Czech
Shooting
News
-
aktuální dění

ČESKÝ STŘELECKÝ SVAZ, z.s.

5 medailí z halového Mistrovství Evropy 2005

Zdroj: Vladislav Šaňák
Datum: 08.03.2005

V době od 28. února do 6. března se v estonském Tallinu uskutečnil první vrcholný závod letošní sezóny a současně nového čtyřletého olympijského cyklu – Mistrovství Evropy ve střelbě ze vzduchových zbraní. Na startu se sešlo celkem 575 závodníků ze dvaačtyřiceti zemí. V některých disciplínách nestačila pro účastníky ani celá kapacita střelnice se sedmdesáti terči, rekord jsme zaznamenali ve vzduchové pušce mužů se 74 startujícími! Také účast třiasedmdesáti žen a juniorek ve stejné disciplíně je ohromující. A to se museli účastníci mistrovství letecky přesouvat ze všech končin Evropy daleko na sever, do mrazivého hlavního města Estonska!

V této souvislosti je volba místa konání „zimní Evropy“ těžko pochopitelná. Doprava letadly je enormně drahá, kvalitní ubytování v hlavním městě rovněž a navíc velká zima (občas i pod mínus 20 stupňů) znemožňuje účastníkům jakékoliv rozptýlení např. formou prohlídky památek starého Tallinu. Navíc – soutěže se uskutečnily v rozlehlé hale, kde sice bylo dostatek místa pro vlastní 10 m střelnici, tribunu pro diváky, provizorní převlékárny a stánky firem, ale nikoliv již pro samostatnou finálovou střelnici. Z toho důvodu bylo možné absolvovat denně pouze dvě soutěže, po jejich skončení finále, následovalo vyhlašování výsledků a teprve potom přicházely na řadu předzávodní tréninky. Střelci se dostávali do hotelu večer po osmé hodině, následovala pozdní večeře, případně taktická porada s trenérem a spánek. Vezmeme-li v úvahu všechny faktory, rozhodnutí příslušných orgánů o konání Mistrovství Evropy v Tallinu můžeme považovat přinejmenším za překvapivé. Zato umístění ME v příštím roce do Jerevanu v Arménii už je skutečně šokující.

Start do nové sezóny sebou přinesl některé novinky. Jednou z nich je i aplikace úpravy střeleckých pravidel ISSF v oblastech pro střelce zvláště citlivých, nebo se týkají výstroje. Je stanovena a kontrolována míra tuhosti střeleckých kabátů a kalhot, které mají pro vrcholný výkon zásadní význam. Trenéři jednotlivých výprav očekávali uplatňování tohoto pravidla se značným napětím, nebo by mohlo dojít až k diskvalifikaci závodníka a s ním celého družstva v dané disciplíně. Přejímka zbraní a výstroje již měření tuhosti obsahovala a přinesla mnohým závodníkům horké chvíle. Nakonec se však ukázalo, že určený rozhodčí měří tuhost stále stejným postupem tak, že kontroluje dvě až tři místa na zadní straně kabátu. Po tomto zjištění stačilo před přejímkou daná místa upravit a kabát kontrolou prošel. Mnozí ještě na poslední chvíli zadní díl kabátu všelijak muchlali, nahřívali nebo roztloukali, jen se aby se u přejímky později ozvalo typické pípnutí, oznamující, že patřičného průhybu bylo dosaženo. Bohužel, pravidlo o předepsané tuhosti látky se tak opět do jisté míry mění ve frašku a nesplňuje účel. Ledaže by někteří jiní rozhodčí na dalších soutěžích měřili tuhost pokaždé na jiném místě a striktně trvali na dodržení daného ustanovení. To by pak polovina střelců přejímkou neprošla.

Pořadatelé mistrovství stanovili program tak, že v první části se uskutečnily soutěže juniorů a teprve v posledních dvou dnech přišly na řadu závody v seniorských kategoriích. Český tým obsadil všechny juniorské disciplíny v puškových a pistolových disciplínách i na běžící terč. První vstoupila do soutěží děvčata v čele s Lenkou Hykovou, držitelkou stříbrné olympijské medaile z Atén v disciplíně sportovní pistole. Lenka patřila k velkým favoritkám, její výsledky v období před ME (např. 386+103 ve Wiesbadenu) dávaly naděje dokonce snad i na zlatou medaili. A družstvo obhajovalo bronzové medaile z posledního ME. Jak už to ale ve střelbě bývá, favorité svou úlohu nemusí vždy unést. Lenka začala špatně, po první položce 91 bodů se zdálo vše definitivně ztraceno. Po poradě s trenérem Putnou se ale vzchopila a celkový výsledek „vytáhla“ na 379 bodů. Odstup dvou bodů na Rusku Jaskevičovou na prvním místě se nezdál nepřekonatelný. Lenka však začala finále zásahem 8,0 bodů a ani v dalším průběhu se jí příliš nedařilo. Celkově skončila na šestém místě. To nejspíše ani ona sama nepovažuje za úspěch. Přesto zaslouží pochvalu za bojovnost, kterou projevila v těžkých fázích závodu. Lenka má i ve vzduchové pistoli velký potenciál, který se určitě projeví ve vrcholných soutěžích, včetně závodů Světového poháru. V letošním roce jí čeká ještě letní Mistrovství Evropy v Bělehradě, kde už ale bude startovat nikoli jako juniorka, ale v soutěži žen. Družstvo děvčat v Tallinu neobhájilo medailové pozice, po slabších výkonech Dosoudilové i Hejnyšové skončilo osmé.

Druhou soutěží prvního dne byla vzduchová puška juniorů. Naši chlapci svými výkony předčili očekávání. Zvláště Petr Šmol od trenéra Radka Klimeše z Českých Budějovic, který si na ME vyrovnal osobní rekord 590 bodů a od postupu do finále jej dělil jediný bod. Podobně i Haman a Kopačka odvedli solidní výkony a 587 resp. 585 bodů a družstvo zůstalo jen tři body od medaile. Myslím, že této generaci juniorů bude patřit budoucnost. Mohli by mít na to, aby brzy vystřídali někoho z členů družstva mužů.

Program dalšího dne otevřela soutěž ve vzduchové pistoli juniorů, kde v našem týmu nastupoval obhájce stříbrné medaile z posledního ME Josef Procházka. Spolu s Dušenkou měli být hlavními oporami družstva, jež mělo mít naději na zisk medaile. Tento předpoklad se plně potvrdil, družstvo skončilo na skvělém druhém místě, jenom Dušenka si prohodil roli s Malúškem. Myslím, že právě David Malúšek byl nejpříjemnějším překvapením naší výpravy. V době ME mu ještě nebylo ani šestnáct let a přesto postoupil spolu s Procházkou do finále výkonem 571 bodů. Tam mu sice trochu chyběly zkušenosti, ale již samotný postup mezi osmičku nejlepších je pěkným úspěchem. Zato Josef si počínal jako zkušený závodník, postoupil z osmého na pěkné čtvrté místo. Juniorky puškařky podávaly v průběhu sezóny výtečné výkony, proto jsme je mnozí považovali za možné favoritky na zisk medailí. Je však třeba vzít v úvahu, že se jedná o mladičké závodnice, Kaštánková i Vondrášková statovaly na svém prvním ME. Svými výkony nezklamaly, dá se spíše mluvit o pořádné dávce smůly. Skončily čtvrté v soutěži dvaceti týmů!, pouhé dva body od stříbra.

Třetí den zasáhli do soutěže jen muži v disciplíně vzduchová puška, pistolový závod žen jsme neobsazovali. Závod přinesl vavříny slovenským barvám, loňský junior Balហsuverénně vyhrál celou soutěž výkonem 598+102,3 bodů a překonal tak i svého mnohem známějšího a zkušenějšího kolegu Josefa Gonciho, jenž skončil třetí. Naši závodníci Mach, Malinký a Bartoněk dosáhli umístění ve druhé části startovního pole, družstvo skončilo jedenácté. Jejich výsledky na ME jsou velkým zklamáním.

Poslední, čtvrtý den přišla na řadu naše parádní disciplína, vzduchová puška žen, ve které startovala i bronzová medailistka z olympijských her Kateřina Kůrková. Byli jsme svědky fantastického závodu, ve kterém německá závodnice Lechnerová vyrovnala absolutní světový rekord 400 bodů. Ale nejen to – týmy Německa, Ruska a Polska dosáhly neuvěřitelného celkového výsledku 1191 bodů, což je průměr 397 bodů na každou střelkyni! O pořadí v soutěži musely rozhodovat poslední položky a dokonce i počet středových desítek! Tento výkon 1191 bodů je současně novým evropským rekordem. V této „vřavě“ se naše děvčata neztratila. Katka Kůrková se v průběhu závodu zlepšovala (98,99,99,99), až předposlední rána ji odsunula mimo finále. Zastoupila ji tam ale Pavla Habartová s 396 body a postoupila z osmého na cenné šesté místo. Nejmladší členka družstva, juniorka Adélka Sýkorová svým výkonem 392 bodů přispěla k umístění družstva na čtvrtém místě. Někomu se možná „bramborová medaile“ po loňském titulu může zdát jako ústup z předních pozic, ale v dané chvíli naše střelkyně asi opravdu na průměr 397 bodů neměly. Posledním českým reprezentantem v soutěžích byl Martin Tenk. Závod jej nezastihl v optimální formě a výkon 575 bodů stačil na umístění v první polovině startujících. Skvělou podívanou pro přítomné diváky se stalo finále v Martinově disciplíně vzduchová pistole. Arménec Bakhtamjan nastupoval s 588 body a měl náskok dvou bodů před Francouzem Dumoulinem. Následovali závodníci s 583 body, kteří se měli spíše utkat o bronzovou medaili. Stala se však nevídaná věc. Francouz Lapeyre ve finále nastřílel neuvěřitelných 104,6 bodů, (nejhorší zásah byl 9,9 bodů), dohnal ztrátu pěti! bodů a o jedinou desetinu vybojoval zlatou medaili.

Disciplína Běžící terč se na ME v Tallinu střílela poprvé jako neolympijská, jak je všeobecně známo, nebude zařazena v programu OH v Pekingu. Přesto statovalo v soutěžích seniorů osm a juniorů sedm týmů, což odpovídá počtům družstev v minulých letech. Podle výsledků se však zdá, že došlo ke snížení kvality přípravy, medailových umístění bylo možné dosáhnout na základě mnohem nižších výsledků. Této situace plně využili naši junioři, kteří díky střelcům Jonášovi, Caknakisovi a Lososovi získali dvě zlaté a dvě stříbrné medaile. Patří za to jim a trenérovi Kermietovi plné uznání. Právě zásluhou disciplíny běžící terč se naše výprava ocitla v pořadí států podle získaných medailí na lichotivém čtvrtém místě.

Výsledky ME Tallin 2005:

VzPu 60 muži:

1. Baláž, SVK – 598+102,3, 2. Hansen, NOR – 596+103,2, 3. Gonci, SVK – 596+103,0, 29. Mach, CZE – 590, 42. Bartoněk, CZE – 587, 45. Malinký, CZE – 586. Družstva: 1. AUT – 1781, 2. NOR – 1780, 3. SVK – 1778, 11. CZE - 1763

VzPu 40 ženy

1. Lechner, GER – 400+102,1, 2. Galkina, RUS – 398+103,8, 3. Staroň, POL – 399+101,7, 6. Habartová, CZE – 396+103,3, 15. Kůrková, CZE – 395, 36. Sýkorová, CZE - 392. Družstva: 1. RUS – 1191, 2. POL – 1191, 3. GER – 1191, 4. CZE – 1183.

VzPu 60 junioři:

1. Sartz, SWE – 596+100,8, 2. Komirenko, UKR – 591+103,6, 3. Kroll, GER – 591+103,5, 9. Šmol, CZE – 590, 18. Haman, CZE – 587, 23. Kopačka, CZE - 585. Družstva: 1. GER – 1771, 2. RUS – 1767, 3. UKR – 1765, 6. ČR – 1762.

VzPu 40 juniorky:

1. Shytko, UKR – 394+103,1, 2. Graziotin, FRA – 395+101,6, 3. Pranko, BLR – 395+100,3, 17. Gebauerová, CZE – 391, 20. Kaštánková, CZE – 390, 30. Vondrášková, CZE - 389. Družstva: 1. BLR – 1176, 2. GER – 1172, 3. ITA – 1172, 4. CZE – 1170.

VzPi 60 muži:

1. Lapeyre, FRA – 583+104,5, 2. Bachtamjan, ARM - 588+99,5, 3. Dumoulin, FRA – 586+101,8, 29. Tenk, CZE – 575. Družstva: 1. UKR – 1743, 2. RUS – 1141, 3. BLR – 1739.

VzPi 40 ženy:

1. Smirnova, RUS – 390+101,7, 2. Salukvadze, GEO – 387+98,3, 3. Kuzněcova, RUS – 385+99,7. Družstva: 1. RUS – 1159, 2. GEO – 1141, 3. POL – 1141.

VzPi 60 junioři:

1. Jekimov, RUS – 577+95,5, 2.Bidnyak, UKR - 575+95,7, 3. Alexandar, BUL – 574+96,6, 4. Procházka, CZE – 570+99,5, 8. Malůšek, CZE – 571+94,7, 16. Dušenka, CZE – 565. Družstva: 1. UKR – 1714, 2. CZE – 1706, 3. RUS – 1705.

VzPi 40 juniorky:

1. Jaskevič, RUS – 381+100,9, 2. Masjanina, RUS – 381+100,3, 3. Poljakova, RUS – 379+98,0, 6. Hyková, CZE – 379+96,2, 29. Dosoudilová, CZE – 370, 45. Hejnyšová, CZE – 361. Družstva: 1. RUS – 1141, 2. GER – 1125, 3. SCG – 1119, 8. CZE - 1110.

10 m BT 30+30 muži:

1. Bergstroem, SWE – 577, 2. Stěpanov, RUS – 576, 3. Kurzer, GER – 575, 10. Januš, CZE - 572. Družstva: 1. RUS – 1722, 2. SWE – 1719, 3. UKR – 1699.

10 m BT MIX muži:

1. Kurzer, GER – 388, 2. Prijanišnikov, UKR – 384, 3. Stěpanov, RUS – 383, 7. Januš, CZE - 380. Družstva: 1. RUS – 1135, 2. SVK – 1133, 3. SWE – 1132.

10 m BT 30+30 junioři:

1. Jonáš, CZE – 567, 2. Poltermann, GER – 565, 3. Kocsis, HUN – 563, 4. Caknakis, CZE – 562, 6. Losos, CZE – 566. Družstva: 1. CZE – 1691, 2. HUN – 1681, 3. POL – 1671.

10 m BT MIX junioři:

1. Marčenko, RUS – 383, 2. Losos, CZE – 376, 3. Makarevič, BLR – 375, 8. Jonáš, CZE - 371, 9. Caknakis, CZE – 368. Družstva: 1. RUS – 1121, 2. CZE – 1115, 3. UKR – 1102.

V Praze, 8.3.05 Vladislav Šaňák

Spolupracujeme