Czech
Shooting
News
-
aktuální dění

ČESKÝ STŘELECKÝ SVAZ, z.s.

Olympijský úspěch střelců

Zdroj: Vladislav Šaňák
Datum: 31.08.2004
e-mail: sanak@shooting.cz

Osmičlenná skupina reprezentantů ve sportovní střelbě se opět podílela na zisku medailí českého olympijského týmu v Athénách. Díky skvělým výsledkům Kateřiny Kůrkové v disciplíně vzduchová puška a Lenky Hykové ve sportovní pistoli střelci získali bronzovou a stříbrnou medaili a zaslouží si ohromnou gratulaci k tomuto vynikajícímu úspěchu. Děvčata nezklamala naděje svých sportovních příznivců a vlastně celé sportovní veřejnosti, která byla díky intenzivnímu zájmu médií o šancích a výsledcích jednotlivých střelců velmi podrobně informována. Vůbec onen neobvyklý zájem médií se stal zvláštním fenoménem, provázející střelce při athénských olympijských hrách. Střelci totiž nejsou na mimořádný zájem sdělovacích prostředků zvyklí a můžeme se domnívat, že v některých případech obrovská publicita stála v pozadí nečekaných selhání dokonce i zkušených závodníků.

Odhad šancí

Před odjezdem do Athén byl prakticky každý kdo se podílel na přípravě olympioniků často dotazován novináři na šance našich reprezentantů v jednotlivých disciplínách. Píšící novináři v Praze se chtěli informovat hlavně o favoritech, novináři v Aténách zase chtěli vědět, který den mají přijet na střelnici a uvidí boje o medaile s našimi střelci. Na tyto otázky bylo skutečně těžké odpovědět, novináři těžko chápali, že v některých disciplínách je favoritů až pětadvacet. Také nechápali, proč někteří vítězové světových pohárů nemusí být jistými olympijskými medailisty, když například v atletice lze favority celkem snadno odhadnout. Snažili jsme se jim vysvětlit, že u střelby má vliv na výkon mnoho různých faktorů, třeba také právě ona výše zmíněná publicita, jež ovlivňuje psychiku závodníka. Ne každý dovede před závodem vymazat z podvědomí, jestli je nebo není považován za favorita a nedomýšlet, co bude v případě úspěchu, případně neúspěchu následovat. Před olympiádou jsme byli za publicitu střelectví nesmírně vděční, nᚠsport si užíval své „minuty slávy“. Když ale v nejčtenějším českém denníku MF Dnes vyšla na titulní straně fotografie Katky Kůrkové s tím, že patří k favoritům, byla to pro střelectví bomba. Fantastická reklama pro naši střelkyni a tedy pro celý střelecký sport! Po úspěších našich děvčat v olympijských soutěžích neuvěřitelný zájem medií pokračoval. Také proto, že ještě nejméně týden po zahájení her bylo střelectví jediným medailovým sportem. Ještě stále ve mně osobně přetrvává pocitu obdivu, že Katka Kůrková odolala mediálnímu tlaku a vybojovala olympijskou medaili. Veškerý zájem byl totiž soustředěn na ni, její disciplína se střílela jako první, Kateřina je mistryní světa i Evropy, pro novináře tedy jasnou favoritkou, přičemž napětí ještě zvyšovala i návštěva presidenta republiky na střelnici. Podobnému tlaku byl vystaven i Martin Tenk, vyhlášený nejlepším střelcem roku 2003. Ostatní na tom byli o něco lépe, zájem médií byl spíše jen občasný. Nejklidnější to asi měli puškaři, novináři se zajímali např. o Václava Bečváře hlavně kvůli tomu, že to byl nejstarší člen výpravy a asi považovali za zábavné jeho prohlášení, že bude startovat ještě za čtyři roky v Pekingu.

Nejsilnější je Čína

Většina čtenářů určitě ví, že účasti na olympiádě předchází období náročných kvalifikací. Počty získaných míst pro OH jsou pak celkem přesným ukazatelem síly jednotlivých členských států ISSF. I když je třeba brát v úvahu, že množství QP pro jednotlivé kontinenty není rozděleno spravedlivě, nebo zde velkou roli hraje i „politika vlajek“ (snaha po co největším počtu států na OH), přece jen je počet QP důležitým ukazatelem. Z tohoto hlediska je střeleckou velmocí Čína se šestadvaceti kvalifikačními místy. Následuje Rusko s dvaceti čtyřmi a dále USA a Austrálie s jedenadvaceti místy. Také Německo se dvaceti a Koreu se šestnácti místy můžeme počítat k nejsilnějším zemím. Česká republika získala osm míst a to jí řadí na deváté až patnácté místo v pomyslném žebříčku úspěšnosti. Bylo také již publikováno, že se Mezinárodní sportovní střelecké federaci ISSF podařilo dosáhnout účasti celkem jednoho sta šesti států v Aténách. To je jistě pádný argument proti úvahám zrušit střelectví na OH. Podíváme li se však na věc pozorněji, zjistíme, že „politika vlajek“ přechází již do extrému, který škodí samotnému sportu. V rozpisu QP pro Atény je totiž uvedeno celkem 57 států, které získaly jediné kvalifikační místo, to je celkem 54 procent zemí převážně s „darovanou“ účastí. Vezmeme li v úvahu, že z celkových 390 míst se do přímého rozdělení prostřednictvím kvalifikačních soutěží dostane asi 340 QP, k dispozici pro politiku jsou i vrácené QP od některých silných federací. Taktizování s rozdělením zbývajících karet nevede ke vzájemné důvěře mezi vedením ISSF a jednotlivými členskými zeměmi. Např. v měsíci květnu jsme byli na předolympijském testu v Aténách ujišováni, že ISSF rozdělila zbývající QP pouze a výhradně státům, které neměly ani jediné kvalifikační místo. Nebyly údajně vzaty v úvahu žádné žádosti o divoké karty, tedy ani naše na žádost o přidělení QP pro Davida Kosteleckého. S velkým rozčarováním jsme pak za nějakou dobu zjistili, že jsme si sice v ISSF všichni rovni, ale někteří jsme si přesto rovnější. Další QP k těm, které již mají, dostali např. Kypr na skeet, Rakousko na disciplínu VzPu 40 a někteří další. O nelogičnosti systému svědčí i to, že Austrálie vybojovala celkem 21 QP. Podle dosažených výsledků se však s jedinou bronzovou medailí v disciplíně trap řadí mezi druhou desítku států podle úspěšnosti sportovní střelby na OH v Aténách. To znamená, že počty QP, umístěné do jednotlivých oblastí, nejsou rozděleny adekvátně.

Nejvíce medailí Rusko

K posouzení celkové úspěšnosti jednotlivých států mohou sloužit různá kriteria, často používaným postupem je srovnání pořadí zemí podle počtu získaných medailí. To samozřejmě nemusí reálně odrážet aktuální stav rozvoje sportu v dané zemi, na OH se nestřílí soutěže družstev, výsledky často ovlivňují náhodné okolnosti atd. Berme tedy následující řádky s rezervou, popisuji jen současný stav. Nejvíce medailí získalo Rusko, je na čele pořadí se ziskem deseti medailí (3-4-3), následováno Čínou s devíti cennými kovy (4-2-3). Za těmito státy je značný propad a skupinku se třemi medailemi tvoří Spojené státy, Německo a Korea. Od šestého do desátého místa následují země se dvěma medailemi, Maďarsko, Bulharsko, Česko, Azejbardžán. Ostatní státy, do celkového počtu 21 zemí, získaly jednu medaili. Jsou to např. Kuba, Finsko, Ukrajina, Austrálie, Španělsko, Rakousko atd. Bez medaile zůstaly ze silných zemí překvapivě Francie a Polsko. Totéž postihlo na minulé olympiádě i Německo, přesto by nikdo nemohl tvrdit, že Německo není střelecká velmoc. Olympijská soutěž je zkrátka specifický závod, kdo vyhraje, zapíše se trvale do historie sportu.

Překvapivá selhání

Kdo někdy závodil, mohl by jistě potvrdit, že střelba dokáže přivézt závodníka k euforii, ale dovede být také strašlivě krutá. Kolikrát si každý z nás myslel, že už na to přišel, že už ví, jak střílet, že bude vyhrávat. Ale prohry někdy přicházejí v nejméně vhodném a nečekaném okamžiku. Na to jsem si poprvé vzpomněl při sledování disciplíny vzduchová pistole v kategorii žen v Aténách. Sedl jsem si za čínskou střelkyni Tao Luna, která vyhrála olympiádu v Sydney, následně byla novináři zvolena střelkyní roku a pamatuji se, že měla velké střelecké plány. Je to zralá a zkušená střelkyně a považoval jsem ji za favoritku. Chtěl jsem se dozvědět, jak při vrcholném závodě pracuje, jakou má taktiku a jak tvoří výsledek. Už při nástřelu jsem si všiml, že něco není v pořádku, nemohla přenést střední zásah z levé strany do středu, tedy „přecvakat“. Později se jí to zhruba podařilo, asi po dvaceti minutách přešla do soutěže. Byla nejistá, odkládala, střílela devítky, přičítal jsem to nervozitě. První položku nastřílela 94 s jednou osmičkou. Předpokládal jsem, že vše postupně dožene, nastřílí vysokou položku a vrátí se do pořadí mezi nejlepší. Ona však už střílela jen hůř a hůře. Po položce 93 následovaly série 89 a 90. Nepomáhalo, že ji trenér třikrát odvolal, z toho jednou po zásahu do sedmičky. Bývala by pokračovala i po této chybě bez přerušení dál, byla již v jakémsi šoku. Výsledkem 366 bodů skončila třetí od konce na třicátém osmém místě, mezi závodnicemi z exotických krajin. A to byla favoritkou na zlato! Po závodě se k ní seběhli čínští novináři a několik televizních kamer a Luna musela vysvětlovat, co se stalo. Podobně na mě zapůsobil nᚠzávodník Mirek Januš. Zkušený borec, vítěz dvou Světových pohárů v letošním roce, účastník třetí olympiády. Mnoho z nás jej tipovalo přinejmenším na finále a on totálně zklamal, nejvíce asi sám sebe. A jak asi bylo Američanu Emmonsovi, který před poslední ránou ve finále LM 3x40 suverénně vedl a mohl docílit nevídaného „double“, to je zisku zlaté medaile v závodě vleže i ve standardu 3x40? Poslední výstřel směřoval do sousedova terče a Emmonsovi započítali nulu. Po počátečních rozpacích to vzal s nadhledem, vše mu nejspíše dojde až později. Takový je prostě sport a sportovní střelba obzvláště.

Skvělý začátek

Závod Kateřiny Kůrkové ve vzduchové pušce byl detailně popsán v médiích, proto se omezím spíše jen na opakování gratulace ke skvělému úspěchu. Nevím, zda dokážeme takto s odstupem dostatečně docenit, co naše mladá střelkyně dokázala. Podle mého názoru je její výkon 398 bodů v Aténách výjimečný zvláště tím, že jej Kateřina nastřílela v situaci, kdy se od ní tento výkon očekával. Bylo to v době zahájení her, v prvním závodě, za přítomnosti snad všech českých novinářů, akreditovaných v Aténách, za ohromného zájmu sportovní veřejnosti. V disciplíně, která je tak citlivá na psychiku a přesnou jemnou koordinaci, kdy jediná chybička může závodníka vyřadit z boje o přední umístění. To vše platí dvojnásobně i při účasti ve finále, kde se počítá na desetiny bodu. Kateřina všechny nástrahy prvního závodu zvládla a zisk medaile přinesl ohromnou radost všem sportovním příznivcům a fanouškům sportovní střelby. Katka se stala miláčkem medií, její milé chování a bezprostřední sympatický projev velice pomohl i propagaci střelby v České republice.

Tenk dvacátý

Martin absolvoval svůj první start v sobotu 14.8. v disciplíně vzduchová pistole. Začal položkou 93, odkládal, bojoval s nervozitou i nejistotou. Postupně se zlepšoval a dostal se dokonce v průběžném pořadí do pásma postupu do finále. Bohužel poslední položka 95 bodů jej odsunula na dvacáté místo. Přesto jeho výkon 577 bodů není zklamáním, nᚠnejlepší střelec měl v průběhu roku poměrně vážné zdravotní problémy, které mu znemožnily dokonce i březnový start na Mistrovství Evropy ve střelbě ze vzduchových zbraní. Léčil se až do konce května, v závěru přípravy absolvoval pouze jediný SP v Miláně. Podle mého názoru mu starty v soutěžích před OH chyběly. Martin se na tyto okolnosti nikdy nevymlouval, ale v minulých letech vypadala jeho závěrečná příprava jinak. Je to škoda, boj o bronzovou medaili byl otevřený s výsledky od 582 do 584 bodů. Jen Rus Něstrujev a Číňanem Wangem výsledky 591 resp. 590 nenechali nikoho na pochybách, kdo bude bojovat o zlato.

Diamond zklamal příznivce

Druhý soutěžní den debutovala na OH Lenka Hyková. Ve vzduchové pistoli zatím ještě nepatří do světové špičky i když některé její výkony dávají naději, že nejlepší světové střelkyně bude brzo „prohánět“. Závod se jí vcelku vydařil, šestnácté místo a výkon 380 bodů není ostudou. Na finále však bylo zapotřebí o čtyři body více a právě tolik stačilo budoucí olympijské vítězce Kostevičové po senzační střelbě ve finále ke zlaté medaili. Získala ji nakonec po rozstřelu se Sekaričovou, díky zásahu 10,2 proti 9,4 bodu její zkušené soupeřky. V neděli byla rovněž zakončena soutěž v disciplíně Trap, kde jsme neměli zastoupení. Zcela suverénně zvítězil Rus Alipov se 124 + 25 zásahy před Italem Pelielem a reprezentantem Austrálie Wellou. Famózní dvojnásobný olympijský vítěz Diamond skončil se 119 zásahy osmý.

Gonci bronzový

V pondělí 16.8. naši střelci trénovali, nikdo z nich v soutěžích ve vzduchové pušce mužů ani v trapu žen nestartoval. Puškaři se soustředili pouze na malorážku, ve vzduchovce neměli potřebnou výkonnost. Soutěž se stala kořistí Číňanů, kteří s převahou obsadili první a druhou příčku výkony 599 a 598 bodů. Josef Gonci se probojoval ze čtvrtého místa s 596 body k bronzové medaili a očekávali jsme, že to nemusí být v boji o medaile jeho poslední slovo.

Tenkův den „D“

Příznivci Martina Tenka se dočkali, v úterý nastupoval ke své hlavní soutěži v libovolné pistoli. Samozřejmě, že výchozí situace, ovlivněná Martinovým výpadkem v přípravě byla stejná, jako ve vzduchovce. Martin je však zkušený střelec a čekalo se, že závod na 50 metrů nebude problémy přípravy tolik ovlivněn. Na střelnici foukal vítr směrem do střelců, což bylo velmi nepříjemné a závodníci museli prokázat ohromnou dávku bojovnosti a trpělivosti a velkou roli sehrávalo také sportovní štěstí. To Martinovi tentokrát chybělo, střelil celkem osmkrát zásah 9,9 bodů, což je neskutečná smůla. Do finále mu přitom chyběl jediný bod, s 559 skončil devátý. Pokud by se do finále probojoval, měl by skvělou šanci bojovat o medaili, nebo na bronz stačilo korejskému střelci pouhých 93,7 bodu! Škoda, Martin dal do závodu všechno, tentokrát to však nevyšlo. Ve svém úsilí bude pokračovat, pokusí se vybojovat místo pro Peking a tam se znova s nejlepšími střelci světa utká. Svůj závod absolvovali také střelci v double trapu, v němž ještě na minulé olympiádě startoval Jiří Gach. Od té doby se změnil jak způsob střelby, tak okruh favoritů. Zvítězil závodník Spojených Arabských Emirátů Almaktoum se 189 zásahy, což byl vyrovnaný olympijský rekord.

Skvělá Hyková

Středeční ráno začalo pro české účastníky OH studenou sprchou v podobě výsledků obou našich střelců na běžící terč. Nejdříve k soutěži ve střelbě pomalých běhů nastoupil Mirek Januš, který v dubnu vyhrál v Aténách předolympijskou soutěž a byl velkou nadějí na postup do finále. Zpočátku se mu nedařilo, ale po položkách 95 a 97 to ještě nevypadalo na debakl. Bohužel poslední položka 91 bodů a celkový výsledek 283 jej odsunul na konec startovního pole. Vzápětí nastoupil TomᚠCaknakis, který zahájil sérií 88 kruhů a ztratil hned v úvodu tolik bodů, jako jindy za celý závod. Bylo jasné, že oběma střelcům už nemůže pomoci ani zázrak v rychlých bězích. Ve stejné době probíhala první směna závodu ve sportovní pistoli, naše Lenka Hyková nastupovala až ve druhé skupině v půl jedenácté. Po nástřelu nezaváhala a první položku „vystřihla“ 49 bodů. Výtečně pracovala po celý závod a její úsilí bylo korunováno senzačním výsledkem 294 bodů (99, 98, 97). Ona to samozřejmě nemohla vědět, ale tento výsledek způsobil doma i v Aténách doslova šok. ČTK začala již po mířené uvádět, že Lenka postupuje na prvním místě do finále, což byl ovšem omyl, na střelnici se začali sjíždět novináři, všichni se ptali, jak umí střílet druhou část, otočný terč…Lenka zvládla i druhou část soutěže, 294 bodů jí zajistilo s celkovým výsledkem 588 kruhů postup do finále na druhém místě! Postup mezi nejlepších osm je sám o sobě pro tuto mladou střelkyni úspěch, ale všichni jsme doufali, že Lenka zvládne i posledních deset ran finále! Po první sérii nám zatrnulo, náskok před Bulharkou Grozděvou se ztenčil na dvě desetiny. Lenka však skvěle odstřílela druhou pětirannou sérii a skončila stříbrná! Je to fantastický úspěch naší juniorské mistryně Evropy, je to fantastický úspěch našeho střelectví! Když Lenka stála na stupních vítězů, prolétly mi hlavou některé události, jež doprovázely Lenčinu cestu k úspěchu. Vzpomněl jsem si, jak ji státní trenér Putna na ME v Plzni postavil jako juniorku do družstva žen, aby bojovala o Atény. Po závodě Lence rozhodčí oznámili, že vystřílela kvalifikační místo, ale vzápětí se dozvěděla, že to není pravda. Pak přišla informace o dopujících Albánkách, Lenka tedy měla QP pro olympiádu. Následovala kampaň, abychom její kvalifikační místo vyměnili za jinou disciplínu. Oprávněnost nominace definitivně potvrdila v Sydney, kde skončila na SP druhá. V Miláně málem došlo k tomu, že by neabsolvovala dopingovou kontrolu, nevědomky odjela s ostatními domů a vozidlo se vracelo z dálnice na střelnici. Od tohoto okamžiku šlo již vše jako na drátkách. Vítězství na ME juniorů ve sportovní pistoli, kvalitní výkon na přípravné soutěži v Barceloně. A hlavně správně zvolený režim přípravy a odpočinku, správná strategie účasti v soutěžích, kvalitní koučování státním trenérem v rozhodujících momentech závodů. Výsledkem je skvělý úspěch, stříbrná olympijská medaile.

Ztrátu nešlo dohonit

Ve čtvrtek dokončili střelci na BT svou soutěž. Nejen že se nestal zázrak v podobě nečekaného výsledku v rychlých bězích, Janušovi ani Caknakisovi se opět nedařilo a skončili mezi poraženými. Výčitky za svůj výkon si ale nezaslouží, v přípravě udělali s trenérem Kermietem maximum a v Aténách se spíše jednalo o psychické selhání závodníků. To se ovšem může stát, nikdo není ze železa. Ve skeetu žen se Maďaři dočkali své první a také poslední střelecké medaile, jejich závodnice Igaly nastřílela 72 bodů a zlatou medaili získala díky čisté finálové položce 25 terčů.

Unavená Kateřina

Mezi některými diváky na střelnici v Markopoulu se našli optimisté, kteří typovali Kateřinu Kůrkovou do finále soutěže SM 3x20 ran. Zvláště po jejím skvělém začátku, kdy nastřílela 199 bodů vleže jejich očekávání vzrůstalo. Zázrak se však nestal, na střelbě vstoje a vkleče se již projevila Katčina únava z celkového pobytu a hlavně z výdeje energie v předchozím závodě. Nevadí, podstatné je, že Katka uspěla ve vzduchové pušce. Po standardu následoval závod mužů vleže, kde má české střelectví skvělou tradici. Přes málo přesvědčivé výkony v přípravě v letošní sezóně se od Bečváře i Jeřábka očekával souboj o finále, vždy jsou oba zkušení borci. Měli to těžké, pofukoval nepříjemný, měnící se větřík a hodně střelců si s ním nedokázalo poradit. Na postup do finále byl potřeba výkon 595 bodů, což by ovšem alespoň pro jednoho z nich neměl být nepřekonatelný problém. Očekávání však nesplnili, výsledky 592 Bečváře a 591 Jeřábka opravdu neodpovídají tomu, co se od specialistů pro závod vleže očekává. Zvláště když např. Emmons dokázal nastřílet 599 + 104,3 bodů, což bylo třeba na zlato a také další střelci předvedli, že to v Aténách jde: Němec Lusch a Gonci 598 bodů.

V rychlopalbě opět Schumann

Na rozloučenou s dosavadními pravidly rychlopalby nastříleli medailisté shodné, velmi kvalitní výkony 592 bodů. O pořadí rozhodovalo finále, ve kterém Schumann neponechal nic náhodě a výkonem 102,9 bodů odsunul oba ruské reprezentanty na stříbrný a bronzový stupeň. Soutěž ve skeetu začala pro nás velmi nadějně, Sychra nastřílel bezchybně první i druhou položku a s celkovým výsledkem 74 holubů končil po prvním dnu na nadějném třetím až sedmém místě.

Sychra těsně za finále

Na našeho nejlepšího brokaře byla soustředěna velká pozornost, s jednou chybou neztrácel kontakt s nejlepšími závodníky. Střílel až v druhé části celého startovního pole, což se ukázalo jako nevýhoda, nebo vždy po poledni se zdvihal větší vítr. Honza ve čtvrté položce minul dva terče, což byla velká škoda, ale účast ve finále stále ještě byla jeho moci. Potřeboval však nastřílet poslední, pátou položku bez chyby. Bojoval, přesto mu jediný holub „ulétl“. Výsledek 121 je bezesporu velmi kvalitní, ale v olympijské konkurenci stačil jen na deváté místo. Tentokrát však ani absolutní výkon v kvalifikaci nestačil na zlatou medaili. 125 holubů zasáhl Fin Kemppainen, ve finále však povolil na 24 a bodový součet 149 zásahů dotáhl Ital Benelli. V rozstřelu o zlatu byl Ital šastnější. Třetí skončil Kubánec Rodriguez se 122+25 zásahy. Puškaři Bečvář a Jeřábek stříleli svůj závod LM 3x40 stranou pozornosti diváků i medií, papírově neměli mít velké šance na přední umístění. Žádné překvapení se bohužel nekonalo, otázkou zůstávalo, zda a o kolik případně překonají hranici 1150 bodů, což je slušný juniorský výkon. Bečvářovi se to na rozloučenou s Athénami nepodařilo, Jeřábek střídal světlejší momenty s chybami a nakonec mu s 1155 body k postupu do finále scházelo 9 kruhů.

Celkový úspěch

Výsledky střelců na Olympijských hrách v Athénách jsou výtečným úspěchem našeho sportu. Vynikají zejména v kontextu s celkovým počtem medailí, kterých získala česká výprava celkem osm a právě celou jednu čtvrtinu zajistili pro Českou republiku sportovní střelci. Jsem přesvědčen, že společně můžeme být na výsledky našich reprezentantů střelců hrdí. Pokud však chceme udržet dosavadní úspěšnou bilanci střelectví na příštích Olympijských hrách musíme zahájit práci na přípravě k dalšímu vrcholu čtyřletého období už dnes.

Vladislav Šaňák, 30.8.2004

Spolupracujeme