Měsíc před OH v Aténách se sjela na mezinárodní střeleckou soutě do Barcelony téměř celá pukařská Evropa. Chybí zde snad jen pár zemí bývalého východního bloku (např. Slováci a Maďaři ). Účastní se zde větinou pistolářská a pukařská drustva, která pojedou na OH 2004, a to včetně kompletního týmu Rusů a Němců. Dále jsou zde střelci z FRA, GBR, POL, POR, ITA, SWE, NOR, DEN, FIN, NED, ISR, AUT, SUI a domácí panělé. Soutěe ve střelbě na běící terč ani soutěe v brokových disciplínách nejsou součástí programu. Závody na olympijské střelnici v Mollet del Vallés v Barceloně se konají na popud samotných panělů a nesou název International Grand Prix / Gran Premio Internacional. Pozvání jsme přijali velmi rádi, nebo střelcům tato soutě umoní vyplnit díru mezi posledním SP v Miláně, konaném v polovině června, a mezi OH, které začínají v polovině srpna.
Nae skupina, vedená vedoucím panem aňákem, čítá celkem 5 sportovců (KůrkováK, Bečvář, Jeřábek, Tenk, HykováL) a dva trenéry (já a pan Putna). V Barceloně nás v úterý přivítalo mnohem vlídnějí počasí, ne jaké panuje u nás. Jasno, teploty okolo 27 stupňů a slabý vítr jsou podmínky pro střelce přívětivé. Ubytované jsou vechny výpravy v hotelu kousek od Barcelony v části Sabadell. Odtud je to ca. 20km do centra hlavního města panělska. Dopravu na střelnici a zpět zajiuje pořadatel autobusovou kyvadlovou dopravou a cesta jedním směrem trvá okolo 30 minut. Malé problémy jsme měli (a s námi také vechny dalí výpravy) při prvním příjezdovém dnu na střelnici, co byla středa, kdy se konaly tréninky. Trochu jsme si počkali před bránou do areálu, ne pořadatelé vydají akreditace ke vstupu. Nakonec z toho byla jen papírová cedulka s natitěným jménem. Celý střelecký areál spadá toti ji delí dobu pod policii a svému původnímu účelu slouí ji minimálně. Převáně zde probíhá střelecký výcvik policie a dalí policejní studijní aktivity. Je to taková malá policejní akademie. Pořadatelé dostali pro tyto mezinárodní závody výjimku, a tak jsme mohli absolvovat závody na výborně vybavené střelnici. Jediné, co zde chybělo, bylo nějaké restaurační zařízení. Malý bufet, který zde obsluhovali místní, neměl dostatečnou kapacitu a tak si raději kadý něco k snědku přivezl ji ráno s sebou.
Program byl tak trochu panělský. Začínalo se kadý den ráno v devět a končilo se často i okolo osmé večer. NA střelnici s takovou kapacitou bychom dokázali asi poskládat program stejné soutěe mnohem efektivněji. Zde se jeden den trénovalo, druhý den probíhaly soutěe v desetimetrové hale a dalí dva dny na střelitích 25 a 50m. Kombinace, e by se střílela nějaká vzduchová disciplína s kulovou v jeden den se zdála být pořadateli příli komplikovaná. Jinak ale tyto závody neměli chybu. Doprava jezdila dle rozpisu na minutu přesně, finálové soutěe proběhly bez problémů a střelci se za to odvděčili po větině skvělými výkony.
Hned první soutění den, kdy probíhaly závody na 10m, se pochlubili pukoví střelci vysokými výkony. Do finále muů bylo potřeby 593 a na vítězství dokonce 598b. Nai nestartovali, nebo nebudou startovat v této disciplíně ani na OH, a tak se v přípravě věnují malorákám. V enách byly výkony velmi vysoké. Třikrát bylo dosaeno 399 bodů a třikrát 398 bodů. Do finále se dostalo jen na dvě závodnice s 397 body. V elitní osmičce jsme tentokrát, díky Katce Kůrkové, měli zastoupení. Postoupila s 398b. do finále jako pátá. Výborným nástřelem ve finále nakonec předhonila i soupeřky s o jeden dob větím základem a dokázala v této prestiní soutěi zvítězit před Sondou Pfeischiffter a Ljubov Galkinou. S celkovým finálovým výsledkem 503,4 zaostala v této disciplíně pouhé tři desetiny za vlastním Českým rekordem. Tento den se do finále dostala také Lenka Hyková s nástřelem 382b. a po velmi povedeném finále postoupila na 4. místo. Martinu Tenkovi finále o bod uniklo (580b.).
Druhý den byly na programu obě pukové třípolohové soutěe. Ráno se přes 1170 bodů přehoupli Khadjibekov (1174) a Eckhardt (1173). Přestoe do finále bylo potřeba jen 1158 bodů, bylo to nad síly naich muů. Tomá Jeřábek k tomu neměl daleko a po dvou polohách to vypadalo nadějně (395, 379) ale poslední poloha klečák, ho zradila. 381 bodů bylo málo. S celkovým nástřelem 1155 b. skončil na 10. místě. Václav Bečvář letos ve stoje nemá dobrý rok, a tak kdy ho neposlouchá ani poloha kleče, tak jsou celkové výsledky mizerné (1148b.). Jetě, e jeho silná poloha v lee, se lepí a dává naději, e by se mohl prosadit.
enskému standardu kralovala Sonja. Výkon 592 bodů je opravdu v této disciplíně málo vídaný a i kdy se jí finále úplně nevyvedlo, náskok tří bodů na Galinu se jen ztenčil, ale nezmizel. Výborně bojovala i Katka, která se i v této disciplíně dokázala mezi elitu s 581b. prosadit. Finále se jí sice nevyvedlo a skončila sedmá, ale potěila velmi profesionální prací v základě a o jejím závodě se dá říci, e tentokrát výsledek je nií, ne by takové práci sluel. Někdy to samozřejmě bývá také naopak horí práce, více těstí a výsledek je stejný. To je sport. Pistoláři měli volno a plně to vyuili pro tréninky. Pořadatelé ponechali po celou dobu přístupnou vzduchovku pro tréninky a tak toho mnozí vyuili.
Poslední soutění den jsem očekával útok naich pukařů na finálové pozice. Bohuel se jim to opět nepodařilo, přesto, e Václav Bečvář byl blízko. est výsledků 597b. a dalí čtyři 596b. jsou důkazem toho, jak výborné bylo počasí. Václav začal skvěle teista, ale nedotáhl to do konce a vypadl na plichtu. Tomá se zase naopak trápil zpočátku (294) a konec měl výborný (299). Ve finále jsme tedy opět chyběli ale není třeba zoufat. Leák je leák a záleí jak kdo se kdy vyspí.
Výborně si ve svých závěrečných disciplínách vedli nai pistoláři. Martin Tenk se do finále probojoval výkonem 564b. po velmi slibné práci, kterou trochu znehodnotil nízkou poslední polokou 90 b. Ve finále naopak poslední ranou 10,4 předstihl Poláka Knapika, který měl v základě o bod víc. Celkové vítězství si udrel Rus Nestrujev se základem 570b.
Také Lenka Hyková se snaila velmi dobře 585 bodů je výborný výkon. Lenka opět naznačila, e se chce ve pičce zabydlet na delí dobu. Skončila celkově druhá za Němkou Dorjsuren Munkhbayar, která výkonem 592 + 102,0 vytvořila nový rekord Německa.
Poslední prověrka tedy dopadla z větí části výborně. Některé poznatky ze zdejího startu se dají jetě pouít v závěrečné přípravě na Atény, které začínají ji za necelý měsíc. Pukaři s Martinem Tenkem odjídějí do olympijské vesnice ji 31. července, aby vyuili monosti tréninku na OH střelnici, která se otevírá také 31.7. Budou tam po dobu tří dnů trénovat a vrátí se jetě do definitivního odjezdu na OH domů. Katka, Martin a Lenka pak odlétají 10.8. a oba dalí pukaři mají naplánovaný odlet do Atén na soutěe OH a na 17.8., protoe nestartují ve vzduchovce.
Petr Kůrka pukový reprezentační trenér ČR