Czech
Shooting
News
-
aktuální dění

ČESKÝ STŘELECKÝ SVAZ, z.s.

„Utajené“ Mistrovství Evropy 2006 v Moskvě

Zdroj: Vladislav Šaňák
Datum: 13.03.2006
e-mail: sanak@shooting.cz

„Utajené“ Mistrovství Evropy 2006 v Moskvě

Tak trochu v mediálním stínu zimních Olympijských her v Turíně se v době od 27. února do 5. března 2006 konalo halové Mistrovství Evropy ve střelbě ze vzduchových zbraní v Moskvě. Televize sice ve dvou případech zaznamenala a ohlásila veřejnosti medailové úspěchy našich sportovců Kateřiny Kůrkové a Miroslava Januše, česká výprava však získala medailí celkem šest! A k tomu ještě velmi cenná umístění ve finále v puškových i pistolových disciplínách. To v celkovém součtu medailí znamenalo umístění České republiky na čtvrtém místě neoficielního hodnocení národů. Považujeme tento kvalitní výsledek za velmi povzbudivý pro další přípravu v průběhu důležité sezóny, která vyvrcholí účastí reprezentace na Mistrovství světa ve střelbě ve dnech 21.7. – 5.8. v chorvatském Zagrebu.

Vrcholný mistrovský závod byl do Ruska umístěn po značně dlouhé době, po šestnácti letech! S tím souvisely i naše obavy o kvalitu organizace ME i celého pobytu výpravy v Moskvě. Ukázalo se však, že to až na výjimky byly obavy zbytečné. Vyřízení víza sice vyžadovalo několik návštěv na vyslanectví Ruska v Praze, ale vše ostatní proběhlo standardním způsobem. Všechny výpravy byly ubytovány v mezinárodním hotelu Kosmos, který poskytoval kvalitní služby i ve stravování. Na dobré úrovni byla také střelnice, umístěná do velké kryté fotbalové haly. Střechou vstupovalo na plochu denní světlo, což střelcům vytvářelo optimální podmínky pro dosažení dobrých výsledků. O velikosti plochy svědčí skutečnost, že pro soutěže ve vzduchové pušce a pistoli bylo instalováno 75 střeleckých stanoviš a palebná čára pohodlně pokračovala ještě čtyřmi stanovišti na běžící terč! Relativní komfort poskytovaly také na ploše umístěné šatny, každá výprava měla k dispozici samostatně jednu místnost. Jediným zásadním problémem byla doprava. Automobilový provoz v Moskvě neumožňuje plynulou jízdu, 15 km z hotelu do haly jsme v ranní a odpolední špičce absolvovali za dobu kolem jedné hodiny, mnohdy i déle. Hlavním problémem však byl nesprávný odhad počtu autobusů pro dopravu střelců a doprovodu a mnohdy nedůstojná tlačenice při nástupu do autobusu ve snaze dostat se v potřebném čase do haly na soutěž.

První dva dny na ME soutěžili junioři a celý program zahajovali puškaři. Do Moskvy jsme poslali silné družstvo se zkušenými střelci, držiteli medailí z letního ME Hamanem, Šmolem a nadějným Hrabovským. Jejich páté místo sice není úplným zklamáním, ale s individuelními výkony můžeme být spokojeni pouze u nejmladšího z nich, Adama Hrabovského s 584 body. Hned v úvodu ME, právě v soutěži juniorů rozhodčí na přejímce ukázali, že to myslí s kontrolou výstroje velmi vážně. Po závodě byla provedena opětná kontrola všech členů medailových družstev a tým Německa z prvního a tým Ruska ze třetího místa byly diskvalifikovány! Od toho momentu bylo jasné, že o výsledku soutěží nerozhodují jenom střelci, ale také rozhodčí při následných kontrolách. A právě po další soutěži, kdy odstřílely závod naše juniorky, jsme si mohli pravý „nervák“ prožít i my v české výpravě. Důvodem byly skvělé výsledky, kterých dosáhly Petra Kaštánková s 395, Tereza Munduchová s 393 a Adéla Sýkorová s 392 body. Děvčata skončila po závodě na prvním místě, stejným výsledkem 1180 bodů jako družstvo Ruska a musela ještě absolvovat kontrolu výstroje. Teprve po zjištění, že s výstrojí je vše v pořádku, vybuchl pravý gejzír radosti. Zlatá medaile jim patřila a k tomu ještě postup Kaštánkové na druhém a Munduchové na sedmém místě do finále! Nic nevadí, že se jim ve finále tolik nedařilo, při jejich mládí mají vše před sebou. Děvčata však dosáhla úspěchu, na který se nezapomene.

Druhý den se „dostali ke slovu“ mladí pistoláři. Nejlepší z posledního ME, Josef Procházka již přešel mezi muže a tak družstvo postrádalo jednoznačného lídra. Josefa však zastoupil benjamínek naší výpravy Martin Pecháček, který těsně před odjezdem do Moskvy slavil své patnácté narozeniny. Martin se závodu nezalekl a přes mírné výkyvy se díky fantastickému závěru probojoval do finále. Tam už na něj podle vlastních slov trochu dolehla nervozita, ale na výsledku to nebylo znát. Vystřílel výtečné páté místo, což je pro mladého střelce skvělý úspěch. Velké poděkování za práci s mladými střelci patří úspěšnému trenérovi panu Vladimíru Novotnému, který objevil a trénoval právě i Josefa Procházku. Dalším juniorům Malúškovi a Fitzbauerovi se tolik nedařilo, ale pokud budou se zaujetím v náročné přípravě pokračovat, mohli by se probojovat do týmu pro Mistrovství světa. Pěkného úspěchu dosáhla také juniorka Michaela Musilová, která rovněž postoupila do finále a skončila po nadějném výkonu sedmá. Po loňském finálovém umístění na ME v Bělehradě ukazuje, že patří mezi evropskou juniorskou špičku a přáli bychom si, aby kráčela ve stopách Lenky Hykové.

Další den již nastupovali k soutěžím senioři. V závodě puškařů se prokázalo, že konkurenceschopné výkony začínají na výsledku 595 bodů. Dokonce ani takový borec, jako je slovenský střelec Jozef Gonci, nezískal medaili s výsledkem 597 bodů v základním závodě! Oba naši střelci, Ondřej Malinký s 587 i Ondřej Rozsypal s 590 body si mohou zatím nechat o podobných výsledcích jen zdát i když i oni dělají slušné pokroky. V následujícím závodě žen nás reprezentovaly dvě vynikající závodnice. Kateřina Kůrková, která se na mezinárodní palebnou čáru vrací po přestávce, zaviněné zdravotními nesnázemi a Pavla Kalná-Habartová, jež v minulém roce vybojovala kvalifikační místo pro Peking. Zatímco Pavla již po prvních položkách ztrácela na nejlepší střelkyně několik bodů, Kateřina začala bezchybně, „stovkou“. Následovaly dvě položky 99 bodů a bylo jasné, že rozhodne závěrečná série. Kateřina střílela rozvážně, využívala čas a zůstala na palebné čáře jen s několika dalšími střelkyněmi. V té době již bylo z výsledkové tabule jasné, že závodnice s výkonem 397 postoupí do finále. Atmosféra by se dala krájet, Kateřina pokračovala desítkami až do osmatřicátého výstřelu. Předposlední rána byla blízká devítka 9,8 bodu. Pro jistotu postupu do finále potřebovala nutně končit desítkou. Monitor ukázal 9,9, tedy položku 98 a celkem 396 bodů. Chvíli jsme si mysleli, že naše střelkyně skončí devátá. V okamžiku, kdy počítač doplnil všechny výsledky, však Kateřina do finále „proklouzla“ na osmém místě. Ve finále pak předvedla vynikající výkon, všechny zásahy v desítce, 104,2 bodu! To jí vyneslo až na třetí místo a Kateřina Kůrková získala bronzovou medaili! Dokázala, že patří mezi evropskou extratřídu, bok po boku Goldobině a Soně Pfeischlifter.

O posledním dnu konání ME by se mohlo z našeho pohledu opět říci: to nejlepší na konec. Ne proto, že by do závěrečného hodnocení zasáhli příznivě pistoláři Martin Tenk a Josef Procházka. Ti si spíše vybrali své slabší dny. Ale proto, že Miroslav Januš v běžícím terči opět ukázal, jaký je skvělý závodník. Nejdříve se však musíme vrátit ke středečnímu startu našich závodníků v mixu. Už tam začala „spanilá jízda“ střelců na BT soutěžemi ME. Januš skončil výtečným výsledkem 386 bodů na druhém místě a skvěle si počínal i Bedřich Jonáš, s 384 body šestý. Mezi juniory startoval TomᚠCaknakis a s 377 body získal druhou stříbrnou medaili pro český tým! V soutěži 30+30, která byla ještě v Aténách zařazena v olympijském programu, startovali střelci jedenácti zemí. To ukazuje na skutečnost, že evropské federace s podporou disciplíny BT neskončily a že tato disciplína má i nadále své příznivce. V Moskvě se závod opět střílel na dva dny. Po první části jsme měli v čele naše střelce v soutěži juniorů i seniorů, Caknakise a Januše. Zatím co Caknakis udělal v rychlých bězích několik chybiček navíc a skončil opět na pěkném druhém místě, Januše čekaly v boji o zlato nečekané potíže. Nastupoval k soutěži jako poslední, tak jak je podle poslední úpravy pravidel stanoveno, podle obráceného pořadí výsledků z prvního dne. Drama začalo v okamžiku, kdy se Janušovi při poslední, čtvrté nástřelné ráně porouchala zbraň. Přerušil závod, předal zbraň ve stánku mechanikům firmy FWB a čekal, zda se podaří v časovém limitu pušku opravit. Mezi tím se na tribuně shromáždili diváci, sportovci a trenéři, všichni čekali, jak situace dopadne. Mirek dostal možnost zbraň nastřelit na pevný terč, pak se přesunul na stanoviště, absolvoval nástřel a závod začal. Věděli jsme, že Januš potřebuje na vítězství 285 bodů, což ve vypjaté situaci rozhodně není snadné v rychlých bězích docílit. Mirek tedy musel podat výborný výkon, aby své vedení udržel. Vše se nakonec podařilo. Januš ukázal, že je skvělý, zkušený a odolný závodník, který nepouští svou příležitost. Střílel suverénně a s přehledem, 297 bodů, celkově 583 bodů. Na stožár za stupni vítězů s Janušem nejvýše stoupala česká vlajka. Medailová bilance naší výpravy byla uzavřena s šesti cennými kovy.

Výsledky ME Moskva 2006:

VzPu 60 muži:

1. Knoegler, AUT – 596+104,1, 2. Kruglov, RUS – 597+102,5, 3. Hadžibekov, RUS – 596+103,0, 33. Mach, CZE – 590, 47. Malinký, CZE – 587. Družstva: 1. RUS – 1788, 2. AUT – 1785, 3. SVK – 1778.

VzPu 40 ženy

1. Goldobina, RUS – 397+105,1, 2. Pfeischlifter, GER – 398+103,2, 3. Kůrková, CZE – 396+104,2, 23. Habartová, CZE – 393. Družstva: 1. GER – 1189, 2. BLR – 1185, 3. UKR – 1184.

VzPu 60 junioři:

1. Gorsa, CRO – 595+101,8, 2. Aichler, GER – 591+103,0, 3. Campriani, ITA – 590+102,8, 15. Haman, CZE – 585, 20. Hrabovský, CZE – 584, 37. Šmol, CZE - 577. Družstva: 1. AUT – 1760, 2. HUN – 1754, 3. UKR – 1748, 5. ČR – 1746.

VzPu 40 juniorky:

1. Schuller, GER – 395+103,7, 2. Vdovina, RUS – 394+103,2, 3. Morin, FRA – 395+101,7, 6. Kaštánková, CZE – 395+100,7, 7. Munduchová, CZE – 393+102,1, 12. Sýkorová, CZE – 592. Družstva: 1. CZE – 1180, 2. RUS – 1180, 3. GER – 1176.

VzPi 60 muži:

1. Kiriakov, BUL – 585+102,3, 2. Bachtamjan, ARM - 587+98,4, 3. Lapeyre, FRA – 587+97,9, 26. Tenk, CZE – 574, 50. Procházka, CZE – 569. Družstva: 1. FRA – 1744, 2. RUS – 1733, 3. SVK – 1730.

VzPi 40 ženy:

1. Meyerhoff, DEN – 386+100,6, 2. Paderina, RUS – 388+97,5, 3. Bartkow, POL – 388+96,0. Družstva: 1. RUS – 1150, 2. BLR – 1146, 3. SUI – 1141.

VzPi 60 junioři:

1. Jekimov, RUS – 583+100,1, 2. Scheuber, SUI - 576+96,5, 3. Levičev, RUS – 576+95,9, 5. Pecháček, CZE – 571+99,2, 28. Malúšek, CZE – 561, 29. Fitzbauer, CZE – 560 . Družstva: 1. RUS – 1726, 2. UKR – 1705, 3. GER – 1703, 6. CZE - 1692.

VzPi 40 juniorky:

1. Arunovič, SCG – 385+98,9, 2. Baghirova, AZE – 381+98,7, 3. Boneva, BUL – 379+99,4, 7. Hyková, CZE – 376+97,1, 35. Inderková, CZE – 366. Družstva: 1. SCG – 1131, 2. GER – 1120, 3. BUL – 1118.

10 m BT 30+30 muži:

1. Januš, CZE – 583, 2. Prianišnikov, UKR – 580, 3. Lykin, RUS – 580, 18. Jonáš, CZE - 562. Družstva: 1. RUS – 1736, 2. SWE – 1725, 3. UKR – 1709.

10 m BT MIX muži:

1. Bergstroem, SWE – 390, 2. Januš, CZE – 386, 3. Andesson, SWE – 385, 6. Jonáš, CZE - 384. Družstva: 1. SWE – 1159, 2. RUS – 1145, 3. HUN – 1131.

10 m BT 30+30 junioři:

1. Romanov, RUS – 570, 2. Caknakis, CZE – 568, 3. Belak, HUN – 564. Družstva: 1. RUS – 1682, 2. BLR – 1666, 3. UKR – 1640.

10 m BT MIX junioři:

1. Romanov, RUS – 381, 2. Caknakis, CZE – 377, 3. Koskela, FIN – 373. Družstva: 1. RUS – 1111, 2. BLR – 1088, 3. UKR – 1083.

V Praze, 12.03.06 Vladislav Šaňák

Spolupracujeme