisu. K jejich zneuití dochází často omylem, případně z neznalosti. Proto upozorňujeme sportovce, e ádný lék na nachlazení, chřipku či sennou rýmu by neměl být pouit, ani by byl předtím lékařem či lékárníkem zkontrolován na obsah látek ze zakázané skupiny stimulancií.
Na rozdíl od dřívějích pravidel je nyní ze zakázaných stimulancií vyňat kofein.
S 2. Narkotika:
Působí jako analgetika ke zvládnutí prudkých bolestí. Mají značné vedlejí účinky, včetně útlumu dýchání a riziko fyzické i psychické závislosti.
Z této skupiny je povolen např. kodein, dihydrocodein, pholcodin, tramal a tramadal.
S 3. Kanabinoidy
Kanabinoidy (např. hai a marihuana) jsou zakázány. Navozují euforii a relaxaci s rizikem halucinací, a změn osobnosti. Tyto látky jsou sice zakázány pouze při soutěi, musíme si vak uvědomit, e zůstávají v organismu i několik týdnů. Dokonce i pasivní kouření marihuany, ke kterému dochází např. při pobytu na diskotéce, můe vést k pozitivnímu nálezu jetě po 7-10 dnech.
S 4. Anabolické látky
Anabolické látky jsou zakázány. Zahrnují testosteron a látky podobné. Jsou ve sportu zneuívány ke zvýení svalové síly, k nárůstu svalové hmoty, k rychlejímu zotavení a ke vzbuzení agresivity. Pouití je spojeno s nepříznivými účinky, které postihují předevím játra, kůi, kardiovaskulární a endokrinní systém
Kromě sportu jsou značně zneuívány u běné populace. Za úplatu jsou u nás běně k dispozici ve fit-centrech a posilovnách. Podle statistických výzkumů v USA se s jejich nelékařským podáváním setkalo 5 - 12% celé populace a 40 - 90% návtěvníků posiloven. V České republice je to 1.9% populace a 7-29% návtěvníků posiloven. Zatím je u nás trestné pouze nelékařské podávání osobám mladím 18 let.
Nepříznivé účinky anabolik: Poruchy jaterní funkce. Na kůi se objevuje akne. Vzestup cholesterolu, předevím frakce LDL, triacylglycerolů a pokles HDL cholesterolu vede k urychlení aterosklerotických změn. Ty mohou vést k rozvoji hypertenze. Zvýená hladina anabolik v těle vede zpětnou vazbou k utlumení hypofyzárních gonadotropinů. To má za následek zmenení varlat a sníení produkce spermií. Anabolický efekt se projevuje předevím na svalech. Svalové úpony anabolika vak ji pozitivně neovlivňují, naopak naruují pevnost vaziva. Snáze pak vznikají ruptury lach. Často je takto postiena Achillova lacha.
U en se kromě některých výe popsaných změn vyvíjí maskulinizace, která se projevuje zhruběním hlasu, muským ENGINEm ochlupení a poruchami menstruace. U mladistvých a dětí vede podávání anabolik navíc k předčasnému zkostnatění růstových chrupavek, co má za následek zabrzdění, a úplné zastavení růstu. Anabolika mohou podporovat růst nádorů, předevím prostaty a jater. Uvádí se i genotoxické riziko.
S 5. Peptidové hormony
Následující látky jsou zakázány, včetně jejich mimetik, analogů a uvolňujících faktorů.
1. Erytropoetin (EPO). Tento glykoprotein je produkovaný předevím v ledvinách a reguluje syntézu erytrocytů. Nepříznivé účinky spočívají ve zvýení osmolality (zahutění) krve, co můe vést a k selhání oběhového systému při zatíení. Byly pozorovány i cévní komplikace (záněty il). Vlastní průkaz podávání erytropoetinu je obtíný pro krátký poločas rozpadu.
V posledních letech je snaha zvýit počet erytrocytů pomocí tzv. finských domků, co jsou prostory, kde se uměle navodí horské prostředí 3000-4000 m.n.m.. ádaného efektu se dosahuje tréninkem ve vysoké nadmořské výce a spánkem ve finských domcích. Tento postup zatím mezi doping zařazen není. V některých sportech se provádějí kontroly mnoství hemoglobinu (Hb) a hematokritu (Htc) před závody. V cyklistice je povolená hranice Htc 0.5, v běeckém lyování je hranice Hb 185 g.l-1 pro mue a 165 g.l-1 pro eny. Při překročení těchto hodnot není sportovci po dobu 14 dnů povolen start v závodech. Poté se musí znovu podrobit testování. Sportovec není potrestán, protoe ke zvýeným hodnotám Hb a Htc lze dospět i jinak ne dopingem.
2. Růstový hormon (HGH) a insulinu podobný růstový faktor (IGF-1). Zneuití je neetické a nebezpečné pro nepříznivé vedlejí účinky, jako např. alergické reakce a vznik cukrovky.
3. Choriongonadotropin je zakázaný pouze u muů. Vede ke zvýené produkci endogenních androgenních steroidů, a proto se jeho podávání povauje za rovnocenné podávání testosteronu.
4. Hypofyzární a syntetické gonadotropiny (LH), zakázané pouze u muů
5. Insulin. Sportovec diabetik musí zaádat o terapeutickou výjimku.
6. Kortikotropiny. Jsou zneuívány ke zvýení krevní hladiny endogenních kortikosteroidů, zejména k dosaení euforického účinku.
S 6. Beta-2 agonisté
Beta-2 agonisté včetně jejich D- a L-isomerů jsou zakázány kromě toho, e formoterol, salbutamol, salmeterol a terbutalin jsou povoleny pouze při inhalaci k prevenci a/nebo léčbě astmatu a zátěového astmatu nebo zátěí vyvolané bronchiální konstrikce. Je vak u nich poadována lékařská zpráva v souladu s článkem 8 Mezinárodního standardu pro terapeutické výjimky.
S 7. Látky s antiestrogenní aktivitou
Inhibitory aromatáz, klomifen, cyklofenil, tamoxifen jsou zakázány pouze u muů.
S 8. Maskující látky
Jsou to produkty s potenciálem ovlivnění vylučování zakázaných látek, zamaskování jejich přítomnosti v moči nebo v jiných vzorcích uívaných pro dopingovou kontrolu, nebo změny hematologických parametrů. Zahrnují následující látky, ale nejsou omezeny pouze na ně: diuretika, epitestosteron, probenecid, plasmaexpandery (např. dextran, hydroxyetylkrob).
Diuretika jsou zneuívána ze dvou důvodů :
a) k rychlému sníení váhy ve sportech s váhovými kategoriemi
b) ke sníení koncentrace zakázaných látek v moči pomocí rychlejího vyměování moči s cílem minimalizovat detekci dopingových látek.
Zneuití diuretik zahrnuje zdravotní rizika vyplývající předevím ze ztráty tělesné vody v průběhu sportovního výkonu. Kromě toho, záměrné pokusy sniovat uměle váhu s cílem startovat v nií váhové kategorii, nebo ředit moč, jsou jasnou manipulací a z etického hlediska nepřijatelné.
S 9. Glukokortikosteroidy
Glukokortikosteroidy jsou zakázány, kdy se podávají ústy, konečníkem, nitroilní nebo nitrosvalovou aplikací. Vechny dalí způsoby podávání (např. oční nebo nosní kapky, masti) vyadují lékařskou zprávu v souladu s článkem 8 Mezinárodního standardu pro terapeutické výjimky.
Na rozdíl od dřívějích antidopingových pravidel není ji omezena aplikace lokálních anestetik (prokain, mesocain) !
Zakázané metody.
M 1. Zvyování přenosu kyslíku
Následující metody jsou zakázány:
Krevní doping, co je podání krve nebo červených krvinek a jim podobných produktů, kromě lékařsky odůvodněného podání. Jako doping se u téměř neuívá, nahrazuje se erytropoetinem a finskými domky.
Podání produktů, které zvyují spotřebu kyslíku nebo transportní kapacitu krve pro kyslík, například erytropoetinů, modifikovaných hemoglobinových produktů včetně krevních náhraek zaloených na hemoglobinu, mikroenkapsulovaných hemoglobinů apod., ale neomezených pouze na ně.
M 2. Farmakologická, chemická a fyzikální manipulace
Je to pouití látek a metod, včetně maskujících látek, které mění, pokouejí se měnit nebo je podezření, e mohou změnit integritu a právoplatnost vzorků odebraných při dopingové kontrole. Tyto metody zahrnují cévkování, náhradu či záměnu vzorku moči, bránění ledvinovému vyměování a ovlivňování koncentrací testosteronu a epitestosteronu, ale nejsou omezeny pouze na ně.
M 3. Genový doping
Genový nebo buněčný doping je definován jako neterapeutické pouití genů, genových elementů a/nebo buněk, které mají schopnost zvýit sportovní výkon.
II. Látky a metody zakázané při soutěi a mimo soutě
Zakázané látky
Zahrnují vechny látky a metody uvedené v přísluných skupinách části I.:
S4. Anabolické látky
S5. Peptidové hormony
S6. Beta-2 agonisté
S7. Látky s antiestrogenní aktivitou
S8. Maskující látky
Zakázané metody
M1. Zvyování přenosu kyslíku
M2. Farmakologická, chemická a fyzikální manipulace
M3. Genový doping
III. Látky zakázané v určitých sportech
P 1. Alkohol
Pouívá se k omezení zábran a zvýení agresivity. Působí negativně na psychomotorické funkce (přesnost, koordinace). Je zakázaný pouze při soutěi ve vyjmenovaných sportech. Sportovní střelba není mezi tyto sporty zařazena. Detekce se provádí dechovou zkoukou a/nebo rozborem krve.
P 2. Beta-blokátory
Beta blokátory sniují aktivitu sympatického nervového systému. Sniují minutový srdeční objem a tím i výkonnost ve větině sportů. Jejich pouití je proto nepravděpodobné u vytrvalostních disciplin. V některých sportovních odvětvích se vak zneuívají pro svůj sedativní efekt a sníení srdeční frekvence. Beta-blokátory jsou zakázány při soutěi ve vyjmenovaných sportech.
V lukostřelbě a střelbě (ISSF) jsou zakázány v soutěi i mimo soutě !!
P3. diuretika
Jsou zakázána při soutěi i mimo soutě ve vech sportech jako maskující látky.
Tento článek má za cíl seznámit sportovce, trenéry a funkcionáře se současnými antidopingovými předpisy, a tím se vyvarovat moných omylů. Snahou vech zainteresovaných osob by měla být i prevence spočívající v individuální a skupinové osvětě.
Doc.MUDr.Václav Zeman,CSc.
lékař české střelecké reprezentace