Habartová posunula rekord finále

Zdroj: Jiří Doležal
Datum: 18.01.2005
e-mail: dolezal@shooting.cz

Již popáté v tradičním termínu prvního víkendu v Novém roce 2005, organizátoři SSK50 Brno uspořádali Novoroční velkou cenu SSK50 o putovní pohár ve vzduchových zbraních v puškových a pistolových disciplínách.

Přestože se lednový termín kryl s termínem VC Ostravy, soutěže se zúčastnilo celkem 120 závodníků. Zejména v puškových disciplínách se představili přední střelci resortů vnitra, včetně representantů ČR. Naše pozvání adresované sportovcům Slovenska bylo zdvořile odmítnuto, nebo nᚠtermín Slovenské representaci nevyhovoval. Zato nás navštívili střelci z Rakouska, kteří se přijeli osobně přesvědčit o úrovni soutěže.

Pořadatelé připravili střelnici na které se střílelo ve dvou směnách závod 60 ran a třech směnách závod 40 ran. Celkem 117 domácích závodníků a tři z Rakouska soutěžilo ve dvou kategoriích. Kategorie „A“ sloučená z mužů a juniorů střílela VzPi a VzPu 60 ran. Kategorie „B“ střílela VzPu a VzPi 40 a vznikla sloučením žen, juniorek, dorostenců a dorostenek. Stejně jako v loňském ročníku, výkonností předčili puškaři. Naopak účastí byli tentokráte silnější pistoláři.

Díky dvěma hlavním sponzorům E-ON, a.s. a REDA, a.s. organizátoři připravili opět nevídanou, velkolepou akci. S pomocí zapůjčení nejmodernější projekční techniky, uvítalo účastníky VCSSK50 ve vzduchovkové hale velké promítací plátno, které v aktuálním režimu nabízelo nejen startovní listinu, ale zejména průběžné výsledky jednotlivých, právě probíhajících disciplín. Palebná čára měla 30 stanoviš. V pravé části haly se počítačem zpracovávaly výsledky a vyhlašovaly vítězové. Jednotlivé soutěžní terče byly hodnoceny elektronicky na dvou zařízeních Rika, takže se předešlo veškerým možným protestům. Organizátoři byli na tuto skutečnost pyšní, zejména, když veškeré dění v hale řídil jeden hlavní a dva pomocní rozhodčí z řad vlastního SSK50.

Vítěz hlavního závodu na 60 ran v puškových disciplínách, Luboš Opelka se stal s dosaženými 594 body držitelem broušeného putovního poháru. Na druhém místě skončil Ondřej Rozsypal s 593 body před třetím Tomášem Bartoňkem s 592 body. Všichni v dresu SKP Plzeň. Ve stejném závodě, ale v disciplíně 40 ran zvítězila a získala putovní pohár Kateřina Kůrková spolu s Pavlou Habartovou z Plzně se stejným nástřelem 398 bodů. Třetí se umístila Renáta Gebauerová z Ostravy. Ta nastřílela 394 body. Úroveň puškařek byla obrovská. Byla dána účastí kralujících Mistryň Evropy a medailistky z posledních OH. Mezi pistoláři v disciplíně 60 ran zvítězil Karel Borůvka z Brna nástřelem 579 bodů a také se stal držitelem putovního poháru. Druhé místo vybojoval loňský obhájce Aleš Maštera z Třebíče s 562 body před Rudolfem Bernádem z Plzně. Ten nastřílel 558 bodů. V kategorii žen, juniorek a dorostu v disciplíně 40 ran nástřelem 384 body vyhrála Jitka Odehnalová z Brna z pořádajícího SSK50. Druhou příčku vybojovala Dagmar Hanzlová rovněž z Brna nástřelem 374 bodů před třetím domácím závodníkem Janem Pečeňou s 361 bodem. Výkonnostní úroveň pátého ročníku výrazně předčila loňský ročník.

Ozdobou sobotního závodu bylo společné exhibiční finále pro deset nejlepších závodníků v závodě na 60 ran a deset nejlepších závodníků v závodě na 40 ran. V puškovém finále se znovu, již popáté prosadily závodnice disciplíny 40 ran. S pevnějšími nervy se projevily ženy, které dokázaly „vyšachovat“ ze hry takové střelecké giganty jako byli Opelka, Kůrka, Bartoněk, Rozsypal a další. Pořadatelé v tomto neobvyklém vyřazovacím finále nabídli vítězi ze zúčastněných finalistů možnost získat finanční Jackpot do výše 15 tisíc korun. Snad vidina možného tučného zisku podlomila mnoha favoritům kolena. Stále každou ranou se navyšující Jackpot, padající bankovky do broušeného poháru a neuvěřitelně rychle ubíhající 60 vteřinový limit, to byly faktory, které se ukázaly jako rozhodující. Za velké podpory diváků v hale, docházelo k nečekaným překvapením. Hned v úvodu opouštěli střeliště vyřazení favorité Opelka a Kůrka. „Chlapskᓠkategorie zastoupená již jenom Bartoňkem čelila útoku Kůrkové Katky a Habartové do sedmé rány. Tandem dvou representantek každou ranou posouval rekord exhibičního finále dál. Jackpot se třásl. Nakonec čtrnáctou ranou Katka Kůrková trefila 9,9 a prohrála boj s Habartovou. Pavla nashromáždila Jackpot 5000,- Kč, který mohla zdvojnásobit, snížit nebo dokonce ztratit „zlatou finálovou ránou“. Rozhodla se riziko nabídnuté možnosti nepřijmout. Vsadila na tutovku a ponechala si odměnu 5000,- Kč.

V nedělním pistolovém finále nastoupilo 12 finalistů. Hned první finálová rána vyřadila 8 závodníků. Následná druhá rána již určila vítěze. Stali se jimi všichni zbývající střelci Borůvka, Maštera, Hanzlová a Helán. Ti si nízký Jackpot rozdělili svorně.

Exhibiční finále se stalo opět příjemným osvěžením. Nemělo však vliv na výsledky dosažené v základním závodě.

V závěrečném vyhlášení výsledků a vítězů, pořadatelé odměnili vždy tři nejlepší v disciplíně 60 ran a tři nejlepší v disciplíně 40 ran cennými kovovými medailemi. Vítězka exhibičního Finále Pavla Habartová za vytvoření rekordu exhibičního finále obdržela startovací pistoli „bambitku“. Poté výběrem náhodného čísla rozhodla o závodníku z disciplíny VzPu40,60, který obdržel hodnotnou cenu – DVD přehrávač. Stal se jím závodník na 7. místě. Radost putovala do Ostravy. Šastnou majitelkou se stala Sýkorová Adéla.U pistolových disciplín, komu patří barevná televize, rozhodla stejným způsobem vítězka pistolového Finále, Dagmar Hanzlová. Štěstí se usmálo na závodníka na 14. místě pořadí. Byl jím Vladimír Marčan SH1 z Olomouce.

Úroveň pátého ročníku Novoroční VC SSK50, zejména u puškových disciplín potvrdila správnost rozhodnutí organizátorů vnést do střeleckého dění novou soutěž. Ta se stala oblíbenou a vyhledávanou. Pořadatelé z SSK50 se v tom utvrdili. Zkušenosti z předcházejících ročníků přináší nové nápady. Již nyní připravujeme další překvapení.

Novoroční cena symbolicky odstartovala novou sezonu. Děkujeme všem zúčastněným závodníkům, že přijali naše pozvání. S přáním dobrých sportovních výsledků letošního roku přejeme také všem dobré zdraví.

Děkuji všem pěti aktivistickým funkcionářům SSK50 pánům Sotonovi, Vitáskovi sen, Vitáskovi jun, ing. Zitovi a ing. Bielovi, kteří se velkou měrou na úspěšné organizaci Novoroční VC SSK50 podíleli. Děkuji našim hlavním sponzorům E-ON, a.s. a REDA, a.s. za pomoc při zapůjčení techniky.