Dvojnásobný zisk nevyšel Opelkovi ani Borůvkovi

Zdroj: Jiří Doležal
Datum: 10.01.2006
e-mail: jidolcss@volny.cz

Již pošesté v tradičním termínu prvního víkendu v Novém roce 2006, organizátoři SSK50 Brno uspořádali Novoroční velkou cenu SSK50 o putovní pohár ve vzduchových zbraních v puškových a pistolových disciplínách.

Přestože se lednový termín kryl s termínem VC Ostravy, soutěže se zúčastnilo celkem 83 závodníků. Zejména v puškových disciplínách se představili přední střelci resortů vnitra a armády, včetně representantů ČR. Naše pozvání adresované sportovcům Slovenska bylo zdvořile odmítnuto, nebo nᚠtermín Slovenské representaci nevyhovoval. Ze zahraniční přijeli střelci z Maďarska.

Pořadatelé připravili střelnici na které se střílelo ve dvou směnách závod 60 i 40 ran. Celkem 83 závodníků soutěžilo ve dvou kategoriích. Kategorie „A“ sloučená z mužů a juniorů střílela VzPi a VzPu 60 ran. Kategorie „B“ střílela VzPu a VzPi 40 a ta vznikla sloučením žen, juniorek, dorostenců a dorostenek. I letos předčili účastí pistoláři. Vysokou úroveň dosáhli tentokrát obě disciplíny.

Díky dvěma hlavním sponzorům Olman s.r.o. a E-ON, a.s. organizátoři připravili opět nevídanou, velkolepou akci. S pomocí zapůjčení nejmodernější projekční techniky, uvítalo účastníky VCSSK50 ve vzduchovkové hale velké promítací plátno, které v aktuálním režimu nabízelo nejen startovní listinu, informace týkající se soutěže, ale zejména průběžné výsledky jednotlivých, právě probíhajících disciplín. Hlavní závod se odehrával v levé části sportovní haly. Pravá část byla vyhrazena rozhodčím, presenci a stupňům pro vítěze. Jednotlivé soutěžní terče byly hodnoceny přímo v hale elektronicky na zařízení Rika, takže se předešlo veškerým možným protestům. Terče neopustily halu a proto se trenéři a závodníci stali svědky, že tři minuty po poslední vystřelené závodní ráně byly známy výsledky a výsledkové listiny byly všem zúčastněným klubům rozdávány při vyhlášení výsledků. Organizátoři byli na tuto skutečnost pyšní, zejména, když veškeré dění v hale řídil jeden hlavní a dva pomocní rozhodčí z řad vlastního SSK50. Každý soutěžní den byly výsledky celé střelecké obci nabídnuty na internetových stránkách ČSS.

Vítěz hlavního závodu na 60 ran v puškových disciplínách, Tibor Mlinkovicz z Maďarska spolu s druhým Lubošem Opelkou z SKP Plzeň dosáhli nástřelu 594 body. Mlinkovicz se stal držitelem broušeného putovního poháru. Na druhém místě skončil Luboš Opelka stejným nástřelem, ale horší poslední položkou 99 bodů. Třetí místo vybojoval Ondřej Rozsypal s 592 body, rovněž z SKP Plzeň.. Ve stejném závodě, ale v disciplíně 40 ran zvítězila a získala putovní pohár Julianna Miscolczi s 396 body před Lucií Topičovou z Manušic s 391 bodem a Pavlou Kalnou s 389 body. Loňská vítězka Kůrková Kateřina nestartovala, nebo plnila jiné reprezentační povinnosti.

Mezi pistoláři v disciplíně 60 ran zvítězil Karel Borůvka z Brna fantastickým nástřelem 584 body. Druhé místo vybojoval János Németh z Maďarska nástřelem 572 bodů před Lajosem Bencz rovněž z Maďarska. Ten nastřílel 569 bodů. V kategorii žen, juniorek a dorostu v disciplíně 40 se o první dvě místa podělily representantky Maďarska. Zvítězila Dorottya Erdos nástřelem 373 bodů před Gabrielou Weber s 370 body. Třetí příčku uhájila domácí Dagmar Hanzlová s 369 body.

Ozdobou sobotního závodu bylo společné exhibiční finále pro deset nejlepších závodníků v závodě na 60 ran a deset nejlepších závodníků v závodě na 40 ran. Pořadatelé v tomto neobvyklém vyřazovacím finále nabídli vítězi ze zúčastněných finalistů možnost získat finanční Jackpot až do výše 15 tisíc korun. Snad vidina možného tučného zisku podlomila mnoha favoritům kolena. Stále každou ranou se navyšující Jackpot, padající bankovky do broušeného poháru a neuvěřitelně rychle ubíhající 60 vteřinový limit, to byly faktory, které se ukázaly jako rozhodující. Za velké podpory diváků v hale, docházelo k nečekaným překvapením. Hned v úvodu opouštěli střeliště vyřazení favorité Haman, Smíšek, loňská vítězka Kalná, Mlinkovicz, Rozsypal. V puškovém finále se poprvé neprosadila kategorie „něžnějších“ S pevnějšími nervy se tentokrát předvedl Luboš Opelka. Ten postupně setřásal soupeře až se od čtvrté rány utkával pouze s Alenou Kůrkovou. Nakonec osmou finálovou ránou vyřadil i ji. Luboš Opelka nashromáždil Jackpot 2500,- Kč, který mohl zdvojnásobit nebo polovinu ztratit tzv. „zlatou finálovou ránou“. Luboš za potlesku přihlížejících se rozhodl přijmout riziko nabídnuté možnosti. Na ránu za 5000,- Kč potřeboval 45 vteřin. „Škaredou devítkou“ však nabídnuté možnosti nevyužil. Přesto pořadatelé za předvedenou exhibici věnují jmenovanému prezent v podobě úhrady veškerých nákladů spojených s účastí v příštím ročníku. Letos poprvé, co Novoroční finále bylo pojato vesele. Jako „nultou finálovou ránou“ bylo cílem zasáhnout co nejnižší zásah v terči. Nula však znamenala desítku. V této disciplíně na jednu ránu „vyhrál Smíšek junior, hodnotou 1,7 bodu. Získal keramického maskota.

V nedělním pistolovém finále nastoupilo 15 finalistů. S ohledem na předcházející ročníky jsme tentokrát v požadavcích desítky slevili. Pro prvních 5 finálových ran jsme požadovali hodnotu zásahu 9,8 a vyšší. I tohoto zmírněného požadavku pistoláři nevyužili. Hned první finálová rána vyřadila 12 závodníků. Následná druhá rána již určila vítěze. Stal se jím Karel Borůvka z brněnského SSK Olympia. I Borůvka zvolil nabídku zlaté finálové rány. Ani tentokrát štěstí nestálo na straně závodníka. Ve stejném duchu jako předchozí den puškaři i pistoláři stříleli o keramického pistolářského maskota na nejnižší ránu. Vítězem se stal János Németh. Tomu se podařilo trefit nejlépe. Zasáhl terč s hodnotou 1,1 bodu.

Exhibiční finále se stalo opět příjemným osvěžením. Nemělo však vliv na výsledky dosažené v základním závodě.

V závěrečném vyhlášení výsledků a vítězů, pořadatelé odměnili vždy tři nejlepší v disciplíně 60 ran a tři nejlepší v disciplíně 40 ran cennými kovovými medailemi. Vítěz exhibičního Finále Luboš Opelka rozhodl výběrem náhodného čísla o závodníku z disciplíny VzPu40,60, který obdržel hodnotnou cenu – DVD přehrávač Philips. Stal se jím závodník na 1. místě, Mlinkovicz. Radost putovala do Maďarska. U pistolových disciplín, komu patří DVD přehrávač, rozhodl stejným způsobem vítěz pistolového Finále, pan Borůvka. Štěstí se usmálo na závodníka na 16. místě pořadí. Byl to závodník pan Sedláček z Brna.

Úroveň šestého ročníku Novoroční VC SSK50, potvrdila správnost rozhodnutí organizátorů vnést do novoročního svátku nové prvky. VC se stává ještě oblíbenější a vyhledávanou. Pořadatelé z SSK50 se v tom utvrdili. Pořadatelé věnovali oběma vítězům finále vypálené CD se 150 obrázky ze dvou dnů.

Jediné co nezvládli, ale nebylo jejich vinou, byla nižší účast. Zejména puškařů. Snad slabá účast byla zapříčiněna nevhodným termínem. O to více děkujeme těm závodníkům, kteří přijali naše pozvání a naší VC se zúčastnili. Zejména těm Plzeňským, z Manušic a Maďarska. Další ročníky již budou výběrové. Na tuto atraktivní soutěž budeme zvát již pouze vybrané SSK a limitovat jejich přihlášky.

Děkuji všem pěti aktivistickým funkcionářům SSK50 pánům Sotonovi, Vitáskovi sen, Vitáskovi jun, ing. Zitovi a ing.Bielovi, kteří se velkou měrou na úspěšné organizaci Novoroční VC SSK50 podíleli. Děkuji našim hlavním sponzorům E-ON, a.s. a Olmann s.r.o. za pomoc při zapůjčení techniky.