Pohár SSK50 v rukou Hynka z Poličné

Zdroj: Jiří Doležal
Datum: 08.11.2004
e-mail: dolezal@shooting.cz
Před startem nové vzduchovkové sezóny, 6.-7.listopadu 2004, pořadatelé z SSK 50 Brno uspořádali 5. ročník VC SSK50 mládeže. Pořadatelé pozvali k soutěži mládež do 12 a 14 let pro VzPu 30 ran vleže a mladší dorostence do 16 let v disciplínách VzPu 40 a VzPi 40 ran. Organizátoři zopakovali ověřený program a to závodem s několika starty, jejichž součet určoval vítěze. Mladí „třicítkáři“ stříleli ve dvou dnech. V sobotu absolvovali dva starty a v neděli dopoledne jeden. Vítězové vzešli součtem tří startů. Dorostenci do 16 let v disc. VzPu40 a VzPi40 stříleli každý den jednou. K vítězství bylo zapotřebí nejvyššího nástřelu ze dvou startů.
Organizátoři pro tento nezvyklý program vytvořili podmínky tím, že zabezpečili ubytování pro případné zájemce na zimním stadionu v Rosicích nedaleko střelnice. Postarali se o výborný provoz bufetu „Marcelka“ přímo na střelnici. Při presenci závodníků, všichni mládežníci obdrželi upomínkovou tužku s logem pořádajícího SSK50.
S pomocí dvou sponzorů REDA, a.s. a JME Brno, a.s. zorganizovali závod spadající svou úrovní mezi vydařené. Ceny, které SSK50 do soutěže vložil se hodnotově pohybovaly přes 5 tis. Kč. ( discmany, Rádio s CD MP3, autotelevize, medaile, broušený putovní pohár a prémie 5 tis. diabolek). Hlavní sponzoři soutěže, REDA, a.s.věnovala drobné upomínkové ceny a JME, a.s. zapůjčila promítací videotechniku, která rozhodující měrou povýšila již tak vysokou úroveň závodů.
Na střelišti uprostřed sportovní vzduchovkové haly, přímo proti vchodu uvítalo závodníky velké promítací plátno, na kterém se barevně zveřejňovaly průběžné výsledky všech čtyř současně probíhajících disciplín. Nejen výsledky, ale i průběžné pořadí, takže ON-LINE výsledková světelná tabule byla středem pozornosti a zájmu všech trenérů i četného rodičovského doprovodu. Ve volných chvílích mezi směnami na se plátně zobrazovalo několik obrázků zachycených z různých směn a střeliš. O dobrou úroveň se též přičinili samotní závodníci. Výsledky mnohých závodníků, zejména „třicítkářů“ byly ve znamení rekordů. Medailisté dosahovali výkonů mistrovské a I. VT. Nejvyšším nástřelem s 895 bodů z 900 možných se držitelem putovního poháru stal třináctiletý Štěpán Hynek z Poličné. V kategorii „12“ se zrodilo velké překvapení. Vyhrála teprve desetiletá Nikola Mazurová z Doudleb nad Orlicí hezkým výsledkem 894 bodů (299, 298, 297) před Zdeňkem Čadkem z Poděbrad (298, 298, 297) a Tomášem Parýzkem z Hradce Králové (298, 298, 294). V pokročilejších „14“ byl suverénní již zmíněný vítěz Štěpán Hynek s 895 body (297, 299, 299) před Jiřím Dočkalem z Brněnského SSK Slatina (296, 297, 294). Třetí místo vybojoval Jindřich Babáček z Nového města na Moravě (296, 286, 284). Ve VzPi40 si suverénně vedl David Malúšek z SSK Poličná. Součtem dvou startů (375 a 377) výkonem 752 bodů zvítězil před domácím Janem Vodáčkem z SSK50 (357, 357). Třetí příčku vybojovala Lenka Inderková ze Šumperka (353, 354). Ve VzPu40 své kvality prokázala dorostenecká representantka Petra Kaštánková z Brna. Zvítězila celkovým nástřelem 774 bodů (387 a 387). Druhý skončil Hrabovský Adam z Poličné nástřelem 769 bodů (386, 383). Bronz vybojovala Tereza Munduchová ze Znojma nástřelem 761 bod (381, 380).
Pátý ročník VC SSK50 mládeže již má svoji historii. Přihlásilo se a přijelo přes 50 závodníků z 12 SSK, což bylo oproti loňskému čtvrtém ročníku výrazný pokles. Ředitel soutěže pan Doležal si postěžoval na účast, avšak s uspokojením kvitoval dosažené nástřely v disciplíně VzPu30 a zejména perfektní organizaci. Vždy po oba dny působilo pouze pět rozhodčích. S využitím zařízení Rika, které strojově hodnotilo prostřílené terče se předešlo případně možným protestům. Terče „třicítkářů“ se hodnotily také elektronicky. 90 startů po třiceti terčích a 14 startů po čtyřiceti ranách (celkem 3900 soutěžních terčů) značky Edelmann, zvládl jediný rozhodčí do 5 minut po posledním výstřelu. Pořadatelé tak otestovali nové masky a terče, které chtějí použít při MČR mládeže, které se bude konat v Brně ve dnech 2. dubna 2005. Nově testovaný systém terčů se v praxi výborně osvědčil. Dobrou úroveň mělo vyhlášení výsledků. Všichni medailisté jednotlivých disciplín a kategorií obdrželi medaile s věnováním. Vítězové jednotlivých disciplín výběrem náhodného čísla vylosovali kdo bude šastným držitelem hodnotných věcných cen. Každý zúčastněný SSK obdržel paré kompletních výsledkových listin. Všem zájemcům, kteří udali své e-mailové adresy, byly výsledky odeslány týž den elektronickou cestou.
Pro mimořádný úspěch akce, pořadatelé z SSK50, v březnu příštího roku, přesně týden před MČR mládeže, chtějí tuto VC mládeže zopakovat. Tentokrát na 30 ti stanovištích jako generálku na MČR mládeže. Akci již mají zahrnutou v kalendářním plánu ČSS.
Chci poděkovat všem těm aktivistům našeho SSK50, kteří se na přípravě tohoto závodu pro mládež podíleli. Odměnou nám byla radost budoucích olympijských nadějí střeleckého pokolení a pocit zdařeného podniku. SSK 50 Brno opět potvrdil, že na scéně soutěží patří ke špičkovým organizátorům. Že to umí, to znova dokázal právě při letošním ročníku.
Organizátoři SSK50 nezapomínají ani na dospělé. Těm nabídnou novoroční VC SSK50 dospělých, která se bude konat první víkend v lednu příštího roku. Podrobnosti na www.mujweb.cz/www/ssk50. Již dnes se hromadí přihlášky.