Ve Finále suverénní Brabcová

Zdroj: Jiří Doležal
Datum: 18.09.2005
e-mail: jidolcss@volny.cz

Přesně týden po MČR v Plzni, ve dnech 17.-18. září, střelnice v Českých Budějovicích hostila nejlepší talenty puškových i pistolových disciplín. Proběhlo zde Finále Českého poháru talentované mládeže. Ve 145 startech startovalo 60 závodníků, kteří se do tohoto finále probojovali sítem 4 kvalifikačních kol ČPTM. Více jak dvě třetiny nominovaných závodníků zejména ze vzdálenějších míst přijela do místa soutěže již v pátek.

Organizátoři z pořádajících SSK Borek a Stromovka připravili střelnici dobře. Střílelo se na 30 stavech na 50 metrové střelnici a 20 stavech na 25 metrové střelnici. Na regulérnost soutěže dohlížel Mgr. Chmel jako technický delegát. Soutěž zahájil ředitel závodu p. Klimeš. Přítomni byli předseda KS Jihočeského kraje ing. Voldán a garant celé soutěže, předseda SMK p. Doležal. Pro vítěze byly připraveny poháry, pro další dvě místa medaile. Po zahájení a poučení závodníků se přesně v 10 hodin zahájily úvodní disciplíny. Na 50 metrové střelnici ulehli závodníci k disciplíně SM60, ve vzduchovkové hale nastoupili pistoláři k disciplíně VzPi40. Závodníky v malorážce provázelo nevlídné počasí. Chladno okolo 8 stupňů, trvalé mrholení. Z 19 dorostenců vyhrál patnáctiletý Aleš Janeček z SSK Bižuterie, hezkým výkonem 590 bodů. Zejména jeho nástup 298 bodů v první polovině závodu dával věštit možnému ohrožení rekordu (595). Na druhém místě se umístil třináctiletý Zdeněk Čadek z SSK Poděbrady nástřelem 588 bodů. Čtrnáctiletý Štěpán Hynek z Poličné s odstupem 6 bodů, nástřelem 582 body vybojoval třetí místo. Bronzovou příčku přitom vystřílel zbraní URAL. Výkon posledního závodníka představoval 567 bodů. Z 29 závodníků plných 11 střílelo zbraněmi URAL, SM-2 nebo HN.

Ve stejné disciplíně v kategorii dorostenek vyhrála třináctiletá Aneta Brabcová z SSK Manušice. Ta nastřílela 582 body. Stejným nástřelem 582 body, ale horší poslední položkou vybojovala stříbro čtrnáctiletá Monika Rebhánová z SSK50 Brno. Třetí místo vystřílela domácí již šestnáctiletá Veronika Durišová z SSK Stromovka CB. Ta nastřílela 575 bodů. Poslední závodnice nastřílela 552 body. Dorostenky se s chladným počasím nevyrovnaly tak jako chlapci.

Pistoláři oproti puškařům ve vzduchovkové hale takové potíže neměli. 21 dorostenců a 5 dorostenek si medaile rozdělili následovně. S přehledem vyhrál čtrnáctiletý Martin Pecháček z SSK Astra Bruntál výkonem 375 bodů. Díky jeho poslední položce 99 bodů se vzdálil svému pronásledovateli stejně starému Janu Voříškovi z SSK Rapid Plzeň. Ten nastřílel 370 bodů. Bronzovou medaili vystřílel Martin Lepka z SSK Karviná nástřelem 366 bodů. Poslední dorostenec nastřílel 311 bodů. Dorostenky vyhrála šestnáctiletá Lenka Inderková z SSK Šumperk-Temenice. Přestřílela třináctiletou Šárku Jonákovou z SSK Benešov díky poslední položce. Obě nastřílely shodných 367 bodů. Na třetím místě se umístila Michaela Beerová z domácího SSK Borek CB výkonem 355 bodů. Poslední dorostenka nastřílela 321 bod. Z 26 startujících se představilo 7 závodníků se zbraněmi TAU-7.

Odpolední program sobotního závodního dne pokračoval na 25 metrové střelnici disciplínou SP30+30. V hale nastupovali puškaři ke VzPu40. Pistoláři stříleli ve dvou směnách. Mezi dorostenci vyhrál šestnáctiletý Daniel Gierczak z SSK Ostrava-Poruba nástřelem 560 bodů. Stříbrnou medaili vystřílel stejně starý Jakub Tůma z SSK Benešov výkonem 558 bodů. Třetí místo uhájil sedmnáctiletý David Axman z SSK Šumvald. Nastřílel 555 bodů. Poslední dorostenec nastřílel 502 body. Dorostenky vyhrála opět Lenka Inderková z SSK Šumperk, tentokrát přesvědčivě. Nastřílela 546 bodů. Druhá se umístila třináctiletá Jitka Pilátová z SSK Borek CB nástřelem 541 bod. Bronzovou medaili vybojovala Michaela Beerová rovněž z SSK Borek CB výkonem 530 bodů. Nejslabší nástřel dorostenek byl 458 bodů.

Závod ve VzPu40 trochu rozehnal chmury trenérů. V dorostencích s převahou zvítězil sedmnáctiletý Jiří Binder z SSK Přezletice hodnotným nástřelem 389 bodů. Jeho úvodní položka 100 (jediná z celé čáry) si vynutila pozornost trenérů. Rekord 392 však překonán nebyl. Druhé místo vystřílel stejně starý Matěj Jindra z SSK SŠ Plzeň nástřelem 383 body. Bronzovou medaili vystřílel s 381 bodem patnáctiletý Stanislav Kupka z SSK Policie Ostrava. Výkon posledního dorostence představoval 356 bodů. Dramatický závod obstaraly dorostenky. Vítězka dopoledního ležáku Aneta Brabcová z Manušic potvrdila svou vysokou sportovní připravenost. Odrazila útok o tři roky starší Petry Plačkové z SSK Ostrava a na poslední položku jí „vyplichtila“. Obě střelkyně nastřílely 389 bodů. Třetí, patnáctiletá Iva Sedničková z SSK Ročov se výkonem 388 bodů zařadila k nejlepším. Souboj dorostenek a jejich výkony jsme kvitovali s velkým uspokojením. V tomto závodě zaujala Blanka Slezáková z Meziboří, která jako jediná střílela upravenou zbrani TAU 7. Obsadila čtvrté místo s 383 body. Přitom začala s položkami 97 a 98 bodů. Dokázala pokořit 9 závodnic, které střílely se špičkovými zbraněmi Anschutz nebo FWB. Nástřel poslední dorostenky byl 361 bod.

Druhý soutěžní den počasí přálo. Ráno bylo sice chladno okolo 8-10 stupňů, ale slunečno. Puškaři absolvovali SM 3x20. V dorostencích opět dominoval patnáctiletý Aleš Janeček z Jablonce. S převahou 5 bodů, nástřelem 561 bod zvítězil před osmnáctiletým Martinem Srbem ze SSS SŠ Plzeň. Ten nastřílel 556 bodů. Třetí skončil rovněž osmnáctiletý Jiří Leksa z SSK Bižuterie Jablonec, výkonem 555 bodů. Výkon posledního představoval nástřel 524 body. Aneta Brabcová v této disciplíně všechny utvrdila v tom, že je to ona, kdo kraluje dorostenkám. Dosáhla hattricku a zvítězila s 555 body. Na druhém místě skončila patnáctiletá Monika Halmešová z SSK Sezemice nástřelem 552 body. Třetí příčku a bronzovou medaili získala šestnáctiletá Jana Lauermanová z SSK Ruprechtice. Ta dosáhla nástřelu 547 bodů. Výkon poslední závodnice byl 506 bodů.

Pistoláři ráno nastoupili k RP2x30 ve dvou směnách. Z osmi finalistů vyhrál sedmnáctiletý Josef Boček z SSK Boletice výkonem 525 bodů. Na druhém místě skončil patnáctiletý Jan Křesan z SSK50 Brno nástřelem 520 bodů. Bronz vybojoval teprve dvanáctiletý Petr Staško z SSK Opava. Ten nastřílel 514 bodů. Poslední osmý finalista dosáhl nástřelu 477 bodů.

Poslední závěrečnou disciplínou byla LP60. Za chladnějšího, ale slunečného počasí si nejlépe vedl vítěz vzduchovky čtrnáctiletý Martin Pecháček z SSK Astra Bruntál. Ten s přehledem a s náskokem 14 bodů suverénně vyhrál. Dosáhl výkonu 518 bodů. Šestnáctiletý LukᚠRyšavý z SSK Škoda Vrchlabí vybojoval stříbrnou medaili výkonem 504 body. Třetí místo obsadil čtrnáctiletý Martin Lepka z SSK Karviná nástřelem 503 body. Výkon posledního dorostence byl 456 bodů.

„Hvězdou“ Finále ČPTM se bezesporu stala teprve třináctiletá Aneta Brabcová z Manušic. Ta vyhrála všechny puškové disciplíny. Navíc v hodnotných nástřelech. Odvezla si tři poháry vítěze. Kdo si „cinkal“ s medailemi byli Martin Pecháček z Bruntálu, Aleš Janeček z Jablonce a Lenka Inderková z Šumperka. Za jmény všech vítězů jednotlivých disciplín jsou psány, ale nejsou vidět jména jejich osobních trenérů. „Páni trenéři, děkuji Vám za Vaši obětavou práci. Dobrou práci“.

Z dosažených výsledků sledovaných 4 kol ČPTM, MČR a FČPTM se vyhodnotí tři nejlepší výsledky, které se srovnají s výsledky „M“ střílejících v ČP dospělých. Poté se seřadí dle průměru tří výsledků dosažených v každé disciplíně všichni střelci v ČR roč. 1987 a mladší. Ty nejlepší si vyberou státní trenéři do juniorské representace. Žebříček dalších předloží SMK jako návrh na zařazení talentů do příslušných spádových RSCM. ČSS dle svých možností pak určí počty podporovaných střelců.

Disciplíny SP30+30 dorostenci a SM60 dorostenky nejsou disciplínami olympijskými. Větší váhu při rozhodování o zařazování sportovců do podporovaných kategorií budou mít disciplíny právě olympijské.

Výsledky Finále vyvrátily předpoklad, že starší, zkušenější střelci se budou umísovat na předních místech. Letošní Finále ukázalo pravý opak. Ukázala se také malá odolnost proti povětrnostním podmínkám. Byli jsme rádi, že jsme mohli prověřit závodníky v cizích, méně komfortních podmínkách, než jsou střelnice v Brně nebo Plzni. Excelentní představení bylo v závodě děvčat ve VzPu40. Dobré ojedinělé výsledky byly i v disciplínách VzPi40, SM60 (Dci), VzPu40 (dci). Určitá naděje je i v olympijské disciplíně SP30+30 (dky). Rozpačitost státního trenéra Putny se objevila při výsledcích dorostenců RP a LP. Pomíjíme vítěze těchto disciplín. Výkonnostní úroveň „štechrovkářů“ je poslabší. Tato nižší úroveň přitom není dána nedostatkem kvalitních zbraní. Ani u RP. V ČPTM se může střílet se shortovými zbraněmi. Přesto jsou výsledky nízké. Skutečnost, že se v tomto roce v disciplíně RP představilo z celé ČR pouze 12 „rychlopalníků“ je povážlivá. Potvrzuje se nadále setrvalý neutěšitelný stav této disciplíny. A nesmíme se bát to přiznat. Nesmíme se bát hledat řešení.

ČPTM v příštím roce zaznamená drobné úpravy. Úpravy, způsob nominací a hodnocení, pravidla hodnocení klubů, prováděcí směrnice pro r. 2006 atd. budou zveřejněny v některém následujícím zpravodaji ČSS.

Přes zmiňované potíže, nepodléhejme pesimismu. ČPTM, jaký se nám společnými silami podařilo vybudovat a uvést do praxe je bezesporu úspěch. Vážím si všech trenérů, nejen trenérů vítězů. Všech trenérů, rodičů, fandů a funkcionářů, kteří se věnují mládeži a získávají ji pro nᚠsport. Já sám a jménem SMK ČSS Vám za Vaši práci ještě jednou děkuji.

Děkuji organizátorům letošního Finále, SSK Borek a SSK Stromovka CB za uspořádání závodu.